ورق ST37 به صرفه تر است یا ST52؟

1 سال پیش4352بازدید0دیدگاه
ورق ST37 به صرفه تر است یا ST52؟
4:43

ورق­های فولادی ST37 و ST52 کاربردهای زیاد در صنایع مختلف دارند. به نظر شما، تفاوت­ها و کاربردهای این ورق­ها چیست؟

کدام­یک برای صنعت ساختمان، مناسب­تر و به­ صرفه ­تر هستند؟ اختلاف قیمت آنها چقدر است؟ در این ویدئو، این دو ورق رایج و پرکاربرد از جهات مختلف، با هم مقایسه شده­اند. پس با ما همراه باشید.

ورق سیاه یا ورق نورد گرم از محصولات فولادی است که وقتی از آن صحبت می­شود، دو گرید ST37 و ST52، بیشتر از همه به ذهن می­رسد. نامگذاری گرید فولاد، غالبا بر اساس استحکام کششی آنهاست. حروف St نشانه ساختمانی یا Structural بودن آن و اعداد بعد از آن، نشانه میزان استحکام کششی این گرید­های فولادی است. بر اساس استاندارد DIN 17100، عددی که بعد از St آورده می­شود، میزان تقریبی حداقل استحکام کششی بر مبنای یک دهم هست.

از ورق ST37 در صنایع مختلف به عنوان فولاد نرمه نام برده می­شود. این ورق فولادی، جزء فولادهای با کربن پایین است. به همین­خاطر استحکام متوسط رو به پایین دارد. از خصوصیات این ورق فولادی، شکل­پذیری مناسب، جوش­پذیری بسیار بالا و مقاومت در برابر تست ضربه­ است. ضمنا می­توان این ورق را در ضخامت­های پایین تهیه کرد. دامنه ضخامتش از 2 تا 16 میلی­متر متغیر است و بهترین ورق برای تولید پروفیل­های ساختمانی محسوب می­شود.

ورق ST52، جزء فولادهای کربن­دار با آلیاژ پایین است که به آن، آلیاژ مس، نیکل و منگنز اضافه می­شود. با این کار، مقاومت و استحکام این ورق فولادی، در مقایسه با ورق ST37، افزایش پیدا می­کند. این ورق به راحتی جوشکاری و ماشین­کاری می­شود اما نسبت به ورق ST37 جوش­پذیری پایین­تری دارد. ضمنا ورق ST52، مقاومت بالایی در برابر خمش و پیچش دارد، تحمل وزنش بالاست و خاصیت ارتجاعی خوبی هم دارد. از این ورق فولادی در زمینه ساخت مقاطع فولادی مثل تسمه و چهارپهلو استفاده می­شود و در صنعت ریل­سازی، ساخت شاسی ماشین­های سنگین، ساخت جرثقیل و مانند آن کاربرد دارد.

مهم­­ترین تفاوت­های ورق ST37 با ورق ST52

ورق ST37 نسبت به ST52 کاربرد بیشتری در ساختمان­سازی، اسکلت و سازه­­های فلزی دارد. ورق ST37، خواص مکانیکی و جوش­پذیری خوبی دارد اما ST52 جوش­پذیری­اش پایین­تر است. ورق ST37 شکل­پذیری بالاتری نسبت به ST52 دارد.

در مقابل، استحکام و مقاومت ورق ST52 از ST37 بیشتر است. ورق ST52، درصد کربن بیشتری نسبت به ST37 دارد و عناصر آلیاژی را هم داراست. ورق ST52 بیشتر در صنایع زیربنایی و بالادستی مثل حمل­ونقل و خودروسازی به کار می­رود تا صنعت ساختمان. البته چون استفاده از ورق ST52 به جای ST37 معمولا باعث کاهش وزن فولاد مصرفی می­شود، بعضی اوقات، از آن در صنعت ساختمان استفاده می­شود و می­تواند مقرون­ به صرفه ­تر­ باشد. البته با وجود همه تفاوت­های ورق­های ST37 و ST52، این دو ورق فولادی از نظر قیمتی، اختلاف چندانی ندارند.

ضمنا فولادهای ST37 و ST52 می­توانند به شکل‌های مختلف مثل ورق، میلگرد، نبشی و انواع لوله به کار روند. کارخانجات اصفهان و شهرهای دیگر مانند کارخانه اکسین اهواز و کاویان اهواز از تولیدکنندگان فعال این ورق­ها هستند.