2.7/5
13رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آشنایی با تاریخچه تاسیس شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان

شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان در سال ۱۳۸۸ در سیرجان کیلومتر ۵۰ جاده شیراز- جنب شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تاسیس گردید.این شرکت با هدف تولید ۶ میلیون تن محصولات فولادی مورد بهره برداری قرار گرفت. از اهداف توسعه طلبانه این شرکت احداث دو کارخانه احیاء به ظرفیت ۲ میلیون تن آهن اسفنجی، دو کارخانه ذوب و ریخته گری با ظرفیت ۲ میلیون تن شمش فولادی در سال و سه کارخانه نورد و فولاد آلیاژی به ظرفیت ۲ میلیون تن محصولات نوردی و آلیاژی می باشد.

این مجتمع توسط شرکت توسعه و آبادانی استان کرمان تاسیس گردید و بعد از تغییراتی که در سهامداران آن بوجود آمد در نهایت ۵۱ درصد از سهام متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و شرکت های وابسته و ۴۹ درصد متعلق به صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت های تابعه گردید. در حال حاضر آقای علی عباسلو مدیر عامل این شرکت تولیدی می باشد.

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

در سال جاری این مجتمع برای اولین بار موفق به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا گردید. ورود و تکرار هر بار عرضه آهن اسفنجی جهان فولاد سیرجان در بورس کالا نشان داد که به دلیل کیفیت و قیمت متعارف آن، با چند برابری صف تقاضا نسبت به میزان عرضه همراه بوده است. جهان فولاد می تواند تمام بازار های منطقه خاورمیانه را تامین کند و به زودی در زمینه صادرات به افغانستان که از نظر مسافت دسترسی از شرایط مطلوبی تا منطقه گل گهر برخوردار است، وارد خواهد شد.

برای صادرات به سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز دسترسی به بندر عباس این امکان را برای منطقه کاملا مهیا می سازد. اصلی ترین مزیت جهان فولاد سیرجان در تولید، حمل آسان گندله گل گهر از طریق تسمه نقاله است که به این نحو می توان اذعان داشت که زنجیره تولید از سنگ تا شمش در منطقه گل گهر، به عنوان تنها واحد تولیدی در کشور محسوب می شود که زنجیره تولید فولاد را در یک محل متمرکز داراست.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

معرفی کارخانه ها و پروژهای شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان

پروژه ی در حال بهره برداری فولاد سیرجان کارخانه احیاء مستقیم شماره ۱ سردار شهید الله دادی است که ظرفیت تولید یک میلیون تن آهن اسفنجی در سال با تکنولوژی میدرکس را داشته و مدیر این طرح شرکت کانی مس می باشد. مواد ورودی مورد نیاز این کارخانه گندله با درجه ۶۷ درصد از کارخانه گندله سازی شرکت گل و گهر است. دومین پروژه در حال بهره برداری کارخانه بریکت سازی شهید عبدالمهدی مغفوری است که در سال ۱۳۹۴ عملیات اجرایی آن آغاز گردید و ظرفیت تولیدی آن ۱۲ تن در ساعت بریکت سرد می باشد.

ماده اولیه مورد نیاز برای این کارخانه نرمه آهن اسفنجی، ۴ درصد چسب سیلیکات سدیم و ۲ درصد آهک است. کارخانه نورد بردسیر شهید ملک قاسمی در سال ۱۳۹۳ تاسیس گردید و ظرفیت آن به میزان ۱۰۰ تن بر ساعت و معادل ۶۵۰ هزار تن در سال میلگرد سایز ۸ تا ۳۲ میلیمتر می باشد. طول خط تولید این کارخانه ۳۰۰ متر بوده و زمینه اشتغالزایی برای ۲۵۰ نفر را به طور مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم را بوجود آورده است.

سهامداران جهان فولاد سیرجان

از جمله پروژه های در دست احداث این مجتمع، کارخانه احیاء مستقیم شماره ۲ سردار شهید شول می باشد که با هدف تولید آهن اسفنجی به ظرفیت یک میلیون و هفتصد هزار تن در سال با تکنولوژی میدرکس و ایجاد اشتغالزایی برای ۴۰۰ نفر در حال تاسیس است. کارخانه فولاد سازی شماره ۲ با ظرفیت تولید یک میلیون و سیصد هزار تن در سال برای انواع بلوم و شمش فولادی با تکنولوژی کوره قوس الکتریکی، کارخانه فولاد آلیاژی بردسیر با ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار تن انواع شمش فولادی آلیاژی و کارخانه تولید لوله های بدون درز با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال از جمله طرحهای در دست مناقصه و مطالعه این واحد تولیدی می باشند.

بررسی محصولات و تولیدات

محصولات تولیدی مجتمع جهان فولاد سیرجان شامل انواع آهن اسفنجی، بریکت سرد، شمش فولادی و انواع میلگرد است که در ادامه به بررسی جزئیات فنی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

 • آهن اسفنجی

آهن اسفنجی تولیدی بعد از عملیات احیای مستقیم بر روی گندله تولید می گردد. درجه متالیزاسیون آهن اسفنجی این شرکت ۹۲ درصد بوده و جهت مصرف در فولادسازی های کل کشور مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خلل و فرج موجود در ساختار، به آن آهن اسفنجی می گویند. ترکیب شیمیایی آهن اسفنجی ۸۹٫۸۸ درصد آهن، ۱٫۷ درصد کربن، بیش از ۳ درصد دی اکسید سیلیسیم، ۰٫۷ تری اکسید آلومینیوم، ۰٫۰۰۸ درصد گوگرد و ۰٫۰۵ فسفر است.

 • بریکت سرد

برای تولید بریکت سرد در این شرکت، نرمه آهن اسفنجی با چسب مخصوص بصورت خشته منسجم پرس شده و جهت شارژ در کوره های فولاد سازی مورد استفاده قرار می گیرد. بریکت تولیدی این مجتمع در ابعاد ۳*۳*۵ سانتی متر می باشد.

 • انواع شمش بیلت

انواع شمش بیلت تولیدی این شرکت در مقطع ۱۳۰*۱۳۰، ۱۵۰*۱۵۰ و ۱۸۰*۱۸۰ و به طول ۶ تا ۱۲ متر می باشد.

 • میلگرد

میلگردهای تولیدی بر اساس استاندارد ملی به شماره ۳۱۳۲ (تجدید نظر دوم تیرماه ۱۳۹۲ – میلگردهای گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگیها و روشهای آزمون) در سه گروه ساده (س ۲۴۰) وآجدار مارپیچ (آج ۳۴۰) وآجدار جناغی (آج ۴۰۰) طبقه بندی می شوند. البته این شرکت قادر به تولید میلگردهای آجدار جناغی با استفاده از روش عملیات حرارتی Quench-Temper جهت بهبود خواص مکانیکی نیز است.

۲٫۷
۱۳رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری