3.8/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

امروزه به دلیل ارتقای قابل‌ توجه دانش مهندسی و نیز گسترش صنعت فولاد، بین انبوه‌ سازان بر سر ساخت بزرگترین سازه های فلزی رقابت شکل ‌گرفته است. وقتی سخن از سازه ‌های فلزی به میان می ‌آید بی‌ شک سخن از بزرگترین سازه های فلزی جهان جزء جذاب ‌ترین مباحث به میان می آید. ما در این مقاله کوشیده ‌ایم شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

سازه فلزی چیست؟

سازه فلزی چیست؟

قبل از آشنایی با بزرگترین و عظیم ترین سازه های فلزی جهان لازم است بدانیم مقصود از سازه فلزی چیست؟
ملاک فولادی بودن ساختمان: طبق معیار شورای ساختمان‌ های بلند و مسکن شهری (Council Of Tall Buidings And Urban Habitat) چنانچه المان ‌های سازه‌ ای اصلی عمودی یا جانبی به همراه طبقات از فولاد ساخته ‌شده باشند آن سازه فولادی به‌ حساب می‌ آید. طبق این معیار بسیاری از سازه ‌ها به خاطر داشتن بتن به‌ عنوان عامل اصلی، فولادی محسوب نمی ‌شوند. ساختمان ‌هایی که ترکیبی از فولاد و بتن هستند کامپوزیتی نامیده می‌ شوند.

بزرگترین سازه های فلزی جهان با چه معیاری تعیین می‌ شوند؟

وقتی سخن از بزرگترین سازه های فلزی جهان به میان می ‌آید، حتما اولین سوال این است که بر اساس چه معیاری می ‌توان ساختمان‌ ها را رده‌ بندی کرد. شما می‌ توانید بر اساس معیارهای مختلفی اندازه سازه ‌های فلزی را با هم مقایسه کنید. اگر ارتفاع را ملاک قرار دهید آسمان‌ خراش ‌ها رتبه اول را می‌ گیرند، اما اگر پهنا را لحاظ کنید، برخی از ابر پل‌ های معلق رتبه اول خواهند بود. از طرف دیگر اگر حجم کلی فولاد به ‌کار رفته در ساخت سازه را در نظر بگیرید، ممکن است سازه‌ های دیگری رتبه اول شوند.  ما در اینجا بر ملاک خاصی تمرکز نکرده ‌ایم بلکه هدف است به شما برخی از بزرگترین سازه های فلزی جهان را معرفی کنیم.

سازه های عظیم فلزی جهان

استادیوم ملی پکن

استادیوم ملی پکن

این استادیوم که معمولا آشیانه پرنده (The Bird’s Nest) نامیده می‌ شود، برای المپیک 2008 ساخته شد و آن را بزرگترین سازه فولادی جهان می ‌دانند. این سازه سنگین فولادی ابتدا قرار بود به ‌عنوان اتکا برای سقف واکنش ‌گرای آن مکان باشد، اما بازبینی‌ های نهایی به جهت کاهش هزینه ‌ها آن سقف را حذف کرد و آنچه باقی ماند همین آشیانه پرنده است.

در ساخت آشیانه پرنده که در شهر پکن چین بنا شده است، صد و ده هزار تن فولاد به‌ کار رفته است. همچنین در این سازه فلزی 24 ستون خرپایی به‌ عنوان تکیه‌ گاه اصلی به‌ کار رفته که در هر یک هزار تن فولاد استفاده‌ شده است. در حالی‌ که نکات جذاب بسیاری در مورد این سازه فلزی وجود دارد، یکی از جالب ‌ترین آن‌ ها این است که در ساخت این سازه هیچ هدفی به‌ جز جنبه زیبایی‌ شناختی وجود نداشته است. قسمت فولادی این سازه از استندها پشتیبانی نمی‌ کند. این استندها سازه‌ هایی بتنی هستند که به ‌اندازه 50 فوت داخل لانه پرنده قرار گرفته ‌اند.

طاق دروازه واقع در ایالت میسوری

طاق دروازه واقع در ایالت میسوری

از بزرگترین سازه های فلزی جهان، طاق دروازه (Gateway Arch) واقع در ایالت میسوری آمریکا است. این سازه در سال 1965 کامل شد و کماکان بزرگترین اثر باستانی در ایالات متحده محسوب می ‌شود. ارتفاع این سازه فولادی 192 متر بوده و نهصد تن فولاد ضد زنگ در ساخت آن استفاده ‌شده است.

برج ویلیس واقع در شیکاگو

برج ویلیس واقع در شیکاگو

بزرگترین آسمان ‌خراش فولادی جهان برج ویلیس (Willis Tower) نام دارد. در سابق نام این برج سیرز (Sears) بوده است. این آسمان ‌خراش که در شیکاگو آمریکا بنا شده در سال 1973 کامل شد و کماکان بلندترین سازه در ایالات ‌متحده محسوب می شود که ارتفاع آن 442 متر بوده و کاربری اداری دارد.

این سازه فلزی طراحی بسیار منحصر به ‌فردی دارد، طرحی که از زمان ساخت آن، تقریبا در تمامی آسمان‌ خراش‌ های بعدی استفاده‌ شده است. این سازه مشتمل بوده که بر 9 تونل فولادی تو خالی که به شکل یک مجموعه در آمده‌ اند. تمامی این تونل ‌ها به ‌اندازه 50 طبقه اول بالا آمده و 7 طبقه دیگر بالاتر از آن ‌ها قرار گرفته‌ اند. تونل ‌ها به شکل جفتی در سطوح مختلف به شکل تناوبی تمام می‌ شوند و فقط طول دو تونل برابر تمامی 108 طبقه شده است.

برج ویلیس که بر اساس اصول مهندسی فضلورخان (طراح نوع خاصی از آسمان ‌خراش) ساخته ‌شده است، استحکام خود را از ترکیب 9 سازه اصلی که به ‌صورت شبکه‌ های سه در سه منظم شده‌ اند می‌ گیرد. این‌ طور نظم‌ دهی هوشمندانه به این صورت است که تمامی برج ‌ها طولشان 50 طبقه است، جایی که ساختمان‌ های شمال شرقی و جنوب غربی تمام می ‌شوند. 7 برج باقیمانده تا طبقه 66 ادامه پیدا می ‌کنند جایی که سازه‌ های شمال شرقی و جنوب غربی تمام شده و در 90 طبقه، طبقات شمالی، جنوبی و شرقی به اوج بلندی خود می‌ رسند. دو برج باقیمانده، برج‌ های غربی و مرکزی تا 110 طبقه کشیده می ‌شوند یعنی بلندترین نقطه این سازه. کار ساخت این برج در 1970 آغاز شد و سه سال بعد پروژه به اتمام رسید.

پل بروکلین واقع در نیویورک

پل بروکلین واقع در نیویورک

پل بروکلین (Brooklyn bridge) در شهر نیویورک آمریکا واقع ‌شده است. این پل بزرگترین پل معلق تمام فولادی بوده که تاکنون در جهان ساخته ‌شده و طول آن 1825 متر می باشد. این پل اولین پروژه ‌ای بوده که در آن از سیم ‌های فولادی برای بخش معلق این سازه در سال 1883 استفاده ‌شده است. امروزه که بیش از صد سال از ساختن این پل می‌ گذرد، هنوز این سازه فلزی مجسمه‌ مانند، هدف اصلی از ساخت خود را محقق می‌کند.

ساختمان امپایر استیت نیویورک

ساختمان امپایر استیت نیویورک

ساختمان امپایر استیت نیویورک (Empire State Building) یکی دیگر از بزرگترین سازه های فلزی جهان است که در شهر نیویورک آمریکا قرار دارد. این برج نمادین ‌ترین آسمان‌ خراش ساخته ‌شده در جهان است. قبل از آنکه مرکز تجارت جهانی (World Trade Center) در سال 1972 ساخته شود، این سازه برای بیش از 40 سال لقب بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده بود.

طبق قرار داد ساخت، قرار شد این برج در مدت تنها 13 ماه ساخته شود. علت این عجله در ساخت دو چیز بوده است: اولا به جهت رکود اقتصادی در آن زمان که قرار بود این سازه زود ساخته تا طبقات آن اجاره داده شود و دلیل دوم این بود که در آن زمان این سازه در رقابت با ساختمان کریسلر (Chrysler) بود چرا که می‌ خواست خودش رکورد بلندترین سازه را داشته باشد. این ساختمان در یک می ‌1931 توسط هربرت هوور رئیس‌ جمهور امریکا افتتاح شد. ارتفاع این آسمان‌ خراش 381 متر بوده و از استیل ساخته‌ شده و کاربرد اداری دارد.

ایون سنتر واقع در شیکاگو

ایون سنتر واقع در شیکاگو

ایون سنتر یا آئون سنتر (Aon Centre) نیز جزء سازه ‌های غول‌ پیکر فلزی است که در شیکاگو آمریکا قرار دارد. این سازه از یک چارچوب فولادی کانال مانند استفاده می‌ کند تا خودش را حفظ کند و همچنین در برابر شرایط آب و هوایی و نیز زلزله مقاوم باشد.

این آسمان‌ خراش 88 طبقه ‌ای، از حیث بزرگی سومین ساختمان در شیکاگو است زیرا رتبه اول متعلق به برج سیرز (Sears) و برج ترامپ (Trump) است. این سازه از نظر رتبه سومین سازه تمام فولاد در جهان محسوب می ‌شود. مرکز آئون بین سال‌ های 1970 تا 1972 توسط شرکت ترنر ساخته شد، همان شرکت معروف در خاورمیانه که مسئول انجام پروژه‌ هایی مانند برج خلیفه و برج الحمراء در کویت، هتل قصر امارات در ابوظبی و مرکز الفیصلیه در ریاض عربستان بوده است. ارتفاع این مرکز 346 متر بوده و کاربرد اداری دارد.

ساختمان سنتر واقع در هنگ‌ کنگ

ساختمان سنتر واقع در هنگ‌ کنگ

ساختمان سنتر (The Centre) واقع در هنگ‌ کنگ نیز جزء بزرگترین سازه های فلزی جهان است. هر چند این سازه فلزی از نظر بلندی، پنجمین برج در هنگ‌ کنگ محسوب می ‌شود اما جزء معدود ساختمان ‌هایی در این شهر است که به‌ طور کامل از فولاد ساخته ‌شده است. ساخت این سازه در 1995 آغاز و سه سال بعد به پایان رسید. این سازه فلزی 73 طبقه دارد و هم ‌اکنون به ‌عنوان بیست و دومین برج جهان و چهاردهمین برج در آسیا محسوب می ‌شود. این برج 346 متر ارتفاع داشته و کاربرد آن اداری است.

کلام آخر

بخشی از آنچه مصرف فولاد را برای ساختمان‌ سازی این ‌قدر زیاد کرده است مقدار فولاد به‌ کار رفته در ساخت سازه ‌های غول‌ پیکر مانند پل‌ ها و آسمان‌ خراش ‌ها است. این‌ گونه سازه ‌ها می ‌توانند تن‌ های زیادی از فولاد را در طراحی خود استفاده کنند. در این بازار داغ رقابت نمی‌ توان قاطعانه پیش ‌بینی کرد که در آینده شاهد ظهور چه ساختمان‌ های غول ‌پیکری خواهیم بود. آیا بزرگترین سازه‌ های فلزی جهان در آینده تعریفی دیگر خواهد یافت؟

3.8/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0