راهنمای خرید میلگرد

6 ماه پیش 12 دیدگاه 13270 بازدید
راهنمای خرید میلگرد
3.8/5
308رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میلگرد یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشد با این وجود به دلیل پیچیدگی های این محصول پیش از خرید لازم است اطلاعات خود را در این خصوص افزایش دهید. در ادامه سعی داریم نکات مهم هنگام خرید میلگرد را در قالب یک مقاله خدمتتان ارائه دهیم. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که برای خرید این محصول تنها اطلاع از قیمت میلگرد و کارخانجات تولیدی کافی است. ولی باید بدانید که برای داشتن خریدی به صرفه در قدم اول باید تمامی اطلاعات را در مورد این مقطع فولادی مهم بررسی نمایید. با ما همراه باشید تا صفر تا صد خرید میلگرد را مرور کنیم. اگر وقت مطالعه این مطلب را ندارید می توانید چکیده نحوه خرید میلگرد را در پادکست زیر گوش کنید. همچنین در ادامه ویدئو راهنمای خرید میلگرد می تواند به شما در خرید این محصول کمک نماید.

دریافت نسخه pdf مقاله : راهنمای خرید میلگرد

بررسی نکات مهم هنگام خرید میلگرد

میلگرد پایه و اساس ساخت و ساز می باشد از این رو کسب اطلاعات در خصوص آن پیش از خرید ضروری می باشد. شاید شما نیز در هنگام خرید اصطلاحاتی را در خصوص این محصول شنیده باشید که معنای آن را کامل ندانید. در ادامه سعی داریم شما را با تمامی اصطلاحات برای خرید میلگرد آشنا کنیم.

نکات مهم هنگام خرید میلگرد

1 – انواع میلگرد

میلگردها به دو دسته کلی آجدار و بدون آج یا ساده تقسیم بندی می شوند که از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد تفاوت های چشمگیری دارند.

میلگرد ساده: میلگردهای ساده دسته ای از مقاطع فولادی بوده که بر روی سطح خود هیچ گونه برآمدگی ندارند. در واقع سطح این محصول صاف و صیقلی بوده و در ساختمان سازی کمتر مورداستفاده قرار می گیرند. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

میلگرد آجدار: میلگرد آجدار مفتولی فولادی می باشد که حاصل از کشش یا نورد شمش فولادی است که در کارخانجات نورد پس از پیشگرم در دستگاه فشار کشیده شده و به صورت میله ای طویل تبدیل شده که در نهایت آج توسط قالب های آج زنی بر روی آن قرار می گیرد. اگر بخواهیم این محصول را تقسیم بندی کنیم به سه دسته گرید A2 ، a3 و a4 تقسیم می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع میلگرد می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

2 – سایز میلگرد

برای اطلاع از سایز میلگرد موردنظر باید به عدد آورده شده پس از کلمه میلگرد توجه نمایید. برای مثال عدد 14 در میلگرد 14 نشان دهنده سایز قطر این محصول می باشد. میلگردهای تولیدی در ایران از سایز 8 تا 32 میلی متر موجود می باشند و شما باید براساس نیاز خود اقدام به خرید نمایید. همچنین لازم به ذکر است که تمامی سایزهای میلگرد در کارخانه ها موجود نبوده و برای خرید برخی از سایزها باید آن را سفارش دهید.

به طور کلی قطر این محصول به استاندارد مورد استفاده در کشورهای مختلف بستگی دارد و معمولا بین 6 تا 60 میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین 6 تا 32 میلی متر به راحتی در بازار یافت می شود و برای قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول میلگردهای تولیدی 12 متر است ولی برای قطرهای کمتر از 10 میلی متر به صورت کلاف نیز تولید می شود.

3 – کیفیت میلگرد

اکثر کارخانه های تولید میلگرد در کشور طبق استاندارد ملی ایران میلگرد تولید می نمایند. با این حال کیفیت نهایی میلگرد تولیدی به کیفیت شمش مصرفی وابستگی دارد و از این رو برخی از کارخانجات محصول باکیفیت تری تولید و به بازار عرضه می نمایند. لازم به ذکر است که کارخانه ذوب آهن اصفهان در حال حاضر باکیفیت ترین میلگرد کشور را تولید می کند. در خصوص کیفیت میلگرد ممکن است اصطلاح میلگرد سبک و یا سنگین مطرح شود. منظور از میلگرد سبک میلگردی است که از وزن استاندارد سبک تر بوده و کیفیت پایین تری نسبت به حد استاندارد دارد و میلگرد سنگین به میلگردی گفته می شود که دارای وزن استاندارد بوده و با در نظر گرفتن کارخانه تولیدکننده کیفیت بالاتری دارد.

4 – استاندارد میلگرد

در کشور ما نخستین استاندارد برای میلگرد ذوب آهن اصفهان اعلام گردید که در این میان می توان به AII و AIII (GOST5781) اشاره کرد. لازم به ذکر است این استاندارد از استاندارد کشور روسیه برگرفته شده است. این استانداردها همچنان در بازار فولاد رایج می باشند. در سال های اخیر استاندارد دیگری تحت عنوان (ISIRI3132) برای تولید این محصول رایج گردیده و تمامی تولیدکنندگان موظف به رعایت این استاندارد می باشند. به دلیل کیفیت بالای میلگرد ذوب آهن و تبعیت سایز این محصول از جدول اشتال، قیمت آن نسبت به سایر میلگردها از جمله قیمت روز میلگرد بناب نیز بالاتر می باشد.

آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد 32 اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۲۰ اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۸ اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد اصفهان 14A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 12 اصفهانA3کارخانهشاخه آجدار

5 – وزن میلگرد

یکی از موارد مهمی که در هنگام خرید لازم است به آن توجه کنید استاندارد بودن وزن میلگرد می باشد. متاسفانه برخی از خریداران بر این باورند که به دلیل تخصصی بودن این محصول پی بردن به استاندارد بودن آن کار دشواری است. بنابراین برای خرید تنها به گفته های فروشنده اکتفا می کنند و از محاسبه وزن میلگرد به روش استاندارد اجتناب می کنند.

توصیه ما به شما خریداران محترم این است که پیش از خرید این محصول یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده درخواست کنید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه نمایید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول نمایید.

سپس از طریق جدول زیر می توان به استاندارد بودن وزن آن پی برد.

محاسبه وزن میلگرد

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله محاسبه وزن میلگرد در دانشنامه فولاد مرکزآهن مراجعه نمایید.

نحوه خرید میلگرد

راهنمای خرید میلگرد از بنگاه، کارخانه یا شرکت بازرگانی

برای خرید میلگرد می توانید یکی از سه گزینه زیر را انتخاب نمایید و براساس تناژ و مقدار محصول موردنظر خود یکی از راه ها را انتخاب کنید.

 • خرید از کارخانه
 • خرید از بنگاه
 • خرید از شرکت های بازرگانی

خرید میلگرد از کارخانه

چنانچه قصد خرید میلگرد در تناژ بالا را دارید و به دنبال قیمت مناسب تری هستید، خرید میلگرد از کارخانه می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. با این حال کارخانه ها بار خود را به صورت روزانه عرضه نکرده و همچنین عواملی مانند مسافت زیاد، مشکلات حمل و نقل و سایر موارد می تواند مشکلاتی را برای خریداران به وجود آورد. بنابراین در حال حاضر خریداران تمایل چندانی به خرید میلگرد از کارخانه نشان نمی دهند. با وجود تفاوت قیمت میلگرد کارخانه با بازار، دشواری هایی نیز وجود خواهد داشت که سبب عدم تمایل خریداران می گردد.

خرید میلگرد از بنگاه

چنانچه قصد خرید این محصول در تناژ کم را داشته باشید بنگاه های فروش آهن آلات می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. خرید از بنگاه محدودیت نداشته و به دلیل دسترسی آسان مناسب تمامی خریداران در نقاط مختلف کشور هستند. با این حال برخی اوقات امکان خرید میلگرد از بنگاه با حجم زیاد وجود ندارد.

خرید از شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی به نوعی واسطه فروش آهن بوده و می توانند محصولات تمامی کارخانجات را در تناژهای مختلف به شما عرضه کنند. مرکزآهن یکی از مراکز فروش میلگرد در شهر اصفهان بوده که آماده ارسال بار به تمامی نقاط کشور می باشد. در ادامه شما را با مراحل خرید میلگرد از مرکزآهن آشنا خواهیم کرد.

کارخانه های تولیدی میلگرد

به طور کلی نوردکاران میلگرد و کارخانه های تولید این محصول به دو صورت فعالیت می نمایند :

1- خودشان صاحب شمش بوده و لذا قیمت گذاری میلگرد به صورت مستقیم توسط خودشان صورت می گیرد. قیمت کالا در این نوع فروش شفاف و مشخص است. صاحب کالا معمولا یک حاشیه سود ویژه برای کانال های فروش خود ( واسطه ها) در نظر می گیرد تا آن ها هم بتوانند فعالیت نمایند.

2 – شخص دیگری صاحب شمش بوده و در واقع به صورت حق العمل کاری برای صاحب شمش میلگرد تولید می نمایند؛ لذا قیمت گذاری توسط خودشان صورت نمی گیرد.

در بازار به صورت متعارف این طور روال است که این اشخاص کالای نورد شده خود را حداقل در سبدهای 10 تایی ( 220 تنی ) به واسطه ها فروخته و واسط ها تک فروشی می کنند. از مهمترین ویژگی‌ این نوع فروش عدم شفافیت قیمت در سطح بازار است. در حال حاضر فولاد آذربایجان و فولاد امیرکبیر خزر از جمله این دسته از نوردکاران محسوب می شوند. برای اطلاع از کارخانه های تولید میلگرد و بهترین میلگرد ایران می توانید به مقاله مرکزآهن مراجعه نمایید. همچنین برای بررسی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین کارخانه مناسب با پروژه خود می توانید از کارشناسان مرکزآهن راهنمایی بخواهید. در ویدئو زیر نحوه خرید میلگرد از مرکزآهن به طور کامل برای خریداران شرح داده شده است.

نحوه خرید میلگرد

در هنگام خرید لازم است در ابتدا به مسائل زیر توجه نمایید:

1- تحقیق در خصوص محصول: پیش از خرید هر محصولی اعم از محصولات فولادی ابتدا لازم است در خصوص محصول و مشخصات مرتبط با نوع کار خود تحقیق لازم را به عمل آورید چرا که هر میلگرد متناسب با نوع کاربرد در ساختمان می باشد. بنابراین پیش از خرید نیاز خود را به طور کامل بسنجید زیرا خرید اشتباه عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت. میلگرد آلیاژی، میلگرد آجدار، میلگرد آلومینیوم و …. از انواع مختلف میلگردهای موجود در بازار هستند. قیمت میلگرد آلیاژی و دیگر انواع میلگرد با توجه به نوع آن، نوسان بازار آهن آلات، قیمت ارز و … در سایت مرکزآهن مشخص می‌شود.

2- مشاوره با کارشناسان فروش میلگرد: پس از انتخاب سایز و سایر مشخصات محصول مورد نیاز خود لازم است با کارشناسان فروش مرکزآهن مشاوره کنید. مشاوره می تواند شما را به سمت خرید هدفمند و راحت تر سوق دهد.

3- آگاهی از ظرفیت بار مورد نیاز: برای سهولت هر چه بیشتر در امر خرید لازم است میزان تناژ مورد نیاز خود را پیش از خرید شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

لازم به ذکر است که چنانچه میزان نیاز شما ظرفیت محدودی داشته باشد نمی توانید آن را مستقیما از کارخانه خریداری نمایید چراکه ظرفیت فروش آن ها بالغ بر 25 تن بوده و بهتر است برای خرید میلگرد به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید.

4- استعلام قیمت پیش از خرید: برای استعلام قیمت می توانید به کارشناسان فروش در مرکزآهن اطمینان کنید. پیش از خرید توسط کارشناسان فروش، استعلام قیمت از کارخانجات و انبارهای مختلف گرفته شده و بهترین قیمت با توجه به کیفیت مورد نظر شما، پیشنهاد می گردد. توجه داشته باشید که برخی از شرکت ها در جهت منافع خود قیمت هایی بالاتر به شما ارائه می کنند و لازم است در این زمینه به آهن فروش های معتبر مراجعه نمایید.

5- بررسی لحظه ای قیمت در سایت و کانال آهن فروشی های معتبر: برای تصمیم گیری بهتر در این خصوص و انتخاب بهترین قیمت میلگرد مورد نظر خود می توانید از سایت و کانال تلگرام قیمت آهن آلات استفاده نمائید.

6- دریافت پیش فاکتور خرید : پیش از پرداخت مبلغ مورد نظر و انجام قطعی معامله لازم است از کارشناس فروش مربوطه پیش فاکتور دریافت نمایید. در این فاکتور ریز مبالغ مورد نظر ذکر گردیده و این امر سبب افزایش شفافیت خرید برای شما و مرکز بازرگانی می گردد.

7- ارسال تاییدیه سفارش به کارشناس فروش پیش از خرید: پیش از پرداخت مبلغ به شرکت مورد نظر لازم است تاییدیه خود را به کارشناسان فروش ارسال نمایید. سپس کارشناس فروش اقدام به خرید سفارش شما می نماید.

8- اعلام آدرس دقیق به کارشناس مربوطه: لازم است آدرس دقیق خود را جهت تحویل بار به کارشناس فروش ارسال نمایید.

9- اطمینان از وزن بار پس از تحویل کالا: نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که پس از دریافت بار، مجددا آن را وزن نمایید و از استاندارد بودن وزن میلگرد دریافتی اطمینان حاصل کنید.

10- بررسی میلگرد خریداری شده پیش از ارسال تاییدیه: پس از دریافت محصول، بار را به طور کامل بررسی نمایید. نکاتی که لازم است در خصوص محصول به آن توجه نمایید شامل رنگ محصول می باشد. باید دقت نمایید که میلگرد دچار زنگ زدگی نشده باشد. همچنین میلگرد هر کارخانه دارای آرم مخصوص به خود می باشد که لازم است در هنگام تحویل کالا به آرم حک شده میلگرد توجه نمایید. برای اطلاع بیشتر در خصوص علامت میلگرد هر کارخانه به مقاله زیر مراجعه نمایید.

مشاهده نسخه pdf مقاله : راهنمای کامل علامت اختصاری حک شده بر میلگرد کارخانجات مختلف

نکات مهم پس از خرید میلگرد

نکاتی که باید در خصوص خرید میلگرد بدانید تنها تا زمان تحویل بار نبوده و پس از آن نیز لازم است اصالت کالا را تشخیص داده و از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان یابید. در ادامه شما را با برخی از نکات مهم پس از خرید میلگرد آشنا می سازیم.

تشخیص اصالت کالا

نخستین نکته ای که پس از تحویل کالا لازم است به آن توجه کنید علامت اختصاری حک شده بر روی محصول است. هر کارخانه علامت اختصاری خاصی برای محصول تولیدی خود دارد که بر روی آن حک نموده و سپس تحویل مشتری می دهد. برای اطلاع از علامت اختصاری میلگرد می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

تطابق میلگرد دریافتی با فاکتور

پس از دریافت بار بهتر است محصول دریافتی را با فاکتور مقایسه نموده و از اصالت آن اطمینان یابید. با این حال چنانچه از مراکز فروش معتبر محصول را خریداری نموده اید می توانید از اصالت آن مطمئن باشید.

نحوه نگهداری میلگرد

میلگرد کالایی حساس بوده و نوع فولادی آن همواره در معرض زنگ زدگی قرار دارد به همین دلیل فراهم نمودن محیط مناسب برای نگهداری آن اهمیت بالایی دارد. با حفظ و نگهداری میلگرد از هدر رفتن هزینه خود جلوگیری می نمایید. نکات شرایط نگهداری میلگرد را می توانید در مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مطالعه نمایید.

جمع بندی

میلگرد یکی از مهم ترین مقاطع فولادی بوده که خرید آن مستلزم کسب دانش در خصوص این محصول می باشد. در این مقاله تمام نکات مهم هنگام خرید میلگرد و پس از تحویل کالا را برای شما آورده ایم. امید است با خرید به صرفه بتوانید در هزینه و وقت خود صرفه جویی نمایید.

مرکزآهن قادر است کلیه مقاطع فولادی را برای متقاضیان فراهم نماید. شما می توانید روزانه از ساعت 8 صبح الی 17 عصر قیمت های ما را از طریق تلفن، سایت و شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن چک کنید و از این طریق لیست سفارشتان را برای کارشناسان فروش ما در مرکزآهن ارسال بفرمائید. شما عزیزان از هر استانی و با هر میزانی که خرید داشته باشید میتوانید از خدمات ما بهره مند گردید. بعد از خرید محصول مورد نظر بار شما بین بازه زمانی 2 ساعت الی 3 روز در محل تخلیه تحویل شما مشتری عزیز می شود. کارشناسان ما مایل هستند تا بهترین مشاوره ها را در راستای خریدی با کیفیت، نزدیک و حتی ارزان در اختیار شما قرار دهند.

3.8/5
308رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
12

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
12

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03191009009 ( اصفهان) 0