نکاتی که در اجرای آهن کشی آسانسور باید بدانید!

4 هفته پیش9303بازدید0دیدگاه3.3امتیاز (16 رای)
نکاتی که در اجرای آهن کشی آسانسور باید بدانید!

جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش است و همچنین نیاز به مسکن تقاضایی رو به رشد به شمار می ‌رود. ساختمان ‌ها برای در برگرفتن تعداد بیشتری از افراد در چندین طبقه ساخته می‌ شوند که این امر به پیچیدگی ساخت ‌و ساز و نیاز بیشتر به ایمنی اضافه می ‌کند. پله ‌ها به تنهایی نمی ‌توانند نیاز مردم به تردد به طبقات بالاتر را پاسخ بدهند، از این رو نیاز به وسیله‌ ای که بتوان با کمک آن در طبقات مختلف رفت ‌و آمد کرد به وجود آمد و آن وسیله چیزی نبود جز آسانسور. نصب آسانسور در سازه نیازمند تخصص، دقت، مهارت و ایمنی است، زیرا این وسیله اگر به درستی نصب نشود خطرات جبران ‌ناپذیری برای جان مردم به همراه خواهد داشت. به همین جهت متخصصین سازه از اجرای عملیاتی با نام آهن کشی آسانسور استفاده می‌ کنند که به ‌واسطه آن استحکام و ایمنی آسانسور افزایش پیدا می ‌کند. در این مطلب مهم می ‌خواهیم راجع به آهن کشی آسانسور و نحوه اجرای آن صحبت کنیم پس تا پایان همراه ما باشید.

نکاتی که در اجرای آهن کشی آسانسور باید بدانید!

آهن کشی آسانسور چیست ؟

وقتی که در چاه آسانسور عملیاتی برای اجرای آسانسور صورت بگیرد به آن نبشی کشی آسانسور گفته می ‌شود. در طی این عملیات که برای به حرکت در آوردن آسانسور انجام می‌ شوند ستون ‌هایی به صورت عمودی و کلاف‌ هایی که ستون ‌ها را بهم متصل می ‌کنند در چاه آسانسور کارگذاری می ‌شوند. کابین آسانسور باید بتواند به ‌راحتی از ستون‌ ها بالا و پایین بیاید و ستون ها بایستی بتوانند تمام بار وارده از سمت کابین را تحمل کنند و وزنه را ثابت نگهدارند. طراحی آهن کشی آسانسور توسط ابزارهای مهندسی و نرم‌افزارهای تخصصی صورت می‌ پذیرد و هر چقدر کیفیت آهن کشی بالا باشد آسانسور دارای ایمنی بالایی شده و همچنین لرزش‌ های آن به حداقل می‌ رسند.

جزئیات آهن کشی آسانسور

هدف از شاسی کشی آسانسور این است که ریل ‌های کابین آسانسور در جای خود تثبیت شوند و آسانسور بدون هیچ تکان و لرزشی حرکت کند. در واقع آهن کشی حکم قاب نگهدارنده را برای کابین دارد که بدون آن آسانسور نه تنها ایمن نیست بلکه حتی قادر به کشیدن هیچ باری نخواهد بود. برای اینکه کابین بتواند به‌ صورت عمودی حرکت کند نیاز به دو یا چند ریل راهنما دارد و برای ثابت نگهداشتن این ریل ‌ها لازم است که حتما آهن کشی آسانسور صورت بگیرد. آهن کشی می ‌تواند تمام بار و نیروهای دینامیکی و استاتیکی وارد شده از سمت کابین آسانسور را تحمل کند.

برای مشاهده لیست قیمت ریل آسانسور کلیک کنید.

دتایل شاسی کشی آسانسور

همانطور که قبلا گفته شد طراحی شاسی کشی آسانسور توسط متخصصین طراح انجام می ‌شود بنابراین همه مواد اولیه مورد نیاز یک آهن کشی استاندارد و همچنین سایز و تعداد آنها در نقشه بیان می‌ گردد. پس از قرار دادن آهن‌ آلات مخصوص آهن کشی در ساختمان مثل سر درب طبقات، محل اتصال پلیت به ستون، کلاف‌ ها، ستون ‌ها، زیر درب طبقات، پشت بند ریل ‌ها و ستون ‌ها آنها را با ضد زنگ مات به زنگ‌ زدگی مقاوم می‌ کنند و این کار همچنان در طول نصب و اجرا ادامه پیدا می ‌کند.  به طور کلی برای آهن کشی آسانسور از تیرآهن، ناودانی و نبشی استفاده می‌ شود ولی از طرفی هم این مواد اولیه مورد نیاز به تعداد توقف آسانسور نیز بستگی دارند، به طوریکه برای تعداد توقف کمتر از پانزده، از نبشی برای ستون‌ ها و از ناودانی برای کلاف‌ ها استفاده می ‌شود.

مراحل آهن کشی آسانسور

مراحل آهن کشی آسانسور

یک آهن کشی اصولی و استاندارد دارای مراحلی است که باید به ترتیب و قدم به قدم انجام شوند.

 • نقشه آهن کشی آسانسور

نقشه آهن کشی برای اجرای کار بسیار مهم است و توسط نرم ‌افزار تخصصی و همچنین مهندس طراح آماده می‌ شود. نقشه آهن کشی همه جزییات کار و نحوه اجرای آن را در بر میگیرد. می ‌توان از روی نقشه پایان کار را حدس زد و اگر خطایی در آن وجود داشته باشد مهندس طراح سریعا اقدام به اصلاح آن می ‌کند.

 • شاقول ریزی آسانسور

قبل از اجرای هر کاری از روی نقشه می ‌بایست هر گونه ناشاقولی در چاه آسانسور محاسبه شود که به اینکار شاقول ‌ریزی گفته می ‌شود. قبل از اینکه آسانسور اجرا شود باید اطمینان حاصل کنند که تیرها همگی همسان هستند و اینکار با شاقول ‌ریزی امکان ‌پذیر است. برای شاقول‌ ریزی یک نفر از پشت بام ریسمان ‌هایی را روی هر ستون آویزان می‌ کند. یک نفر دیگر در داخل ساختمان داخلی‌ ترین دیوار را در نظر گرفته و ریسمان به آن آویزان می‌ کند. بعد از اینکار اختلاف ریسمان ‌ها با هم مقایسه شده و ناشاقولی یا به اصطلاح خطای چاه آسانسور گرفته می ‌شود.

 • معین کردن محل قرارگیری صفحه پلیت ‌ها

صفحه پلیت ‌ها معمولا در ساختمان اسکلت بتنی برای آسانسور کارگذاری می‌ شوند، زیرا در ساختمان اسکلت فلزی از اتصالات فلزی بجای صفحه پلیت استفاده می ‌شود. برای مهار بهتر نیروهای وارده صفحه پلیت ها در چهار گوشه چاه آسانسور به‌ صورت افقی کار گذاشته می ‌شوند. لازم به ذکر است که روی صفحه پلیت‌ ها به هنگام کارگذاری سیمان می ‌ریزند که حتما قبل از انجام آهن کشی روی پلیت‌ ها باید پاک شده و همچنین کل چاه آسانسور می ‌بایست قبل از آهن کشی تمیز شود.

 • تعیین خط مبنای آهن کشی یا همان خط تراز

خط مبنا همان خطی است که آهن کشی با ورودی آسانسور تراز می ‌شود. برای تراز کردن، دیواری در پشت بام یا جلوی درب آسانسور کار می‌ گذارند و آن را به ‌عنوان خط تراز در نظر می ‌گیرند. این دیوار طبق الگوی اندازه ‌گیری با ناودانی و میلگرد صاف جوشکاری یا گچکاری شده و تثبیت می ‌شود.

مرحله به مرحله ی آهن کشی آسانسور
 • کلاف ‌بندی

در بخش ‌های قبلی به کلاف ‌بندی اشاره شد که به‌ صورت افقی اجرا شده و ستون ‌ها را بهم متصل می ‌کند. کلاف ‌ها طبق نقشه انتخاب و برش زده می ‌شوند تا در چاه آسانسور قرار بگیرند و اینکار قطعا باید به‌ صورت تراز اجرا شود. باید به این نکته توجه داشت که در ورودی آسانسور هیچ کلافی قرار نمی‌ گیرد.  کلاف‌ ها در چاه آسانسور به ترتیب زیر جای ‌گذاری می‌ شوند.

یک کلاف با فاصله ۳۰ سانتیمتر از کف چاه و یک کلاف با فاصله ۳۰ سانتیمتر از سقف چاه اجرا می ‌شوند. بقیه کلاف‌ های میانی با فاصله ۱۲۰ سانتیمتر و حداکثر ۲۵۰ سانتیمتر در کنار هم قرار می‌ گیرند. یک کلاف خیلی مهم در انتهای چاه آسانسور قرار می‌ گیرد که به آن کلاف دال گفته می‌ شود. جنس کلاف دال از ناودانی و یا تیرآهن شماره ۱۸ است و دور تا دور چاه آسانسور اجرا می ‌شود. فرورفتگی ناودانی یا همان کلاف دال می ‌بایست به سمت داخل چاه باشد و علاوه بر جوشکاری برای تثبیت کلاف دال از نبشی هم استفاده می‌ کنند.

آهن کشی آسانسور در ساختمان اسکلت فلزی

شاسی کشی آسانسور در ساختمان ‌های دارای اسکلت فلزی به مراتب آسان ‌تر است و هزینه کمتری نیز به همراه دارد. به عنوان مثال اگر یکی از ستون‌ های ساختمان در یکی از گوشه ‌های چاه آسانسور باشد می‌ توان از آن به عنوان ستون آسانسور هم استفاده کرد که این در هزینه‌ های تامین مواد اولیه صرفه‌ جویی می ‌کند. همچنین در مورد کلاف‌ بندی نیز می‌ توان از کلاف طبقات به عنوان کلاف آهن کشی آسانسور بهره گرفت.

آهن کشی آسانسور در ساختمان‌ اسکلت بتنی

مهمترین آهن ‌آلات در شاسی کشی آسانسور در ساختمان ‌های اسکلت بتنی استفاده از صفحه پلیت است. حتما باید محل قرارگیری پلیت‌ ها همزمان با بتن ‌ریزی سقف ‌ها مشخص شود و کارفرما می ‌بایست پس از مشورت با متخصصین نصب آسانسور محل دقیق هر کدام از پلیت ‌ها را مشخص کند. وظیفه مهم پلیت ‌ها اتصال ستون‌ ها به طبقه ‌ها است و آنها در چهار گوشه چاه و روی سقف اجرا می‌ شوند تا بتوانند به این شکل بار وارد آمده به ستون ‌ها را بهتر و بیشتر تحمل کنند. پلیت‌ ها در سقف هر طبقه و در هر چهار گوشه چاه آسانسور نصب می‌ شوند که اینکار برای ایجاد ارتباط بین آسانسور و سازه اصلی اجرا می‌ گردد.  نکته‌ ای که وجود دارد این است که پلیت ‌ها در زمان آرماتوربندی به اسکلت ساختمان متصل می‌ شوند ولی اگر این اتفاق نیفتاد، پلیت ‌ها به چهارگوشه چاه آسانسور در زمان اجرای آهن کشی بولت bolt می ‌شوند.

7 نکته ای که باید در آهن کشی آسانسور بدانید!

در شاسی کشی آسانسور نکات بسیار مهم و حیاتی وجود دارند که می‌ بایست به آنها توجه شود.

استاندارد و نکات آهن کشی آسانسور
 • نکته اول، نحوه محاسبه سایز و آهن ‌آلات مورد نیاز

قبل از هر چیز ارتفاع کل سازه را در نظر می ‌گیرند و بعد از آن ارتفاع طبقات و فضای بالاسری را نیز محاسبه کرده تا میزان آهن ‌آلات مورد نیاز شاسی کشی آسانسور به‌ دست بیاید. فاصله چاهک که فاصله کف چاه آسانسور تا اولین توقف است و همچنین فضای بالاسری یا overhead که فضای آخرین توقف تا سقف چاه آسانسور است نیز در محاسبه میزان آهن ‌آلات مورد نیاز موثر است. لازم به‌ ذکر است پس از محاسبه ارتفاع آن را چهار برابر می‌ کنند، زیرا برای شاسی کشی به چهار ستون با این ارتفاع نیاز خواهد بود.

 • نکته دوم، تعیین نقاط اتصال و محل جوشکاری آنها

محل جوشکاری اتصالات توسط متخصصین این حوزه تعیین می ‌شود و اینکار نیازمند دقت بسیاری زیادی است. همانطور که می‌ دانید حرکت آسانسور به ‌صورت پویا و دینامیکی انجام می ‌شود، بنابراین برای اتصال دو نبشی در طول نباید لبه ‌های آنها را بهم جوش زد و حتما برای اتصال آنها از ورق فولادی استفاده کرد. تنها با این روش می ‌توان اطمینان حاصل کرد که نبشی ‌ها بر اثر حرکت مداوم آسانسور از هم جدا نخواهند شد‌‌.

 • نکته سوم، نحوه اجرای جوشکاری

جوشکاری در شاسی کشی آسانسور همه به ‌صورت سربالا انجام می ‌گردد. جوش سربالا یکی از سخت ‌ترین روش جوشکاری به شمار می ‌رود که فقط جوشکاران حرفه‌ ای قادر به انجام آن هستند. جوشکاری اصولی و استاندارد تامین کننده استحکام و ایمنی آسانسور است، از این رو بسیار حائز اهمیت تلقی می ‌گردد.

 • نکته چهارم، تعداد طبقات تحت پوشش یک آسانسور

اگر یک ساختمان خیلی بلند را در نظر بگیریم که بالای بیست طبقه ارتفاع داشته باشد قطعا یک آسانسور پاسخ‌ گوی آن نیست و در یک چاه آسانسور بیش از یک سازه را کار می ‌گذارند. به عبارت دیگر هر ده طبقه با یک آسانسور پشتیبانی می ‌شوند. در اینجا فاصله بین دو آسانسور که روی هم قرار گرفته‌ اند باید به درستی حفظ شود و ضمن اینکه هر کدام از آنها به طور جداگانه نبشی کشی می ‌شوند.

 • نکته پنجم، محاسبه وزن قابل حمل توسط آسانسور

هر آسانسور وزن به ‌خصوصی را تحمل می‌ کند. محاسبه وزن قابل تحمل آنها توسط نرم ‌افزار تخصصی انجام می ‌شود. در آسانسورهای بزرگتر با ظرفیت بیش از چهار نفر به جای چهار ستون، شش ستون برای آسانسور در نظر گرفته می‌ شود. یعنی اینکه چهار ستون در چهار گوشه چاه و دو ستون در میان آنها قرار می‌ گیرند تا چهار ستون اصلی را پشتیبانی کنند. حمل بار بیش از حد ظرفیت باعث جداشدن آسانسور از ریل‌ های آن می‌ شود.

 • نکته ششم، ایجاد کردن سوراخ ‌های موتورخانه

این نکته بسیار حائز اهمیت است که سوراخ‌ های موتورخانه و وزنه ‌ها باید قبل از دیوار چینی در سقف سازه آسانسور مشخص شوند. انجام اینکار بعد از اتمام نبشی کشی امکان ‌پذیر نیست و کارفرما مجبور به دوباره‌ کاری خواهد شد.

 •  نکته آخر در زمان نبشی کشی آسانسور

در چاه‌ هایی که دیوار چینی آنها به اتمام رسیده برای اجرای آهن کشی و تامین امنیت مستلزم نصب داربست هستند. بالابری که مسئول جابجا کردن آهن ‌آلات است باید بالای چاه قرار گرفته باشد. البته این نکته را باید متذکر شد که دیوار چینی نباید قبل از نبشی کشی آسانسور اجرا شود زیرا مشکلات متعددی از قبیل: مشکل شدن اجرای آهن کشی، کم شدن دقت کار، کاهش ایمنی و احتمال سقوط کارگران به دلیل نبود داربست، افزایش هزینه‌ها و نیاز به دوباره‌کاری و در نهایت طولانی شدن مدت زمان اجرای آهن کشی را به همراه خواهد داشت.

کلام آخر

آسانسور یکی از پیچیده ‌ترین و مهمترین استراکچرهای ساختمان به شمار می ‌رود و نصب و اجرای آن یک ماموریت بسیار خطیر است که باید توسط افراد متخصص انجام شود. در این مطلب سعی شد تا بعد از معرفی آهن کشی آسانسور به بررسی مراحل اجرای آن پرداخته شود و نکات مهم و اساسی آن نیز مو به مو به اطلاع خوانندگان برسد.

 

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید