4/5
8رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
گسترش آپارتمان‌ نشینی، احداث ساختمان‌ های چند طبقه با واحدهای متعدد، دارا بودن حداقل یک خودرو توسط اکثریت قریب به اتفاق خانواده‌ ها و کم‌ عرض بودن بسیاری از کوچه ‌ها و فرعی ها، احداث پارکینگ در ساختمان‌ ها و واحدهای مسکونی را در شهر ها خصوصا کلان‌ شهر های کشور، به یک ضرورت تبدیل کرده است. نبود فضای پارک مناسب برای خودرو ها، به بسیاری از مشاجرات و کشمکش‌ ها بین همسایه ‌ها و ساکنان کوچه یا خیابان دامن زده است و کمتر فضای محدود برای پارک خودرو را می‌ توان شاهد بود که در آن بحث و جدل، خشونت لفظی و حتی فیزیکی رخ نداده باشد.
به همین منظور، بر اساس طرح تفصیلی، ساخت پارکینگ، هنگام احداث ساختمان‌ ها و آپارتمان ‌ها الزامی است. بنابراین قوانین و مقررات احداث پارکینگ در ساختمان از جمله ابعاد پارکینگ، طراحی پارکینگ، تاثیر پارکینگ در قیمت ملک، اندازه و ابعاد پارکینگ در ساختمان، خرید و اجاره پارکینگ در ساختمان، پارکینگ مزاحم و نظایر آن از جمله موضوعاتی است که هر شهروند امروزی باید درباره آن آگاهی داشته باشد.

ضوابطپارکینگ در ساختمان مسکونی

تعریف پارکینگ در آپارتمان

اصولا پارکینگ یا توقفگاه، محل نگهداری خودروها در زمانی است که از آن ها استفاده نمی‌ شود. پارکینگ می ‌تواند در فضای باز مانند جاده‌ یا در فضای بسته مانند ساختمان واقع شود که دسترسی به آن به دو صورت خصوصی یا عمومی می باشد. حقوق شهروندی ایجاب می ‌کند یک ساختمان نیاز ساکنان خود را به پارکینگ مورد نیاز فراهم کند. این موضوع، نه تنها ساختمان‌ های مسکونی بلکه مجتمع‌ های اداری و تجاری را نیز شامل می‌ شود.
از سوی دیگر محل احداث یک مجتمع غیر مسکونی نیز باید به‌ گونه ‌ای باشد که موجب ترافیک در خیابان‌ های اطراف نشود. بنابراین داشتن پارکینگ از نخستین نیازهایی است که در ساخت‌ و ساز یک مجتمع باید مد نظر قرار گیرد. بدیهی است این امر برای مجتمع‌ های مسکونی، ضرورت ویژه‌ ای دارد. اهمیت این موضوع در شهرهای پیشرفته جهان، به ‌گونه‌ ای است که در هر ملک، علاوه بر تامین پارکینگ مالک، پارکینگ‌ هایی برای میهمانان نیز لحاظ می‌ شود که اغلب جلوی ساختمان یا ملک شخصی در نظر گرفته می شود. در این حالت طبق قوانین تعیین‌ شده از طرف شهرداری‌ یا مدیریت شهری، اگر منطقه یا محله‌ ای ظرفیت ساخت ساختمان‌ های چند طبقه را نداشته باشد، مجوز احداث آن صادر نخواهد شد.

پارکینگ مزاحم چیست؟

حتما در برخی آگهی ‌های مربوط به خرید‌ و فروش یا اجاره مسکن، با عبارت «پارکینگ مزاحم» مواجه شده‌ اید. علاوه بر پارکینگ اجاره ‌ای، پارکینگ مزاحم در ساختمان‌ های مسکونی برای ساکنان فاقد پارکینگ یا کسانی که نیازمند فضای پارک برای بیش از یک خودرو هستند، می‌ تواند تا حدی مشکل‌ گشا باشد. طبق قوانین شهرداری، فضای لازم برای پارک هر خودرو، مساحت استانداردی دارد تا هیچ خودرویی برای سایر خودروها مزاحمت ایجاد نکند اما در شرایط خاص برای فضای خالی باقی ‌مانده‌، پارکینگ مزاحم تعریف می ‌شود.
چنانچه در محل پارکینگ ساختمان، علاوه پارکینگ‌ های استاندارد، فضایی وجود داشته باشد که بتوان خودروی جدیدی با مزاحمت برای سایر خودروها پارک کرد، ساکنان می‌ توانند برای دریافت پارکینگ مزاحم به صورت توافقی به شهرداری مراجعه کنند. با این وجود، پارکینگ مزاحم از جابه‌ جایی آزادانه یکی از خودروهای ممانعت می‌ کند و بنابراین، قیمت آن از پارکینگ اصلی کمتر است. نحوه‌ تقسیم پارکینگ مزاحم بر مبنای توافق تمام اعضای ساختمان است و در صورت عدم توافق، شهرداری بر اساس اولین و آخرین قرارداد، پارکینگ را تقسیم می‌ کند که معمولا پارکینگ مزاحم به آخرین قرارداد تعلق می ‌گیرد.

قوانین پارکینگ آپارتمان

در برخی موارد، مالکان واحد مسکونی به دلایلی مانند نداشتن خودرو، نداشتن انباری، داشتن وسایل اضافی زیاد و دلایل دیگر، از پارکینگ به عنوان انباری استفاده می‌ کنند و برخی از وسایل و لوازم را که جایگاه آن در انباری است، در پارکینگ قرار می ‌دهند. در این باره باید دانست قرار دادن هر گونه وسیله اضافه در فضای پارکینگ خودرو در آپارتمان ‌ها، ممنوع و غیر قانونی است و در صورت چنین اقدامی، سایر ساکنان حق اعتراض و پیگیری موضوع را دارند.

ابعاد پارکینگ در آپارتمان

ابعاد پارکینگ در آپارتمان
بر اساس ضوابط شهرداری، مطابق با مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، درباره اندازه و ابعاد پارکینگ، برای قرارگیری یک پارکینگ حداقل دهانه ۲٫۵ متر، برای دو پارکینگ کنار هم حداقل دهانه ۴٫۵ متر و برای سه پارکینگ کنار هم حداقل دهانه ۷ متر مورد نیاز است. همچنین طول مورد نیاز برای پارکینگ ۵ متر و حداقل فضای یک پارکینگ ۵ در ۲٫۵ متر است. ضمنا به ازای اضافه شدن هر واحد پارکینگ، فضایی به عرض ۲ متر به این ابعاد اضافه می ‌شود. عرض پارکینگ معلول باید حداقل ۳٫۵ متر باشد و اگر پارکینگ بین دو دیوار بسته قرار گیرد، باید ۵۰ سانتی‌ متر به عرض ‌های یاد شده اضافه شود.
بر این اساس، مساحت ۴۰ متر مربع فضای حیاط قابل پارک به ‌عنوان یک واحد پارکینگ محسوب می‌ شود و در صورت کاهش سطح اشغال، فضای باز مازاد بر ۴۰ درصد که قابل پارک باشد، به ‌عنوان مساحت مورد نیاز پارکینگ به‌ شمار می‌ آید. همچنین حداقل عرض رمپ جهت دسترسی پارکینگ مسکونی ۲٫۵ متر و در پارکینگ ‌های تجاری، ۳٫۵ متر است. علاوه بر این، حداقل ارتفاع پارکینگ ۲٫۴۰ متر و حداکثر ۳ متر باید باشد. اندازه مفید دَرِ ورودی پارکینگ ۳ متر است اما عرض دَرِ پارکینگ حیاط نسبت به نوع پارکینگ ساختمان، رمپ ورودی و چگونگی باز شدن دَر، بین ۲۸۰ تا ۴۵۰ سانتی ‌متر، متغیر است. در بعضی از مناطق در نقشه ساختمان از طرف شهرداری اندازه دَرِ پارکینگ تعیین شده و برای تغییر اندازه آن با مهندس ناظر، باید هماهنگی لازم انجام شود.

طراحی فضای داخلی پارکینگ

طراحی فضای داخلی پارکینگ باید متناسب با دیگر بخش ‌های ساختمان باشد. در این زمینه، ضوابط شهرداری برای طراحی پارکینگ، استاندارد های طراحی پارکینگ، حداقل ارتفاع سقف پارکینگ، عرض استاندارد دَرِ پارکینگ، شعاع گردش رمپ پارکینگ ، شعاع گردش ماشین در طراحی پارکینگ، ضوابط طراحی تهویه پارکینگ‌ ، طراحی پارکینگ واحد مسکونی و طراحی کف پارکینگ ساختمان باید مد نظر قرار گیرد.
همچنین پارکینگ‌ های سرپوشیده که می‌ توان آن ها را از جمله عناصر تکمیل‌ کننده ساختمان‌ ها نامید، در طراحی معمولا دارای دیواری محکم در یک طرف برای محافظت از وسایل نقلیه در برابر آب و هوا، و همچنین استفاده مناسب از فضا و صرفه اقتصادی است. ترکیب پارکینگ سرپوشیده برای اتومبیل، فضایی برای دوچرخه‌ ها و فضای مناسب برای انباری دارای در و قفل، در ساختمان‌ها مدنظر قرار می‌ گیرد. با این وجود، مسیرهای ورود و خروج پارکینگ‌ ها، باید به دور از هر گونه خطر و مزاحمت برای محل بازی کودکان و آسایش ساکنان ساختمان باشد. همچنین پارکینگ‌ های سرپوشیده باید دارای سیستم تهویه طبیعی و در صورت نبود شرایط لازم، دارای سیستم‌ های مناسب تهویه مکانیکی باشند. پارکینگ در زیرزمین باید دسترسی مستقیم به طبقات داشته باشد.

تعداد پارکینگ‌ مورد نیاز بر اساس متراژ

تعداد پارکینگ ‌های مورد نیاز در واحدهای مسکونی، متناسب با مساحت ساختمان و واحد مسکونی است. برای واحد های مسکونی کمتر از ۱۵۰ متر مربع، یک پارکینگ، برای واحدهای مسکونی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع، ۱٫۵ پارکینگ و برای واحدهای مسکونی بیش از ۲۰۰ مترمربع دو پارکینگ، مورد نیاز است. طبق مقررات موجود، در خصوص پارکینگ با کاربری مسکونی، در صورتی که تعداد واحد فرد باشد، یک واحد از پارکینگ معاف است. همچنین در یک واحد مسکونی، احداث پارکینگ الزامی نیست اما به ازای دو واحد مسکونی یک پارکینگ مورد نیاز است و مساحت مورد نیاز به میزان حداقل ۱۶ متر مربع کافی است. در مجتمع ‌های آپارتمانی تا ۴ واحد مسکونی به ازای هر دو واحد، یک پارکینگ باید احداث شود. در ساختمان ‌های ۴ واحد و کمتر می‌ توان از مقررات بند ۲ ضوابط عمومی یعنی ۳۲ متر مربع پارکینگ استفاده کرد. در ساختمان‌ های دارای بیش از چهار واحد مسکونی که اغلب آپارتمان‌ های امروزی خصوصا در کلان‌ شهرها و پایتخت را شامل می‌ شود، تا چهار واحد آن ۵۰ متر مربع و به ازای هر واحد اضافی یک پارکینگ لازم است.

تعداد پارکینگ‌ مورد نیاز بر اساس متراژ

تاثیر قیمت پارکینگ بر قیمت واحد مسکونی

نداشتن پارکینگ برای ساکنان واحدهای مسکونی به ‌ویژه در پایتخت و کلان‌ شهر های ایران، یک معضل اساسی است. از این رو، هنگام خرید ملک، داشتن پارکینگ، هم در فروش سریع ‌تر و هم در قیمت آپارتمان یا هر نوع واحد مسکونی دیگر، بسیار موثر است و موجب افزایش قیمت آن می‌ شود. به تعبیر دیگر، در قیمت یک واحد مسکونی، قیمت پارکینگ نیز نهفته است.
درباره میزان و سهم تاثیر پارکینگ در قیمت ملک، خصوصا با رشد سرسام‌ آور قیمت مسکن در سال‌ های اخیر، نظرات و دیدگاه‌ های مختلفی مطرح است. با این توصیف، هرچند نحوه محاسبه سهم پارکینگ در قیمت مسکن، فرمول مشخصی ندارد و به تعبیر دیگر به متغیرهای مختلفی وابسته است، اما به اعتقاد برخی کارشناسان قیمت پارکینگ، بین ۳ تا ۸ درصد قیمت واحد مسکونی است. با این مبنا، می ‌توان گفت مثلا یک واحد مسکونی ۵۰ متری در پایتخت همراه با پارکینگ، که هر متر آن ۲۰ میلیون تومان باشد، یعنی جمعا یک میلیارد تومان، قیمت پارکینگ آن، بین ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان برآورد می‌ شود.
با این حال، عوامل زیر در تعیین قیمت پارکینگ هنگام خرید و فروش یک واحد مسکونی، تاثیرگذار است:
 • عرض کوچه

کوچه ‌های عریض یا باریک در محاسبه قیمت پارکینگ موثرند. پارکینگ واحدهایی که در کوچه یا فرعی ‌های عریض واقع شده ‌اند، نرخ پایین‌ تری دارند و خریداران، پهنای کوچه را برای پارک خودرو مناسب می‌ دانند و فروشنده‌ هایی که واحد آنها در کوچه‌ های عریض قرار دارد نیز پارکینگ را با قیمت مناسب ‌تر در نظر می‌ گیرند، اما اگر کوچه یا فرعی‌ باریک باشد و فضای کافی برای پارک خودرو وجود نداشته باشد، تقاضا برای واحد های پارکینگ‌ دار افزایش می‌ یابد و مالکان قیمت پارکینگ را بالاتر می ‌برند.

 • عمر ساختمان

غالبا قیمت پارکینگ واحد های نوساز نسبت به واحد های چند سال ساخت از سوی فروشندگان، ارزان‌ تر محاسبه می‌ شود، زیرا نرخ فروش واحد های نوساز بالاتر از واحد های چند سال ساخت است و افزایش قیمت فروش پارکینگ مانع خرید بهتر توسط متقاضیان خواهد شد. بنابراین فروشندگان، واحدهای چند سال ساخت قیمت بیشتری برای پارکینگ درنظر می‌ گیرند.

 • تناسب پارکینگ با تعداد واحدها در ساختمان
در ساختمان‌ هایی که به تعداد واحدهای آن، پارکینگ وجود دارد، قیمت پارکینگ ارزان‌ تر است اما در ساختمان‌ هایی که تعداد پارکینگ کمتر از واحد هاست، پارکینگ ارزش و قیمت بالاتری دارد.
 • وجود پارکینگ عمومی در منطقه
وضعیت برخورداری از پارکینگ عمومی در مناطق مختلف بر میزان اهمیت پارکینگ مسکونی تاثیر دارد. مثلا در برخی مناطق بالانشین پایتخت که پارکینگ‌ عمومی، کمتر در دسترس است، پارکینگ در واحد مسکونی برای خریداران آپارتمان اهمیت زیادی دارد.

نحوه تقسیم پارکینگ در ساختمان

نحوه تقسیم پارکینگ در ساختمان
محل قرار گرفتن پارکینگ یک آپارتمان خصوصا در مجمتع‌ های مسکونی با واحد های متعدد، موضوع مهمی برای ساکنان است. از این رو، برای جلوگیری از مشاجرات احتمالی در خصوص موقعیت پارکینگ توسط هر کدام از ساکنان، مقررات مشخصی در نظر گرفته شده است. در مجموع تقسیم پارکینگ در واحدهای مسکونی به دو صورت اختصاصی و مشاع صورت می ‌گیرد.
در تقسیم به روش اختصاصی، محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می ‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان است و در تقسیم به صورت مشاع، این پارکینگ ‌ها در صورت‌ مجلس تفکیکی، واحدهایی هستند که می‌ توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند. در این صورت فقط آپارتمان ‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آنها به رسمیت شناخته شده، می ‌توانند از آن استفاده نمایند. در پارکینگ مشاع، هر کدام از واحدها می‌ توانند خودروی خود را در هر قسمت از پارکینگ بگذارند. البته در این حالت، مالکان خودشان یا از طریق مدیر ساختمان، برای ایجاد نظم، می ‌توانند محل معینی را به طور موقت، برای یک مدت مشخص به هر واحد اختصاص دهند و سپس آن را با واحد دیگر، تعویض نمایند.
طبق ماده ۱۰ قانون مدنی، اگر تقسیم پارکینگ بین مالکان، با توافق همه آن ها باشد، اشکال قانونی ندارد، اما نحوه شماره‌ گذاری و پلاک‌ گذاری پارکینگ، توسط مامور یا نماینده سازمان ثبت اسناد و املاک انجام می‌ شود. بر این اساس، از بالاترین طبقه آپارتمان کار پلاک‌ گذاری شروع شده و بعد از آن، از پایین ‌ترین نقطه آپارتمان، واگذاری پارکینگ انجام می‌ شود. بنابراین مالکان با توافق قادر نیستند داشتن یا نداشتن پارکینگ را تعیین کنند، بلکه می ‌توانند درباره موقعیت پارکینگ توافق نمایند.
در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، یک روش برای تقسیم پارکینگ تعریف شده و هنگام تنظیم صورت‌ مجلس تفکیکی برای تعیین موقعیت پارکینگ و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از آن استفاده می‌ شود. بر این اساس، روش تقسیم پارکینگ بدین‌ گونه است که تقسیم از سمت شمال‌ غربی ساختمان در جهت عقربه‌ های ساعت، بین واحدها از طبقات بالایی شروع می ‌شود.
با این روش، پارکینگ‌ های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می‌ گیرد و هرچه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می‌ رود، پارکینگ آن ها در طبقات منفی واقع می ‌شود. به همین دلیل هنگام خرید واحد آپارتمان نوساز در ابتدا، در قسمت پارکینگ یا چیزی نمی ‌نویسند یا نوشته می‌شود: «طبق صورت ‌مجلس تفکیکی». البته برخی فروشندگان یا مشاوران املاک در قسمت پارکینگ، خط تیره می‌ گذارند.

نرخ اجاره پارکینگ در مجتمع مسکونی

در ساختمان ‌هایی که به تعداد واحدها، پارکینگ وجود ندارد یا برخی ساکنان دارای چند خودرو هستند و از طرف دیگر، برخی مالکان به دلیل نداشتن خودرو یا داشتن پارکینگ در محل دیگر یا سایر دلایل، آمادگی خود را برای اجاره پارکینگ اعلام می ‌کنند. برای محاسبه اجاره پارکینگ همانند قیمت آن برای فروش، فرمول خاصی وجود ندارد و نرخ اجاره به صورت توافقی بین مالک و متقاضی صورت می‌ گیرد علاوه بر آن معمولا به بنگاه مراجعه نمی‌ کنند. با این وجود، مبلغ اجاره پارکینگ، معمولا ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ اجاره‌ واحد آپارتمانی در همان ساختمان است.
با این حال، یک اصل و قانون کلی درباره اجاره پارکینگ وجود دارد که بر اساس آن، اجاره دادن پارکینگ یک ساختمان به افراد غیر ساکن در آن، ممنوع است؛ موضوعی که معمولا از طرف مدیر ساختمان به افرادی که پارکینگ، اجاره می‌ دهند، تاکید می‌ شود و دلیل آن نیز حفظ امنیت ساختمان است. نکته دیگر که به فرهنگ آپارتمان ‌نشینی و زندگی شهری بر می ‌گردد، این است که هیچ فردی حق ندارد اتومبیل خود را در پارکینگ همسایه‌ که به دلایل مختلف ممکن است خالی و بدون استفاده باشد، پارک کند مگر اینکه قبلا اجازه‌ استفاده از آن را گرفته باشد و یا آن را اجاره کرده باشد. در غیر این صورت، چنانچه مالک، متوجه استفاده وی از پارکینگ وی شود، می ‌تواند اجاره‌ آن مدت را مطالبه نماید.

خرید پارکینگ آپارتمان

به دلیل تعدد خودروها، امکان اختصاص پارکینگ در تمام آپارتمان‌ ها به واحدهای ساختمانی میسر نیست. بنابراین مالکانِ دارای دو پارکینگ یا کسانی که به پارکینگ آپارتمان نیاز ندارند، پارکینگ خود را می‌ فروشند. ساکنان به دو صورت می‌ توانند اقدام به خرید ‌و فروش پارکینگ کنند. حالت اول،‌ تقاضای خرید پارکینگ آپارتمان مالک دیگر است که در اسناد ثبتی مالکیت موجود است و این امر، هیچ منافاتی با قوانین پارکینگ ندارد. مالک می ‌تواند این انتقال را به صورت رسمی با اسناد مربوطه انجام دهد. حالت دوم، خرید پارکینگ آپارتمانی است که فرد در آن سکونت ندارد و این امر، غیر قانونی و جرم است. هیچ‌ کدام از مالکان نیز حق فروش تفکیکی قسمتی از ملک خود را ندارند.
آگاهی از قوانین، مقررات و مسائل فنی، فرهنگی و اجتماعی پارکینگ ساختمان‌ ها و واحدهای مسکونی در قالب موارد یاد شده، هم از نظر اقتصادی برای ساکنان آپارتمان ‌ها ارزشمند است و هم بر آسایش و آرامش روحی – روانی آن ها، قبل، حین و بعد از خرید مسکن تاثیر بسزایی دارد.
۴
۸رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری