صادرات میلگرد

قیمت میلگرد صادراتی
قیمت میلگرد صادراتی
به روز رسانی:۱۴۰۲/۱۲/۰۳۱۱:۱۲
صادرات میلگرد مرکزآهن صادرات میلگرد مرکزآهن

امروزه یکی از راه های کسب درآمد در بازار آهن آلات، صادرات این مقاطع به کشورهای همسایه است. میلگرد که در این بازار به عنوان مقطعی بسیار کاربردی شناخته می‌شود در بخش صادرات بسیار پرطرفدار است. صادرات میلگر باید از طریق شرکت های معتبر انجام شود به گونه ای که اعتماد در خصوص صحت و کیفیت کالا وجود داشته باشد. صادرات میلگرد فولادی در مرکزآهن با آخرین و به بهترین روش‌های روز انجام می‌شود. افرادی که می‌خواهند از خدمت صادرات میلگرد مرکزآهن استفاده کنند، می‌توانند این محصول را با آلیاژهای متفاوت، در گریدهای متنوع و سازهای مختلف خریداری کنند. ارسال میلگردهای صادراتی مرکزآهن با سرعت بالا و در حداکثر 72 ساعت انجام می‌شود.

میلگرد صادراتی اصفهان

اگر به دنبال روش های صادرات انواع میلگرد به کشورهای همسایه اعم از ترکیه، گرجستان و عراق، ممنوعیت های صادراتی، کارخانجات صادرکننده محصولات فولادی، تعرفه صادرات، شرایط و سایر اطلاعات در خصوص صادرات این محصول هستید با ما همراه باشید.

هدف واحد صادرات میلگرد در مرکزآهن عرضه و فروش محصول تولیدی کارخانجات داخلی در بازارهای جهانی و معرفی این شرکت ها در سطح جهانی می باشد. در واقع تیم صادراتی این مجموعه توانایی صادرات میلگرد و سایر محصولات فولادی به کشورهای همسایه را دارد. لازم به ذکر است که صادرات این محصول دارای پیچیدگی های زیادی بوده و نیازمند تیم تخصصی و حرفه ای می باشد خصوصا اینکه عواملی همچون اقتصاد، سیاست و همچنین قیمت میلگرد با توجه به سایز و نوع آن بر روند صادراتی این محصول تاثیر بسزایی دارد. قیمت میلگرد آلیاژی، آجدار، ساده و ….. جداگانه برای این محصولات اعلام می‌شود. کارشناسان مرکزآهن همواره در تلاش هستند تا در شرایط بحرانی و با وجود تغییرات در شرایط سیاسی و اقتصادی به گونه ای عمل کنند تا کمترین خدشه به روند صادرات این محصول وارد گردد. در ادامه قدم به قدم شما را با شرایط صادرات این محصول آشنا خواهیم کرد.

شرکت صادرات میلگرد

در کشور ایران شرکت های متنوعی در زمینه صادرات میلگرد فعالیت می‌کنند، از بین شرکت های صادرات میلگرد، مرکزآهن با تجربه ی بالا در زمینه صادرات میلگرد به ارمنستان، افغانستان، ترکیه و ….؛ یکی از شرکت های شناخته شده و برای صادرات بی دردسر است. یک شرکت صادرات میلگرد، وظیفه داردمراحل متنوعی را برای ارسال بار به بهترین نحو و در سریع ترین زمان طی کند. مراحل صادرات میلگرد از طریق این شرکت ها را در ادامه برای شما بیان کرده ایم:

به خاطر تحریم ها آیا صادرات انجام می شود ؟ مشکلی پیش نمی آید ؟

بحث تحریم ایران در زمینه فولاد مربوط به چند سال اخیر می باشد که البته مشکلی در این زمینه برای ایران وجود نداشته است و روند صادرات روز به روز بهتر نیز می شود.

تمامی محصولات فولادی مدارک و مجوز صادراتی نیاز دارند ؟

بله، تمامی محصولات فولادی نیاز به مدارک و مجوز صادراتی دارند که این مجوز از سوی تولیدکننده و یا شرکت‌های بازرگانی قابل ارائه است.

آیا 9% ارزش افزوده از قیمت اعلامی کسر می شود ؟

از اردیبهشت ماه 97 قانون کسر شدن 9% مالیات بر ارزش افزوده به دلیل بالا رفتن درخواست محصولات فولادی از سمت کشورهای همسایه لغو شد و تمامی قیمت ها بر اساس دلار اعلام می گردند.

مراحل صادرات میلگرد

صادرات میلگرد به عراق، ترکیه، ارمنستان، افغانستان و …. از طریق خدمات مرکزآهن امکان پذیر است. مراحل صادرات در این مجموعه در ادامه برای شما ارائه شده است. در صورتی که در خصوص هر یک از این مراحل سوال خاصی برای شما مطرح است، با کارشناسان ما تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید. کارشناسان صادرات میلگرد در تمام مراحل شما را همراهی خواهند کرد.

 • دریافت سفارش: دریافت سفارش از مشتری با توجه به مشخصات فنی میلگرد مورد نظر، اولین مرحله در صادرات میلگرد است. کارشناس بخش صادرات، میلگرد مورد نظر را با مشخصات مورد نظر در کارخانه‌های قابل تایید بررسی کرده و قیمت روز کالا را به مشتری اعلام خواهد کرد. پس از اینکه قیمت میلگرد صادراتی بین طرفین تایید شد، سفارش برای ثبت و تایید ارسال خواهد شد.
 • نحوه اعلام قیمت و ثبت سفارش: قیمت میلگرد صادراتی با واحد دلار به مشتری اعلام می‌شود. وی باید از طریق صرافی هزینه محموله را به حساب شرکت واریز کرده و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کارشناس فروش قرار دهد. این اطلاعات برای صدور فاکتور به کارخانه صادرکننده میلگرد اعلام می‌شود. البته بعضی از کارخانه های قیمت روز میلگرد صادراتی را با واحد ریال ارائه می‌کنند و دریافت وجه را از حساب داخلی قبول دارند. در این موارد تحویل میلگرد دم مرز بوده و اطلاعات کامل مشتری احتیاج نیست.

مرکزآهن با توجه به سفارش مشتری در سریع ترین زمان ممکن، پیش فاکتور خرید را در اختیار وی قرار می‌دهد. در صورت موافقت و تایید مشتری با هزینه ها، باید مبلغی به عنوان بیعانه به حساب شرکت واریز شود؛ این مبلغ می تواند به صورت دلار یا ریال اعلام شود. در این مرحله سفارش میلگرد صادراتی برای مشتری ثبت نهایی خواهد شد. پس از ثبت مابقی مبلغ خرید به صورت دلار یا ریال پرداخت می‌شود.

 • صدور پیش فاکتور: در این مرحله با توجه به سفارش مشتری، یک پیش فاکتور به زبان انگلیسی برای شما صادر می شود. نوع میلگرد خریداری شده، کارخانه تولید کننده، وزن نهایی و تمام اطلاعات مورد نیاز مشتری در این پیش فاکتور ارائه شده است.
 • بسته بندی و آماده سازی: میلگرد صادراتی خریدای شده برای ارسال به مقد بسته بندی می‌شود. با توجه به مقصد تمامی میلگردهای صادراتی به روش رمینی و دریایی ارسال خواهد شد.
 • مشخص کردن بهای گمرکی کالا: برای فهم بهتر بهای گمرکی باید اصطلاح CIF را بشناسید. سیف یا Cost, Insurance And Freight در برگیرنده هزینه، بیمه و کرایه ای است که به میلگردهای صادراتی تعلق می‌گیرد. البته این موضوع بیشتر برای ارسال به روش دریایی مطرح است. در این زمان وقتی میلگردهای شما روی نرده کشتی بارگیری میشوند، وظیفه فروشنده خاتمه می یابد. البته بیمه کالا و هزینه در فاکتور ابتدایی فروشنده قرار دارد.
 • دریافت مجوز صادرات کالا از ارگان های مربوطه: تمامی مجوزهایی که برای صادرات میلگرد به ارمنستان، عراق، افغانستان و … مورد نیاز است با توجه به آخرین تغییرات توسط فروشنده تهیه خواهد شد.
 • اظهار کالای صادراتی به گمرک: در این مرحله تیم صادر کننده میلگردیا همان تیم مرکز آهن، میلگرد را به گمرک برده و اظهارنامه صادراتی را دریافت می کند.
 • بیمه کردن کالا و قرار داد با حامل: بیمه کالا یکی از وظایف مهم در صادرات میلگرد است. در این مرحله محموله میلگرد با کمک یکی از شرکت های حمل و نقل بیمه می شود.
 • دریافت گواهی بازرسی: برای دریافت گواهی بازرسی، ما با یکی از شرکت های فعال در زمینه بازرسی قرار داد بسته و گواهی بازرسی را برای شما اخذ می کنیم.
 • اخذ گواهی مبداء و صدور فاکتور فروش: در انتها فاکتور مربوط به خرید میلگرد صادراتی، صادر شده و محصول برای ارسال به اتاق بازرگانی فرستاده میشود.
 • صدور کالا: در آخرین مرحله کالای شما اماده به ارسال بوده و از کارخانه یا انبار به سمت مقصد فرستاده می‌شود.
مراحل صادرات میلگرد مراحل صادرات میلگرد

نحوه ارسال و تحویل میلگرد صادراتی

نحوه ارسال و تحویل بار اکثر کارخانه ها به صورت EXW مخفف اصطلاح EX Works ، تحویل کالا درب کارخانه است و ارسال بار یه به عهده مشتری می باشد و یا با هماهنگی کارخانه و باربری طرف قرارداد آن کارخانه صورت می گیرد

اگر مشتری تحویلی در موارد زیر بخواهد باید ابتدا تمام هزینه ها  به غیر از هزینه حمل را درب کارخانه تسویه کرده و سپس مجموعه بر اساس نحوه درخواست مشتری تحویل انجام می دهد

 • FCA   مخفف اصطلاح Free Carrier ،تحویل کالا در محل مقرر به حمل کننده
 • FAS   مخفف اصطلاح Free Alongside Ship به معنای تحویل کالا در کنار کشتی است.
 • FOB   مخفف اصطلاح Free On Board ، تحویل کالا روی عرشه کشتی
 • CFR  مخفف اصطلاح Cost and Freight  به معنای قیمت کالا و کرایه تا بندر مقصد
 • CIF  مخفف Cost, Insurance and Freight بمعنای قیمت کالا، بیمه و کرایه تا بندر است
 • CPT   مخفف Carriage Paid To به معنای پرداخت، کرایه حمل کالا تا مقصد است
 • CIP  مخفف Carriage and Insurance Paid to  به معنای پرداخت، کرایه حمل و بیمه کالا تا مقصد است.
بارگیری پرداخت حمل فرود بار بارگیری حمل فرود بار بارگیری حمل بیمه عملیات ترخیص حقوق و عوارض گمرکی
در محل فروشنده حقوق و عوارض گمرکی صادرات به بندرگاه صادرکننده در بند صادرکننده در بندر صادرکننده به بندرگاه واردکننده به بندرگاه واردکننده در بندر واردکننده به مقصد خریدار در مقصد در مقصد
EXW خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر
FCA بله بله بله خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر
FAS بله بله بله بله خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر
FOB بله بله بله بله بله خیر خیر خیر خیر خیر خیر خیر
CFR بله بله بله بله بله بله خیر خیر خیر خیر خیر خیر
CIF بله بله بله بله بله بله خیر خیر خیر بله خیر خیر
CPT بله بله بله بله بله بله خیر خیر خیر خیر خیر خیر
CIP بله بله بله بله بله بله خیر خیر خیر بله خیر خیر

بنابراین لازم است صادرکنندگان و خریداران محترم در هنگام معامله به تمامی موارد ذکر شده در بالا توجه نمایند. در ادامه قصد داریم به بررسی سه کشور مهم که بیشترین آمار صادرات میلگرد از ایران را به خود اختصاص داده اند بپردازیم:

صادرات میلگرد به ترکیه

در سال های اخیر ترکیه به یکی از مشتریان ثابت و فعال میلگرد ایران تبدیل شده است. در حال حاضر حدود 45 نوع کالا به کشور ترکیه از طریق ایران صادر می گردد. اصلی ترین کالاهای صادراتی به این کشور نفت، محصولات فولادی اعم از شمش، سنگ آهن و میلگرد می باشد. این کشور در زمره کشورهای پیشرو در زمینه توسعه تجارت منطقه بوده و به عنوان ششمین بازار صادراتی فولاد ایران شناخته می شود. نکته مهمی که بایستی در صادرات میلگرد و سایر محصولات به کشور ترکیه در نظر داشته باشید این است که پیش از شروع صادرات در جهت آشنایی کامل با اقتصاد این کشور بکوشید.

باید توجه داشته باشید که قیمت ها در این کشور چندان واقعی نبوده و صادرکنندگان نباید ملاک صادرات خود را قیمت های رایج در بازار این کشور قرار دهند. نکته دیگری که لازم است در خصوص صادرات به این کشور بدانید شرایط خاص و بسیار سنگین مالیات در این کشور بوده که به صورت ماهیانه دریافت می گردد. مشکل مالیاتی یکی از معضلات بزرگ صادرکنندگان میلگرد به کشور ترکیه می باشد. بنابراین لازم است پیش از شروع تجارت در خصوص این مشکل با متخصصان حرفه ای صادرات مشاوره کنید.

صادرات میلگرد به عراق

طی سال های اخیر عراق به یکی از مقاصد مهم صادرات میلگرد از کشور ایران تبدیل شده است. مهم ترین صادرکنندگان کالا به کشور عراق به ترتیب ترکیه، چین، ایران و آمریکای جنوبی می باشند. پس از سیمان، آهن آلات یکی از محصولات مهم صادراتی به این کشور است. تعرفه گمرک این کشور نیز در حدود صفر تا 5 درصد اعلام شده است. نکته مهمی که در صادرات میلگرد بایستی مد نظر داشته باشید کیفیت کالای صادراتی می باشد. در سال های اخیر کیفیت محصولات صادرشده به این کشورها کاهش یافته از این رو بازار صادراتی نیز کم رونق شده است.

برخی تصور می کنند با توجه به تحریم های ایجاد شده ممکن است میزان صادرات به این کشورها کاهش یابد ، ولی باید توجه داشته باشید که صادرکنندگان فعال ایرانی همچنان به فعالیت های خود ادامه داده و پس از شناسایی نیاز بازار کشورهای همسایه به صادرات میلگرد ادامه خواهند داد. لازم به ذکر است با توجه به شرایط سیاسی ایجاد شده در کشور صادرکنندگان با مشکلاتی مواجهند ولی با مشاوره تیم حرفه ای در خصوص صادرات می توان چالش های پیش رو را به حداقل رسانید.

صادرات میلگرد به گرجستان

گرجستان همواره یکی از مقاصد صادراتی مورد توجه بازرگانان ایرانی بوده است. با این حال آمار منتشر شده از حجم مبادلات بین این دو کشور نشان می دهد که ایران جزو شرکای تجاری گرجستان محسوب نمی شود. مهمترین علت این امر را می توان عدم آشنایی صادرکنندگان با محصولات این کشور و شرایط صادراتی دانست. مصالح ساختمانی اعم از میلگرد از مهمترین محصولات صادراتی به گرجستان می باشد با این حال آمار منتشر شده نشان دهنده حجم کم مبادلات این کالا میان دو کشور است هرچند که تولیدکنندگان ایرانی پتانسیل بالاتری در خصوص تجارت با کشورهای همسایه دارند.

گرجستان سرزمین فرصت ها به حساب می آید و شما عزیزان می توانید به راحتی و توسط متخصصان صادراتی کالای خود را به این کشور صادر کنید. هرچند بازار این کشور کوچک بوده و به زودی امکان اشباع آن می باشد ولی با برنامه ریزی هدفمند و شناسایی میزان نیاز این بازار می توان از سود مطلوبی برخوردار شد. مرکزآهن با شناخت نیاز بازار گرجستان سعی در صادرات میلگرد با بهترین کیفیت به خریداران عزیز در این کشور دارد.

با در نظر گرفتن تمامی مشکلات ناشی از تحریم ها و چالش های پیش رو، شرکت مرکز آهن با سال ها تجربه در امر بازرگانی ، آماده همکاری با تجار و سرمایه گذاران در امور صادرات میلگرد به ترکیه، عراق و گرجستان دارد. امید است که بتوانیم تجربه ای لذت بخش را برای شما عزیزان رقم بزنیم.

در ادامه به بررسی برخی عواملی که ممکن است بر روند صادرات فولاد تاثیرگذار باشد می پردازیم. با در نظر گرفتن این شرایط و بررسی آن ها پیش از شروع صادرات، می توان مشکلات موجود در این راه را به حداقل رساند.

صادرات میلگرد به ارمنستان

یکی از خدمات بخش صادرات مرکزآهن، صادرات میلگرد به ارمنستان است. صادرات انواع میلگرد به ارمنستان با توجه به مرکز مشترک بین این دو کشور به صورت زمینی امکان پذیر است. بیشتر میلگردهای صادراتی برای رسیدن به این مقصد از مرز نوردوز عبور می کنند. گمرک نوردوز در حاشیه رودخانه ارس واقع شده است. در مواقعی که مشتری تصمیم داشته باشد میلگردهای خود را در مرز دریافت کند، این امکان نیز برای وی فراهم شده است. مشتریان ساکن در ارمنستان می‌توانند از میلگردهای صادراتی ذوب آهن اصفهان، خراسان، میانه، بردسیر کرمان و …. سفارش خود را ثبت کنند. علاوه بر صادرات میلگرد امکان ارسال دیگر مقاطع فولادی نیز به ارمنستان وجود دارد. برای مثال صادرات تیرآهن، پروفیل و … از طریق مرکزآهن برای مشتری امکان پذیر است.

صادرات میلگرد به افغانستان

برای صادرات میلگرد از ایران به افغانستان از مرزهای زمینی استفاده می‌شود. صادرات میلگرد به افغانستان از گذرگاه مرزی میلک در شهرستان هیرمند، امکان پذیر است. گمرک مرزی به شهر ولایت در افغانستان نزدیک بوده که این موضوع به ارسال آسان میلگرد کمک می‌کند. یکی از مزیت های استفاده از خدمات صادرات میلگرد برای مشتریان ساکن در افغانستان، هزینه های پایین گمرکی است. مرکزآهن ارائه دهنده بهترین خدمات در خصوص صادرات انواع میلگرد به افغانستان است. تیم صادرات قادر است بهترین کالا را در ایران برای شما خریداری کرده و آن را در کوتاه ترین زمان به مقصد ارسال کند. دریافت کالاهای صادراتی در لب مرز و محل پروژه امکان پذیر است.

از دیگر مرزهای موجود بین ایران و افغانستان برای صادرات میلگرد میتوان به مرز دوغارون و ماهیرود اشاره کرد. مرز ماهیرود در مجاورت شهرستان سریشه در خراسان، مرز دوغارون نیز در مجاورت شهرستان تایباد ولایت قرار دارد.

عوامل موثر بر روند صادرات میلگرد فولادی

صادرات میلگرد و چگونگی روند آن بستگی به اوضاع اقتصادی، حوادث و جریانات سیاسی، رقابت سایر مواد جانشین و بالاخره سطح قیمت فولاد دارد.

عوامل اقتصادی موثر بر صادرات میلگرد

وضعیت اقتصادی هر کشور و به طور کلی اوضاع اقتصادی جهان، تاثیر عمده ای بر سطح تقاضای داخلی و خارجی فولاد گذاشته و در نتیجه بر چگونگی صادرات میلگرد در ممالک صادر کننده تاثیر مهمی دارد.

در کشورهای سرمایه داری، به دلیل بروز نوسانات اقتصادی و جایگزینی متناوب بهبود و رکود اقتصادی، کل مجموعه اقتصاد دستخوش دگرگونی های اساسی و ادواری است. در هنگام اوج فعالیت های اقتصادی، سطح تقاضا برای کالاها و خدمات به قدری بالا است که ممکن است کمبود عرضه نیز پدیدار گردد. اما در زمان رکود فعالیت های اقتصادی، مازاد عرضه خود بزرگ ترین مانع بر سر راه شروع بهبود اقتصادی است.

صادرات فولاد نیز در این کشورها، دستخوش چنین تغییراتی است. افزایش و یا کاهش میزان صادرات فولاد، بستگی زیادی به چگونگی سطح تقاضای موثر برای آن دارد و سطح تقاضای موثر نیز خود تابعی از چگونگی وضعیت اقتصادی می باشد.

عوامل سیاسی در صادرات میلگرد

از دیگر عوامل موثر بر روند صادرات میلگرد، حوادث و جریانات سیاسی است. البته این جریانات در اغلب موارد با بار اقتصادی نیز همراه می باشد. بحران های سیاسی منطقه ای و بین المللی، شتاب روز افزون مسابقات تسلیحاتی و در نتیجه افزایش تولید انواع سلاح های جدید نیز می تواند عاملی نیرومند در جهت افزایش میزان تولید و صادرات فولاد باشند.

حوادث و جریانات سیاسی اگرچه بر روند صادرات میلگرد موثر هستند، ولی به دلیل عدم امکان پیش بینی آن ها به همان صورتی که سایر عوامل قابل پیش بینی می باشند، کمتر مورد توجه قرار گرفته و در اکثر موارد در پیش گیری ها به حساب نمی آیند.

 وجود کالاهای جانشین

با اینکه در این لحظه مواد جانشین فولاد روی صادرات میلگرد و دیگر مقاطع فولادی تاثیر نمی گذارد، با پیشرفت روزانه علم این موضوع می تواند به معضلی بزرگ برای صادرات فولاد تبدیل شود. امروزه مشاهده می کنیم که فرآورده های پتروشیمی متنوعی در دست تولید هستند که هرکدام با بهبود ویژگی می تواند به چایگزینی عالی در صنعت ساخت و ساز تبدیل شود. فرآورده هایی که مقاومت بالایی دارند، شکل پذیری آن ها بسیار عالی است و استفاده از آنها آسان است. مقاطع پلاستیکی و آلومینیومی یکی از انواع کالاهایی هستند که سما در بخش های مختلف صنعت استفاده از آن ها را مشاهده می کنید.

قیمت میلگرد صادراتی قیمت میلگرد صادراتی

سطح قیمت میلگرد صادراتی 

سطح قیمت میلگرد نیز یکی از عوامل موثر بر میزان صادرات آن می باشد. از جمله عواملی که سبب افزایش میزان صادرات فولاد کشورهایی چون ژاپن و ممالک عضو بازار مشترک به بازارهای داخلی آمریکا گردیده همانا پایین بودن سطح قیمت فرآورده های صادر شده نسبت به سطح قیمت تولیدات داخلی آمریکا بوده است. برقراری تعرفه های حمایتی، سهمیه های صادراتی، سیاست های ضد دامپینگ و مقابله با پرداخت سوبسیدهای دولتی، به خاطر جلوگیری از گسترش این روند می باشد. با توجه به این موضوع می توان فهمید که قیمت صادراتی میلگرد در جذب بازار اهمیت بالایی دارد.

یکی از مواردی روی قیمت میلگرد صادراتی تاثیر می گذارد، تغییرات ارز در کشور است. بالا بودن ارزش دلار یکی از دلایل اصلی صادرات میلگرد، صادرات پروفیل و دیگر مقاطع فولادی به کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

وضعیت صادرات میلگرد و محصولات فولادی

با توجه به آخرین آمار ارائه شده در انتهای سال 1400 کشور ایران افزایش 23 درصدی را در بخش صادرات فولاد مشاهده کرد. میزان صادرات فولاد از جمله میلگرد، اسلب، پروفیل و …. نزدیک به مبلغ 11 میلیون و 687 هزار تن محصول را شامل کی‌شود. در سال گذشته صادرات به 59 کشور در زمینه آهن آلات رخ داد. ارزش مالی صادرات مقاطع چیزی بالغ بر 7.4 میلیارد دلار اعلام شده است. از جمله مهمترین کشورهایی که در سال گذشته از خدمات صادرات ایران در زمینه آهن آلات و فولاد استفاده کردند می توان به چین، عراق، اندونزی، تایلند، امارات و …. اشاره کرد.

مهمترین مقاصد صادرات میلگرد

کشورهای زیادی در زمینه صادرات میلگرد با ایران همکاری می‌کنند اما از جمله مهم ترن آنها میتوان به کشورهای زیر اشاره کرد:

 • عراق
 • افغانستان
 • ترکمنستان
 • ترکیه
 • قطر
 • امارات متحده عربی
 • پاکستان
 • عمان

مهمترین گمرکات صادرکننده میلگرد

لیست زیر مهم ترین گمرکات صادر کننده میلگرد در ایران را نشان می دهد:

 • ذوب آهن اصفهان
 • مشهد
 • غرب تهران
 • شلمچه
 • یزد
 • تبریز
 • شهید رجایی
 • کرمانشاه

چالش های و ممنوعیت های صادرات فولاد و میلگرد در ایران

وضعیت صادرات باید با توجه به ممنوعیت و چالش های سال بررسی شود. برای مثال در صورتی که آمریکا کشورهای دوست خود را از معامله با ایران باز دارد، احتمال آسیب به صادرات ایران در تمام زمینه ها از جمله فولاد و میلگرد وجود دارد. در شرایط فعلی آنچه که می تواند کشور را از بحران نجات دهد صادرات است. اگر چه مسئولان کاهش ارزش ریال را به نفع صادرات عنوان می کنند اما در واقع چنین نیست چرا که کشورهایی نظیر ژاپن، چین یا کره جنوبی که به دنبال توسعه صادرات هستند به صورت کنترل شده ارزش پول خود را کاهش می دهند تا سهم بیشتری از بازار را به دست آورند اما در ایران این کار بصورت دستوری، هیجانی و بدون هیچگونه کنترلی صورت می گیرد. این عدم کنترل علی رغم اینکه تاثیر مثبت روانی در جهت توسعه صادرات نداشته بلکه نتیجه عکس داشته و منجر به رکود می شود.

تحریم بیش از اینکه واردات کشور را تحت الشعاع قرار دهد، صادرات را با چالش مواجه می کند. به علت بحرانی که در حمل دریایی ایجاد شده و روز به روز بدتر می شود موضوع بارگیری، حمل و تخلیه در مقصد و به عبارتی CFR به یک معضل تبدیل شده است. از سوی دیگر باید دقت داشت که در این شرایط صادرات کالا با ارزش افزوده بالاتر به علت افزایش قیمت حمل دریایی به این شرط که بازار آن موجود باشد، در اولویت است.

بهترین کشور برای صادرات میلگرد در حال حاضر

با توجه به آمار ارائه شده در سال های گذشته بهترین کشور برای صادرات میلگرد کشور چین است. این کشور در سال گذشته 27.3 درصد سهم ارزشی صادارت زنجیره فولاد ایران را به خود اختصاص داد. عراق با 17 درصد دومین کشور برای صادرات میلگرد و محصولات فولادی در سال گذشته است. اندونزی، تایلند، امارات متحده عربی، غنا، ترکیه، افغانستان، عمان، ازبکستان، ترکمنستان و ….  از دیگر کشورهایی هستند که در حال حاضر می توانند به عنوان بهترین مقاصد برای صادرات میلگرد شناخته شوند. البته توجه داشته باشید با توجه به تغییراتی که در سیاست کشورها رخ می دهد، بهترین کشور برای صادرات می تواند تغییر کند.