0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت محصولات حوزه نورد دچار تغییرات حبابی شد

طی هفته گذشته مشاهده کردیم که قیمت محصولات حوزه نورد از جمله قیمت قوطی و پروفیل نوساناتی را تجربه کرد و این نوسانات در روزهای پایانی هفته روندی ثابت را در پیش گرفت. پنج شنبه هفته گذشته و پایان یافتن هفته گذشته بازار فولاد نیز به حالت نیمه تعطیل در آمده و به استقبال تعطیلات نوروزی رفت. همان طور که انتظار می رود روند بازار پس از تعطیلات و حدودا ۱۵ فروردین ماه جدی شده و فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. با این حال طی ۲۰ روز تعطیل برخی کارخانجات به فعالیت خود ادامه خواهند داد ولی با توجه به تعداد کم آن ها می توان گفت به طور کلی بازار فولاد طی روزهای آتی در تعطیلات به سر خواهد برد. در بازار مواد اولیه مشاهده کردیم که قیمت شمش و قراضه آهنی روند نزولی را در پیش گرفته است این در حالی است که قیمت محصولات طویل از جمله قیمت قوطی پروفیل از این روند تبعیت نکرده و ترجیح داد تا روزهای پایانی سال را با روند ثابت سپری کند.

هم چنین می توان گفت که دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت تا پایان خرداد ماه سال آتی تاثیر زیادی بر آرامش بازار فولاد داشته است به گونه ای که این بازار بدون توجه به روند افزایشی قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی به آرامش رسید و برخلاف روند افزایشی قیمت قوطی پروفیل که در روزهای نخست اسفند ماه شاهد آن بودیم در روزهای پایانی تولیدکنندگان ترجیح دادند قیمت های خود را ثابت نگه داشته و این تغییرات را به روزهای پس از تعطیلات موکول خواهند کرد. هم چنین با توجه به تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه واردات محصولات فولادی به کشور امریکا احتمال مواجه با میزان عرضه این محصولات در بازارهای جهانی وجود دارد و این امر یقینا بر قیمت محصولات فولادی در بازار داخلی ایران نیز تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت قوطی پروفیل اصفهان

مروری بر بازار تختال و ورق کلاف گرم طی یک ماه گذشته؛ یک معادله و چند ابهام ؟

آخرین باری که ورق فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه و پیرو آن قوطی و پروفیل تحت تأثیر افزایش نرخ معاملاتی تختال در بورس کالا، با افزایش متوسط حدود ۱۲۰+ تومانی مواجه گردید (از حدود ۳۰۰۰ تومان در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۴ به ۳۱۲۰ تومان در روز بعد)، تاریخ ۹۶/۱۱/۲۵ بود که در آن روز متوسط قیمت قوطی و پروفیل با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۳۱۲۰ تومان یا ۲۸۶۰ تومان خالص رصد شد؛ و البته این افزایش قیمت تا سقف ۳۱۵۰ تومان هم طی دو روز بعد آن ادامه پیدا کرد. و این در حالی بود که متوسط قیمت اسلب نسبت به معاملات قبلی این کالا ( تاریخ ۹۶/۱۱/۱۷) در بورس کالا و در تاریخ ۹۶/۱۱/۲۵؛ افزایش حدود ۲۰۰ تومانی؛ یعنی از حدود ۲۰۰۰ تومان به ۲۲۰۰ تومان را به ثبت رسانده بود (بدون مالیات ارزش افزوده)؛

بعد از ان تاریخ عرضه های متعددی از تختال در بورس کالا تا به امروز ارایه و صرفنظر از نرخ پایه، با نرخ متوسط حدود ۲۲۰۰ تومان معامله گردیده است.

شنبه هم ظاهرا تختال با نرخ پایه حدود ۲۲۰۰ تومان توسط فولاد خوزستان در بورس کالا عرضه خواهد شد که ظاهرا بدون تغییر است با این تفاوت که بر خلاف عرضه های قبلی، نرخ پایه افزایش پیدا کرده و تقریبا معادل با نرخ میانگین معاملاتی قبلی دیده میشود.

سوالی که در این میان به ذهن متبادر میشود؛ چه اتفاق یا تحولاتی روی داده که متوسط قیمت ورق کلاف گرم از تاریخ جهش هیجانی حدود ۲۰۰+ تومانی نرخ تختال مصادف با ۹۶/۱۱/۲۵؛ تا به امروز و پس از افزایش هیجانی کل زنجیره تامین این حوزه شامل تختال، ورق کلاف گرم و قیمت قوطی و پروفیل؛ بر خلاف ثبات و عدم عقب‌نشینی در نرخ معاملاتی تختال در بورس کالا، قیمت ورق سیاه و قوطی و پروفیل، پیوسته کاهشی بوده است !؟

تاثیر سیستم مالیاتی بر ادامه روند تغییرات قیمت حوزه قوطی ، پروفیل

به عبارت روشن تر، متوسط آخرین قیمت متوسط حوزه قوطی و پروفیل با مالیات ارزش افزوده حدود ۲۹۹۰ تومان یا حدود ۲۷۴۰ تومان یعنی توام با حدود ۱۲۰- الی ۱۳۰- تومان کاهش قیمت مجددا به نرخ قبلی یک ماه گذشته خود بازگشته است؛ که این نشان دهنده بازگشت قیمت ورق کلاف گرم به قیمتهای قبلی، علیرغم عدم عقب‌ نشینی در کالای میانی تختال است !

 • تکلیف این ۲۰۰ تومان افزایش قیمت ذوب شده تختال در این وسط چه میشود ؟
 • چه کس در این میان ضرر این کیلویی ۲۰۰ تومان را به جان خریده ؟
 • به گفته گزارشگر فولاد یک جواب می تواند این باشد که اساسا”

و به موازات افزایش عرضه و تولید و فروکش نمودن ولع بازار تقاضای پایین دستی؛ رقابت منفی توزیع کنندگان ورق کلاف گرم در بازار داخلی موجب کاهش تدریجی این ۲۰۰ تومان طی یک ماه اخیر گردیده اما از آنجایی که حاشیه سود تولیدکنندگان ورق کلاف گرم از تختال، آنقدر بالاست که با وجود این ۲۰۰ تومان کاهش، تولید همچنان برای آنها توجیه دارد؛ لذا این پروسه همچنان به حیات خود ادامه داده است.

قیمت قوطی پروفیل تهران

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری