مشخصات و کاربرد انواع میلگرد 12 ساده و آجدار

5 ماه پیش767بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
مشخصات و کاربرد انواع میلگرد 12 ساده و آجدار

انواع مختلفی از میلگردها در کارخانجات سراسر کشور تولید می‌شود و هر کدام در پروژه‌ای ساختمانی یا صنعتی به کار گرفته می‌شوند. میلگرد سایز 12 که موضوع مورد بحث مطلب ماست، دردسته میلگردهای سبک وزن قرار دارد، (البته میلگردهایی در سایز 8 و 10 با سایز کمتر نیز تولید می‌شوند که هر کدام موارد استفاده خود را دارند.) در ادامه این مطلب ابتدا با کاربرد میلگرد 12 آشنا می‌شویم، مشخصات و روش تولید این محصول را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم و نهایتا به شما خواهیم گفت میلگرد مورد نیازتان را از کجا تهیه کنید.

کاربرد میلگرد 12

میلگرد سایز 12 از آن دسته محصولاتی است که در پروژه‌های بزرگ و کوچک نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. وجود این میلگرد را در بسیاری از پروژه‌های صنعتی و ساختمانی می‌بینیم. بعضی از کاربردهای این میلگرد عبارتند از:

 • گاردریل بزرگراه
 • رمپ پارکینگ
 • ساخت سازه‌های دریایی
 • تولید خاموت
 • آرماتور عرضی
 • نمای ساختمان
 • فونداسیون سازه
 • صنعت تولید خودرو

مشخصات میلگرد 12

مشخصات کلی میلگرد 12 شامل اندازه قطر، آنالیزها، نوع آج، وزن و موارد مشابه را در جدول زیر باهم می‌بینیم:

ویژگیمیلگرد آجدار 12میلگرد ساده 12
آجداردندارد
وزن هر شاخهحدود 11 (kg)5.328  (kg)
طول12 مترمعمولا 6 متر
کاربردساخت و سازصنعت
آنالیزA2- A3-A4A1

روش تولید میلگرد 12

ممکن است مصرف کنندگان بسته به نیاز پروژه به میلگردهای متفاوتی نیاز داشته باشند! به همین دلیل، روش‌های مختلفی برای تولید این محصول به کار گرفته می‌شود. بعضی از روش‌های تولید میلگرد می‌توانند بهترین ویژگی‌های مکانیکی را ایجاد کنند؛ مثلاً روش‌های حرارتی و مکانیکی می‌توانند مقاومت به خستگی، استحکام، و سایر ویژگی‌ها را بهبود بخشد. حتی بعضی از روش‌ها هزینه‌های تولید را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. این موضوع به خصوص برای تولید میلگرد در حجم بالا مهم است. استاندارد تولید میلگرد 12 در ایران شامل 4 روش زیر است:

 1. روش نورد گرم
 2. روش نورد سرد
 3. روش ترمکس
 4. روش آلیاژسازی (میکرو آلیاژی)

ویژگی میلگرد 12

میلگرد سایز 12 در 4 آنالیز مختلف قابل خریداری است هر کدام از این آنالیزها دارای مشخصات متفاوتی هستند که کارایی متفاوتی به میلگردها می‌دهند. در جدول زیر با ویژگی هر یک از آنالیزهای میلگرد 12 آشنا خواهید شد:

آنالیزنوع آجمیزان کربنجوش پذیریانعطاف‌پذیریکد مشخصه
A1ساده (بدون آج)بسیار پایینمناسببسیار بالا، شکل پذیر
A2میلگرد آجدار مارپیج (یکنواخت یا دوکی)پایینبهتر است جوشکاری نشودمنعطف‌ترین آجدارJ
L
A3میلگرد آجدار جناقی (یکنواخت یا دوکی)متوسطجوشکاری ممنوعشکنندهC
H
A4میلگرد آجدار مرکب (دوکی)زیادجوش پذیری مناسب )با پیشرفت تکنولوژی(استحکام بالا و عدم انعطاف نه خم می‌شود و نه می‌شکندS
F

خرید میلگرد 12 از مرکزآهن

مرکز آهن به عنوان یک مرجع معتبر برای تهیه محصولات فولادی می‌تواند تنوع بالایی از انواع میلگرد و سایر محصولات فولادی را ارائه دهد. تنوع به مشتریان این امکان را می‌دهد که متناسب با نیازها و پروژه‌ خود خرید کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که حوصله یا وقت کافی برای مطالعه، تحلیل و بررسی تفاوت‌ محصولات ندارید تنها با یک تماس تلفنی از تجربه و اطلاعات مشاوران خبره مرکزآهن استفاده کنید. با توجه به اینکه قیمت میلگرد 12 امروز، تحت تاثیر نوسان ارز با افزایش قیمت، مواجه شد بهتر است در تصمیم گیری سرعت عمل داشته باشید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد