5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی پشم سنگ

پشم سنگ در زبان انگليسي با نام  Rock Wool شناخته مي‌شود. پشم سنگ جزو دسته ی عايق‌هاي حرارتي است و متشكل از الياف معدني می باشد به همين دليل گاهي اوقات به آن Mineral Wool هم می گویند. ماده ی اوليه ی اصلي براي توليد اين عايق ها، سنگ بازالت، از خانواده ی سنگ‌هاي آذرين است كه باقی مانده ی فعاليت‌هاي آتش‌فشاني می باشد و در كشور ما به وفور موجود است و در همه جا یافت می شود. به همین دلیل است که خرید پشم سنگ آسان بوده و به راحتی در دسترس است. محصولات عايق پشم سنگ نقش مهم و البته چشمگيري در صرفه جويي انرژي دارد. پشم سنگ به وسيله ی كاهش دادن مصرف انرژي در خانه‌ها درمصرف انرژی موثر می باشد. بنابراین خرید پشم سنگ هزینه های دیگر مانند هزینه ی گاز و هزینه های حاصل از گرمایش محیط منازل، ساختمان‌هاي اداري و تجاري و كارخانه‌هاي توليدي را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

عايق كاري اصولي و درست كمك مي‌كند كه در خانه‌ها و محل كار انرژي به میزان فوق العاده كمتري مصرف شود. صرفه جويي در استفاده از انرژي به وسيله ی عايق كاري با خرید پشم سنگ به محيط زيست نيز كمك شایانی مي‌كند. عايق پشم‌سنگ به وسيله ی كاهش دادن انرژي مورد استفاده براي گرم يا سرد كردن خانه‌ها و همچنین ساختمان‌‌هاي تجاري و اداری و جلوگیری از متصاعد شدن دي اكسيد كربن بيشتر از كارخانه‌ها براي گرمايش و سرمايش تمامی ساختمان‌ها به کنترل هدر رفت انرژی کمک زیادی می کند.

قیمت خرید پشم سنگ اصفهان

خرید پشم سنگ و خواص كلي آن:

یکی از مهمترين ويژگي های عايق پشم سنگ مقاومت استثنايي و فوق العاده ی آن در برابر آتش می باشد. پشم سنگ آتش‌ نمی گيرد و مشتعل هم نمي‌شود در نتيجه یکی دیگر از مزایای آن این است که به عنوان نوعي حفاظ در برابر آتش شناخته می شود. به همين دليل است که در اكثر كشورهای دنیا تخفيف‌هاي ويژه‌اي در مورد بيمه ی ساختمان‌هايي كه با پشم سنگ عايق شده باشند، قائل مي‌شوند. مزیت دیگر خرید پشم سنگ این است که پشم سنگ محيط مناسبي براي رشد انواع آفت ها، قارچ ها،‌ باكتري ها و حشرات موذي نيست و به عنوان يك ماده ی غيرآلي در برابر اين انگل‌ها مصونيت بالایی دارد. بين انواع عايق‌هايي كه تا به حال در دنيا تهیه و ساخته شده‌اند، پشم سنگ بي‌ضررترين و پر فایده ترین آنهاست و با محيط ‌زيست كاملا سازگار بوده و از هر جهت مناسب است. برخلاف عايق‌هاي ديگر در اين گروه، آسيبي به پوست بدن نمي‌رساند و باعث سوزش آن هم  نمي‌شود. همچنين سازگاری زیادی با تمام مصالحي كه در ساختمان ها و صنايع به كار مي‌روند دارد. تماس  با اين مصالح نیز هیچ مشكلي به وجود نمي‌آورد.

عملكرد پشم سنگ در برابر آتش و مواد آتش زا :

يكي از مهمترين ويژگي‌هاي پشم سنگ، مقاومت استثنايي و فوق العاده ی آن در برابر آتش و مشتعل شدن است. پشم سنگ آتش نمی گیرد و مشتعل نمي‌شود و در نتيجه امروزه به عنوان نوعي حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. سازه‌هاي فلزي در ساختمان‌ها هنگام بروز حريق و آتش سوزی در نتيجه ی جذب حرارت زياد و داغ شدن، مقاومت خود را از دست داده و بر اثر نرم شدن حاصل از حرارت تغيير شكل پیدا می کنند و اين مسئله باعث فرو ريختن و خراب شدن كل سازه مي‌شود. براي جلوگيري از اين اتفاقات سازه‌هاي فلزي خصوصا ستون‌ها و تيرهاي ساختمانی را با روش‌هاي مناسب و کارا به وسيله ی پشم سنگ عايق كاري کرده و بدين ترتيب در صورت تداوم حريق و آتش سوزی حتي تا ده ساعت هم هيچ مشكلي براي سازه‌هاي ساختمانی به وجود نخواهد آمد. به همين دليل در برخي از كشورهای دنیا شركت‌هاي بيمه تخفیف های بسیار زیادی را براي ساختمان‌هايي كه به اين شكل عايق كاري شده باشند قائل مي‌شوند. همچنين تمام ساختمان‌هاي موجود بر روي سكوهاي نفتي كه براي اسكان و استراحت پرسنل در نظر گرفته شده اند، با عايق کاملا ضد حريق مي‌شوند تا در صورت بروز آتش سوزی یا حريق و تا رسيدن نيروهاي كمكي به محل، پرسنل درون اين ساختمان‌ها ايمن بمانند.

قابليت رسانايي پشم سنگ از نظرحرارتي:

 • قابليت رسانايي حرارتي يكي از مهمترين قابلیت ها و ويژگي هاي عايق هاي حرارتي از جمله عایق حرارتی پشم سنگ می باشد. از نظر ترموديناميكی، انرژي حرارتي همواره تمايل دارد تا از طريق يك، دو يا هر سه پديده ی همرفت، هدايت و تابش از منابع گرم به سوی منابع سرد جريان بيابد. اين جريان انرژي حرارتي تا موقعي ادامه مي‌يابد كه هر دو منبع به يك دماي یکسان برسند، كه آن دما را دماي تعادل مي‌نامند.
 • عايق حرارتي پشم سنگ بدين صورت است كه از انتقال و هدر رفت انرژي حرارتي از هر سه مدل فوق جلوگيري کرده و در نهايت جريان انرژي قطع شده و يا به حداقل ممکن مي‌رسد. اين خصوصيت  صرفه‌جويي در مصرف انرژي از طریق عايق كاري است. در ساختمان هاي مسكوني و تجاری اداری از عايق ها به جهت كاهش مصرف انرژي استفاده مي‌شود. به عنوان مثال عملكرد پشم سنگ (مقاومت حرارتي) لايه اي از عايق به ضخامت يك متر می باشد که همان كار ديوارهاي قطور و کلفت ساختمان‌هاي قديمي را انجام مي‌دهد كه باعث مي‌شد اين ساختمان‌ها در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان خنك باشند.
 • به طور كلي عايق کاری حرارتي از طریق خرید پشم سنگ اين است كه محيط گرم را گرم نگه داشته و محيط سرد را نیز سرد نگه دارد. هر چه قابليت رسانايي حرارتي آن كمتر باشد، كيفيت عايق و عملکرد آن بهتر است. قابليت رسانايي حرارتي پشم سنگ از چهل هزارم وات بر متر درجه كلوين کمتر مي‌باشد.

موارد استفاده پشم سنگ

ويژگيهاي آگوستيكي :

از دو طريق عايق پشم سنگ به كاهش صدا كمك مي‌كند. یکی با كاهش انتقال سر و صدا در ميان اجزاء سازه و دوم از طریق جذب سر و صدا در سطح. کاهش انتقال صدا عبارت است از افت انرژي صوتي به هنگام عبور از ديوار ها، كف، بام و… كه به طور کلی از خصوصيت های محيط مادي است. تولید صدا ممكن است در اثر ارتعاش هوا و يا در اثر ضربه ايجاد شود.

 

5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0