1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

متوسط شاخص نرخ بازار غیر رسمی و داخلی میلگرد آجدار همتراز یا فراتر از تراز نرخ جهانی :

با توجه به قیمت میلگرد آجدار صادراتی ترکیه یا دریای سیاه با شاخص متوسط ۵۱۵ دلار به ازای هر تن فوب و نظر به نرخ دلار سنا یا دلار تجاری در مرز ۸ هزار تومان؛ صرف نظر از تعرفه و هزینه ‌های وارداتی، صرفا به عنوان یک معیار سنجش نرخ داخلی با نرخ بین‌ المللی خواهیم داشت :

۵۱۵ × ۸۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴۱۲۰۰ Rls/Kg

از طرفی با توجه به آخرین شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار خارج از بورس داخلی با رقم ۴۶۲۰ تومان به ازای هر کیلو توام با مالیات ارزش افزوده یا ۴۲۴۰ تومان بدون VAT

۴۶۲۰۰ – ۹% VAT = 42400 Rls/Kg

به نظر می رسد که شاخص قیمت روز میلگرد آجدار داخلی در حال حاضر در قیاس با نرخ محصول خارجی، تقریبا برابری می نماید.

لذا تصور هرگونه افزایش قیمت برای این محصول در بازار داخلی و در بلند مدت، توجیه منطقی نداشته و چه بسا حفظ این سطوح از قیمت‌ ها برای فولادسازان داخلی خصوصا قیمت میلگرد نیشابور در قیاس با نرخ های صادراتی و با توجه به الزام برگشت ارز و نرخ تسعیر ارز وارداتی آن ها در بازار داخلی و در قیاس با سامانه سنا؛ یک موفقیت آشکار برای آن ها محسوب می گردد.

هفته گذشته علی رغم تایید خبر آزاد سازی قیمت فولاد، بورس فلزات عرضه ای نداشت. ظاهرا از هفته آینده عرضه های جدید با سقف رقابت آزاد در راه است. اینکه دستورالعمل های قبلی ، یعنی فروش به تعاونی ها و تعهد سپاری به بورس و…. هنوز در مورد این عرضه ها صدق می کند یا نه مبهم است. ظاهرا تا انجام معاملات با روال جدید و مشخص شدن سقف و کف بازار مصرف کنندگان وارد گود خرید نمی شوند.

قیمت میلگرد

بسیاری از مصرف کنندگان امیدوارند که با روال جدید مستقیما نیازهای خود را از بورس تهیه کنند و این خود یکی از دلایل رکود جدی در بازار است. ظاهرا مسیر اشتباهی که در یک ماه گذشته پیش گرفته شد و دستورالعمل های پیاپی و متناقض وزارت صمت و سازمان بورس به همراه فشارهای مضاعف اداره بازرسی و تعزیرات بسیاری از فعالان و تجار را از حضور جدی در عرصه فولاد مایوس کرده است.

شاید بتوان گفت بازار فولاد و قیمت میلگرد زاگرس و سایر کارخانجات در شرایط فعلی در نوعی حالت خلصه و بلاتکلیفی میان زمین و هواست.

امیدواریم با انجام معاملات در هفته آتی ، به پاسخ بسیاری از موارد پر ابهام برسیم و بازار فولاد به روال عادی بازگردد و شاهد بازگشت تجار و قدیمی های بازار به گود معاملات باشیم.

۲ خبر در یک نگاه و تاثیر بر قیمت های هفته جاری

خبر اول / چهارشنبه ساعت ۴ عصر  در هتل هما تهران نشست فوق العاده انجمن تولید کنندگان با حضور فعالان این تشکل برگزار شد که محوریت این دورهمی به جهت تعیین رئیس انجمن و نیز  انتخاب نمایندگان رسته ها می باشد چندی پیش جناب اسلامیان ، رئیس انجمن از سمت خود استعفا داده بودند.

خبر دوم / در بازار روز چهارشنبه قیمت ضایعات به جز انبار تهران در دامنه قیمت ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان ( ضایعات کیفی ) قیمت گذاری شد در حالی که بزرگترین انبار ضایعات تهران قیمت حدود ۳۰۰۰ تومان را  پیشنهاد داده است . آهن اسفنجی همچنان با محدودیت عرضه به بازار داخلی همراه است ولی نبود تقاضای بالا سبب شده که نرخ این محصول همچنان در محدوده ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ تومان باقی بماند در حوزه شمش فولادی قیمت ها بین ۳۸۵۰ تا ۳۹۵۰ تومان پیشنهاد می شود ولی قیمت های مورد توجه خریداران در برخی مناطق بین ۳۷۷۰ تا ۳۸۳۵ تومان است . معاملات حوزه شمش  امروز ضعیف اعلام شده است.

نگاهی به لغو دستورالعمل از نگاهی دیگر

بعد از گذشت حدود دو ماه از قانون به اصطلاح تنظيم بازار كه نتيجه آن عدم عرضه های رانتی شمش ، ميلگرد و تيرآهن در بورس كالا بود بالاخره شاهدیم وزارت صمت در نهايت موافق با آزاد سازي نرخ فولاد شده است.

حال معلوم نیست چگونه وزارت صمت به یکباره از قیمت گذاری دستوری به صرافت آزاد سازی نرخ رسیده است؟ و البته با اين تبصره كه اگر فولاد در بورس افزايش يابد وزارت صمت قيمت مواد اوليه و انرژي را افزايش خواهد داد . به نظر می رسد در روزهای آتی شاهد تغییرات قیمت های شدیدی باشیم.

۱
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری