4.2/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاریخچه تاسیس مجتمع فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری

طرح فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۸۶ در ۳۵ کیلومتری جاده شهرکرد بروجن پایه ریزی شد. این شرکت با هدف تولید ۵۵ میلیون تن مقاطع فولادی در سال و ایجاد اشتغال مناسب در استانهای محروم و همچنین برای کاهش واردت بی رویه فولاد و رسیدن به استقلال و خودکفایی مورد بهره برداری قرار گرفت. طرح تاسیس این شرکت با مشارکت ۶۵ درصدی فولاد مبارکه و ۳۵ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی صورت گرفت.

فولاد سفید دشت شامل دو واحد اصلي مي باشد. واحد احياء مستقيم به روش ميدركس كه در اين واحد گندله وارد شده به سايت توسط گاز احيايي در داخل كوره تبديل به آهن اسفنجي مي شود. واحد دوم، بخش فولادسازي و ريخته گري است كه در آن آهن اسفنجي بدست آمده به همراه قراضه آهن و ديگر افزودنيها در كوره قوس الكتريك EAF ذوب شده و پس از تصفيه‌سازي به صورت اسلب ريخته‌گري مي شود.

جهت انتقال مواد خام مورد نیاز این شرکت از یک خط ریلی استفاده می شود که مستقیما به شبکه ریلی کشور متصل می گردد. همچنین این شرکت دارای خط ۳۵ کیلومتری برای انتقال آب و شبکه داخلی تقلیل فشار گاز می باشد. جهت تامین برق ۱۴۰ مگاواتی مورد نیاز از یک پست ۴۰۰ کیلو واتی استفاده می گردد.

سهم بخش داخلي در تامين تجهيزات اين شرکت در واحد احيا ۸۰ درصد و سهم بخش خارجي حدود ۲۰ درصد و در واحدهاي ذوب ريخته گري سهم بخش داخلي ۶۵ درصد و بخش خارجي ۳۵ درصد است. این شرکت بطور مستقیم زمینه شغلی برای ۸۰۰ نفر از جوانان جویای کار در استان را ایجاد نموده و از سویی دیگر برای ۸۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی نموده و بخش مهمی از معضل بیکاری در استان را مرتفع نموده است.

معرفی واحدهای تولیدی فولاد سفید دشت

مجتمع فولاد سفيد دشت چهار محال و بختياري از دو واحد مجزاي احياء مستقيم و فولاد سازي تشكيل شده است. در ادامه به بررسی هر کدام از این واحدها به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

 • واحد احياء مستقيم

هدف از احياء سنگ هاي آهن، حذف اكسيژن و ناخالصي هاي سنگ آهن در فرآيند توليد آهن و فولاد است. بار ورودي به واحد احياء، گندله يا همان اكسيد آهن فرآوري شده مي باشد كه از واحدهاي گندله سازي تهيه و توسط كاميون و قطار به كارخانه وارد مي شوند. گندله در فرآيند احياء مستقيم اكسيژن زدايي شده و بخش عمده اي از ناخالصيهاي آن حذف مي شود و تبديل به آهن اسفنجي مي شود.

به عبارت ديگر آهن اسفنجي از احياي مستقيم گندله به دست مي آيد كه داراي ۴۸ تا ۹ درصد آهن است. احياء موجب حذف يا از بين رفتن اكسيژن در سنگ آهن شده و سنگ را به صورت شانه عسل يا ساختار متخلخل اسفنجي شكلي درمي آورد كه به همين دليل به آن آهن اسفنجي ميگويند.

مدیر عامل شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری

 • واحد فولادسازی

اين واحد داراي يک كوره قوس الكتريكي EAF به ظرفيت ۱۸۰ تن ميباشد كه آهن اسفنجي و ساير مواد افزودني را از واحد بالا دست دريافت نموده و با آهن قراضه به ميزان حدود ۱۹ درصد در محفظه كوره به ظرفيت ۱۸۰ تن ذوب مينمايد.

همچنين اين واحد داراي يک كوره پاتيلي LF و يک واحد گاز زدايي VD به منظور عمليات ثانويه فولاد بوده كه وظيفه تنظيمات نهايي تركيب شيميايي و خلوص فولاد و تنظيم درجه حرارت مناسب ريخته گري را به عهده دارد.

از بخشهاي مهم ديگر اين واحد مي توان به انبارهاي مواد اوليه (Storage Material Raw)، انبار قراضه فولادی (Scra Yard)، مخازن نگهداري آهن اسفنجي Bins) (Storage DRI و انبار فرو آلياژها (Storage Alloy Ferro) اشاره کرد.

محصول نهایی این شرکت اسلب یا تختال با ضخامت ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیمتر و عرض ۱۵۰ تا ۸۰۰ میلیمتر است که ترکیبات شیمیایی آن شامل فولاد کم کربن زیر ۰٫۲۵ درصد، فولاد با کربن متوسط به میزان ۰٫۳ تا ۰٫۶ درصد و فولاد با استحکام بالا و کم آلیاژ است.

طرح فولاد مجتمع سپید دشت و افتخارات کسب شده

با تلاش شبانه روزی کارکنان و مدیران مجرب، این مجتمع تولیدی در سال جاری توانست عنوان واحد نمونه ایمنی بهداشت و محیط زیست را به خاطر رعايت اصول ايمني كار، بهداشت و اصول زيست محيطي در كليه فعاليت هاي تولیدی از سوی یونیدرو از آن خود نماید. همچنین این شرکت توانسته با اقداماتي بر روي نحوه مصرف آب در خط توليد و با صرفه جويي مناسب و بازچرخاني آب، به ميزان ۳۷ درصد در مصرف صرفه جويي داشته باشد.

همچنین در بیست و یکمین نمایشگاه توانمندیهای استان و تولیدات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری غرفه ای مشترک را برپا نمود و نحوه توليد و تنوع محصولات را براي بازديد کنندگان تشريح کرد. در بخش ارايه ايده هاي کارآفرينان برتر جشنواره ايده هاي ارزش آفرين معدن و صنايع معدني، ۲ ايده از شرکت فولاد سفيددشت در بين ۱۱۴ طرح ارائه شده از شرکتها و صنايع مختلف بعنوان ايده ارزش آفرين پذيرفته شد.

۴٫۲
۵رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری