انبار میلگرد؛ چگونه از میلگرد نگهداری کنیم؟

6 ماه پیش4405بازدید0دیدگاه5امتیاز (3 رای)
انبار میلگرد؛ چگونه از میلگرد نگهداری کنیم؟

میلگرد، استحکام و پایداری سازه ‌های بتنی را فراهم می ‌کند به همین دلیل آگاهی از نحوه انبار میلگرد موضوع مهمی است. اگرچه بتن بسیار قوی می ‌باشد، اما ممکن است یکپارچگی خود را تحت تنش‌ های کششی از دست بدهد که منجر به ترک خوردن و پوسته ‌پوسته شدن آن می‌ شود. میلگرد با جذب و توزیع تنش، به جلوگیری از ترک خوردن و پوسته ‌پوسته شدن زودرس سازه‌ های بتنی کمک می ‌کند. با این‌ حال، میلگرد معمولی از فولاد سکوریت ناتمام ساخته ‌شده و مستعد زنگ ‌زدگی است. بنابراین شرایط نگهداری و انبار میلگرد بسیار مهم می ‌باشد. از طرفی دیگر، استفاده از میلگرد زنگ ‌زده، هنگام ساخت سازه بتنی مجاز نیست و منجر به رد شدن کار توسط بازرس ساختمان می ‌شود، مگر اینکه قبل از استفاده زنگ ‌زدگی میلگرد حذف گردد. این مسئله، ‌یک مشکل آشکار در ساخت‌ و ساز برای افرادی است که با میلگرد کار می‌ کنند. بنابراین مهم است که میلگرد عاری از زنگ باشد. مهم نیست که چه نوع میلگردی را برای استفاده در پروژه ‌های خود انتخاب می ‌کنید، نگهداری صحیح میلگرد و توجه به تاریخ مصرف میلگرد امری همواره ضروری است. ما این مقاله را درباره شرایط نگهداری و انبار میلگرد گردآوری کرده ‌ایم.

چگونه میلگرد را در انبار نگهداری کنیم؟

تولیدکنندگان میلگرد درجات مختلفی از میلگرد را برای استفاده در محیط‌ های مختلف تولید می‌ کنند. به ‌عنوان ‌مثال، یک سازنده می ‌تواند در مناطقی با اتمسفرهای با رطوبت بالا مانند نواحی ساحلی، میلگرد فولادی ضدزنگ نوع ۲۲۰۵ را که مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارد، استفاده کند. میلگردهای بدون پوشش، مقاوم در برابر خوردگی، روکش اپوکسی و گالوانیزه نیز ممکن است در این شرایط استفاده شوند. شرایط نگهداری و انبار میلگرد این محیط‌ ها حائز اهمیت می ‌باشد.

نحوه انبار میلگرد

معمولاً در پروژه ‌های ساختمانی از انواع و درجات مختلف میلگردهای فولادی استفاده می ‌شود. برای جلوگیری از اعوجاج و خرابی ناشی از خوردگی، هر نوع میلگرد باید جداگانه نگهداری و انبار گردد. انواع مختلف میلگردهای فولادی مورد استفاده در ساخت ‌و ساز عبارتند از: میلگردهای ضدزنگ، میلگردهای فولاد کربنی، میلگردهای فولادی گالوانیزه و میلگردهای فولادی با پوشش اپوکسی. شرایط نگهداری و انبار میلگرد برای هر مدل آن، منحصر به فرد است. هر نوع از میلگرد در هنگام جا به‌ جایی و نگهداری، نیاز به مراقبت خاص خود را دارد.

نحوه نگهداری میلگرد فولادی

در این بخش شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولادی به طور کلی بیان شده است، زمانی که انبار میلگرد به بهترین روش صورت گیرد، تاریخ مصرف میلگرد افزایش می‌یابد چرا که این مقاطع دچار زنگ زدگی نخواهند شد. شرایط نگهداری از میلگرد فولادی عبارتند از:

 1. برای انبار صحیح میلگرد باید از برخورد مقطع با زمین جلوگیری شود. برای این کار از سکوهای برجسته استفاده می‌شود. این سکو‌ها باید از مواد غیر فلزی مانند چوب ساخته شده باشند.
 2. برای جلوگیری از قرار گرفتن میلگرد در برابر عناصر خارجی؛ قرار دادن پوشش روی مقاطع را پیشنهاد می‌کنیم. در بیشتر مواقع از پوشش برزنتی برای انبار و افزایش تاریخ مصرف میلگرد استفاده می‌شود.
 3. در صورتی که قصد انبار میلگرد گالوانیزه را دارید، این مقاطع را از دیگر میلگردها و سکوی چوبی دور کنید. انبار جداگانه به افزایش طول عمر و جلوگیری از لک روی سطح میلگرد گالوانیزه شما کمک می‌کند.
 4. برای انبار میلگردهای ضد زنگ حتما این محصول را از میلگرد کربنی و آهنی جدا کنید. در صورتی که مکان انبار میلگرد محدود است، انبار میلگرد ضد زنگ در بالاترین سطح صورت گیرد.
 5. انبار میلگرد در سوله و انبارهای روبسته نیز بسیار مناسب است؛ البته در این مواقع حتما توجه داشته باشید مکان انبار خشک و بدون هرگونه رطوبتی باشد.
 6. برای نظم بخشیدن به انبار میلگرد پیشنهاد می‌کنیم انتهای هر نوع میلگرد را با یک رنگ مشخص کنید.
 7. اگر امکانات و بودجه لازم را در دسترس دارید بهتر است میلگردهای خود را با سیمان پلاست رنگ‌آمیزی کنید. این عمل از زنگ زدگی و پوسته شدن میلگردهای شما جلوگیری خواهد کرد.
 8. در صورتی که قصد انبار طولانی مدت میلگرد را دارید، حداقل فاصله از زمین 150 میلی‌متر است.
 9. اگر حجم میلگردهای انبار شما زیاد است از استحکام تکیه‌گاه مطمئین شوید تا مواجه با مشکلاتی مانند لقی، افتادگی و خم شدگی به حداقل برسد.

نحوه نگهداری میلگرد فولادی

نحوه نگهداری میلگرد فولاد ضد زنگ

شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولاد ضدزنگ به شرح زیر می ‌باشد:

 • برای قرار دادن میلگرد ضد زنگ روی زمین از سکوهای مناسب استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که میلگرد ضد زنگ شما به هیچ عنوان با محصولات کربنی تماس پیدا نکند.
 • در صورت محدودیت فضا و نیاز به انبار میلگرد آهنی و ضد زنگ در یک فضا، انبار میلگرد ضد زنگ در قسمت‌های بالایی صورت گیرد.
 • پوشش میلگردهای فولادی ضدزنگ با ورق پلی اتیلن در زمان انبار بیرون، پیشنهاد می‌شود.

نحوه نگهداری میلگرد دارای پوشش اپوکسی

یکی دیگر از میلگردهایی که باید به انبار درست آن آگاه باشید، میلگردهای پوشش اپوکسی هستند. برای رعایت شرایط نگهداری و انبار میلگرد دارای پوشش پروکسی موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای اینکه آسیب به میلگردهای اپوکسی تا حد امکان کنترل شود از تسمه مصنوعی برای کنترل میلگرد استفاده می‌شود.
 • سعی کنید کشیدن و برخورد میلگردهای اپوکسی با یکدیگر را به حداقل برسانید.
 • استفاده از فوم بین میلگرد برای انبار طولانی مدت راه حل مناسبی است.
 • برای بستن میلگرد و انبار آن از سیم و کابل‌های لخت استفاده نکنید.
 • اگر قصد دارید افتادگی میلگرد تقویت کننده را به حداقل برسانید؛ استفاده از پشتی محکم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نحوه انبار میلگرد دارای پوشش اپوکسی

نکاتی درباره انبار میلگرد

از ملاحظاتی که در خصوص شرایط نگهداری و انبار میلگرد مطرح می ‌باشد، نکاتی است که در زمان سفارش و تخلیه میلگردها باید رعایت گردد. این نکات به شرح زیر می ‌باشد:

 • میلگردهای تقویت ‌کننده را با در نظر گرفتن برنامه ساخت، سفارش دهید.
 • هنگامی‌که میلگردهای تقویت ‌کننده به سایت تحویل داده می ‌شود، لیست حمل ‌و نقل و برگه بارگیری را در زمانی که هر بسته تخلیه می ‌گردد، بررسی کنید.
 • با حمل دسته‌ میلگردها به‌ طور مستقیم از کامیون به ناحیه‌ انبار میلگرد‌ها، در زمان صرفه ‌جویی نمایید.
 • بسته ‌ها را در محلی قرار دهید که برای جا به ‌جایی مجدد دسترسی به آن ‌ها آسان باشد. اطمینان حاصل کنید که میلگردهای تقویت‌ کننده روی سکو قرار گرفته ‌اند تا از گل‌ و لای یا آب دور بمانند.
 • انبارها را مرتب نگه ‌دارید. میلگردهای مستقیم معمولاً بر اساس قطر و طول انبار می ‌شوند تا شناسایی آن‌ ها آسان ‌تر باشد. میلگردهای خمیده و مشابه را با هم انبار کنید.
 • برای شناسایی سریع، مطمئن شوید که همه تگ ‌های نوار در یکسر قرار دارند. وقتی میلگرد‌ها مصرف می ‌شوند، مطمئن شوید که برچسب نوار روی بسته باقی می ‌ماند و گم نمی‌ شود.

نکات انبار میلگرد

قفسه فولادی برای انبار میلگرد

یکی از راه‌هایی که امروزه برای انبار میلگرد و افزایش تاریخ مصرف این مقاطع استفاده می‌شود، ساخت قفسه‌های فولادی است. فقسه‌های فولادی علاوه بر آسان کردن نحوه انبار میلگرد، محافظت از این مقاطع را نیز امکان‌پذیر می‌کنند. در انتها استفاده از قفسه فولادی برای انبار میلگرد به آسان کردن پروسه جابه‌جایی نیز کمک می‌کند. از دیگر مزایای قفسه فولادی برای انبار میلگرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا بردن میلگرد از روی زمین. به این معنی که میلگرد در آب یا مواد دیگری که ممکن است باعث خراب شدن آن شود، قرار نمی ‌گیرد.
 • هر سطح از قفسه را می‌ توان برای ذخیره انواع مختلف میلگرد استفاده کرد. به این معنی که میلگردها را می‌ توان جدا نمود و به‌ راحتی قابل ‌شناسایی هستند.
 • این سیستم قفسه ‌بندی همچنین باعث می ‌شود بارگیری و تخلیه میلگرد آسان ‌تر و ایمن ‌تر گردد و به حمل ‌و نقل دستی کمتر احساس نیاز شود.
 • این سیستم قفسه ‌بندی، سایت ساخت ‌و ساز را کارآمدتر و ایمن ‌تر می‌ کند.

جمع‌ بندی

نگهداری و انبار نادرست مصالح ساختمانی و میلگرد یکی از دلایل زنگ زدگی و خرابی میلگردهای متنوع است. علاوه بر این موضوع وضعیت آب و هوایی شهری که قصد انبار میلگرد را دارید، می‌تواند در زنگ زدگی میلگرد شما تاثیر بگذارد. تمام این موارد باعث شده انبار میلگرد از اهمیت بالایی برخوردار باشد. قیمت میلگرد نیز بالا است به همین دلیل باید برای بالابردن طول عمر آن تمام تلاش خود را بکنید. بهترین راه برای جلوگیری از پایین آمدن کیفیت میلگرد، این است که آن‌ را به فضاهای داخلی و مسقف ببرید. همچنین میلگردها باید بر اساس اندازه، مدل و جنس از یکدیگر تفکیک گردند. از طرفی دیگر، برای محفوظ‌ ماندن میلگردها، باید بالاتر از سطح زمین و بر روی سکو یا قفسه‌ ای مناسب نگهداری شوند. همچنین آن ‌ها باید از نفوذ رطوبت، آب، نور خورشید و به ‌طور کلی عناصری که به‌ مرور زمان باعث تخریب آن ‌ها می ‌شود، حفظ شوند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد