بازگشت شاخص بازار فولاد به بهمن ماه 97

2 سال پیش1786بازدید0دیدگاه2.8امتیاز (4 رای)
بازگشت شاخص بازار فولاد به بهمن ماه 97

تحلیل هفتگی بازار فولاد هفته پایانی تیر 98

در روز شنبه بازار داخلی فولاد در تمامی حوزه‌ ها ثابت و آرام بوده و در دامنه بالایی قیمت های اعلامی برخی از مبادی به خصوص در حوزه میلگرد آجدار؛ شاهد برخی عقب ‌نشینی ها ( ۲۰ تا حدود ۲۰۰ تومان) و نزدیک تر شدن به نرخ منطقی کف بازار بودیم؛ نرخ کف بازار روز شنبه حوزه میلگرد آجدار در بازه قیمتی حدود ۴۰۵۰ تا ۴۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) پیشنهادی برخی از مبادی و بنکداران شنیده شد. حوزه ورق، قوطی و پروفیل آهن و تیرآهن هم اوضاع به معنی منوال؛ یعنی ثبات نسبی و افزایش نامحسوس تخفیفات در نرخ های پیشنهادی کف بازار و کاهش محسوس قیمت ها در دامنه بالایی پیشنهادهای ارائه شده نخستین روز هفته در بازار بوده است. همچنین صرافی ملی از صبح شنبه، طی سه مرحله ۵۰ تومانی در مجموع ۱۵۰ تومان نرخ اسکناس ارز را کاهش داد و این روند در روزهای بعدی نیز ادامه یافت. به طور کلی  شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ توام با کاهش متوسط و تقریبی ۳۰ تومانی برآورد گردید.

نمودار قیمت میلگرد

نمودار تغییرات حدود ۶ ماه گذشته شاخص متوسط میلگرد آجدار در بازار داخلی به همراه قراضه آهن و شمش القایی

بازگشت تقریبی شاخص ها به اواسط بهمن ماه سال ۱۳۹۷

در روز یک شنبه شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با افزایش متوسط و حدودی ۵ الی ۱۰ تومانی برآورد گردید. کاهش تخفیفات زیرپوستی؛ بیشتر در حاشیه پایینی دامنه نرخ های پیشنهادی کف بازار در اواخر وقت کاری محسوس دیده شد.

شاخص متوسط قیمت شمش آهن روز یکشنبه، بیستم و سوم تیرماه؛ حدود ۳۷۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز گذشته، افزایش ۶۰ تومانی دیده می شود. در روز دوشنبه بنا بر شنیده ها از بازار قوطی و پروفیل، محدوده نرخ موثر محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر در دامنه تقریبی ۶۰۵۰ تا ۶۱۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) ارزیابی گردید. وضعیت بازار این حوزه اکثرا توام با ثبات و برخی افزایش تخفیفات در روز جاری در برخی از مبادی این حوزه رصد شد.

شنیده ها از حوزه ناودانی و نبشی از مبادی همانند آریان فولاد؛ شکفته مشهد ؛ ظهوریان، فولاد تهران و مگا استیل و فولاد اشتهارد ثابت بوده است. در ابتدای بازگشایی روز دوشنبه بازار؛ هر چند نسبت به روز گذشته ضعیف تر؛ اما کم و بیش شاهد برخی معاملات صورت گرفته در گوشه و کنار این بازار بودیم تا اینکه خبر کاهش قابل ملاحظه‌ نرخ ارز، بازار را ساکت و آرام کرد تا جایی که آخر وقت برخی تخفیفات و کاهش قیمت های زیر پوستی، از برخی مبادی به گوش رسید.

تحلیل بازار آهن

با این حال صرف نظر از برخی نوسانات جزئی در برخی از مبادی، شاخص نرخ بازار میلگرد آجدار تغییرات محسوسی را به خود ندید. به طور کلی  شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش متوسط و حدودی ۳۰ تومانی برآورد گردید.

در روز سه ‌شنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۳۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش متوسط و حدودی ۳۰ تومانی برآورد گردید. دلار صرافی ملی طی ۱۰ روز اخیر پیوسته با روند کاهشی خود از نرخ ۱۲۹۰۰ تومان در تاریخ ۹۸/۰۴/۱۶ تا  آخر هفته ؛ تا نرخ ۱۱۱۰۰ تومان؛ رقمی حدود ۱۸۰۰ تومان کاهش کم سابقه را پشت سر گذاشت.

اثرات این کاهش قابل توجه، تقریبا تمامی بازارهای کالایی را طی این مدت تحت تاثیر قرار داده، به طوری که انتظار کاهش قیمت ها در برخی از حوزه های کالایی ( وارداتی) بیشتر و در برخی دیگر ( داخلی) کمتر را برای مردم ایجاد نموده و روند معاملات در بازارهای کالایی کم فروغ دیده می شود . موفقیت بانک مرکزی؛ با مدیریت جناب آقای همتی؛ در مهار نوسانات ارزی به جهت کمترین تاثیر پذیری از تنش های سیاسی کشور؛ طی ماه های اخیر بطور چشم گیری قابل توجه بوده به طوری که حتی برخی از رسانه های خارجی از جمله بلومبرگ هم به آن اعتراف نموده‌ اند.

آخر وقت روز چهارشنبه به جهت اعمال برخی سیاست های کنترلی بانک مرکزی در ادامه مهار تکانه های هیجانی بازارهای حاشیه ارزی؛ نرخ اسکناس دلار صرافی ۲۰۰ تومان افزایش را تجربه نمود که در مواجه با این کاهش ۱۸۰۰ تومانی ۱۰ روز گذشته، رقم قابل توجهی نبوده و احتمال زیاد تجربه ماههای اخیر نشان داده که برنده این زورآزمایی بازار حاشیه و بانک مرکزی؛ قطعا بانک مرکزی خواهد بود.

به طور کلی در روز چهارشنبه شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۱۹۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش متوسط و حدودی ۴۰ تومانی برآورد گردید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد