0
مرکزآهنمقالات آهناصول عایق بندی پنجره های آهنی

اصول عایق بندی پنجره های آهنی

3 ماه پیش9922بازدید0دیدگاه
اصول عایق بندی پنجره های آهنی

صنعت درب و پنجره فلزی از مدت‌ ها قبل در برابر افزودن عایق حرارتی به محصولات مقاوم بوده است. تا سال 1960 که آلومینیوم وارد صحنه شد. آهن ماده‌ ی اولیه پروفیل پنجره فلزی بود و تولید اکستروژن آلومینیوم بسیار ارزان‌ تر و انعطاف پذیر تر محسوب می شد. اما سرانجام مشتریان در مناطق سردتر دریافتند که در طول زمستان آلومینیوم و آهن به کار رفته در پروفیل درب ‌و پنجره ‌ها کاملاً سرما ایجاد می‌ کند ، در واقع مقدار سرما آنقدر زیاد است که میعان تشکیل شده به صورت یخ‌ هایی در لبه‌ های داخلی آویزان می ‌شود؛ همین عاملی شد تا فکر چاره ای بیندیشند که پس از آن عایق بندی پنجره های آهنی  شروع شد.

مزایای عایق بندی پنجره ها در زمستان

قاب پنجره ‌های فلزی، آلومینیومی و آهنی گرچه بسیار مستحکم بوده، روش نگهداری خاصی تقریباً تعمیر هم لازم ندارد، اما گرما را خیلی سریع به بیرون هدایت می ‌کنند که این باعث می ‌شود فلز به یک ماده ‌ی عایق بسیار ضعیف تبدیل شود. در ایالات متحده، مقدار U برای اشاره به مقدار حرارتی که می‌ تواند از طریق یک پنجره عبور کند نشان داده می ‌شود. برای کاهش جریان گرما و ضریب U، قاب‌ های فلزی باید دارای شکست حرارتی باشند و یک نوار پلاستیکی عایق بین داخل و خارج قاب قرار گرفته باشد. عایق بندی پنجره های آهنی باعث کاهش انتقال گرما از یک طرف پنجره به طرف دیگر خواهد شد.

اصول عایق بندی پنجره های آهنی

روش های عایق کاری پنجره در برابر سرما

  • استفاده از پنجره ‌های دو جداره و سه جداره 

اولین مشکل پنجره‌ های آهنی قدیمی بودن مدل شیشه ی آن‌ ها است که تک شیشه ‌ای می ‌باشد. در اولین قدم اقدام به دو و یا سه جداره کردن شیشه‌ ها کنید. اول از همه بهتر است بدانید این شیشه ‌ها چگونه عمل می‌ کنند؟ شیشه ‌های دو جداره از دو پنل و شیشه‌ های سه جداره که از سه پنل تشکیل شده‌ اند، پنجره‌ های عایق بندی شده ‌ای هستند که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌ شوند و به شما کمک می ‌کنند تا میزان گرمای درون منزل خود را به خوبی کنترل کنید و اتلاف انرژی نداشته باشید. فضای بین هر یک از شیشه ‌ها معمولاً با  گاز کریپتون، زنون یا آرگون پر می ‌شود تا این فضا را پر کند و گرما را در خانه نگه دارد. در ادامه راجع به تأثیر این گازهای بی اثر در عایق بندی این نوع شیشه ‌ها صحبت خواهیم کرد.

  • استفاده از پوشش ‌های کم – گسیل

پنجره‌ های دو جداره و سه جداره دارای پوشش‌ های کم- گسیل هستند، یعنی شیشه‌ ی آن ‌ها دارای پوشش‌ نازک فلزی است که می ‌تواند عملکرد عایق حرارتی آن‌ ها را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. در منطقه‌ ی دیگری که از لایه ‌های کم الکترونی استفاده می ‌شود، موانع حرارتی وجود دارد که برخی از این موانع حرارتی باعث کاهش اتلاف گرمای ناشی از تابش در قسمت ‌های دارای عایق بندی حرارتی می ‌شود.

  • استفاده از پروفیل‌ های عایق حرارتی 

برای کاهش جریان گرما و ضریب  U قاب ‌های فلزی باید دارای یک پروفیل پلاستیکی عایق باشند که بین داخل و خارج قاب قرار گرفته باشد. این پروفیل آهن ‌ها را شکست حرارتی نیز می ‌نامند و از پلی آمید 66 تقویت شده با الیاف شیشه ساخته می ‌شوند. لازم به ذکر است که نسبت الیاف شیشه 25٪ است و مواد استفاده برای این میله ‌ی عایق به دلیل مقدار هدایت حرارتی کم که معادل 0.30 W / mK است و خواص مکانیکی خوب حتی در دماهای بالاتر متمایز می باشد. یک قاب غیر گرماده از پنجره آلومینیومی دارای ضریب انتقال حرارتی Uf 6.8 W / m2K  بوده و اگر این سیستم با مشخصات عایق با عرض 42 میلی متر از نظر حرارتی جدا شود، می ‌توان ضریب انتقال حرارت را به 1.3 W / m2K کاهش داد.

  • استفاده از اسپیسرهای حرارتی 

اکثر پنجره ‌های مدرن از اسپیسرهای شیشه ‌ای برای حفظ فاصله بین شیشه ‌های خود و عایق بندی استفاده می ‌کنند که بسیاری از این اسپیسرها از آلومینیوم ساخته شده‌ که البته ماده ‌ای رسانا می ‌باشد. برای عملکرد بالاتر عایق گزینه بهتری وجود دارد و آن هم اسپیسرهای پلاستیکی مخصوص است که بیشتر آن را با نام اسپیسرهای حرارتی می ‌شناسند.

  • استفاده از گازهای بی اثر 

یکی دیگر از روش‌ های عایق بندی پنجره های فلزی استفاده از گازهای بی اثر آرگون، کریپتون یا گازهای بی اثر دیگر می ‌باشد. در بیشتر پنجره ‌ها از گاز بی اثر آرگون استفاده می‌ شود زیرا ارزان‌ تر است اما هر گاه فاصله بین شیشه ‌ها کم ‌تر باشد، گاز بی اثر کریپتون انتخاب بهتری خواهد بود؛ هر چند با استفاده از گاز بی اثر کریپتون افزایش یا کاهش فضا باعث افت عملکرد خواهد شد. (برای آرگون فاصله باید حدود 13 میلی متر باشد و برای کریپتون حدود 9 میلی متر).

  • درز گیری قاب پنجره 

از شایع‌ ترین مشکلات این نوع پنجره ‌ها باز بودن درز قاب آن ‌ها است که عامل ورود سرما و سر و صداهای زیاد می باشد. درزگیری قاب پنجره های آهنی را می ‌توانید با استفاده از لاستیک ‌های مخصوصی که از جنس EPDM  ساخته شده ‌اند و همچنین در ضخامت‌ های متنوعی در بازار عرضه می‌ شوند، انجام دهید. این جنس لاستیک برای مدت طولانی خیال شما را بابت عایق بندی پنجره های آهنی راحت می ‌کند.

عایق کردن پنجره در برابر صدا و سرما

لاستیک EPDM چیست و در عایق بندی پنجره چه کاربردی دارد؟

 EPDM یک لاستیک مصنوعی است که به دلیل مقاومت عالی در برابر عوامل محیطی مانند ازن، اشعه‌ ی ماورا بنفش و هوا در موارد گسترده ای کاربرد دارد. از EPDM معمولاً در صنایع خودروسازی و ساختمانی برای عایق بندی استفاده می شود. از کاربردهای معمول EPDM می ‌توان به عایق بندی پنجره های آهنی، درب، شیشه‌ ها، ورق ‌های ضد آب و واشرهای برقی اشاره کرد. با این حال، EPDM هنگامی که در برابر نزدیک‌ ترین رقیب خود یعنی سیلیکون الاستومر قرار می ‌گیرد یک سر و گردن پایین ‌تر است. در مقایسه با سیلیکون، EPDM در دماهای بالاتر مقاومت کم ‌تری دارد زیرا تنها فقط می ‌تواند به حداکثر دمای 130 درجه سانتی‌ گراد (266 درجه فارنهایت) برسد.

سیلیکون چیست و چه کاربردی در درزگیری پنجره های آهنی دارد؟

سیلیکون یک پلیمر غیر آلی است که از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل می شود. سیلیکون به طور گسترده در بسیاری از صنایع و کاربردها از راه آهن، هوا فضا، مواد غذایی و آشامیدنی، خودرو و عایق بندی پنجره های آهنی و به علاوه بسیاری دیگر از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. سیلیکون همچنین دارای مزایای فراوانی بوده اما به دلیل مقاومت در برابر درجه حرارت شدید معمولاً شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 بر خلاف EPDM، سیلیکون ثابت می ‌ماند و خواص فیزیکی خود را تا 230 درجه سانتی ‌گراد (446 درجه فارنهایت) حفظ می‌ کند. همچنین درجه ‌های سیلیکون در دمای بالا می ‌تواند تا 270 درجه سانتی‌ گراد را تحمل کند. سیلیکون نه تنها در گرمای شدید عالی عمل می ‌کند بلکه به عنوان الاستومر استریل نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد و به همین دلیل است که می ‌بینید از آن در صنایع غذایی و آشامیدنی به عنوان عایق در ماشین ‌آلات مواد غذایی و همچنین در دستگاه ‌های نوشیدنی استفاده می ‌شود. سیلیکون به دلیل مزایای زیادی که دارد و همچنین به ‌طور کلی عمر طولانی ‌تر و مفیدتری دارد به عنوان یک الاستومر برتر نسبت به EPDM شناخته شده است.

ارزانترین عایق کاری پنجره

نحوه ساخت سیلیکون

بسته به نوع سیلیکون مورد استفاده برای عایق بندی پنجره های آهنی و دیگر کاربردها، سیلیکون را می ‌توان به روش‌ های مختلفی تولید کرد. سیلیکون می ‌تواند با توجه به اینکه در چه جایی می ‌خواهید از آن استفاده کنید به سه شکل تولید شود. در مهندسی سیلیکون، گاهی لاستیک سیلیکون HTV تولید می ‌شود به این معنی که سیلیکون قبل از انجام فرآیند گرمایشی برای رسیدن به محصول نهایی به فرم مورد نیاز شکل می ‌گیرد.

ارزانترین عایق کاری پنجره

اگر هجوم ناگهان هوای سرد به داخل خانه و اتلاف ناگهانی انرژی شما را خسته کرده و می ‌خواهید همان لحظه عایقی برای پنجره های آهنی خود درست کنید تا برای مدتی جلوی اتلاف انرژی را بگیرد می ‌توانید از روش ‌های زیر استفاده کنید:

  • استفاده از نوارهای درزگیر برای عایق بندی پنجره های آهنی

این نوارها که در هر خانه ‌ای پیدا می ‌شود یک روش ارزان برای مهر و موم درب و پنجره ‌ها در خانه شما است. سه نوع اصلی از نوارهای هوا به صورت فشرده، نوع V و فوم وجود دارد. نوارهای فشرده سازی هوا بادوام ‌ترین نوع برای عایق بندی موقت درب و پنجره هستند. نوارهای هوا از نوع V در کنار درب یا گیر پنجره قرار می‌ گیرد و برای جلوگیری از ورود هوای سرد، یک عایق و یا مانع ایجاد می ‌کند. فوم نیز در اندازه ‌های مختلف با چسبی که در پشت دارد به محل مورد نظر می‌ چسبد و تا مدتی مانع ورود هوای سرد و خروج هوای گرم می ‌شود.

  • استفاده از پلاستیک یا سلفون برای عایق بندی پنجره های آهنی

یکی دیگر از روش‌ های فوری عایق بندی پنجره های فلزی این است که از پلاستیک یا سلفون دور تا دور قاب پنجره استفاده کنید و با استفاده از باد ملایم سشوار این پلاستیک یا سلفون را تا حدودی گرم کنید تا کاملاً مناسب چهارچوب آهنی پنجره شود.

  • استفاده از پنبه و چسب برای عایق بندی پنجره های آهنی

ممکن است عجیب به نظر برسد اما در شرایط اضطراری باید از این روش ‌ها استفاده کرد. می ‌توانید مقداری پارچه یا پنبه را با توجه به ابعاد پنجره جدا کنید و به آن چسب بمالید و یا اگر چسب مایع ندارید با استفاده از چسب نواری این پنبه ‌ها را دور تا دور قاب پنجره بچسبانید و محکم کنید. سپس می ‌توانید از تکه‌ های کاغذ برای پوشاندن شکاف ‌های ریز و باریک استفاده کنید.

عایق بندی خانه‌ ها از دوران نیاکان ما بوده است و به روش ‌های گوناگون انجام می ‌شد. امروزه با توجه به پیشرفت وسایل رفاهی کم‌ تر قاب ‌های آهنی و آلومینیومی برای پنجره‌ ها استفاده می‌ شود. اگر از پنجره‌ های آهنی در خانه استفاده می‌ کنید این روش ‌ها حتما برایتان موثر خواهد بود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را برای ما کامنت بگذارید. برای اطلاع از قیمت پروفیل کارخانجات مختلف می توانید به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید