راهنمای خرید میلگرد

3 ماه پیش19163بازدید14دیدگاه3.8امتیاز (308 رای)
راهنمای خرید میلگرد

میلگرد یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشد با این وجود به دلیل پیچیدگی های این محصول پیش از خرید لازم است اطلاعات خود را در این خصوص افزایش دهید. در ادامه سعی داریم نکات مهم هنگام خرید میلگرد را در قالب یک مقاله خدمتتان ارائه دهیم. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که برای خرید این محصول تنها اطلاع از قیمت میلگرد و کارخانجات تولیدی کافی است.

ولی باید بدانید که برای داشتن خریدی به صرفه در قدم اول باید تمامی اطلاعات را در مورد این مقطع فولادی مهم بررسی نمایید. با ما همراه باشید تا صفر تا صد خرید میلگرد را مرور کنیم. اگر وقت مطالعه این مطلب را ندارید می‌توانید چکیده نحوه خرید میلگرد را در پادکست زیر گوش کنید. همچنین در ادامه ویدئو راهنمای خرید میلگرد می تواند به شما در خرید این محصول کمک نماید.

بررسی نکات مهم هنگام خرید میلگرد

میلگرد پایه و اساس ساخت و ساز می باشد از این رو کسب اطلاعات در خصوص آن پیش از خرید ضروری می‌باشد. شاید شما نیز در هنگام خرید اصطلاحاتی را در خصوص این محصول شنیده باشید که معنای آن را کامل ندانید. در ادامه سعی داریم شما را با تمامی اصطلاحات برای خرید میلگرد آشنا کنیم.

نکات مهم هنگام خرید میلگرد
هنگام خرید میلگرد به چه نکاتی توجه کنیم؟

1 - انواع میلگرد

میلگردها به دو دسته کلی آجدار و بدون آج یا ساده تقسیم بندی می شوند که از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد تفاوت های چشمگیری دارند.

 • میلگرد ساده: میلگردهای ساده دسته ای از مقاطع فولادی بوده که بر روی سطح خود هیچ گونه برآمدگی ندارند. در واقع سطح این محصول صاف و صیقلی بوده و در ساختمان سازی کمتر مورداستفاده قرار می گیرند. برای اطلاع از قیمت میلگرد ساده می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.
 • میلگرد آجدار: میلگرد آجدار مفتولی فولادی می باشد که حاصل از کشش یا نورد شمش فولادی است که در کارخانجات نورد پس از پیشگرم در دستگاه فشار کشیده شده و به صورت میله ای طویل تبدیل شده که در نهایت آج توسط قالب های آج زنی بر روی آن قرار می گیرد. اگر بخواهیم این محصول را تقسیم بندی کنیم به سه دسته گرید A2 ، a3 و a4 تقسیم می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع میلگرد می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

2 - سایز میلگرد

برای اطلاع از سایز میلگرد موردنظر باید به عدد آورده شده پس از کلمه میلگرد توجه نمایید. برای مثال عدد 14 در میلگرد 14 نشان دهنده سایز قطر این محصول می باشد. میلگردهای تولیدی در ایران از سایز 8 تا 32 میلی متر موجود می باشند و شما باید براساس نیاز خود اقدام به خرید نمایید. همچنین لازم به ذکر است که تمامی سایزهای میلگرد در کارخانه ها موجود نبوده و برای خرید برخی از سایزها باید آن را سفارش دهید.

به طور کلی قطر این محصول به استاندارد مورد استفاده در کشورهای مختلف بستگی دارد و معمولا بین 6 تا 60 میلی متر است. این محصولات در قطرهای بین 6 تا 32 میلی متر به راحتی در بازار یافت می شود و برای قطرهای بزرگ تر باید سفارش داده شود. طول معمول میلگردهای تولیدی 12 متر است ولی برای قطرهای کمتر از 10 میلی متر به صورت کلاف نیز تولید می شود.

چگونه به کیفیت میلگرد پی ببریم؟

3 - کیفیت میلگرد

اکثر کارخانه های تولید میلگرد در کشور طبق استاندارد ملی ایران میلگرد تولید می نمایند. با این حال کیفیت نهایی میلگرد تولیدی به کیفیت شمش مصرفی وابستگی دارد و از این رو برخی از کارخانجات محصول باکیفیت تری تولید و به بازار عرضه می نمایند. لازم به ذکر است که کارخانه ذوب آهن اصفهان در حال حاضر باکیفیت ترین میلگرد کشور را تولید می کند. در خصوص کیفیت میلگرد ممکن است اصطلاح میلگرد سبک و یا سنگین مطرح شود. منظور از میلگرد سبک میلگردی است که از وزن استاندارد سبک تر بوده و کیفیت پایین تری نسبت به حد استاندارد دارد و میلگرد سنگین به میلگردی گفته می شود که دارای وزن استاندارد بوده و با در نظر گرفتن کارخانه تولیدکننده کیفیت بالاتری دارد.

4 - استاندارد میلگرد

در کشور ما نخستین استاندارد برای میلگرد ذوب آهن اصفهان اعلام گردید که در این میان می توان به AII و AIII (GOST5781) اشاره کرد. لازم به ذکر است این استاندارد از استاندارد کشور روسیه برگرفته شده است. این استانداردها همچنان در بازار فولاد رایج می باشند. در سال های اخیر استاندارد دیگری تحت عنوان (ISIRI3132) برای تولید این محصول رایج گردیده و تمامی تولیدکنندگان موظف به رعایت این استاندارد می باشند. به دلیل کیفیت بالای میلگرد ذوب آهن و تبعیت سایز این محصول از جدول اشتال، قیمت آن نسبت به سایر میلگردها از جمله قیمت روز میلگرد بناب نیز بالاتر می باشد.

سایز میلگرد آنالیزمحل بارگیری نوع 
قیمت میلگرد 32 اصفهانA3کارخانه آجدار 
قیمت میلگرد ۲۰ اصفهانA3کارخانه آجدار 
قیمت میلگرد ۱۸A3کارخانه آجدار 
قیمت میلگرد 14A3کارخانه آجدار 
قیمت میلگرد 12A3کارخانه آجدار 

5 - وزن میلگرد

یکی از موارد مهمی که در هنگام خرید لازم است به آن توجه کنید استاندارد بودن وزن میلگرد می باشد. متاسفانه برخی از خریداران بر این باورند که به دلیل تخصصی بودن این محصول پی بردن به استاندارد بودن آن کار دشواری است. بنابراین برای خرید تنها به گفته های فروشنده اکتفا می کنند و از محاسبه وزن میلگرد به روش استاندارد اجتناب می کنند.

توصیه ما به شما خریداران محترم این است که پیش از خرید این محصول یک طول مشخص از محصول مورد نظر را از فروشنده درخواست کنید و با استفاده از یک ترازوی دیجیتال وزن آن را محاسبه نمایید و سپس طول آن را با استفاده از متر اندازه بگیرید. سپس از طریق رابطه ذکر شده در مقاله محاسبه وزن میلگرد اقدام به محاسبه وزن آن بر حسب طول نمایید.

سپس از طریق جدول زیر می توان به استاندارد بودن وزن آن پی برد:

قطر اسمی وزن میلگرد آجدار به ازای 1 متر طول (kg/m)وزن میلگرد آجدار به ازای 12 متر طول (kg/m)
maxminmaxmin
60.2400.2042.8802.448
80.4270.3635.1244.356
100.6530.5797.8366.948
120.9410.83511.29210.020
141.2711.15015.25213.800
161.6591.50119.90818.012
182.1001.90025.20022.800
202.5942.34731.12828.164
223.1292.83137.54833.972
254.0043.69648.04844.352
285.0234.63760.27655.644
326.5626.05878.74472.696
368.3107.67099.72092.040
4010.2659.475123.180113.700
5016.03714.803192.444177.636

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله محاسبه وزن میلگرد در دانشنامه فولاد مرکزآهن مراجعه نمایید.

کاهش قیمت میلگرد
از کجا بهترین میلگرد را بخریم؟

راهنمای خرید میلگرد از بنگاه، کارخانه یا شرکت بازرگانی

برای خرید میلگرد می توانید یکی از سه گزینه زیر را انتخاب نمایید و براساس تناژ و مقدار محصول موردنظر خود یکی از راه ها را انتخاب کنید.

 • خرید از کارخانه
 • خرید از بنگاه
 • خرید از شرکت های بازرگانی

خرید میلگرد از کارخانه

چنانچه قصد خرید میلگرد در تناژ بالا را دارید و به دنبال قیمت مناسب تری هستید، خرید میلگرد از کارخانه می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. با این حال کارخانه ها بار خود را به صورت روزانه عرضه نکرده و همچنین عواملی مانند مسافت زیاد، مشکلات حمل و نقل و سایر موارد می تواند مشکلاتی را برای خریداران به وجود آورد. بنابراین در حال حاضر خریداران تمایل چندانی به خرید میلگرد از کارخانه نشان نمی دهند. با وجود تفاوت قیمت میلگرد کارخانه با بازار، دشواری هایی نیز وجود خواهد داشت که سبب عدم تمایل خریداران می گردد.

خرید میلگرد از بنگاه

چنانچه قصد خرید این محصول در تناژ کم را داشته باشید بنگاه های فروش آهن آلات می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. خرید از بنگاه محدودیت نداشته و به دلیل دسترسی آسان مناسب تمامی خریداران در نقاط مختلف کشور هستند. با این حال برخی اوقات امکان خرید میلگرد از بنگاه با حجم زیاد وجود ندارد.

خرید از شرکت های بازرگانی

شرکت های بازرگانی به نوعی واسطه فروش آهن بوده و می توانند محصولات تمامی کارخانجات را در تناژهای مختلف به شما عرضه کنند. مرکزآهن یکی از مراکز فروش میلگرد در شهر اصفهان بوده که آماده ارسال بار به تمامی نقاط کشور می باشد. در ادامه شما را با مراحل خرید میلگرد از مرکزآهن آشنا خواهیم کرد.

کارخانه های تولیدی میلگرد

به طور کلی نوردکاران میلگرد و کارخانه های تولید این محصول به دو صورت فعالیت می نمایند:

 1. خودشان صاحب شمش بوده و لذا قیمت گذاری میلگرد به صورت مستقیم توسط خودشان صورت می گیرد. قیمت کالا در این نوع فروش شفاف و مشخص است. صاحب کالا معمولا یک حاشیه سود ویژه برای کانال های فروش خود ( واسطه ها) در نظر می گیرد تا آن ها هم بتوانند فعالیت نمایند.
 2. شخص دیگری صاحب شمش بوده و در واقع به صورت حق العمل کاری برای صاحب شمش میلگرد تولید می نمایند؛ لذا قیمت گذاری توسط خودشان صورت نمی گیرد.

در بازار به صورت متعارف این طور روال است که این اشخاص کالای نورد شده خود را حداقل در سبدهای 10 تایی ( 220 تنی ) به واسطه ها فروخته و واسط ها تک فروشی می کنند. از مهمترین ویژگی‌ این نوع فروش عدم شفافیت قیمت در سطح بازار است. در حال حاضر فولاد آذربایجان و فولاد امیرکبیر خزر از جمله این دسته از نوردکاران محسوب می شوند. برای اطلاع از کارخانه های تولید میلگرد و بهترین میلگرد ایران می توانید به مقاله مرکزآهن مراجعه نمایید. همچنین برای بررسی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین کارخانه مناسب با پروژه خود می توانید از کارشناسان مرکزآهن راهنمایی بخواهید. در ویدئو زیر نحوه خرید میلگرد از مرکزآهن به طور کامل برای خریداران شرح داده شده است.

نحوه خرید میلگرد

در هنگام خرید لازم است در ابتدا به مسائل زیر توجه نمایید:

تحقیق در خصوص محصول

پیش از خرید هر محصولی اعم از محصولات فولادی ابتدا لازم است در خصوص محصول و مشخصات مرتبط با نوع کار خود تحقیق لازم را به عمل آورید چرا که هر میلگرد متناسب با نوع کاربرد در ساختمان می باشد. بنابراین پیش از خرید نیاز خود را به طور کامل بسنجید زیرا خرید اشتباه عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت.


مشاوره با کارشناسان فروش میلگرد

پس از انتخاب سایز و سایر مشخصات محصول مورد نیاز خود لازم است با کارشناسان فروش آهن فروشی های معتبر مشاوره کنید. مشاوره می تواند شما را به سمت خرید هدفمند و راحت تر سوق دهد.


آگاهی از ظرفیت بار مورد نیاز

برای سهولت هر چه بیشتر در امر خرید لازم است میزان تناژ مورد نیاز خود را پیش از خرید شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.
لازم به ذکر است که چنانچه میزان نیاز شما ظرفیت محدودی داشته باشد نمی توانید آن را مستقیما از کارخانه خریداری نمایید چراکه ظرفیت فروش آن ها بالغ بر ۲۵ تن بوده و بهتر است برای خرید میلگرد به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید.

قیمت
استعلام قیمت میلگرد از مراکز معتبر

استعلام قیمت پیش از خرید

برای استعلام قیمت می توانید به کارشناسان فروش در مراکز معتبر اطمینان کنید. پیش از خرید توسط کارشناسان فروش ، استعلام قیمت از کارخانجات و انبارهای مختلف گرفته شده و بهترین قیمت با توجه به کیفیت مورد نظر شما، پیشنهاد می گردد. توجه داشته باشید که برخی از شرکت ها در جهت منافع خود قیمت هایی بالاتر به شما ارائه می کنند و لازم است در این زمینه به آهن فروش های معتبر مراجعه نمایید.

بررسی لحظه ای قیمت در سایت و کانال آهن فروشی های معتبر

برای تصمیم گیری بهتر در این خصوص و انتخاب بهترین قیمت میلگرد مورد نظر خود می توانید از سایت و کانال تلگرام قیمت آهن آلات استفاده نمائید.

دریافت پیش فاکتور خرید

پیش از پرداخت مبلغ مورد نظر و انجام قطعی معامله لازم است از کارشناس فروش مربوطه پیش فاکتور دریافت نمایید. در این فاکتور ریز مبالغ مورد نظر ذکر گردیده و این امر سبب افزایش شفافیت خرید برای شما و مرکز بازرگانی می گردد.

ارسال تاییدیه سفارش به کارشناس فروش پیش از خرید

پیش از پرداخت مبلغ به شرکت مورد نظر لازم است تاییدیه خود را به کارشناسان فروش ارسال نمایید. سپس کارشناس فروش اقدام به خرید سفارش شما می نماید.

لازم به ذکر است که چنانچه میزان نیاز شما ظرفیت محدودی داشته باشد نمی توانید آن را مستقیما از کارخانه خریداری نمایید چراکه ظرفیت فروش آن ها بالغ بر 25 تن بوده و بهتر است برای خرید میلگرد به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید.

نمایی از میلگرد زنگ زده

نکات مهم پس از خرید میلگرد

نکاتی که باید در خصوص خرید میلگرد بدانید تنها تا زمان تحویل بار نبوده و پس از آن نیز لازم است اصالت کالا را تشخیص داده و از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان یابید. در ادامه شما را با برخی از نکات مهم پس از خرید میلگرد آشنا می سازیم.

تشخیص اصالت کالا

نخستین نکته ای که پس از تحویل کالا لازم است به آن توجه کنید علامت اختصاری حک شده بر روی محصول است. هر کارخانه علامت اختصاری خاصی برای محصول تولیدی خود دارد که بر روی آن حک نموده و سپس تحویل مشتری می دهد. برای اطلاع از علامت اختصاری میلگرد می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

تطابق میلگرد دریافتی با فاکتور

پس از دریافت بار بهتر است محصول دریافتی را با فاکتور مقایسه نموده و از اصالت آن اطمینان یابید. با این حال چنانچه از مراکز فروش معتبر محصول را خریداری نموده اید می توانید از اصالت آن مطمئن باشید.

نحوه نگهداری میلگرد

میلگرد کالایی حساس بوده و نوع فولادی آن همواره در معرض زنگ زدگی قرار دارد به همین دلیل فراهم نمودن محیط مناسب برای نگهداری آن اهمیت بالایی دارد. با حفظ و نگهداری میلگرد از هدر رفتن هزینه خود جلوگیری می نمایید. نکات شرایط نگهداری میلگرد را می توانید در مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مطالعه نمایید.

جمع بندی

میلگرد یکی از مهم ترین مقاطع فولادی بوده که خرید آن مستلزم کسب دانش در خصوص این محصول می باشد. در این مقاله تمام نکات مهم هنگام خرید میلگرد و پس از تحویل کالا را برای شما آورده ایم. امید است با خرید به صرفه بتوانید در هزینه و وقت خود صرفه جویی نمایید. مرکزآهن قادر است کلیه مقاطع فولادی را برای متقاضیان فراهم نماید. شما می توانید روزانه قیمت های ما را از طریق تلفن 91009009-031 و یا 91009009-021 ، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن چک کنید.

کافی است لیست سفارشتان را برای کارشناسان فروش ما در مرکزآهن ارسال بفرمائید. شما عزیزان از هر استانی و با هر میزانی که خرید داشته باشید میتوانید از خدمات ما بهره مند گردید. بعد از خرید محصول مورد نظر بار شما بین بازه زمانی 2 ساعت الی 3 روز در محل تخلیه تحویل شما مشتری عزیز می شود. کارشناسان ما مایل هستند تا بهترین مشاوره ها را در راستای خریدی با کیفیت، نزدیک و حتی ارزان در اختیار شما قرار دهند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0919815**** 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام، ممنون از اطلاعات خوبتون واقعا اطلاعات دست اول و کاربردی منتشر میکنید👍👍 من یه سوال هم داشتم، خواستم ببینم فروش اعتبار میلگرد یعنی چی؟ امروز یه رپورتاژی میخوندم نوشته بود که طررح فروش ویژه اعتباری میلگرد شروع شده. توی اقتصاد افرین خوندم خواستم از یه سایت تخصصی هم سوال کنم. ممنون میشه اگه جواب بدید ❤️🙏
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم ممنون از نگاهتون منظور از فروش اعتباری میلگرد، فروش به صورت چکیه. مدتش میتونه 2 الی 3 ماهه باشه. اگر هم بخوایین میتونید با ضمانت نامه بانکی از طریق بانک اقدام کنین.
  • ارسال شده توسط کاربر احسان 5 سال پیشتهیه لینک اشتراک
   باعرض سلام خدمت شما.بسیار عالی بود واقعا لذت بردم به عنوان کسی که میخواستم اطلاعاتی رو کسب کنم در زمینه میلگرد. درضمن pdfها بسیار جالب بود.میخواستم تشکر کنم از تمام کسانی که در به اشتراک گذاشتن این مطالب زحمت کشیدن.
   • ارسال شده توسط کاربر کاربر سایت 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام، آیا قیمت میلگرد از این هم پایینتر می آید که فعلا صبر کنیم؟؟؟؟
    • ارسال شده توسط کاربر کاربر 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام بنده 14 تن میلگرد میخوام برای بوکان آذربایجان غربی آیا میشود بعد از خرید از شما میلگرد از کارخانه فرستاده شود چون بناب با شهر ما فاصله کمی داره حدود 70 کیلومتر و سوال دیگر اینکه آیا قیمت میلگرداز این هم پایینتر می آید که فعلا صبر کنیم؟؟؟؟
     • ارسال شده توسط کاربر 0914078**** 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
      ایا قیمت میلگرد پاین میاد تا چند روز اینده
      • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان 5 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
       بله قیمت ها در حال حاضر کاهشی است
       • ارسال شده توسط کاربر 0919384**** 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
        بله صددرصد فعلا پایین میاد
       • ارسال شده توسط کاربر محمد 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
        12 تن مبلگرد برای قشم میخوام. کرایه چقدر هست. از اصفهان
        • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان2 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
         با سلام جهت استعلام قیمت با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره تلفن 91009009-031 تماس حاصل فرمایید.
        • ارسال شده توسط کاربر فرجی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
         من نیاز به 32 تن میلگرد دارم چطوری می تونم با کارشناسان فروش در ارتباط باشم
         • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان2 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
          با سلام جهت ارتباط با کارشناسان فروش با شماره 91009009-031 تماس حاصل فرمایید.
         • ارسال شده توسط کاربر احمد رضا کرمی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
          سلام از مطالب مهم و دقیقه شما استفاده کردم خیلی کاربردی و مهم هست از شما سپاس گذارم که این اطلاعات رو در اختیار عموم مردم می گذارید شاد و سلامت باشید
          • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان2 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
           با سلام سپاس از حسن توجه شما