0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کرمو شدن یا شن نما شدن بتن موجب تشکیل حفره‌ های خالی بر سطح یا عمق نزدیک به سطح بتن می‌ شود. این پدیده نوعی آسیب سطحی است که معمولاً به دلیل ترکیب نامناسب بتن و به شکل لانه زنبور مشاهده می ‌شود. معمولاً در مواجهه با بتن کرمو یا شن نما در سازه بتنی یا منزل، این سؤال پیش می ‌آید که آیا این مسئله تأثیر بسزایی بر استحکام و مقاومت سازه خواهد داشت یا خیر. به‌ طور کلی، کرمو شدن بتن یک آسیب ظاهری است که بر نمای خارجی قرار می‌ گیرد. اغلب سطوح کرمو نیاز به هیچگونه ترمیم خاصی ندارند و تأثیری بر فونداسیون اصلی سازه نخواهند داشت.

با این ‌حال، در نظر داشته باشید که در صورت عمقی بودن این پدیده در سازه بتنی، موقعیت مناسبی برای نفوذ آب به داخل بنا و یخ زدگی در طول زمستان مهیا خواهد شد. آب و رطوبت می ‌توانند به ‌نوبه خود موجب بروز مشکلات بسیاری چون کپک و خوردگی شوند و شالوده بنا را تضعیف کنند. در این موقعیت، باید با در نظر گرفتن اقدامات لازم و ضروری از پیشرفت هر چه بیشتر مشکل جلوگیری کرده و تمامیت سازه را حفظ کنید.

pdf آیین نامه ترمیم بتن کرمو

آیین نامه ترمیم بتن کرمو

کرمو شدن بتن چیست؟

از بتن برای ساخت اجزای مختلف سازه‌ های بتنی، از جمله ستون، تیر، فونداسیون، دال و غیره، استفاده می ‌شود. پس از ریختن بتن در چهارچوب سازه، ترکیب بتنی همانند آب، جاری می‌ شوند تا تمامی سطح را پوشش دهد. در برخی مواقع عدم نفوذ ترکیب بتنی به تمام قسمت‌ ها موجب تشکیل حفره یا جای خالی در اجزای بتنی می ‌شود؛ این حفره‌ ها به شکل لانه زنبور عسل قابل‌ مشاهده هستند. از سوی دیگر، ارتعاش یا لرزش نامناسب بتن پیش از سفت شدن منجر به ظاهر شدن سنگدانه ‌های سازه بتنی می ‌شود. کرمو شدن عمیق اجزای بتنی نه ‌تنها از مقاومت سازه میکاهد، بلکه موجب نفوذ آب به داخل جزء و خوردگی میلگردهای تقویت‌ کننده نیز خواهد شد. خوردگی فرآیندی است که حتی در بتن خوب نیز پیشرفت کرده و تمامی میلگردها را درگیر می‌ کند؛ در این صورت، اتصال میلگرد و بتن از بین رفته و امنیت و عمر سازه به خطر می ‌افتد.

به‌ عبارت‌ دیگر، کرمو شدن بتن همان مکان ‌های خالی داخل اجزای بتنی است که به دلیل نفوذ ناقص ترکیب بتنی به میان ذرات درشت سنگدانه به وجود می ‌آید. معمولاً پس از برداشتن لایه رویی قالب قادر به مشاهده نوعی سطح بتنی “سنگی” و خشن و جاهای خالی میان ذرات سنگدانه خواهیم بود. گاهی اوقات، سطح رویی ترکیب بتنی، عمق این نقص را پنهان می ‌کند. در این صورت باید با دقت بیشتری به معاینه و بررسی سازه پرداخت. به‌ طور کلی، کرمو شدن بتن نوعی نقص زیبایی ‌شناسی است که هر چه عمیق ‌تر باشد، عملکرد و قدرت سازه ‌ای جزء مورد نظر کمتر خواهد شد.

انواع کرمو شدن بتن

به ‌طور کلی، سه نوع کرمو شدن بتن وجود دارد:

 • کرمو شدن در اندازه کوچک: این نوع در عمق کمتر از 25 میلیمتر مشاهده می ‌شود.
 • در اندازه متوسط: در این صورت، عمق کرمو شدن بیشتر از 25 میلیمتر است؛ با این‌ حال، میلگرد درگیر نیست.
 • در اندازه بزرگ: عمق این نوع کرمو شدن بیش از 25 میلیمتر است و میلگرد را شامل می ‌شود.

عوامل کرمو شدن بتن

عوامل کرمو شدن بتن

 • کارآیی نامناسب بتن: کارآیی نامناسب بتن به معنی استفاده از بتنی است که برای ریختن چهارچوب سازه سفت ‌تر از حد استاندارد می ‌باشد. این نوع بتن به ‌تمامی اجزای تقویت ‌کننده سازه، مانند تیر، ستون و غیره، نفوذ نخواهد کرد. برای بررسی دقیق کارایی بتن میتوان از آزمون فرونشست استفاده کرد.
 • اضافه کردن آب بیش ‌از حد استاندارد: مقدار اضافی آب در ترکیب بتنی موجب جدا شدن سنگدانه ‌ها از ملات می‌ شود. از سوی دیگر، اگر ریختن ترکیب بتنی با تأخیر انجام شود، ترکیب بتنی نیمه سخت به‌ تمامی قسمت ‌ها نفوذ نکرده و موجب کرمو شدن بتن می ‌شود. به‌ عبارت‌ دیگر، در صورت انسجام نامناسب بتن و استفاده از ترکیب بتنی قدیمی شاهد ساختار لانه‌ زنبوری در سازه خواهید بود.
 • فشرده ‌سازی یا ارتعاش نامناسب بتن: ارتعاش اجزای سازه باعث می ‌شود ملات به ‌تمامی نقاط چهارچوب نفوذ کرده و سنگدانه ‌ها نیز با تراکم بیشتر در موقعیت مناسب قرار گیرند.
 • ریختن بتن از فاصله زیاد: اگر ارتفاع ریختن ترکیب بتنی بیش ‌از حد استاندارد باشد، سنگدانه‌ ها و ملات از یکدیگر جدا خواهند شد. در این صورت، استقرار نسبی و ناقص سنگدانه ‌ها و ملات موجب کرمو شدن بتن خواهد شد.
 • اتصالات خاص: ریختن ترکیب بتنی در مکان اتصالات خاص، از جمله اتصال تیر به تیر و اتصال تیر به ستون، باید با دقت فراوان انجام شود، زیرا اگر اجزای تقویت‌ کننده به‌ صورت نامناسب بر روی یکدیگر قرار بگیرند، نفوذ ترکیب بتنی به ‌تمامی نقاط با مشکل مواجه خواهد شد.
 • وجود سنگدانه ‌های درشت: درشتی بیش‌ از حد سنگدانه‌ ها در بتن باعث می ‌شود ذرات ریزتر به‌ درستی به میان سنگدانه‌ های درشت نفوذ نکنند و شاهد شن نما شدن جزء بتنی باشیم.
 • عدم رسیدگی به قالب ‌های مخصوص اجزای بتنی: حرکت قالب ‌ها و عدم جلوگیری از نفوذ آب به داخل قالب‌ ها نیز موقعیت مناسبی برای ایجاد ساختار لانه ‌زنبوری در میان سازه بتنی مهیا می ‌کند.
 • جایگذاری نامناسب میلگردها در ستون و تیر: اگر میلگردهای عمودی و افقی تیرها و ستون ‌ها در جایگاه مناسب قرار نداشته باشند، بتن نمیتواند به ‌تمامی نقاط نفوذ کرده و شاهد کرمو شدن بتن خواهیم بود.

راههای جلوگیری از کرمو شدن بتن

 1. ریزش بتن باید به حداقل برسد.
 2. استفاده از ترکیب بتنی با کارایی مناسب بر اساس موقعیت و نوع جزء بتنی
 3. اطمینان از وجود ذرات کافی در ملات برای پر کردن تمامی حفره ‌های موجود میان سنگدانه ‌های درشت ‌تر
 4. اطمینان از فشردگی مناسب بتن و استفاده از تکنیک‌ هایی که احتمال تفکیک ترکیب بتنی از اجزای سازه را به حداقل می ‌رسانند
 5. اطمینان از نفوذ ناپذیری قالب ‌ها در برابر آب و نصب کامل و محکم آنها
 6. در مکان‌ های اتصال ستون ‌ها و تیرها باید از بتن دارای سنگدانه ‌های 20 میلیمتری یا کوچکتر و آب بیشتری برای ساخت ملات استفاده کرد.
 7. ضربه زدن با چکش پوبی به کناره‌ های قالب نیز میتواند احتمال کرمو شدن جزء بتنی را به حداقل برساند.

روش ترمیم کرمو شدن بتن

در عوض تعمیر سازه ‌های بتنی شن نما، بهتر است به ‌طور کلی از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود. با این ‌حال، در صورت شن نما یا کرمو شدن سازه می ‌توانید از روش ‌های زیر برای تعمیر آن استفاده کنید. در ابتدا باید سطح گستردگی و عمق ناحیه شن نما شده را مشخص کنید. برای این کار میتوانید با تراشیدن محل مورد نظر، لایه زیرین بتن را بررسی کرده و یا از روش ‌های غیر مخرب، مانند انعکاس ضربه، برای بررسی اجزای بتنی استفاده کنید.

روش ترمیم کرمو شدن بتن

در مواقعی که ناحیه شن نما کوچک است و عمق آن تأثیر بسزایی بر استحکام سازه نخواهد داشت می ‌توانید با استفاده از ملات هم‌ رنگ با ترکیب بتنی، حفره ‌های موجود در سطح را بپوشانید. پیش از اعمال ملات بر سطح، تمامی سنگدانه‌ های شل باید جدا شوند تا از پر شدن تمامی حفره ‌های موجود در ناحیه کرمو مطمئن شوید. در صورت اضافه کردن ملات به سطح، بهتر است مقدار بیشتری از ملات به سطح اضافه‌ شده و سپس مقدار اضافی با تیغه مخصوص از محل پاک شود تا ظاهر و سطح ملات جدید با ترکیب بتنی پیشین یکسان باشد.

به ‌طور کلی، ملات مورد استفاده برای ترمیم سطحی باید از مواد اولیه مشابه با ترکیب بتنی پیشین ساخته شود. با این‌ حال، بهتر است مقداری سیمان ‌سفید نیز به مواد اولیه اضافه شود تا رنگ ملات جدید روشن تر شده و هماهنگی بیشتری میان سطح و ملات جدید ایجاد شود. در صورت کرمو شدن گسترده و عمیق بتن تا میلگردهای تقویت ‌کننده یا حتی بیشتر، باید آن قسمت از بتن را کاملاً جدا کرده و با بتن مناسب جایگزین کنید. توجه داشته باشید که تمامی میلگردها به‌ خوبی با بتن پوشانده شوند. با این‌ حال، بهتر است در این صورت از نظرات و تجربه مهندسین مربوطه استفاده کنید و از آنها بخواهید ظرفیت حمل بار سازه تعمیر شده را بررسی کنند.

جمع ‌بندی

کرمو شدن بتن یا شن نما شدن، پدیده ‌ای است که به ‌واسطه استفاده از ترکیبات بتنی نامناسب و ناتوانی ترکیب بتنی در نفوذ کامل به ‌تمامی قسمت‌ های سازه بتنی رخ می ‌دهد. با این ‌حال، در اغلب موارد، این پدیده کاملاً سطحی بوده و هیچ تأثیری بر استحکام و مقاومت سازه نخواهد گذاشت. هر چه عمق کرمو شدن بتن بیشتر باشد، استحکام سازه کمتر خواهد شد، زیرا در این صورت نفوذ آب به داخل سازه و یخ زدن آن در طول زمستان موجب ایجاد ترک در اجزای بتنی می‌ شود؛ علاوه بر این، در صورت رسیدن آب به میلگردهای تقویت‌ کننده داخلی شاهد خوردگی آنها و از بین رفتن اتصال میان بتن و میلگرد خواهیم بود.

عوامل مختلفی چون استفاده از ملات نامناسب، محل نامناسب میلگردها، بزرگی بیش ‌از حد سنگدانه ‌ها و غیره، می‌ توانند موجب کرمو شدن و ایجاد شکل لانه‌ زنبوری در بتن شوند. در صورت سطحی بودن این پدیده میتوان با تراشیدن لایه سطحی بتن، ناحیه کرمو را شناسایی کرد و با استفاده از ملات مناسب، حفره‌ های ایجاد شده را از بین برد. از سوی دیگر، در صورت کرمو شدن عمیق سازه بتنی، باید قسمت کرمو کاملاً جدا شده و با مواد مشابه جایگزین شود. با این ‌حال، توجه داشته باشید که بهترین راه برای مقابله با کرمو شدن بتن، پیشگیری از بروز آن است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0