3/5
30رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

صحبت از نرخ میلگرد جهانی که میشود کدام قیمت مورد اتکاست؟

  • لطفا تمرکز شما روی نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور خودمان باشد : حول و حوش ۴۰۰ دلار به ازای هر تن

برای محاسبه نرخ میلگرد از آن جایی که مکانیزم کشف قیمت کنونی مقاطع طویل فولادی در بورس کالا نرخ معاملاتی شمش است؛ سقف نرخ شمش داخلی را تحلیل بفرمایید تا دچار یک هیجان کاذب نگردید. وقتی که از قیمت جهانی میلگرد آجدار صحبت می‌ شود، منظور قیمت میلگرد صادراتی کشور خودمان است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰ دلار به ازای هر تن مشتری ندارد یعنی رقمی حدود تنی ۳۰ الی ۴۰ دلار پایین تر از نرخ صادراتی میلگرد دریای سیاه…

نگاه خود را با کدهایی که از سمت فولادسازان در نرخ های بالاتری مثل کشور امارات یا غیره جهت نوسان‌ گیری‌ های بیشتر از بازار داخلی اعلام می شود؛ معطوف نفرمایید؛ در نظر داشته باشید آخرین نرخ اعلامی میلگرد آجدار دریای سیاه توسط متال بولتن حدود ۴۴۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است.

بازار داخلی میلگرد آجدار در کشور ما مثل بازار ورق یا تیرآهن انحصاری نیست که همانند آن ها دچار قیمت های بالاتر از جهانی گردیم. مراقب باشید چرا که به هر حال این التهابات در هر صورت فروکش خواهد کرد. نرخ منطقی را لطفا پیدا کنید.

نمودار قیمت جهانی میلگرد CIS در سال 1399

 

نمودار قیمت جهانی میلگرد CIS در سال 1399

نمودار قیمت جهانی ورق اسلب CIS در سال 1399

نمودار قیمت جهانی ورق اسلب CIS در سال 1399

نرخ ۴۰۰ دلار به ازای هر تن میلگرد صادراتی اگر با دلار ۱۲۰۰۰ هزار تومانی حساب کنیم به رقم کیلویی ۴۸۰۰ تا ۴۹۰۰ تومان خواهیم رسید، چرا که دلار آن می بایست به سامانه نیما بازگردانده شود. حال اگر تولید کننده حوزه نورد ارزش افزوده اضافه شده به این رقم را باز پس گیرد؛ که کاری به این موضوع نداریم. خرید شمش برای میلگرد ۴۹۰۰ تومانی، بالاتر از ۴۳۰۰ الی ۴۴۰۰ تومان در بورس کالا توجیه منطقی ندارد؛ شمش حداکثر تا ۴۲۵۰ تومان اخیرا معامله شده است.

یعنی سقف نرخ رقابتی شمش بالاتر از ۴۳۰۰ تومان هیجانی است، لذا نزدیک شده ایم به نرخ سقف رقابتی شمش در بورس کالا … شمش ۴۳۰۰ تومانی با احتساب ۹ درصد مالیات ارزش افزوده برای بازار داخلی حول و حوش ۴۷۰۰ تومان تمام خواهد شد؛ برای تولیدکنندگانی مثل میانه و خراسان یا ابرکوه و امثالهم که در کف نرخ بازار داخلی فعالیت می کنند؛ ۶ درصد بالاتر از این نرخ شمش یعنی میلگرد آجدار حدودا ۵ هزار تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده یک موفقیت بزرگ و رویایی در بازار داخلی فروش و تقریبا برابر با نرخ صادراتی آن ها به کشورهای همسایه خواهد بود…

لذا به شدت توصیه می‌ شود ‌که مراقب هیجانات کاذب بازار باشید و نرخ حد آستانه بازار داخلی را همواره مد نظر فعالیت خود قرار دهید تا ضرر و زیان احتمالی شما در صورت فروکش نمودن التهابات بازار داخلی به حداقل ممکن تقلیل پیدا کند.

3/5
30رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0