0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روند تغییرات قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

در ادامه روند افزایشی بازار؛ و افزایش قیمت میلگرد در برخی کارخانجات از جمله افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان ، برخی از  مبادی مثل کاوه تکمه داش؛ آذر امین؛ شاهین؛ سپهر ایرانیان و هشترود در فاز دوم اقدام به اعلام قیمت مجدد مقاطع طویل از جمله قیمت میلگرد و اعمال افزایش قیمت 5 تا 30 تومان نمودند و این در حالی است که صف تقاضای موثر و دست به نقد بازار؛ هر چند ضعیف؛ بنظر میرسد که مجددا تخلیه شده و بازار طی روز گذشته به سکوت و نظاره فرو رفته است.

بدیهی است که اینبار صف تقاضای خرید به منظور نوسان گیری در شاخه های انتهایی و محصولات نهایی به واسطه شرایط فصلی، از حجم آنچنان دندان گیری برخوردار نبوده و موج افزایشی به وجود آمده بیشتر متاثر از لایه های بالادستی به ویژه قراضه آهن و شمش و برخی عوامل جانبی مثل نوسانات ارز بوده است تا المان های دیگر.

در حالیکه در تحلیل عوامل تاثیرگذار بر نوسانات بازار مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به تعدد از عوامل مستقیم و غیر مستقیم مختلفی صحبت شده و یا می شود؛ به نظر می رسد که تنها عامل نسبتا با ثباتی که به عنوان تضمین کننده کمینه قیمت های این بازار می تواند مورد اتکای بازار به خصوص در میان شاخه های پایین دستی مد نظر قرار گیرد؛ توجه ویژه به شاخص نرخ قراضه آهن و فاصله آن از شاخص نرخ شمش حوزه القایی باشد.

تاثیرنوسانات نرخ ارز

طی روزهای اخیر به دنبال نوسانات نرخ ارز و هم چنین روند افزایشی قیمت شمش شاهد افزایش قیمت میلگرد و خصوصا افزایش قیمت میلگرد اصفهان بودیم. قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان سایز 12 در نخستین روز هفته جاری به میزان 2680 تومان اعلام شده است. این در حالی است که قیمت این محصول در روز یک شنبه به میزان 2695 تومان رسیده است.

قیمت میلگرد اصفهان

بنابراین در دومین روز هفته جاری شاهد رشد 15 تومانی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان برای سایز 12 بودیم. هم چنین قیمت این محصول در روز دوشنبه مجددا با 5 تومان افزایش قیمت اعلام و به میزان 2700 تومان رسید. این در حالی است که قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در هفته پایانی دی ماه به میزان 2665 تومان ثابت بوده است. بنابراین با ورود به ماه بهمن قیمت این محصول به میزان 15 تومان افزایش یافت. هم چنین این رون برای سایر سایزهای میلگرد این کارخانه در هفته جاری مشاهده شده است.

حسب تجربه و تحلیل بازخورد رفتار طبیعی بازار در 10 ماه گذشته؛ به نظر می رسد که بعنوان یک فرمول تجربی، در محاسبه فاصله یا فضای بین دو شاخص حوزه قراضه آهن و شمش القایی؛ نرخ شمش القایی در بازه حداقل 25 تا حداکثر 30 درصدی نرخ قراضه آهن ( 400 تا 470 تومان به ازای هر کیلو)؛ در حالت نرمال و قابل اعتمادی قرار داشته و می تواند مورد اتکا زنجیره های انتهایی که در مواجه با نوسان سازی های بازار از آسیب پذیری به مراتب بیشتری برخوردار هستند؛ قرار گیرد.

فاصله قیمت میلگرد و شمش

همچنین با وضعیتی مشابه؛ فضای بین حوزه ای شاخص های بین میلگرد آجدار و شمش القایی در محدوده 12 تا 14 درصدی از شاخص نرخ شمش (240 تا حداکثر 280 تومان) می تواند به عنوان دامنه قابل اطمینان مورد استناد واقع گردد.

تجربه و آنالیز اعداد و ارقام استخراج شده در طی 10 ماه اخیر در خصوص لایه های مختلف زنجیره تامین؛ ثابت نموده است که دور شدن از فضایی کمتر یا بیشتر از این بازه های ذکر شده؛ از ثبات حاکم بر بازار کاسته و آنرا در هر دو جهت (چه افزایش چه کاهش) برگشت پذیر خواهد نمود؛ چرا که رفتار طبیعی بازار فعلی با ذاتی مواج، در مواقع غیر هیجانی و در حین فرود، در هر سیکل بطور گزیزناپذیری دیر یا زود بسته به روند تدریجی تخلیه نیروی پتانسیل موجود؛ مجددا به نقطه کمینه خود باز خواهد گشت.

بدیهی است که فعالان لایه های مختلف زنجیره تامین به خصوص شاخه های انتهایی می توانند با در دسترس داشتن شاخص های روزانه، بر اساس متدلوژی و الگوریتمی که طی سال جاری پیاده سازی گردیده، رفتار بازار را به دقت زیر نظر گرفته و سیاستگذاری های کسب و کار خود را همگام با این نوسانات تنظیم نمایند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0