میلگرد ساده ۱۰ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

2 ماه پیش1070بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
میلگرد ساده ۱۰ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

میلگردهای توپر و بدون آج که دارای سطحی صاف و صیقلی هستند، به‌عنوان میلگرد ساده شناخته می‌شوند. این نوع میلگرد یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی است. میلگرد ساده 10 نیز یکی از انواع میلگردهای ساده به‌شمار می‌رود که نقش تقویت‌کننده و پشتیبان را در سازه‌های بتنی دارد.

میلگرد ساده ۱۰ چیست؟

میلگردهای ساده، مقاطع فولادی طویل و توپری هستند که سطح آن‌ها بدون آج، صاف و صیقلی طراحی و تولید شده است. میلگردهای ساده معمولا در استانداردهای A1 تولید و سپس در دو دسته مدل شاخه‌ای و مدل کلافی تقسیم‌بندی و به بازار عرضه می‌شوند. میلگرد ساده 10 به‌عنوان یکی از پرکاربردترین نمونه‌‌های این نوع میلگرد، به‌حساب می‌آید.

جنس میلگرد ساده ۱۰ از چیست؟

میلگردهای ساده 10 ازنظر جنس به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که قیمت و کاربرد آن‌ها با یکدیگر اختلاف دارد. میلگردها ازنظر جنس شامل موارد زیر هستند:

 • میلگرد اروپایی: این میلگرد از آلیاژ کربن، سیلیکون، منگنز درست شده است و قابلیت خم‌شوندگی و مقاومت خوبی دارد. بااین‌حال برای ساخت سازه‌ها در مناطق زلزله‌خیز از آن استفاده نمی‌کنند.
 • میلگرد 10 سیاه: یکی از انواع میلگرد ساده 10، میلگردهای سیاه هستند که از فولاد پرکربن درست می‌شوند. استفاده از میلگرد سیاه در مناطقی با آب‌وهوای مرطوب مناسب نیست. اگرچه این میلگرد استحکام کششی بالایی دارد، اما مقاومت آن در مقابل فرسودگی و زنگ‌زدگی کم است.
 • میلگرد گالوانیزه: مقاومت میلگردهای گالوانیزه در مقایسه با سایر انواع میلگردهای ساده 40 برابر بیشتر در نظرگرفته می‌شود. بنابراین استفاده از آن در سازه‌هایی توصیه می‌شود که در معرض خوردگی و زنگ‌زدگی قرار دارند.
 • میلگرد اپوکسی: این میلگردها پوشش اپوکسی دارند، بنابراین در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم هستند. قیمت لحظه ای میلگرد اپوکسی به‌دلیل برخورداری از این روکش نسبت به سایر انواع میلگرد 10 ساده بیشتر است.
 • میلگرد پلیمری: این نوع میلگردها از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی و محیط‌های اسیدی برخوردارند. میلگردهای پلیمری نباید در سازه‌هایی در مناطق زلزله‌خیز استفاده شوند که از میدان‌های الکتریکی دور هستند.
میلگرد ساده

کاربرد میلگرد ۱۰ ساده چیست؟  ( در ساختمان و صنعت)

کاربردهای میلگرد 10 ساده در ساختمان‌سازی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تقویت اولیه سازه‌های سبک و غیربتنی
 • ساخت سقف‌های کاذب و تولید رابیتس
 • ساخت نمای ساختمان
 • استفاده از میلگرد ساده در ساخت توری مش برای تقویت سازه‌های بتنی
 • ساخت سیم‌خاردار، توری، نرده‌ها و حفاظ‌های قابل ‌استفاده در پروژه‌های فضای باز و بوستان‌ها به‌منظور زیباسازی

علاوه‌بر این از میلگرد 10 ساده در صنعت برای ساخت پیچ‌ومهره، میخ، برخی اتصالات، مفتول از جمله مفتول گالوانیزه و خاموت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای میلگرد ۱۰ ساده

میلگرد ساده علاوه‌بر کاربردی بودن، وزن سبک و قیمت مناسبی هم دارد. همچنین مزیت استفاده از آن، کاهش استفاده از بتن است که در نهایت موجب کاهش وزن سازه و خطرات احتمالی می‌شود. با‌این‌حال این نوع میلگرد مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی دارد که استحکام و مقاومت سازه‌ها را افزایش می‌دهد. از طرفی با وجود خاصیت انعطاف‌پذیری میلگرد ساده، طول عمر و مقاومت سازه در برابر شرایط نامساعد آب‌وهوایی و فشارهای کششی بیشتر می‌شود.

معایب میلگرد ۱۰ ساده

معایب استفاده از میلگرد 10 ساده به‌دلیل وجود مقدار زیادی از ناخالصی در فولاد است. این ناخالصی‌ها به آسیب دیدن و زنگ‌زدگی میلگرد در بتن منجر می‌شوند.

مشخصات میلگرد ساده

معمولا خریداران در هنگام بررسی مشخصات میلگرد ساده، طول، قطر و وزن آن را مورد توجه قرار می‌دهند:

طول شاخه

در روند تبدیل شمش‌های فولادی به شاخه‌های میلگرد در کوره‌های گرم، طول این شاخه‌ها بسیار زیاد می‌شود. اما قبل از بسته‌بندی، آن‌ها را در طول‌های بین 2 تا 12 متر برش می‌زنند.

قطر میلگرد

میلگردهای ساده با قطرهای متنوع تولید و به بازار عرضه می‌شوند. قطر میلگرد 10 ساده همان‌طور که از نام آن مشخص است، 10 میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

 وزن کلی میلگرد 10 ساده

وزن کلی میلگرد را می‌توان با توجه به طول و قطر آن تعیین کرد. ازآنجایی‌که میلگردهای ساده 10 با قطر ثابت و به‌اندازه 10 میلی‌متر تولید می‌شوند، وزن هر متر از آن‌ها تقریبا  0.6 کیلوگرم است.

مواد تشکیل‌دهنده میلگرد 10 سیاه

میلگرد 10 سیاه عمدتا از شمش فولاد تشکیل می‌شود، به همین دلیل معمولا به این نوع میلگرد مش سیم فولادی می‌گویند.

میلگرد ساده

استاندارد میلگرد 10 ساده

میلگرد 10 ساده، براساس استانداردهای مختلف داخلی و بین‌المللی تولید می‌شود که این استانداردها عبارت‌اند از:

 • استاندارد ATSM: این استاندارد به انجمن مواد و آزمون آمریکا و همچنین مربوط به آیین‌نامه ACI (318-14) مربوط است.
 • استاندارد JIS: این استاندارد به کشور ژاپن تعلق دارد.
 • استاندارد DIN: به کشور آلمان مربوط است و برای فولاد استفاده‌شده در بتن مسلح به‌کار می‌رود.
 • استاندارد ISO: این استاندارد به‌عنوان یک استاندارد بین‌المللی شناخته می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ساده 10

قیمت میلگرد ساده 10 در بازه‌های زمانی مختلف، دراثر عوامل متنوع تغییر می‌کند. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • جنس مواد تشکیل‌دهنده و کیفیت میلگرد
 • قطر، طول و وزن میلگرد‌
 • هزینه‌های حمل‌ونقل
 • بازار و اخبار جهانی
 • شرایط داخلی
 • قیمت ارز
 • وضعیت مواد اولیه

قیمت میلگرد 10 اصفهان

میلگرد 10 اصفهان به‌دلیل برخورداری از کیفیت بالا در بین بسیاری از خریداران محبوبیت دارد. ازاین‌رو با قیمت بالاتری نسبت به سایر میلگردها عرضه می‌شود. همچنین عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد 10 ساده در قیمت محصولات کارخانه اصفهان نیز موثر هستند.

نحوه سفارش میلگرد 10 ساده

امروزه خریداران می‌توانند به سایت‌های معتبر فروش میلگرد ساده مراجعه کنند یا از طریق تماس با کارشناس فروش کارخانه‌های تولیدکننده، میلگرد مورد نظر خود را سفارش دهند. سپس ظرف 24 تا 48 ساعت سفارش آن‌ها ثبت و در آدرس مورد نظر به آن‌ها تحویل داده می‌شود.

جمع‌بندی

میلگرد 10 ساده بدون آج و با سطح کاملا صاف و صیقلی است. این نوع میلگرد معمولا در استانداردهای A1 تولید و سپس در دو دسته مدل شاخه‌ای و مدل کلافی تقسیم‌بندی می‌شود. این نوع میلگرد در صنعت و ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

سوالات متداول درباره میلگرد ساده

 1. ویژگی میلگرد 10 ساده چیست؟

این نوع میلگرد از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و به همین دلیل کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد.

 1. بیشترین کاربرد این نوع میلگرد کدام است؟

اغلب از این میلگرد برای افزایش مقاومت سازه‌های سبک و غیربتنی و همچنین تقویت استحکام سازه‌های بتی استفاده می‌شود.

 1. میلگرد ساده از نظر جنس در چند دسته قرار می‌گیرد؟

میلگرد ساده را می‌توان از نظر جنس به انواع مختلفی همچون میلگرد اروپایی، میلگرد 10 سیاه، میلگرد گالوانیزه، میلگرد اپوکسی و میلگرد پلیمری تقسیم‌بندی کرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد