0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

به نکات ذیل برای فعالیت در بازار توجه کنید

در روزهای جاری شاهد کاهش شدید ارزش پول ملی کشور می باشیم. این روند سبب ایجاد آشوب در بازارهای کالایی و ترس و وحشت خریداران و فروشندگان آهن آلات گردیده به طوری که هر روز شاهد نوسانات و افزایش شدید نرخ در حوزه فولاد و قیمت محصولات نورد و محصولات تخت اعم از قیمت ورق گالوانیزه و قیمت میلگرد می باشیم. نرخ دلار به 11000 تومان رسیده است و این یعنی ارزش واحد پول ما در مقابل دلار آمریکا نزدیک به صفر!!! همچنین تزریق جریان نقدینگی به سبب سرسید شدن سپرده های یکساله مرداد سال گذشته تا پایان مرداد امسال ادامه دارد. به گفته بسیاری از تحلیل گران بازار فولاد اوج هیجانات اقتصادی تا اواسط مرداد امسال و شروع دور دوم تحریم هاست.

نقدینگی افراد غیر متخصص پس از ایجاد آشوب و نوسان شدید در این بازار به بازارهای دیگر منتقل خواهد شد. در روزهای پیش برخی تحلیل گران این حوزه بیان کردند که به شرط ثبات قیمت دلار در مرز ده هزار تومان مرز روانی قیمت میلگرد ۵ هزار تومان خواهد بود (۵۰ سنت دلار آزاد) و در صورت افزایش قیمت دلار تا نیمه مرداد، شاهد افزایش مجدد قیمت فرآورده های فولادی از جمله قیمت مقاطع و قیمت ورق گالوانیزه و سایر محصولات تخت خواهیم بود.

موج تورم جدید در بخش خودرو و ساختمان

با توجه به جهش قیمت ورق گالوانیزه و میلگرد و سایر محصولات فولادی و فرآورده های پتروشیمی و با توجه به سهم ۸۰ درصدی فولاد و۲۰ درصدی مواد پتروشیمی در صنعت خودرو و هم چنین سهم ۲۰ درصدی فولاد و ده درصدی مواد پتروشیمی در صنعت ساختمان از چند هفته آینده شاهد موج جدید تورم در بخش خودرو داخلی و ساختمان خواهیم بود.

میانگین قیمت میلگرد در خرداد ۹۶ حدود ۱۵۰۰ تومان و در مرداد ۹۷ حدود 4500 تومان و میانگین هر متر آپارتمان در شهر تهران به عنوان نمونه در سال ۹۶ حدود چهار و نیم و در سال ۹۷ حدود ۷ میلیون تومان بوده است. افزایش ۳۰۰ درصدی فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد در محصولات نورد و قیمت ورق گالوانیزه در بخش محصولات تخت و افزایش حدود ۵۰ الی ۶۰ درصدی قیمت مسکن موجب کاهش شدید قدرت خرید اقشار ضعیف شده است.

در صورت افزایش مجدد قیمت فولاد و مسکن سهم خانه های خالی در استان ها به همین نسبت افزایش می یابد و این یعنی فاجعه.

قیمت ورق گالوانیزه

موج سواری به چه قیمت؟!!

شاید روند افزایشی این روزها در حوزه فولاد خصوصا در بخش قیمت ورق گالوانیزه و قیمت میلگرد برای برخی عادی شده باشد اما این به واقع هشداری است که قطعا بازار را به سمت سکونی بزرگ هدایت خواهد کرد! آنچه اهمیت دارد این که طی یک ماه اخیر هیچ گونه تغییر اساسی در تقاضای واقعی بازار ایجاد نشده و خریدها و موج افزایش قیمت ها بیشتر جنبه روانی و هیجانی دارد!

در این میان برخی کارخانه ها بدون توجه به عواقب موج دادن به این بازار , با اعلام قیمت های غیرقابل باور ظاهرا به دنبال استفاده از وضع موجود هستند آنچه در هفته اخیر در برخی قیمت های اعلامی از جمله قیمت میلگرد هیربد (با اعلام قیمت های حدود 5500 تومان!!!!!) دیده شد!! با انصاف باشیم و منافع چرخه فولاد از تولید کننده تا مصرف کننده نهایی را در نظر بگیریم!!!

گزارش روز گذشته از بازار ورق فولادی

در روز دوشنبه در بازار دوباره کمتر فروشنده ای را می شد یافت که فروش می کرد و نگاه عرضه کنندگان بیشتر به تغییرات نرخ ارز بود و از بعد از ظهر روز سه شنبه و افزایش دوباره قیمت ارز به بالای ۱۱ هزار تومان ؛ عرضه کنندگان یا فروش خود را بسته بودند یا آن هایی هم که نیاز به پول داشتند و در بازار قصد فروش ؛ افزایش قیمت نسبت به قیمت های اعلامی صبح را سرلوحه کار خودشان قرار داده بودند.

روز سه شنبه شرکت هفت الماس قیمت ورق های تولیدی خود را به نسبت دیروز با افزایش دوباره حدود ۱۰ درصدی اعلام کرد و به کف قیمت:

قیمت ورق روغنی هفت الماس ۶۴۰۰ تومان

قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس ۷۲۰۰ تومان

قیمت ورق رنگی هفت الماس ۹۲۵۰ تومان

رساند.

البته با محاسبه نرخ ۱۱ هزار تومانی برای ارز دلار ؛ همچنان جای فراوانی برای افزایش قیمت ها خواهیم داشت. همان گونه که چندین هفته قبل پیشنهاد کردیم جایگزینی بارهای فروش رفته در اولویت می باشد همچنان پر نگهداشتن انبارها توصیه اکید می شود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری