کارخانه نورد ایوان غرب

2 سال پیش4322بازدید0دیدگاه1.8امتیاز (8 رای)
کارخانه نورد ایوان غرب

مروری بر تاریخچه تاسیس و راه اندازی شرکت نورد ایوان غرب

کارخانه نورد ایوان غرب در سال 1387 در ایلام، شهر ایوان، شهرک صنعتی ایوان تاسیس و در سال 1390 مورد بهره برداری قرار گرفت. این کارخانه با ظرفیت تولید 150 هزار تن میلگرد آجدار فولادی در سال شروع به کار کرد. مدیر عامل کنونی این شرکت تولیدی آقای جاسم عبدی است. از طرح های در حال توسعه این شرکت تولید شمش به ظرفیت 200 هزار تن در سال می باشد.

میزان سهمیه این شرکت در راستای تامین مواد اولیه به میزان 5000 تن می باشد که این مقدار در جهت تامین نیازهای مشتریان کافی نیست و برای تامین آن مجبور به خریداری از بازار آزاد می باشد. البته با افزایش سقف این سهمیه، در نهایت بر روی قیمت میلگرد نهایی تاثیر گذاشته و سبب کاهش آن خواهد گردید. به همین دلیل فاز دوم این کارخانه در راستای تولید مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید میلگرد آجدار در سال 1396 راه اندازی گردید.

این واحد تولیدی با یک شیفت کاری، فرصت شغلی را برای 60 نفر از اهالی بومی این استان بوجود آورده است. از سویی دیگر برای 200 نفر نیز به طور غیر مستقیم فرصت شغلی را به وجود آورده است. با راه اندازی فاز دوم این کارخانه امید آن می رود تا 200 فرصت شغلی در نهایت ایجاد گردد. یکی از مشکلات این واحد تولیدی کمبود نقدینگی و به دنبال آن کاهش ظرفیت تولیدی می باشد.

یکی از مزایای مهم این واحد تولیدی نزدیکی آن به بازار هدف و کاهش هزینه های حمل ونقل است. این موضوع بر قیمت تمام شده محصول تاثیر بسزایی خواهد داشت. این کارخانه تولیدی توانسته است تاکنون محصولات خود را به تمامی استان های کشور عرضه نماید و در این راستا در صدد است که زمینه اشتغال را برای تعداد بیشتری از جوانان در شهر ایوان و استان ایلام فراهم نماید.

معرفی محصولات کارخانه نورد ایوان غرب

شرکت تولیدی نورد ایوان غرب در راستای تامین مصالح ساختمانی برای کل کشور اقدام به تولید انواع میلگرد آجدار با گرید A3 به روش نورد گرم در سایزهای 14 تا 20 میلیمتر کرده است. این نوع میلگرد با صفت مشخه آج 400 از نوع آجدار جناغی است که با ظاهر هفت و هشت خود در استحکام و تقویت بتن نقش بسزایی دارد.

میزان تنش جاری در میلگرد آجدار با کیفیت A3 به میزان 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و میزان تنش گسیختگی آن 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. شایان ذکر است که این نوع میلگرد به دلیل تردی و شکنندگی برای موارد جوشکاری و سوراخکاری توصیه نمی گردد و میزان انعطاف پذیری آن پایین است.

کارخانه نورد ایوان غرب

بررسی دلایل وقفه کوتاه مدت تولید در کارخانه ایوان غرب ایلام

یک سال بعد از آغاز راه اندازی فاز دوم کارخانه ایوان غرب در ایلام که برای تولید شمش اختصاص یافته بود، این کارخانه تولید خود برای چند ماه  متوقف نمود. با توقف عملیات تولیدی در کارخانه ایوان غرب، تمامی پرسنل آن متاسفانه از کار بیکار شدند. یکی از دلایل مطرح شده برای تعطیلی این واحد تولیدی، تعمیرات مورد نیاز برای کوره آن بوده است؛ اما از نظر کارگران مشغول به کار در این کارخانه تعمیرات مورد نیاز بیش از یک ماه طول نمی کشد و دلیل اصلی توقف کوتاه مدت این کارخانه را در مسائل دیگری بایستی دانست.

این امر سبب شد تا در این مدت بیمه و حقوق کارکنان این شرکت به تعویق بیفتد و متاسفانه از لحاظ معیشتی در تنگنا قرار بگیرند. البته با تلاش مسئولان و مدیران این کارخانه، فعالیت آن مجددا ادامه پیدا کرد و خوشبختانه توانست چرخه های صنعتی خود را از نو به کار بیندازد و کارکنان خود را از معضل بیکاری نجات دهد. امید آن می رود که در هیچ زمانی چرخه های تولیدی هیچ کارخانه ای به دلایل اقتصادی و یا غیر اقتصادی از کار نیافتد؛ زیرا در این صورت چرخه های صنعت کشور از کار خواهند افتاد و به دنبال بیکاری مردم، معضلات شدیدی گریبان گیر جامعه خواهد شد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد