ورق سیاه پابرش، برش خورده و فابریک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

3 ماه پیش822بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
ورق سیاه پابرش، برش خورده و فابریک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر تصمیم به خرید ورق سیاه دارید مطمئنا تاکنون اصطلاحات برش خورده، فابریک و یا پابرش به گوش شما رسیده است. یکی از سوالاتی که معمولا برای خریداران این محصول به وجود می‌آید تفاوت میان این سه اصطلاح درخصوص ورق سیاه است. در ادامه شما را با این سه واژه رایج در بازار ورق آشنا خواهیم کرد. همچنین تفاوت ورق سیاه پابرش، فابریک و برشی نیز به طور کامل بیان خواهد شد.

انواع ورق سیاه فولاد

ورق سیاه انواع مختلفی دارد که ازنظر جنس، کیفیت، ابعاد و روش تولید متفاوت هستند. این تفاوت موجب تنوع کاربرد و قیمت انواع ورق سیاه نیز خواهد شد. یکی از دسته‌بندی‌های انواع ورق سیاه مربوط به نوع تولید این محصول ازنظر برش و ابعاد در کارخانه است. درواقع برخی از ورق‌های سیاه از ابتدا در کارخانه با ابعاد استاندارد و مشخصی تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند.

دسته دیگری از ورق‌ها عرض معین و استانداردی دارند ولی طول آن‌ها برش نخورده و به صورت کلاف در می‌آیند. این محصولات براساس نیاز مشتری در طول‌های مشخصی برش داده می‌شوند. انتخاب نوع برش ورق سیاه کاملا به نیاز مشتری بستگی دارد و در این مورد، نیاز خریداران ارجحیت خواهد داشت. درواقع مصرف‌کنندگان براساس کاربرد موردنظر خود نوع اول و یا دوم ورق سیاه را انتخاب می‌کنند.

به ورق‌های دسته اول نوع فابریک یا شیت گفته شده و محصولات دسته دوم ورق پابرش، برش خورده یا رول فرم نامیده می‌شوند. هرچند ورق فابریک به دلیل برش در کارخانه دارای ابعاد دقیق‌تری است و سطحی صاف دارد ولی چنانچه می‌خواهید در هزینه نهایی صرفه‌جویی کرده و یا به ورق با ابعاد دیگری نیاز دارید، نوع رول فرم به شما توصیه می‌شود. در ادامه به بررسی دقیق تعریف هریک از محصولات و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

تفاوت ورق سیاه فابریک و برشی

ورق سیاه پابرش:

ورق پابرش در عرض مشخصی در کارخانه به صورت رول فرم تولید شده و سپس براساس نیاز مشتری به ابعاد مشخصی برش داده می‌شود. محصول ورق سیاه تولیدی اکثر کارخانجات به صورت رول یا کویل بوده که در عرض 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی‌متر موجود هستند. ضخامت این محصول نیز 1.5 تا 15 میلی‌متر بوده و در طول‌های نامحدودی تولید می‌شوند.

ورق سیاه برش خورده:

این محصول همانند ورق پابرش بوده و در کارخانه براساس عرض مشخص و طول نامحدودی به صورت کویل تولید می‌شود. برای برش این ورق‌ها به ابعاد مشخص از دستگاه‎‌های مخصوصی استفاده شده و کیفیت و نوع دستگاه بر کیفیت نهایی محصول برش خورده تاثیرگذار است. ورق سیاه برش خورده نسبت به ورق فابریک کیفیت پایین‌تری داشته و قیمت کمتری نیز دارد.

ورق سیاه فابریک:

ورق سیاه فابریک یا شیت ورق در کارخانه براساس استانداردهای مشخصی برش داده شده و سپس به مشتری تحویل داده می‌شود. کیفیت ورق سیاه فابریک نسبت به نوع رول فرم بیشتر بوده و دلیل این امر را می‌توان دقت ابعادی بالای آن دانست.

تفاوت ورق سیاه پابرش، برش خورده و فابریک

پس از بررسی تعریف هریک از محصولات، بهتر است برای تصمیم‌گیری بهتر درخصوص خرید انواع ورق سیاه به تفاوت آن‌ها بپردازیم. مهمترین تفاوت این محصولات در نحوه تولید آن‌ها در کارخانه است. همانطور که گفتیم ورق سیاه فابریک در کارخانه براساس ابعاد و اندازه‌های از پیش تعیین شده تولید می‌شود. این درحالی است که ورق سیاه برشی در عرض مشخص و طول نامحدود تولید شده و سپس براساس نیاز مشتری برش داده می‌شود.

دومین تفاوت این محصولات در کیفیت و دقت ابعادی آن‌ها است. ورق فابریک با دقت بالایی در کارخانه برش داده شده و خطای برشکاری در آن بسیار کم است. همچنین سطح این محصول صاف و بدون شکستگی یا اعوجاج خواهد بود. ولی ورق‌های برشی پس از تولید توسط افراد در دیگر کارخانجات یا کارگاه‌ها برش داده شده و دارای دقت ابعادی کمتری هستند از این رو کیفیت ورق برش خورده نسبت به فابریک کمتر است. هرچه برش توسط نیروی متخصص و دستگاه‌های پیشرفته‌تری انجام شود کیفیت نهایی ورق برشی نیز بیشتر خواهد شد. ایجاد دقت ابعادی پایین و یا اعوجاج در محصول موجب کاهش کیفیت و قیمت آن می‌شود.

سومین تفاوت در خصوص ورق برش خورده و فابریک قیمت آن‌ها بوده که برای مشتریان اهمیت زیادی دارد. ورق فابریک به دلیل نحوه تولید و ابعاد دقیق، کیفیت بالاتری داشته و بالطبع قیمت بیشتری نیز دارند. ورق برش خورده نیز به دلیل کیفیت پایین‌تر نسبت به ورق فابریک قیمت کمتری دارد. هرچند در میان انواع ورق برش خورده نیز بسته به نوع برش و یا دستگاه مورداستفاده، قیمت و کیفیت‌های مختلفی یافت می‌شود.

در نهایت توصیه ما به شما این است که در ابتدا کاربرد موردنیاز خود را مشخص کرده و براساس آن بهترین محصول را انتخاب کنید. قیمت ورق سیاه فابریک بیشتر بوده و موجب افزایش هزینه نهایی خواهد شد. شما می‌توانید برای کاربردهای غیرحساس از ورق رول فرم استفاده کرده و این محصول را با دستگاه‌های مجهز و توسط افراد ماهر برش بزنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد