مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت میلگردهای ساده

10 ماه پیش914بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت میلگردهای ساده

میلگرد ساده یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف همچون ساخت‌وساز و خودروسازی است. قیمت این مقطع فولادی یکی از دغدغه‌های خریداران این محصول به‌شمار می‌آید. عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده بسیار زیاد هستند و به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت این نوع میلگرد تاثیر می‌گذارند. این عوامل مواردی همچون هزینه مواد خام، حمل‌ و نقل، میزان عرضه‌ و‌ تقاضا، روند نرخ آهن در جهان را در بر می‌گیرند.

میلگرد ساده و عوامل موثر بر قیمت آن

به‌طورکلی میلگرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین محصولات فولادی در سراسر جهان در نظر گرفته می‌شود. میلگردها را در دو نوع ساده و آج‌دار تولید و به بازار عرضه می‌کنند که هر کدام از این محصولات دارای آلیاژ، ظاهر متفاوت و گریدهای متنوع هستند. تفاوت میلگرد ساده با نمونه‌های آج‌دار در این است که سطح آن‌ها کاملا صاف و بدون آج درست می‌شود.

میلگردهای ساده معمولا با قطرهای مختلف ۱۰ میلی‌متر تا ۴۲ میلی‌متر و در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری به تولید می‌رسند. سپس این محصولات در بندیل‌هایی به وزن ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ کیلو بسته‌بندی می‌شوند. بسیاری از افرادی که با میلگرد ساده زیاد سروکار دارند، عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده را شناسایی و پیگیری می‌کنند. از میان عوامل موثر بر قیمت این محصول می‌توان موارد زیر را نام برد:

میلگرد ساده و عوامل موثر بر قیمت آن

تاثیر تورم جهانی

تورم جهانی را می‌توان به‌عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت بسیاری از محصولات به‌ویژه محصولات فولادی در نظر گرفت. طبق آمار، ۳۰ درصد از محصولات فولادی جهان در کشور چین، ۶۰ درصد از محصولات فولادی جهان در کشورهای در حال توسعه و ۱۰ درصد مابقی نیز در کشورهای توسعه‌یافته تولید می‌شود.

بااین‌حال بیشتر کشورهای توسعه‌یافته، کارخانه‌های خود را به‌منظور کاهش هزینه تولید و بهره‌مندی از نیروی کار ارزان به کشورهای در حال توسعه منتقل می‌کنند. با این کار قیمت میلگرد ساده تحت تاثیر مستقیم تورم در این کشورها قرار می‌گیرد. بنابراین در شرایطی که در اثر سیاست‌های حاکم بر کشور، ارزش پول ملی آن جامعه کاهش پیدا کند، مردم آن باید میلگرد ساده را با قیمت بیشتری خریداری کنند.

قیمت مواد اولیه (تامین مواد اولیه و تاثیر آن بر قیمت میلگرد)

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده، قیمت مواد اولیه است. میلگرد ساده معمولا از سنگ آهن و محصولاتی همچون شمش و بیلت به تولید می‌رسد. همچنین در تولید این نوع میلگرد استفاده از کوره‌های بلند نیز الزامی خواهد بود. بنابراین کارخانه‌ها برای تعیین قیمت نهایی این محصول قیمت مواد اولیه، هزینه راه‌اندازی کوره و دستمزد کارگران و مهندسان خط تولید را در نظر می‌گیرند.

تغییرات فصلی

قیمت میلگرد ساده در فصول مختلف سال با توجه به شرایط آب‌وهوا و تعطیلات تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال، تولید میلگرد در مواقعی از سال به‌دلیل قطعی برق و گاز کمتر می‌شود که در اثر این اتفاق قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین در فصولی که تقاضای این محصول کم می‌شود، قیمت آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر هزینه حمل ‌و نقل

در پروسه تولید و عرضه میلگرد ساده انواع مختلفی از حمل‌ونقل را یعنی حمل‌ونقل با کشتی، کامیون‌های حمل بار و غیره در سراسر کشور و همچنین در میان کشورهای مختلف به خدمت می‌گیرند. در برخی مواقع لازم است که مواد اولیه را از طریق کشتی از سایر کشورها تامین کنند و پس از تولید این محصولات با استفاده از کامیون به بازار عرضه و به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

ازاین‌رو هزینه حمل‌ونقل نیز به‌عنوان یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده شناخته شده است. به‌طورکلی هزینه حمل‌ونقل نیز تحت‌تاثیر قیمت نفت و سیاست‌های خارجی هر کشور تغییر می‌کند.

اثر بورس محصولات فولادی و بورس کالا

شاخص صنعت یکی از انواع شاخص‌های بورس کالا به‌حساب می‌آید که سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت را نشان می‌دهد. عملکرد هرکدام از صنایع مختلف از جمله خودرو، دارو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی تحت عنوان شاخص جداگانه‌ای مورد تجزیه‌وتحلیل قرار خواهد گرفت.

از طرفی عرضه میلگرد ساده در بورس کالا مانع از دخالت دلالان در خریدوفروش این محصول و همچنین مانع از رشد بی‌رویه قیمت‌ها می‌شود. بنابراین با توجه به شاخص مربوط به محصولات فولادی در بورس کالا قیمت میلگرد ساده نیز افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. ازاین‌رو اثر بورس محصولات فولادی و بورس کالا یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده به‌شمار می‌آید.

قیمت دلار و ارزهای خارجی

نوسانات نرخ دلار و ارز در کشور ما، قطعا در قیمت میلگرد تغییراتی ایجاد می‌کند. درواقع قیمت اغلب محصولات با قیمت دلار محاسبه می‌شود.

واردات و صادرات میلگرد

با تغییر در روند واردات و صادرات میلگرد ساده، قیمت آن نیز تغییر می‌کند. به‌عبارت دیگر با کاهش صادرات یا افزایش واردات میلگرد، قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. علت این تغییرات آن است که با صادرات این مقاطع فولادی، کشور ارزش مالی بیشتر به دست می‌آورد و همچنین درصورت وارد کردن این نوع محصولات هزینه زیادی صرف آن‌ها خواهد شد.

تصمیمات سیاسی و اقتصادی

تصمیمات سیاسی و اقتصادی در کشور به‌ترتیب موجب ایجاد تحریم‌ها و تورم می‌شوند. از طرفی تحریم و تورم به‌عنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول به‌شمار می‌آیند.

تاثیر صنایع پایین دستی

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده، صنایع مختلف پایین دستی است. زیرا با فعالیت بیشتر این صنایع از جمله خودروسازی و ساخت‌وساز، طبیعتا میزان تقاضای این محصول نیز افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه با افزایش تقاضا در صنایع پایین دستی، قیمت این محصول نیز برای مشتری بیشتر می‌شود.

قیمت میلگرد ساده

نکات مهم در محاسبه قیمت میلگرد ساده

اکنون که با عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده آشنا شده‌اید، بهتر است برای محاسبه قیمت این محصول نکات مهم زیر را در نظر بگیرید.

  1. به‌طورمعمول قیمت میلگردهای ساده‌ای که توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند، متفاوت است.
  2. هرچه کیفیت میلگرد ساده مورد نظر خریداران بیشتر شود، قیمت آن نیز ممکن است افزایش پیدا کند.
  3. علاوه‌بر این، درهنگام محاسبه قیمت میلگرد ساده، وزن و سایز آن نیز در نظر گرفته می‌شود. هر چه خریداران وزن و مقدار کمتری از میلگرد ساده سفارش دهند، مبلغ کمتری باید پرداخت کنند.

مشخصات فنی و کارخانه تولید میلگرد ساده

در ایران کارخانه‌های زیادی در زمینه تولید میلگرد ساده فعالیت می‌کنند که محصولات آن‌ها ازنظر کیفیت و مشخصات فنی با هم متفاوت است. بنابراین کارخانه تولیدکننده این محصول یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده خواهد بود.

جمع‌بندی

به‌طورکلی عوامل موثر بر قیمت میلگرد ساده شامل تورم جهانی، قیمت مواد اولیه، تغییرات فصلی، هزینه حمل‌ونقل، بورس محصولات فولادی و بورس کالا، قیمت دلار و ارزهای خارجی، واردات و صادرات میلگرد، تصمیمات سیاسی و اقتصادی و تاثیر صنایع پایین دستی می‌شود. خریداران درهنگام خرید این محصول علاوه‌بر توجه به این عوامل، باید نکات مهم در محاسبه قیمت میلگرد ساده را نیز در نظر بگیرند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد