3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تفاوت سازه فولادی و بتنی

امروزه ساختمان سازی و به ویژه مسکن از مشکلات عمده جامعه ما است از این رو تحقیق در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. در ساخت و ساز انبوه از روش های مختلفی برای سیستم باربر ساختمان استفاده می شود که پس از استفاده وسیع از این سیستم ها، اکنون معایب هرکدام از آن ها به وضوح مشخص شده است. مثلا ساختمان های فولادی در اغلب مناطق کشور ساختمان گرانی است به طوری که در برخی از شهرهای بزرگ کشور عمدتا از سازه های بتن مسلح استفاده می شود. از طرفی در سازه های بتنی درجا نیز ساخت بتن و نحوه بتن ریزی در محل بسیار مهم است. همچنین کمبود کارگر ماهر و عدم رعایت دقیق استانداردهای ساختمانی بتن درجا به خاطر عجله ناشی از نیاز آنی به مسکن در کشور زلزله خیزمان منجر به نتایج فاجعه باری در سالیان گذشته شده و تلفات جانی فراوان و خسارات مادی فراوانی را برجای گذاشته است.

وجود این مشکلات و افزایش قابل توجه هزینه عملیات ساختمانی باعث شده است تا طراحان به فکر روش هایی برای غلبه بر این مشکلات و کاهش هزینه ها بیفتند. در راستای این هدف روش پیش ساخته در یک قرن اخیر ابداع شده و گسترش یافته است و استفاده از سازه های بتنی با قطعات پیش ساخته باعث دستیابی به سرعت و کیفیت بالا در ساخت و ساز شده و هزینه ها را تا حدودی کاهش داده است.

تفاوت سازه بتنی فولادی

مزایای صنعت پیش ساخته

مهمترین مزایای پیش ساختگی را می توان به شرح زیر در نظر گرفت.

1 صرفه جویی در وقت:

سرعت ساخت ساختمان های پیش ساخته معمولا به حدی بالا است که در برخی موارد با یک اکیپ 4 نفری هر روز، می توان 50 متر مربع بنا را مونتاژ کرد. در صورتی که برای ساختن چنین واحدی به روش سنتی، در حدود 3 ماه فرصت لازم است.

2 عدم نیاز به تخصص های متعدد:

در روش پیش ساختگی لازم است افراد فقط حرفه مونتاژ کاری را بیاموزند اما در روش سنتی تخصص هایی نظیر قالب بندی، آرماتوربندی، جوشکاری و … مورد نیاز است.

3 حذف محدودیت های فصلی

به علت اینکه قطعات در کارخانه ساخته می شود، درجه حرارت، رطوبت و سایر عوامل قابل کنترل است و فصل ها هیچ محدودیتی تولید نمی کنند و همواره در تمام فصول شرایط ایده آل قابل کسب است.

4 مرغوبیت:

به علت وجود آزمایشگاه و کنترل بر تولیدات، کیفیت و مرغوبیت محصولات بالا خواهد بود.

5 نیروی کار کمتر:

عملیات اجرایی سیستم های پیش ساخته به نیروی انسانی کمتری در مقایسه با سیستم غیر پیش ساخته نیاز دارد.

6 امکان انبار کردن:

در ایام و فصولی که کار ساخت کم است می توان قطعات تولید شده را انبار کرده و در فصول پرکاری از آن ها استفاده کرد.

7 قابلیت جمع آوری و جابجایی برای ساختمان های موقت

8 قابلیت برنامه ریزی و کنترل بهتر پروژه به دلیل سیستماتیک شدن مراحل کار

همچنین با استفاده از پیش تنیدگی در صنعت پیش ساخته قابلیت های کاربردی این سازه ها بیش از پیش افزایش یافته است.

ساختمان پیش ساخته

تولیدات استاندارد قطعات پیش ساخته

در حالی که قطعات بتنی پیش ساخته و پیش تنیده می تواند در انواع اندازه و شکل های متنوع ساخته شود اقتصادی ترین راه این است که از شکل هایی استفاده شود که استفاده بیشتری داشته باشند که از میان این شکل ها رایج ترین شکل ها، تی ها مضاعف و دال های توخالی می باشند. تی های مضاعف برای دهانه های بین 12 تا 30 متر مفید می باشند و برای دهانه های بزرگ تر باید از مقاطع با عمق بیشتری استفاده کرد.

دال های توخالی نیز در عرض های بین 4/0 تا 4 متر ساخته شده و برای دهانه های بالای 12 متر استفاده می شوند. در سایر تولیدات رایج قطعات پیش ساخته نشان داده شده است. تیرهای I شکل و جعبه ای برای پل ها استفاده می شود. تی های معکوس، تیرهای لبه دار و تیرهای مستطیلی نیز به عنوان تکیه گاه برای دال ها استفاده می شوند.

کاربرد صنعت پیش ساخته

ساختمان های پیش ساخته بتنی هم اکنون کاربردهای متنوعی دارند که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

سازه های پارکینگی:

سازه پارکینگی

میدان ها و استادیوم ها:

سازه بتنی استادیوم

سازه های ساختمانی شامل ساختمان های مسکونی و اداری:

سازه پیش ساخته بتنی

مخازن و ساختمان های صنعتی:

ساختمان صنعتی بتنی

پل ها:

و سایر سازه ها …

مهم ترین مساله در صنعت پیش ساخته سازی

هم اکنون مهمترین مساله در صنعت پیش ساخته سازی، طراحی و ساخت اتصالاتی است که در برابر نیروها و حرکات مختلفی که توسط بارهای قائم، بارهای دینامیکی، نیروهای ناشی از افت، انقباض و خزش، تغییر درجه حرارت و نیروهای دوره ای مانند باد و زلزله اعمال می شود، مقاومت کند.

مطالعات تحلیلی و تجربی فراوانی بر روی اتصالات بتنی در گذشته صورت گرفته است که تحت بارگذاری متناوب جانبی قرار گرفته اند. اما با وجود این تنها تعداد معدودی از این مطالعات بر روی اتصالات بتنی پیش ساخته بوده است. به منظور گسترش استفاده از ساختمان های پیش ساخته در مناطق با لرزه خیزی و در رقابت با ساختمان های بتنی درجا نیاز به بررسی اتصالات بتنی پیش ساخته و به خصوص اتصالات خمشی جهت جذب انرژی حرکت زمین می باشد.

بنابراین شناخت رفتار این اتصالات تحت بارهای متناوب جانبی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد تا بتوان سازه ای در حاشیه ایمنی مطمئن از نوع پیش ساخته در مناطق لرزه خیز شدید طراحی نمود.

رایج ترین سیستم پیش ساخته در ایران

در کشور ایران رایج ترین سیستم پیش ساخته سیستم های دیواری بتنی به صورت پانل های بزرگ یا سه بعدی بوده است که وزن زیاد و صعوبت اجرای این سیستم ها به طور قابل ملاحظه ای باعث افزایش زمان و هزینه اجرای پروژه ها شده است. سیستم دیگری که می تواند مورد استفاده قرار گیرد یک سیستم قاب بتنی پیش ساخته است که در کشورمان معمولا به صورت ساده با مهاربندی آن هم در سطح محدود به کار رفته است.

برای کاهش آسیب پذیری باید به سیستم های سازه ای پیش ساخته در داخل کشور تنوع بخشید و آن را با طبیعت لرزه خیز کشور هماهنگ ساخت.

در اینجا هدف اصلی ارائه چند نمونه اتصال مقاوم خمشی در حیطه صنعت پیش ساخته در داخل کشور می باشد تا علاوه بر امکان تولید و نصب سریع، ایمنی لرزه ای کافی را تامین نماید.

دسته بندی اتصالات پیش ساخته

تفاوت اصلی بین سیستم های یک پارچه و سیستم های پیش ساخته از اتصالات آن ها نشات می گیرد. سیستم های پیش ساخته از اعضای پیش ساخته تشکیل شده که در محل اجرا به وسیله اتصالات به هم متصل می شوند. بنابراین مهم ترین رکن اساسی در این سیستم ها اتصالات هستند. اتصالات سازه های پیش ساخته را از جنبه های مختلف می توان دسته بندی نمود که به شرح زیر می باشد:

1) از نظر شیوه تامین پیوستگی مکانیکی بین قطعات پیش ساخته، اتصالات به دو دسته تقسیم می شوند:

الف اتصالات تر: در این نوع اتصالات، پس از کنار هم قرار دادن قطعه پیش ساخته فاصله آن با بتن پر شده و اتصال برقرار می شود.

اتصالات خشک: در این نوع اتصال، انتقال نیرو بین قطعات، توسط بست هایی صورت می گیرد که معمولا فلزی هستند و در نتیجه به وسیله جوش دادن، پیچ کردن و یا پرچ کردن به یکدیگر متصل می گردند و پیوستگی را تامین می کنند.

اتصالات خشک

جزئیات اتصال از نظر شیوه تامین پیوستگی الف) اتصال تر ب) اتصال خشک

2) از لحاظ درجه گیرداری، اتصالات سازه پیش ساخته را می توان در گروه های زیر طبقه بندی نمود:

الف) اتصال صلب: این نوع اتصال برای مقاومت در برابر بارهای جانبی و قائم در قاب ها به کار می رود و می تواند نیروی برشی، لنگر خمشی و نیروی محوری را انتقال دهد. همچنین میزان دوران تیر و ستون در محل اتصال یکسان می باشد.

ب) اتصال نیمه گیردار: اتصالات نیمه گیردار مانند اتصالات گیردار می باشد با این تفاوت که بزرگی لنگر انتقالی کاهش می یابد و دوران تیر و ستون در محل اتصالات متفاوت خواهد بود. در بعضی از این اتصالات برخی از عناصر تشکیل دهنده اتصال مانند آرماتور کششی و وصله ها و مهاربندهای کششی، بعد از جاری شدن، دچار پارگی و جداشدگی ناگهانی می شوند و دیگر قابلیت بارگذاری ندارند. چنین رفتارهایی باعث کاهش شکل پذیری این اتصالات می شود

ج) اتصال ساده: اتصالات ساده در برابر دوران تیر از خود مقاومت چندانی نشان نمی دهند و فقط برش و نیروی محوری را منتقل می کنند. قاب هایی که در آن ها از این نوع اتصال استفاده شده است فقط بارهای ثقلی را انتقال می دهند. البته اتصال ساده هم در عمل حداقل لنگری را منتقل می نماید که قابل صرف نظر کردن می باشد.

جزییات اتصال سازه

جزئیات اتصال از نظر درجه گیرداری

3) از نظر وضعیت عملکرد سازه ای، اتصالات سازه های پیش ساخته به دو دسته تقسیم می شوند:

الف اتصال قوی (ارتجاعی) : در این نوع اتصال به دلیل قوی بودن ادوات و اجزا، اتصال قوی تر از تیر بوده و در صورت اعمال اضافه بار، گسیختگی در ناحیه ای خارج از اتصال رخ می دهد و اتصال الاستیک باقی می ماند. به عبارت دیگر در این نوع اتصال مفصل پلاستیک در ناحیه خارج از اتصال تشکیل می گردد.

ب اتصال شکل پذیر: در این نوع اتصال برخلاف اتصال قوی، گسیختگی و به عبارتی اتلاف انرژی در ناحیه اتصال رخ می دهد. به دلیل تشکیل مفصل پلاستیک در ناحیه اتصال می توان با به کار گیری ادوات و جزییات خاص؛ قابلیت اتلاف انرژی را در اتصال افزایش داد.

4 اتصالات براساس نوع اعضایی که به هم متصل می شوند به صورت اتصال دال به دال، دال به دیوار، دال به تیر، تیر به تیر، تیر به شاه تیر، تیر به ستون، تیر به دیوار، ستون به ستون، ستون به پی، دیوار به دیوار و اتصال دیوار به پی در نظر گرفته می شود.

راه های تقویت ساختمان های بتنی

در مورد ساختمان های بتنی راه های مختلفی برای تقویت ساختمان تاکنون ارائه شده است. از جمله می توان به روش های زیر اشاره کرد:

1 افزودن دیوارهای برشی

2 تقویت اعضا با روکش بتنی

3 تقویت اعضا با استفاده از نوارهای پلاستیکی مخصوص

پر نمودن دهانه قاب ها با مصالح بنایی مقاوم

در مورد یک ساختمان بتنی ممکن است تلفیقی از چند روش فوق ارزانترین راه تقویت ساختمان باشد.

یکی از روش های مرسوم و کارا تقویت ستون ها با استفاده از روکش بتنی می باشد.

با افزودن میلگرد های طولی و خاموت های عرضی و یک پوشش بتنی در اطراف ستون می توان ستون را تقویت کرد. این عمل باعث افزایش سختی، مقاومت و شکل پذیری ستون می شود. عوامل اخیر باعث افزایش ایمنی سازه در برابر زلزله می گردد.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : مقایسه سازه های فولادی و بتنی در برابر زلزله

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0