حرکت بازار شمش و تختال صادراتی در دو جهت متفاوت

5 سال پیش1593بازدید0دیدگاه5امتیاز (1 رای)
حرکت بازار شمش و تختال صادراتی در دو جهت متفاوت

نرخ شمش فولادی صادراتی ایران رو به بالا؛ تختال اما کاهشی

قیمت شمش فولادی و تختال صادراتی ایران در هفته منتهی به روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر در دو جهت متفاوت در بازارهای جهانی حرکت کرده و واگرایی مشابهی را از خود نشان دادند. به دنبال افزایش قیمت ‌ها در بازارهای آسیا، CIS و خاورمیانه؛ نرخ شمش صادراتی ایران هم افزایش پیدا کرد.  فروش حجم زیادی از شمش فولادی به چین و آسیای جنوب شرقی در هفته های اخیر؛ به نوعی حمایت از تلاش تولیدکنندگان ایرانی در حوزه تولید بود. هفته گذشته محموله‌ ای از شمش تولیدی ایران با شرایط تحویل فوری، در محدوده قیمتی ۴۰۰ الی ۴۰۵ دلار به ازای هر تن cfr به چین فروخته شد. گزارش شده اخیراً شمش صادراتی ایران با شرایط تحویل ماه دسامبر و ژانویه در محدوده قیمتی ۳۴۷ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران به بازرگانان فروخته شده است.

این معامله تقریبا با پیش ‌فروش های صورت گرفته برای تحویل ماه نوامبر با نرخ ۳۴۰ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب برابری می ‌نماید. گزارش شده محموله ای از شمش ایران برای تحویل ماه نوامبر در این هفته در محدوده قیمتی ۳۸۸ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن cfr معادل با ۳۴۸ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب به تایلند فروخته شده است.

بازار شمش و تختال

هفته گذشته نرخ پیش فروش های صورت گرفته شمش تولیدی ایران به آسیای جنوب شرقی، فراتر از ۳۸۵ دلار به ازای هر تن cfr یا ۳۴۵ دلار به ازای هر تن فوب نرفت. ارزیابی هفتگی فست ‌مارکت در خصوص شاخص متوسط نرخ شمش صادراتی ایران، در تاریخ ۲۳ اکتبر، ۳۴۵ الی ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران، برآورد گردید که افزایش ۵ دلاری نسبت به شاخص قبلی را نشان می دهد.

فعالیت تجاری در حوزه تختال متاثر از زیر فشار قرار گرفته شدن بازار محصولات نهایی تخت فولادی و متعاقب آن خواستگاه تجار برای قیمت های پایین تر؛ به نسبت بازار شمش از رونق کمتری برخوردار بود. منابع بازار گزارش دادند، خریداران در شرق و جنوب شرق آسیا تمایل خود به خرید این محصول را در محدوده قیمتی ۳۶۵ الی ۳۷۰ دلار به ازای هر تن cfr نشان داده ‌اند. این محدوده قیمتی معادل با ۳۲۵ الی ۳۳۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران خواهد بود.

یک محموله ۳۰،۰۰۰ تنی تختال فولادی ایران با نرخ صادراتی ۳۷۵ دلار به ازای هر تن cfr به چین فروخته شده که معادل با ۳۳۵ الی ۳۴۰ دلار به ازای هر تن فوب خواهد بود. ارزیابی هفتگی فست‌ مارکت در خصوص نرخ  تختال صادراتی ایران، در تاریخ ۲۳ اکتبر، ۳۳۵ الی ۳۴۰ دلار به ازای هر تن فوب بنادر ایران بود که کاهش ۵ دلاری نسبت به شاخص قبلی را نشان می دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد