0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رصد عرضه های روز گذشته و تاثیر بر بازار آهن

برخی رصدها و بررسی های صورت گرفته از مقایسه قیمت های کف و نرخ های رسمی شنیده شده روز یکشنبه از حوزه قوطی و پروفیل، خیلی به هم ریخته است. روز یکشنبه از آن روزهایی بود که نرخ های اسمی حوزه قوطی و پروفیل حالت تهاجمی و پیشرو به خود گرفته ‌، اما در نرخ های واقعی، برخی شنیده های ما از بنکداران؛ به دلیل تقاضای ضعیف، تخفیفات و قیمت های کف پایین و ناهماهنگ با نرخ های واقعی را نشان می دهد. به طوری که نتوانستیم یک میانگین حدودی بین نرخ کف و نرخ اسمی برخی مبادی استخراج کنیم به طوری که به چالش این حوزه دامن نزند.

شنیده های نرخ کاربردی و کف این حوزه به طور کلی در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر این حوزه از برخی مبادی پر فروش، بین ۵۰۰۰ تا ۵۱۵۰ تومان شنیده شد؛ این در حالی است که نرخ های اسمی بین ۵۱۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان اعلام شده است.

در بازار مقاطع فولادی از عرضه های روز دوشنبه میلگرد نیشابور و کویر که بگذریم، به عرضه های مخلوط میلگرد و تیرآهن جذاب ذوب آهن اصفهان می رسیم که ظاهرا به دو دسته کلی تقسیم بندی شده اند : عرضه های ۳۳۰۰ تنی با قابلیت افزایش عرضه تا سقف ۱۶،۵۰۰ تن که برای مشتریان وفادار و حرفه ‌ای ذوب آهن اصفهان تدارک دیده شده است. خرید این مشتریان غالبا با برنامه ریزی و با حداقل رقابت صورت می‌ گیرد.

عرضه های ۲۲۰۰ تنی که با سقف محدود عرضه و خرید برای هر مشتری ۴۴۰ تن و برای پوشش مشتریان خُرد و عموما غیر حرفه ‌ای تدارک دیده شده و معمولا سقف رقابت در این نوع سبدها به دلیل تعدد مشتریان خُرد بالاتر است. بنا بر رفتار حوزه نورد میلگرد آجدار در روز گذشته به نظر می رسد که هدف گذاری این حوزه فعلا تثبیت و عبور از کانال ۳۷۰۰ تومانی و حرکت به سمت هدف بعدی کانال ۳۸۰۰ تومانی باشد. در همین حال حوزه ناودانی و نبشی نگاهش به کانال ۳۹۰۰ تومانی است. شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل هم عمومیت نرخ ۵۲۰۰ تومانی برای محصول حاصل از ورق ۲ میل در مبادی پر فروش حکایت دارد.

قیمت پروفیل

با انجام معاملات دوشنبه و با در نظر گرفتن نرخ کف ۳۴۰۰ تومان در معاملات و با در نظر گرفتن حدود ۳۵ درصد تیرآهن در سبدهای فروش رفته قیمت ۶۵ درصد محصول میلگرد سبدها حدود ۳۸۰۰ تمام خواهد شد. در صورتی که تجار قیمت های فعلی تیرآهن را در بازار مبنا قرار دهند 35 درصد محصول میانگین حدود ۷۰۰ تومان حاشیه سود خواهد داشت. پس به نظر می رسد کانال میلگرد ذوبی در چند روز آینده بین ۳۷۰۰ الی ۳۸۰۰ برای سایزهای درشت و ۳۹۰۰ برای سایزهای ریزتر اصلاح شود.

هفته جاری علاوه بر حال و هوای کم و بیش افزایشی که بر بازار حاکم بود؛ موضوع برگزاری جلسه هم اندیشی حوزه نورد هم مطرح است؛ که احتمالا این موضوع هم می تواند عامل دیگری بر هم افزایی عزم حوزه نورد در جهت گیری های افزایشی امروز بازار فولاد باشد، تا شاید بتواند عامل موثری در جذب تقاضای عرضه محصولات مقاطع طویل فولادی در بورس کالا باشد. بورس کالایی که مدتی است به جز اقبال در خصوص برخی محصولات پر طرفدار و خاص؛ رنگ تقاضای پر فروغ همچون روزهای طلایی ۵ ماهه ابتدایی سال را به خود ندیده است.

با توجه به دستورالعمل جدید و در نظر گرفتن میانگین نرخ خرید و فروش حواله دلار و نرخ فوب میلگرد دریای سیاه میلگرد آجدار، به سقف قیمت ۳۵۰۰ تومانی خواهیم رسید که با احتساب مالیات ارزش افزوده نهایتا به ۳۸۰۰ تومان ختم خواهد شد :

(۴۲۰ + ۴۴۰) ÷ ۲ = ۴۳۰

۴۳۰ × ۸۱،۳۱۳ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۳۴،۹۵۰

۳۴،۹۵۰ + ۹٪ VAT~= ۳۸،۱۰۰

لذا شایسته است طرفین معاملات در بازار میلگرد آجدار به این نکته توجه داشته باشند که اعلام قیمت میلگرد آجدار پایه (سایز ۱۴ تا ۲۵) در بازار بیش از سقف مشخص شده، به نوعی غیر قابل اتکاء و غیر قابل توجیه برای خریدار خواهد بود؛ حتی اگر هزینه تولید توجیه و مقرون به صرفه نباشد؛ وانگهی در حال حاضر هم نرخ پایه بورس کالا در کانال ۳۲،۰۰۰ تومانی قرار داشته و هنوز فاصله زیادی تا ۳۵،۰۰۰ دارد.

از این رو بدیهی است که برداشتن گام های متناسب و منطقی با بورس کالا در این روزها؛ احتمال عقب نشینی نه چند خوشایند برای زنجیره تامین در روزهای باقی مانده سال را کاهش خواهد داد؛ غیر از این، برخی تندروی ها، مضاف بر عقب ‌نشینی تحمیلی به بازار، موجبات تخریب بازار شب عید را هم‌ فراهم خواهد آورد مضاف بر این که حداقل تا سه ماه ابتدایی سال جدید هم، بعید به نظر می رسد که بازار بتواند از رکود بعد هیجان پایان سال خلاصی یابد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری