قیمت جهانی آهن

5 ماه پیش15615بازدید0دیدگاه2.6امتیاز (65 رای)
قیمت جهانی آهن

امروزه هنگام صحبت در مورد بازار جهانی محصولات فولادی، استفاده از کلمه جهانی چندان موضوعیت ندارد. به نظر می رسد که مبادی مختلف با رفتارهای متفاوت وجود دارد. تقاضا تقریباً در همه جا ضعیف شده و قیمت کالاها کاهش یافته است که قطعاً کارخانه ‌ها را مجبور به کاهش سرعت در تولید می‌کند و مسئله اصلی تولیدکنندگان فولاد در جهان  حجم تولید و سودآوری است. توازن عرضه ها بهم ریخته و در برخی کشورها جریان تجاری فولاد هم از منظر سیاسی و هم با تصمیمات تجاری دچار اختلال شده است. این عوامل بر قیمت جهانی آهن تاثیر بسزایی داشته و بالتبع بر بازار داخلی ایران نیز تاثیرگذار است. در این بخش شما می‌توانید با دسترسی به نرخ جهانی آهن، قیمت شمش فولاد جهانی و سایر محصولات مرتبط با بازار جهانی، ضمن اطلاع از روند بازار سایر کشورها تا حدودی از تاثیر آن بر بازار داخلی ایران نیز مطع گردید.

قیمت شمش فولاد جهانی

قیمت شمش آهن در بازار جهانی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر نرخ محصولات داخلی است. با این حال قیمت این محصول به عوامل زیادی از جمله عرضه و تقاضا، صادرات جهانی، عوامل اقتصادی، عوامل سیاسی و تغییرات نرخ ارز در کشورهای دیگر بستگی دارد.

قیمت جهانی بیلت CIS

  • آخرین به روزرسانی 07 فوریه 2024
مبدا / مقصدبازه قیمت (دلار)
صادرات CIS - فوب دریای سیاه (دلار / تن)443
صادرات ترکیه - فوب بنادر ترکیه (دلار / تن)525 - 520
واردات ترکیه - cfr تحویل ترکیه (دلار / تن)460 - 450
واردات امارات - تحویل cfr جبل علی (دلار / تن)500- 490
صادرات فوب هند ( دلار / تن)480 - 470
صادرات ایران - فوب خلیج فارس (دلار / تن)465

قیمت جهانی اسلب CIS

  • آخرین به روزرسانی 07 فوریه 2024
مبدا / مقصدبازه قیمت (دلار)
صادرات CIS - فوب دریای سیاه (دلار / تن)495- 420
صادرات ایران - فوب خلیج فارس (دلار / تن)440

بحران انرژی در سه ماهه چهارم  سال میلادی  2023 در برخی از نقاط جهان از جمله در اتحادیه اروپا، گرچه می تواند محرکی برای افزایش تقاضا قلمداد گردد، اما نمی تواند در مجموع بر بازارهای جهانی تاثیر خود را بگذارد. زیرا اقدامات حفاظتی در زمینه واردات محصولات فولادی که به نوعی ضرورت هم شناخته شده، مانع از واردات فولاد بویژه از مناطقی خواهد شد که دارای مزیت های رقابتی در تولید و قیمت های پایین هستند ( مانند آسیا ). طبیعی است که در چنین شرایطی تولیدکنندگان داخلی کشورهای صاحب فولاد تلاش می کنند که تسلط بیشتری بر بازار داخلی خود و کشورهای همسایه داشته باشند و این خود می تواند هزینه های افزایش یافته تولید را در داخل منجر گردد. فولاد در برخی کشورها نرخ های دوگانه خواهد داشت یا در بازار داخلی گرانتر، اما در بازار خارجی ارزانتر ولی با مانعی در واردات روبرو خواهد شد.

خوش بینانه این است که به بازار پر تقاضای سپتامبر چشم بدوزیم و به آن امیدوار باشیم. سطح پایین موجودی ها در بازارها امید کارخانه‌ های فولاد را برای سه ماهه چهارم سال میلادی جاری زنده نگه می ‌دارد. علاوه بر این بازگشت قیمت جهانی شمش فولاد امروز از سطوح پایین به قیمت های متعادل و متعارف را نیز شاهد بودیم. همچنین دریافت خبرهایی مبنی بر کاهش حجم صادرات احتمالی کارخانه‌ های روسی به دلیل ارز تقویت شده شان  وجود دارد که ممکن است سبب گردد قیمت ها از سطوح بسیار پایین و ناسالم به سطوح پایدارتر حرکت کنند. در ادامه لیست قیمت شمش فولادی جهانی به همراه قیمت اسلب و بیلت برای شما آورده شده است.

قیمت شمش فولاد جهانی

نمودار قیمت جهانی آهن

قیمت فولاد جهانی همواره بر قیمت مقاطع فولادی در بازار داخلی ایران تاثیرگذار بوده است. عملکرد تاثیرگذاری این عامل بر تمامی محصولات بازار اعم از مواد اولیه تا میلگرد، ورق و سایر مقاطع همواره مشاهده می گردد. برای مثال افزایش قیمت جهانی فولاد را می توان یکی از تاثیرگذارترین محرک های بازار داخلی از گذشته تا به امروز به شمار آورد. در واقع منظور از قیمت آهن جهانی نرخ صادراتی این محصولات در کشورهایی بوده که علاوه بر تامین نیاز داخلی به صادرات آهن نیز مشغول می باشند. در واقع ایران نیز در لیست کشورهای صادرکننده آهن قرار گرفته و قیمت های صادراتی ایران نیز در لیست مجلات معتبر همچون متال بولتن به صورت روزانه درج می گردد.

با این حال قیمت جهانی فولاد ایران طی دوران پس از کرونا تنها شامل محصولات بیلت و اسلب گشته و در مجله متال بولتن شاهد اعلام قیمت این دو محصول صادراتی برای ایران می باشیم. هرچند همچنان محصولاتی همچون میلگرد و ورق گرم نیز از کشور ایران به سایر کشورها صادر می گردد.

تاثیر نرخ جهانی فولاد بر بازار داخلی ایران را می توان با اعمال ضریبی از قیمت جهانی فولاد خام بر روی قیمت پایه محصولات در بورس کالا مشاهده نمود. خصوصا افزایش و یا کاهش نمودار قیمت فولاد جهانی CIS و پس از آن چین را می توان در روند بازار داخلی ایران شاهد بود. از این رو نمودار تغییرات قیمت بیلت و اسلب CIS در بازارهای جهانی جهت تحلیل بهتر شما عزیزان در ادامه آورده شده است. در این نمودارها می توانید تغییرات قیمت شمش فولاد جهانی را در بازه یک سال اخیر مشاهده نمایید.

نمودار تغییر سالانه قیمت بیلت CIS

نمودار جهانی شمش بیلت

نمودار تغییر سالانه قیمت اسلب CIS

نمودار قیمت اسلب جهانی

قیمت جهانی فولاد امروز

همان طور که ذکر شد یکی از پارامترهای تاثیرگذار بر نرخ آهن در بازار داخلی، قیمت های جهانی این کالا می باشد. شما می توانید قیمت جهانی آهن امروز را در سایت مرکزآهن و در این صفحه مشاهده نمایید. همچنین تحلیل قیمت جهانی فولاد نیز به صورت روزانه توسط کارشناسان مجموعه برای شما در بخش اخبار آورده می شود. پیش بینی روند این بازار اصولا براساس عوامل بنیادین از جمله عرضه و تقاضای داخلی کشورها، تعرفه صادراتی و رقابت با سایر کشورها انجام می گردد. همچنین بررسی نمودارهای تغییرات قیمت این محصولات نیز می تواند شما را در تحلیل بازار جهانی فولاد یاری نماید. قیمت میلگرد جهانی و همچنین ورق جهانی در بخش های مجزا در سایت مرکزآهن به صورت روزانه به روزرسانی شده و در اختیار خریداران قرار داده می شود.

برای اطلاع از قیمت جهانی فولاد امروز می توانید به سایت مجموعه مراجعه نموده و تمامی قیمت ها را به صورت روزانه مشاهده و استعلام نمایید. پس از بررسی قیمت ها می توانید برای خرید این محصولات به بخش صادرات آهن آلات مراجعه نموده و یا با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و با کارشناسان مرکزآهن در بخش صادرات مشاوره نمایید. همچنین برای اطلاع از قیمت جهانی میلگرد می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد