0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تعرفه های جدید ورق فولادی

پس از مصاحبه عجيب چند روز پيش عضو انجمن فولاد و مخالفت ايشان با كاهش قیمت بخصوص در بخش ورق فولادی كه البته با واكنش شديد برخي فعالان صنايع پايين دستي اين بخش مواجه شد، بر آن شديم تا از نگاهي ديگر به بررسي اين موضوع بپردازيم. طي يكي دو سال گذشته بيشترين اعتراض به قیمت تعرفه ورق فولادی و البته عملكرد فولاد مباركه در نحوه ارائه ونرخ گذاري ورق فولادی از جانب اتحادیه توليدكنندگان لوله و پروفيل بود.

اتحادیه و برخي ديگر فعالان همواره مدعي اند ارائه هاي ورق فولادی مجتمع فولاد قطره چكاني بوده و پاسخ گوي درخواستهاي موجود نيست كه در نهايت و با هر ارائه و عدم تكاپوی ميزان ارائه شده با درخواست وارده منجر به رقابت و افزايش بها معاملاتي مي شود؛  افزايشي كه قیمت هاي معامله در بازار داخل را بعضا بالاتر از قیمت های بين المللي قرار داده است نگاهي به معاملات چند ماه قبل در بورس كالا نيز صحت اين ادعا لااقل در بخش ارائه كمتر از درخواست و افزايش بها را تأييد مي كند اما چرا با وجود اين شرايط و پس از کم شدن قیمت با واكنش برخي دست اندركاران مواجه شديم.

عضو محترم انجمن آهن آلات اين تغيير را به ضرر زنجيره آهن آلات و به نفع برخي واسطه ها يا به قول ايشان دلالان ارزيابي مي كند! نكته مهم و قابل توجه در صحبت هاي جناب اسلاميان مقايسه ورق با خودرو و انتظار مطابقت قیمت تعرفه ورق فولادی با بها واردات خودرو است به نظر مي رسد از جهت انحصار در ارائه كالا شباهت زيادي بين اين دو صنعت وجود دارد اما آيا انتظار حمايت هاي آنچناني مانند خودروسازي در مورد ورق فولادی صحيح است؟

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

نتایج کاهش تعرفه های ورق فولادی

همه مي دانيم نتيجه حمايت هاي تعرفه اي و غير تعرفه اي گسترده و البته شايد غير اصولي از صنايع خودرو آن هم به صورت بلند مدت چه نتايجي در بر داشته و سطح كيفي  و ايمني محصولات ارائه شده، بهای غير متناسب و حتي گرانتر نسبت به  نمونه هاي خارجي كه سطح كيفي بالاتري دارند بر كسي پوشيده نيست آيا وقت آن نرسيده كه در برخي سياست ها در اين حوزه بازنگري كنيم؟! كسي انتظار تغييرات اساسي آن هم به صورت يكجا را ندارد اما تغييراتي مانند مصوبه اخير قیمت ها مي تواند در بلند مدت نتايج مثبتي در بر داشته باشد به شرط آن كه آن را فرصت بدانيم نه تهديد.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان آهن آلات ایران با بیان این مطلب که کم شدن قیمت ها آهن آلات شوک بزرگی بود که به جامعه آهن آلات وارد شد گفت: انتظار نداشتیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت این اقدام را انجام دهند. در سال قبل به جهت مشکلات تولیدی که در ورق های زیر سه میلی متر وجود داشت، به پیشنهاد آهن آلات و با نگاه ملی،کم شدن قیمت های برای این مورد خاص و در جهت پلکانی کردن قیمت های ورق فولادی درخواست شد.

کاهش قیمت شمش

با عرض تاسف کم شدن قیمت ها که در شمش صورت گرفت، بدون در نظر گرفتن مطالعات کارشناسی و نظر صاحب نظران و گرفتن نظر مشورتی از انجمن بوده است. امسال صادرات شمش و اسلب افزون بر 5 میلیون تن خواهد بود و این به معنای اضافه مصرف داخل است. در چنین شرایطی کم شدن قیمت واردات، حقیقتا حرکت به نفع تجار است تا کالا را از طریق یوزانس وارد کشور نمایند. در نتیجه شاهد ریزش بهای داخلی و رکود بیشتر در صنعت آهن آلات هم خواهیم بود کما اینکه با اعلام خبر کم شدن قیمت ها، نرخ در کل بازار سقوط کرد.

وی با اشاره به ورود میزان جدید تولیدی طی سال جاری در کشور بیان کرد: از طرفی با راه اندازی واحد سبای فولاد مبارکه و فعال شدن مجتمع فولاد گیلان میزان تولید ورق گرم در کشور بالا رفته و دیگر نیازمند واردات نخواهیم بود که این تصمیم اشتباه، فعالیت این واحدها را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان آهن آلات ایران درپایان با بیان اینکه این قیمت ها پس از تصویب هنوز به وزارت صمت و گمرکات ابلاغ نشده گفت: انجمن با جدیت این موضوع را دنبال خواهد کرد  و امیدواریم بتوانیم قبل از ابلاغ، دولت را مجاب کنیم که قیمت ها را به وضعیت سابق بازگرداند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0