0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

اوضاع قیمت نبشی اصفهان و آرامش نسبی در بازار

با تحلیل هایی که در این زمینه صورت گرفته است مشخص شد که قیمت نبشی اصفهان در حال حاضر روند آرامی را تجربه می کند. قیمت نبشی اصفهان با سایز ٣ و وزن ٧ امروز در تاریخ ١٨ بهمن ٩۶ در حدود ٢۴١٠ تومان به فروش رسید. علاوه بر این، قیمت نبشی اصفهان با سایز ١٠ و وزن ٩٠ هم به مبلغ ٢٣٩٠ تومان به بازار عرضه شد که نسبت به سه روز گذشته ثابت اعلام شده است. قیمت نبشی اصفهان با سایز با سایز ۵ و وزن ١٨ نیز در بازار اصفهان به مبلغ ٢۴۴٠ تومان خرید و فروش شد.

به نیمه رسیدن بهمن و بررسی اخبار بازار نبشی

با گذشت کمتر از بیست روز از بهمن ماه و افزایش قیمت دلار و یورو در اوایل بهمن و در روز های گذشته و زمزمه های مربوط به دلار 4800 تومانی اگرچه برخی از سرمایه‌ گذاران از بازار فولاد به سمت بازار ارز روی آوردند، ولی مهمترین تأثیر ارز بر بازار فولاد علی الخصوص بازار نبشی، تغییر فاز روانی این بازار است و این تغییر می تواند قیمت‌ نبشی را در بازار داخلی افزایشی و جذاب نشان دهد.

اگر چه نوسانات مثبتی که در مورد قیمت پروفیل اتفاق افتاد، در کوتاه مدت مفید واقع شد ولی در بلندمدت ممکن است ضربات غیر قابل جبرانی را به بدنه اقتصاد وارد کند. در گذشته هر نوسانی که در قیمت ارز رخ می داد، قیمت نبشی را در بازار داخلی تغییر اساسی می داد و باعث افزایش تقاضا در بازار می شد. اما با این حال در روز های گذشته افزایش نرخ ارز آن طور که باید و شاید تغییری در قیمت نبشی ایجاد نکرد.

قیمت نبشی

به نظر کارشناسان رکود شدید حاکم بر تولید نبشی و مصرف آن در بازار داخلی، کاهش ارزش پول، ضعیف شدن قدرت خرید مشتریان و ریسک بالای تولید نبشیی با توجه به هزینه های جانبی فراوان، باعث تغییر رویکرد تاجران و سرمایه گذاران در این بخش گردیده است.

تاثیر نرخ تورم

مهمترین دغدغه های این روزهای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را می توان عدم نبود ثبات قیمت نبشی در بازار داخل، وجود سیستم های سخت گیرانه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عدم حمایت مالی اکثر  شرکت ها با تسهیلات بانکی برشمرد که همگی از ضروریاتی هستند که برای رونق قیمت نبشی لازمند. با وجود این تفاسیر بایستی تمهیداتی توسط دولتمردان و تصمیم گیران این بخش صورت گیرد. همچین در نهایت، تاثیر افزایش نرخ ارز در بلند مدت چیزی جز افت قیمت نبشی و تشدید رکود در این بخش،اثری نخواهد داشت.

علاوه بر این، در اقتصادی که با پدیده شوم تورم روبه‌رو است، هزینه‌های تولید نبشی رشد می‌کند. اما اگر افزایش درآمد‌ها نتواند افزایش هزینه‌ ی تولید نبشی را جبران کند، تولید‌کننده محکوم به شکست است. علاوه بر این، در حال حاضر به ‌واسطه سیاست‌های انبساط پولی، همیشه تورم مهمان اقتصاد ایران است.

اما دولت برای تسکین بار تورم، در تلاش است تا نرخ ارز را تثبیت کند تا به دنبال افزایش نرخ ارز قیمت نبشی هم نوسان پیدا نکند. اما این کار پیامد هایی هم دارد، در نتیجه تثبیت نرخ ارز، کالاهای قابل‌ تجارت مانند نبشی از خارج مرز ها به داخل ایران سرازیر می‌شوند و قیمت نبشی افزایش کمتری را نسبت به کالا ها و خدمات غیر قابل‌تجارت تجربه می‌کند و سرمایه‌ گذاران این بخش تشویق می‌شوند تا برای ادامه بقا، منابع خود را از بخش قابل‌ تجارت به بخش غیرقابل تجارت منتقل کنند.

علاوه بر این، تلاش می‌شود با تثبیت نرخ ارز در شرایط تورمی، تولید نبشی و سایر محصولات فولادی تقویت شود، اما تقویت پول ملی (تثبیت ارز) به آهستگی صورت می گیرد و به تدریج صنایع اشتغال ‌زا را به کام مرگ می‌کشاند. این معجون قاتل پیشرفت کارخانه های تولید کننده نبشی بسیاری بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0