0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مسابقه افزایش قیمت ها شدت گرفت

در هفته جاری مسابقه افزایش قیمت ها از قیمت پروفیل قوطی و میلگرد تا انواع ورق فولادی و مبادی مختلف زنجیره تامین فولاد در حالی صورت می گیرد که از مصرف کننده نهایی در بازار خبری نیست ! از هر فرصتی برای نوسان گیری و ارتقاء قیمت ها استفاده می کنند؛ کاملا بدیهی است که این یک استراتژی فرار رو به جلو از سوی فولاد سازان بوده و تقریبا این رفتار؛ رفتاری شناخته شده است. متاسفانه تجربیات گذشته بارها و بارها ثابت نموده که اعتماد به فولاد سازان و واگذار نمودن عنان بازار به این گروه توسط وزارت صمت نتیجه این چنینی را در بر خواهد داشت. در حال حاضر با سپردن مجدد عنان بازار به این گروه از تولیدکنندگان، مجددا نظاره گر رفتار بی رحمانه فولادسازان در مواجه با اتخاذ این رویه باشید.

حدود ۴ ماه ابتدایی سال بازار فولاد بدون متولی و رها و آکنده از رانت های بی حساب

 • مرداد تا اواسط شهریور ماه :

افزایش سخت گیری ها و کنترل های شتاب زده و تمرد جسته و گریخته خصولتی ها و کلنجار با این گروه و دست و پنجه نرم کردن های بی حاصل و سرانجام تسلیم تلویحی …

 • اواسط شهریور ماه تا امروز :

تا حدودی بازگشت کنترل و مدیریت ضمنی بازار به خصولتی ها با اهرم بورس کالا و باز بودن راه افزایشی قیمت پروفیل و میلگرد و سایر محصولات به واسطه سقف رقابتی بدون کنترل و بدون محدودیت؛ و بالا و بالا کردن های متوالی به اسم حذف رانت واسطه ها؛ در صورتی که این رانت همچنان وجود دارد و ظاهرا فقط سهامداران خصولتی ها از این رانت بی بهره بودند که حالا این ها هم با انتفاع به وجود آمده آرام گرفتند.

اکنون پس از ۶ ماه انفعال؛ سعی و خطا و بالاخره تمرد؛ مجددا به ابتدای خط رسیدیم؛ مصرف کننده نهایی مانده است و نوسانات بی رحمانه بازار و ماندگار شدن رانتی که کما فی سابق وجود داشته‌ است و دیگر هیچ …

به نظر می رسد که بنا بر تئوری مد نظر طرفداران اقتصاد آزاد خصولتی ها؛ تا مادامی که انحصار در تولید وجود داشته باشد؛ بنا بر شواهد موجود؛ رانت همچنان پایدار است؛ فقط با این وضعیت فعلی خصولتی ها سهم خود را بیشتر از گذشته دریافت می کنند.

در حال حاضر مکانیزمی که پس از ۶ ماه سعی و خطا؛ همانند یک شیر بی یال و دُم بر پیکر این بازار نقش بسته است؛ تلفیقی از قانون جنگل و شرایط بسته روزهای خاص است که نه می توان به فواید شتر بودن آن دلخوش بود نه نام مرغ بر آن نهاد؛ شترمرغ گاو پلنگی از آب درآمده است که فعلا به نظر می رسد هر کسی در تلاش است تا سهم بیشتری از این اوضاع آشفته را از آن خود نماید.

بازار با این اوصاف به سمت ناکجا آباد درحال حرکت است؛ و صد افسوس که افرادی که صادقانه در راه مهر به هموطن و شرایط خاص مملکت از تاخت و تازهای ناجوانمردانه خودداری نمودند؛ بیشترین ضربه اقتصادی را متحمل شده اند. در شرایط حاضر بایستی یا یک نظارت همه جانبه با تمام قدرت و اختیارات تام در این کشور؛ بدون ترس و نقطه ضعف و عقب ‌نشینی در قبال مافیای اقتصادی کشور حاکم گردد؛ یا کلا بازار رها شود؛ مورد اول در کمتر از دو ماه دیدیم که عملی نشد که می ماند مورد دوم…

قیمت پروفیل

بازار فولاد، اما و اگر

دوستان قدیمی تر به یاد دارند که در نوشتار ابتدای فروردین ۹۷ با استفاده از آمار ده سال گذشته و اعداد و ارقام و با توجه به نمودارهای اقتصادی ، سکه و ارز و مسکن و خودرو به این نتیجه رسیدیم که در ۱۰ سال گذشته این نمودارهای با شیب تقریبا یکسان تطابق نسبی داشته اند. بر این اساس ثابت شد که در ۱۰ سال گذشته با تلورانس ۵ درصد، قیمت داخلی هر کیلو میلگرد معادل ۵۰ سنت یا نصف قیمت دلار و یا آزاد بوده است.

بر این اساس و قبل از مرحله اخیر افزایش قیمت ارز به بالای ۱۰ هزار تومان ، و  آغاز بحث کنترل دستوری قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت پروفیل قوطی و میلگرد ، و ورود سازمان بازرسی و تعزیرات به بازار فولاد می توانستیم از این مدل کلی به عنوان شاخص استفاده کنیم.

دو مشکل اساسی بازار فولاد از مرداد ماه

اما بازار فولاد از مرداد ماه با دو مشکل بزرگ مواجه شد که ناقض این مدل کلی بود. اول بحث کنترل دستوری قیمت فولاد که بازار فولاد را به شدت سرکوب کرد و سبب رشد قیمت خصوصا در حوزه قیمت پروفیل و میلگرد گردید.

دوم؛ کاهش صادرات و سر ریز محموله های صادراتی به بازار داخل

حال با توجه به حل شدن موضوع کنترل دستوری و جابجایی احتمالی وزیر صمت و با توجه به افزایش شدید قیمت ارز ، از یکسو و از سوی دیگر ؛ حجم زیاد عرضه کارخانجات پروفیل و سایر محصولات به بازار داخل در عین عدم وجود مصرف داخلی هرگونه اظهار نظر و پیش بینی در مورد آینده بازار فولاد، سخت و پیچیده خواهد بود. از یک سو اهرم ارز و فشار تورم و در طرف مقابل افزایش تولید و کاهش مصرف.  باید دید در شرایط بغرنج فعلی، بازار فولاد در عین رکود تابعی از تورم فراگیر و نمودار ارز خواهد بود و یا فشار عرضه مانع از افزایش جدی قیمت فرآورده های فولادی خواهد شد. معاملات دو هفته آتی بورس کالا پاسخگوی این سوالات خواهد بود‌.

افزایش های متوالی و بدون پشتوانه

در عین حالی که روز گذشته هیچ کدام از مبادی قادر به بارگیری نبودند به معنای غلبه فاز هیجان به واسطه افزایش نرخ ارز و طلا بر بازار است. شرایط بازار ارز شکننده و خطرناک است. توصیه به شما عزیزان این است که در شرایط حاضر با احتیاط معامله کنید.

تعلل کارخانجات پروفیل و میلگرد در اعلام قیمت

اعتصاب رانندگان و شرایط مبهم بازار فولاد و انتطار جهت روشن شدن عرضه های روز گذشته از دلائل این موضوع بوده است.

طبق شنیده ها سبدهای عرضه روز گذشته ۴۴۰ تنی شده و هر سبد تیرآهن و میلگرد حدود ۱۰ درصد نرمال دارد‌.

متاسفانه در خصوص قیمت دلار در بازار آزاد آن چه که پیش تر هشدار داده شده بود در حال اتفاق است. کاری نکنیم که دلار 15 هزار تومانی نیز تبدیل به آرزو شود. ایجاد محدودیت برای صادرکنندگان به بهانه تنظیم بازار داخلی و ملزم کردن آنان به فروش در قیمت های دستوری در بازار ثانویه نمی تواند باعث کنترل قیمت دلار شود. تا زمانی که فعالین اقتصادی شاهد سردرگمی سیاست گذاران در عدم اجرای اصلاحات جدی اقتصادی و تصمیمات دستوری باشند، دلار در بازار آزاد قابل کنترل نخواهد بود.

رشد نرخ شمش فولاد از سوی خصوصی ها

در معاملات روز دوشنبه دوم مهر‌ماه جاری، شمش فولاد شاهد رشد قیمتی بین ۱۱۰ تا ۱۹۰ تومان در هر کیلو از سوی برخی از تولید‌کنندگان بود. فعالان بازار، افزایش قیمت ارز، کمبود مواد اولیه تولید و اعتصاب برخی کامیون ‌داران را از دلایل اصلی رشد قیمت شمش در بازار غیر‌رسمی برشمردند. این روند نشان دهنده این است که در روزهای آتی شاهد رشد هرچه بیشتر قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و … در بازار فولاد خواهیم بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری