مش چیست و چگونه در شبکه میلگرد استفاده می شود

6 روز پیش بدون دیدگاه 6039 بازدید
مش چیست و چگونه در شبکه میلگرد استفاده می شود
3.5/5
52رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

امروزه در هر پروژه‌های بزرگ و کوچک ساختمانی و صنعتی به منظور مسلح کردن بتن، شبکه مش فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایجاد شبکه میلگردی مش، معمولا میلگردهای طولی و عرضی با زاویه 45 درجه روی هم قرار گرفته سپس نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتوماتیک به وسیله ی جوش فورجینگ به هم متصل می شوند. تولید این مش های میله گردی طبق سفارشات در دو مدل، شبکه مش پیش جوش آجدار و شبکه ی مش پیش جوش ساده، انجام می شود.

مش بندی میلگرد چیست؟

یکی از روش‌های افزایش استحکام سازه، مش بندی میلگرد است. مش بندی میلگرد یا مش فولادی با استفاده از میلگردهای ساده و آجدار ساخته می‌شود، برای پیاده سازی مش بندی با توجه به استاندارد تعریف شده تعدادی میلگرد (با سایز مورد نظر) را با زاویه 90 درجه به صورت عرضی و طولی به یکدیگر وصل می‌کنند. شبکه میلگرد مش با توجه به نیاز سازه در ابعاد مختلفی پیاده سازی می‌شود. سایز میلگرد مورد نیاز برای مش بندی توسط مهندس سازه مشخص می‌شود اما به طور معمول از میلگرد سایز 6 الی 12 میلی‌متر برای اینکار استفاده می‌شود. شما می‌توانید قیمت میلگرد مورد نیاز برای مش بندی را در وبسایت‌های معتبر بررسی کنید.

نحوه استفاده از مش در شبکه میلگردی

از جمله مصارف مش می‌توان به بخش‌های مختلف ساختمان سازی در قسمت کف سازه و داخل بتن اشاره کرد؛ این روزها یکی از متداول ترین روش های ساخت و ساز در پروژه های عمرانی به این روش اختصاص داده شده است. علاوه بر این، مش بر اساس استانداردهای ایران عبارت است از بافت هندسی میلگردهای عرضی و طولی که با زاویه های قائم (90 درجه) نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند و در کلیه ی نقاط تقاطع هم به همدیگر جوش شده باشند.

ساخت شبکه مش

در فرایند ساخت شبکه میلگردی مش مانند خرپا ساخته شده از میلگرد، به منظور جلوگیری از کاهش سطح مقطع میلگردهای اتصالی باید از روش جوشکاری مقاومتی یا همان نقطه جوش استفاده کرد. تعداد جوش های شکسته نباید بیش تر از یک درصد تعداد اتصال های جوش داده شده در هر برگ یا نصف میزان اتصالات جوشکاری شده موجود در طول هر کدام از میلگردها باشد. برای اطلاع از قیمت توری فلزی می‌توانید به صفحه محصولات مرکزآهن مراجعه کنید.

مشخصات انواع شبکه های مش

عرض این شبکه میلگردی مش از 100 تا 250 سانتی متر متغیر بوده و طول آن نیز 1 الی 9 متر می باشد. ابعاد چشمه به شکل مربع یا مستطیل بوده و بین 8 الی 40 سانتی متر است. علاوه بر این، قطر مفتول ها هم از 4 الی 12 میلی متر به صورت آجدار و ساده متغیر است. صرفه اقتصادی مش بندی نسبت به دیگر روش ها از لحاظ صرفه جویی در استفاده از مصالح، وزن مناسب، زمانبری کم تر و از طرفی مقاومت زیاد این شبکه ها به دلیل جوش نقطه ای و نظم گره های نیرو است.
تولید شبکه مش در ابعاد 2.20*6 همراه با سایز میلگرد 6-8-10 و 12 و یا در چشمه ی ۵ تا ۴۰ و همراه با مفتول ۲، ۳ ، ۶ و ۸ انجام می شود. علاوه بر این، از کاربردی ترین نوع مش در کار ساخت و ساز نیز می توان به میلگرد 6 ساده با کل چشمه های موجود و 8 آجدار همراه با چشمه های 10*10 – 15*15 و 20 *20 اشاره کرد.

شبکه های مش

کاربرد شبکه مش در ساختمان چیست؟

کاربرد مش در ساختمان سازی زیاد است که از جمله مهم‌ترین این کاربردها می‌توان به ساخت انواع سقف‌های کامپوزیت، دیوار، کف سالن، انبار، اتوبان، فرودگاه، تونل، پل، مترو، پارکینگ، سد و کانال‌های آب رسانی و …. اشاره کرد. شما با توجه به نیاز و پروژه خود می‌توانید مش در ساختمان سازی استفاده کنید.

علاوه بر این، اغلب در سقف طبقات، کف استخرها و غیره، از مش با میلگردهایی با سایز 6 و برای کف و شناژ بندی ها هم از مش با میلگردهای سایز 8 و 10 استفاده می گردد. قیمت میلگرد با توجه به کارخانه و میزان خرید مشتری تغییر می کند و این در قیمت نهایی کار تاثیر می گذارد. برای مثال قیمت چند نمونه از میلگردهای نیشابور به صورت زیر است.

 آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد 12 نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 18 نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۲۲ نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 25 نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار

مزایای شبکه ميلگردی مش

حال که با شبکه میلگردی مش بیشتر آشنا شدید احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که چرا باید به جای روش‌های دیگر افزایش استحکام از شبکه میلگردی استفاده شود؟ برای اینکه بهتر بتوانید این موضوع را درک کنید، اطلاع از مزایای مش بندی یا شبکه میلگردی مش اهمیت بالایی پیدا می‌کند. در زیر این مزیت‌ها برای شما ارائه شده است:

 1. دارا بودن صرفه ی اقتصادی نسبت به روش های دیگر به لحاظ صرفه جویی در استفاده از مصالح و وزن و زمان
 2. مقاومت بالای این شبکه ها به دلیل جوش های نقطه ای و همچنین منظم بودن گره ها
 3. سرعت بخشیدن به عملیات جاگذاری مفتول نسبت به سایر روش ها
 4. سهولت در حمل و نقل و کاهش هزینه ی نصب
 5. رعایت کامل بند نهم مقررات ملی ساختمان
 6. بهینه بودن در مصرف میلگرد

مش بندی چیست؟

در ایجاد شبکه ی میلگردی، معمولا میلگرد های طولی و عرضی با زاویه ۴۵ درجه روی هم قرار می گیرند و نقاط اتصال آن ها با دستگاه های تمام اتوماتیک به وسیله ی جوش به هم متصل می شوند

مزایای مش بندی ساختمان چیست؟

بهینه سازی مصرف میلگرد ، رعایت کامل بند نهم مقررات ملی ساختمان، بالا بردن مقاومت ساختمان

مش چیست؟

مش یا توری مش از مفتول های آهن و گالوانیزه به رنگ سیاه تولید می شود که به سه صورت پنلی، آجدار و فولادی به بازار ارائه می گردد.

3.5/5
52رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0