انواع پروفیل های فولادی در ساختمان و صنعت

4 ماه پیش10894بازدید0دیدگاه3.5امتیاز (34 رای)
انواع پروفیل های فولادی در ساختمان و صنعت

یکی از مهمترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی پروفیل است. این محصول دارای دسته‌بندی‌های متعددی بوده و در انواع صنعتی و ساختمانی تولید و به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است که پروفیل در لغت به معنای تمامی مصالح ساختمانی اعم از میلگرد، تیرآهن و … بوده ولی در اصطلاح بازاری به قوطی‌های توخالی اطلاق گردیده که از شکل‌دهی به ورق‌های فولادی تولید می‌شوند.

ما در ادامه قصد داریم این محصول را از تمامی زوایای لغوی و اصطلاحات رایج بازار و قیمت پروفیل امروز بررسی کرده و شما را با انواع پروفیل های فولادی در ساختمان و صنعت آشنا سازیم.

دسته بندی انواع پروفیل آهنی

به طور کلی پروفیل‌های فولادی به دو دسته صنعتی و ساختمانی تقسیم‌بندی می‌شوند:

پروفیل صنعتی

پروفیل‌های صنعتی در صنایع مختلف استفاده شده و به آن دسته از مقاطع گفته می‌شود که در صنایع گوناگون اعم از نظامی و خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که پروفیل‌های صنعتی دارای ابعاد بزرگتری نسبت به ساختمانی بوده و در نتیجه از ورق‌هایی با ضخامت بیشتر نیز تولید می‌شوند. در اصطلاح عامیانه به این محصولات پروفیل ستونی نیز گفته می‌شود.

پروفیل
پروفیل ساختمانی

پروفیل ساختمانی

پروفیل ساختمانی عموما در ساختمان مورد استفاده بوده و عمده کاربرد آن در ساخت در و پنجره و سقف سازه است. ابعاد این مقاطع نسبت به نوع صنعتی بیشتر بوده و از ورق‌هایی با ضخامت کمتر تولید می‌شوند.

به جهت آشنایی با کاربرد بیشتر پروفیل های ساختمانی در ادامه به بررسی دسته‌بندی این محصولات به طور مفصل خواهیم پرداخت. مرکزآهن روزانه قیمت پروفیل ساختمانی را در سایت و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهد.

انواع پروفیل ساختمانی را می‌توان از لحاظ شکل ظاهری و فرآیند ساخت به دسته‌های گوناگونی تقسیم‌بندی کرد. از لحاظ نوع تولید سه دسته محصول نورد گرم، نورد سرد و ترکیبی در بازار موجود است.

این محصولات به طور معمول در طول‌های 6، 12 و 14 متر در بازار موجود بوده و با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند. (بیشتر استاندارد اروپایی DIN را در بازار ایران می‌بینیم.) کارخانه ذوب آهن اصفهان از جمله کارخانجاتی است که این محصول را با استاندارد اروپایی تولید و روانه بازار می‌کند.

در سایر کشورها از استانداردهای دیگری برای تولید این محصول استفاده می‌شود برای مثال در کشور آمریکا این محصول مطابق آیین‌نامه‌های AISC و ASTM موجود بوده و مهندسان از این استانداردها برای تولید این محصولات استفاده می‌نمایند.

پروفیل z

این دسته از پروفیل‌ها که عموما در ساخت سقف‌های شیروانی مورداستفاده قرار می‌گیرند نیز همچون پروفیل های ساختمانی از استحکام کمتری برخوردار بوده و از ورق‌هایی با ضخامت کم، تولید می‌شود.

پروفیل
استفاده از پروفیل در ساخت مبلمان

پروفیل مبلی

پروفیل مبلی نیز از ورق‌های روغنی با ضخامت اندک تولید شده و در ساخت لوستر، مبلمان و میز و صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پروفیل فلزی از لحاظ نحوه ساخت

نورد سرد

این روش اکثرا برای تولید پروفیل‌های درب و پنجره، ناودانی و سقف کاذب استفاده می‌شود.

نورد گرم

از فرآیند نورد گرم پروفیل‌های قوطی شکل تولید می‌شود.

مرکب

این محصول ترکیبی از پروفیل سرد و گرم بوده که در دو نوع باز و بسته موجود است.

پروفیل
پروفیل باز و بسته

انواع پروفیل فلزی از لحاظ شکل ظاهری

به طور کلی از لحاظ شکل ظاهری پروفیل‌ها به دو دسته باز و بسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

پروفیل های بسته

انواع پروفیل بسته ویژگی کاربرد
پروفیل مربع مستطیلدر دسته پروفیل‌های بسیار رایج و پر مصرف تولید در، پنجره، راه پله، ستون‌ها، نرده‌کشی خیابان
پروفیل لنگه دریشبیه ال بزرگ انگلیسی است با دو باله جانبیساخت چهارچوب در و پنجره
پروفیل کلافی در ضخامت 0.9 تا 2.5 mm و طول 6 mتولید انواع در و پنجره
پروفیل HSSسطح مقطع مربع، دایره و مستطیل ساخت پل، واحدهای مسکونی و مراکز خرید

این پروفیل‌ها به علت بسته بودن شکل ظاهری به پروفیل‌های بسته معروف هستند. از جمله پروفیل‌های بسته می‌توان به پروفیل‌های مربعی و مستطیلی، پروفیل لنگه دری، کلافی و HSS اشاره کرد.

پروفیل باز

انواع پروفیل باز ویژگی کاربرد
پروفیل سپری این پروفیل‌های T شکل به سپری معروفند، قاعده و ارتفاع آنها می‌تواند برابر یا متفاوت باشد ساخت اعضای مرکب و اتصالات سازه‌های فولادی
پروفیل ضد شبیه به حرف انگلیسی Z (نیم رخ ضد هم به آن می‌گویند)پوشش سقف‌های شیب‌دار و کشتی‌سازی
پروفیل کلاهی معروف به پروفیل HATساخت سطوح انتقال، ماشین‌آلات صنعتی
پروفیل فرانسوی در ضخامت 2 تا 2.5 و طول 6 متر تولید می‌شود ساخت چهارچوب در و پنجره

این محصولات به دلیل شکل ظاهری به این نام معروفند. از جمله پروفیل‌های باز می‌توان به پروفیل z، پروفیل سپری، پروفیل کلاهی و پروفیل فرانسوی اشاره کرد.

پروفیل باز سپری

این پروفیل‌های T شکل به سپری معروف بوده و دارای قاعده و ارتفاع‌ برابر و یا متفاوت هستند. عمده کاربرد آن‌ها در ساخت اعضای مرکب و اتصالات سازه‌های فولادی است. سپری‌ها دارای اندازه‌های مختلف قاعده و ارتفاع بوده و عیب اصلی این مقاطع مقاومت خمشی کم آنها و سطوح مایل به بالاست که در اتصالات ایجاد مشکل می‌کنند. این مقطع اکثرا در ساخت خرپا، در و پنجره، سقف شیروانی و اسکلت سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل باز Z

این پروفیل به شکل Z بوده و نیم رخ زد نیز نامیده می‌شود. عمده کاربرد آن در پوشش سقف‌های شیب‌دار و کشتی سازی است. در نقشه‌های مهندسی با Z نشان داده شده و عدد نشان داده شده پس از این حرف ارتفاع پروفیل را نشان می‌دهد.

پروفیل‌ Z در سایزهای 16 تا 22 و ضخامت‌های 2، 2.5 و 3 میلی‌متر و طول‌های 4، 6 و 7 متر موجود است. قیمت پروفیل زد را می‌توانید در صفحه مربوطه در سایت مرکزآهن مشاهده نمایید. برای اطلاع از بهترین کارخانه‌های تولید پروفیل در ایران می‌توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

پروفیل باز کلاهی یا HAT

یکی از پروفیل‌‌های باز پرکاربرد پروفیل‌های کلاهی هستند که از جمله کاربردهای آن‌ها می‌توان به استفاده در ماشین آلات صنعتی و سطوح انتقال اشاره کرد.

پروفیل باز فرانسوی

پروفیل فرانسوی در ساخت چهارچوب درب و پنجره مورد استفاده بوده و با استفاده از نورد سرد در ضخامت‌های 2 تا 2.5 و طول 6 متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. قیمت پروفیل فرانسوی را می‌توانید از کارشناسان مرکزآهن استعلام بگیرید.

پروفیل بسته مربع یا مستطیل شکل

این دسته از پروفیل‌ها یکی از رایج‌ترین محصولات برای تولید درب و پنجره، راه پله، ستون ساختمان، پاساژها، نرده‌کشی خیابان و ساخت اسکلت فلزی است. به این محصولات در سایزهای بزرگ، پروفیل ستونی نیز گفته می‌شود.

پروفیل بسته لنگه دری

پروفیل لنگه دری برای ساخت چهارچوب درب و پنجره مورداستفاده بوده و همچنین از  آن جهت تولید پروفیل فرانسوی نیز استفاده می‌شود. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت پروفیل در و پنجره به لینک مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

پروفیل کلافی

روش تولید این پروفیل‌ها نورد گرم بوده و در ضخامت 0.9 تا 2.5 میلی‌متر و طول 6 متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این محصول نیز عموما در تولید درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل HSS

این پروفیل دارای سطح مقطع مربع، مستطیل و دایره شکل بوده و در ساخت پل‌ها، مراکز خرید و واحدهای مسکونی کاربرد فراوانی دارد. این دسته از محصولات دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی و آتش سوزی بوده و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

معرفی انواع پروفیل قوطی ساختمانی براساس جنس و وزن

پروفیل سبک

پروفیل‌های سبک با استفاده از ورق روغنی در نورد سرد تولید می‌شوند. این پروفیل‌ها ضخامت کمی داشته و به راحتی فرم می‌گیرند. بیشترین استفاده از این دسته پروفیل‌ها در ساخت لوازم خانگی، لوله اگزوز خودرو، بدنه و فرمان ماشین و ساخت پایه تخت و مبل است. ورق‌های مورد استفاده در ساخت پروفیل‌های مبلی دارای ضخامت 0.5 تا 1.5 میلی‌متر است.

پروفیل سنگین

پروفیل‌های سنگین را با استفاده از ورق سیاه تولید می‌کنند. ضخامت بالای ورق‌های مورد استفاده در ساخت این پروفیل آن را به پروفیل سنگین معروف کرده است. برای تولید این پروفیل زمان و هزینه بیشتری لازم بوده و دارای ضخامتی از 6 میلی‌متر به بالاست. از این پروفیل‌ها برای ساخت سازه‌های بزرگ، مانند پل، تابلوی تبلیغاتی، تجهیزات صنایع نظامی و سایر موارد استفاده می‌شود.

پروفیل آلومینیوم

پروفیل آلومینیوم رنگی سفید و روشن داشته و به زیباتر شدن ساختمان کمک می‌نماید. به همین دلیل استفاده از این محصول به مشتریانی که به جلوه و ظاهر درب و پنجره اهمیت می‌دهند پیشنهاد می‌شود.

از دیگر مزایای پروفیل آلومینیوم می‌توان به جلوگیری از هدر رفتن انرژی اشاره کرد. این محصول دچار خوردگی نمی‌شود و وزن کمی دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های این پروفیل ارزان بودن قیمت قوطی آلومینیوم است.

پروفیل استنلس استیل

این دسته از پروفیل‌ها با گرید 200، 300 و 400 تولید می‌شوند. تراکم و چگالی پروفیل استنلس استیل 200، کمتر از 300 و 400 است. مقاومت بالا و خاصیت ضد زنگ از مهمترین ویژگی‌های این پروفیل به شمار می‌رود.

از آن جایی که پروفیل‌های استنلس استیل در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورداستفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی در هر مکانی که امکان زنگ زدگی وجود دارد بهتر است که از پروفیل‌های استنلس استیل استفاده شود. ضخامت این پروفیل‌ها از 1 میلی‌متر به بالا است.

پروفیل
نمونه‌ای از پروفیل‌های کامپوزیتی

پروفیل کامپوزیتی

یکی از پروفیل‌های مورداستفاده در صنعت پروفیل‌های کامپوزیتی هستند. از مهمترین ویژگی‌های این پروفیل‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد. از این پروفیل عموما در مناطق زلزله‌خیز استفاده می‌شود.

پروفیل گالوانیزه

زمانی که پروفیل را با روکشِ روی، پوشش می‌دهند پروفیل گالوانیزه تولید می‌شود. این دسته از پروفیل‌ها دارای استحکام بالایی بوده و در برابر خوردگی نیز مقاوم هستند. در اکثر مواقع از این پروفیل برای قسمت خارجی ساختمان مانند چهارچوب درب و پنجره استفاده می‌شود. به دلیل قیمت بالای این محصول در خیلی از موارد به جای آن از پروفیل آلومینیوم استفاده می‌شود.

معرفی انواع پروفیل فولادی براساس ابعاد

ابعاد مختلفی از پروفیل فولادی در بازار موجود بوده که هریک دارای کاربردهای مختلفی هستند. برای اطلاع از ابعاد پروفیل قوطی موجود در بازار می‌توانید به مقاله موجود در سایت مرکزآهن مراجعه کنید. در ادامه به بررسی پرکاربردترین ابعاد قوطی پروفیل خواهیم پرداخت.

قوطی پروفیل مربعی
تصویری از قوطی پروفیل 2 در 2

قوطی 2×2

قوطی 2*2 یکی از انواع پروفیل با مقطع مربع شکل بوده که کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. این محصول در شاخه‌های 6 و 12 متری موجود بوده و در انواع مصارف صنعتی و ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در واقع این سایز از پروفیل را می‌توان پرفروش‌ترین مقطع درنظر گرفت.

سایز 2*2 پروفیل فولادی به دلیل وزن پایین و سبکی نسبت به سایر ابعاد نیز قیمت مناسب‌تری داشته و یکی از دلایل محبوبیت این محصول را می‌توان مقرون به صرفه بودن آن دانست. برای اطلاع از قیمت قوطی ۲×۲ می‌توانید به صفحه موجود در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

قوطی 4×4

یکی دیگر از انواع پروفیل‌های مربع شکل، قوطی با سطح مقطع 4*4 است. این محصول در ضخامت و طول‌های مختلفی موجود بوده و لازم است براساس نیاز پروژه انتخاب شوند. به دلیل ابعاد کوچک قوطی 4×4 از این محصول بیشتر در ساخت سازه و یا به عنوان پروفیل درب و پنجره استفاده می‌شود. همچنین قیمت مناسب این پروفیل را می‌توان از دیگر دلایل فروش بالای آن دانست. قیمت قوطی ۴×۴ را می‌توانید در سایت مرکزآهن مشاهده کنید.

قوطی 4*8

قوطی سایز 4*8 در دسته پروفیل‌های مستطیل شکل است که در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. این محصول نسبت به ابعاد 2*2 و 4*4 وزن بیشتری داشته و از قیمت بالاتری هم دارد. از قوطی 4*8 در ساخت سازه و یا صنایع بزرگ استفاده می‌شود. جدول ابعاد و ضخامت‌های کامل این محصول را می‌توانید در سایت مرکزآهن به همراه قیمت قوطی ۴×۸ برندهای مختلف مشاهده کنید.

پروفیل
استفاده از انواع پروفیل

موارد مصرف انواع پروفیل فولادی

همانطور که دیدید، انواع مختلفی از پروفیل‌ها در بازار موجود هستند بنابراین کاربرد آن‌ها نیز بسیار گسترده است. در ادامه به معرفی تعدادی از مصارف پروفیل‌های فلزی در بازار خواهیم پرداخت:

  • پروفیل‌های مربع و مستطیل با مقطع کوچک به عنوان نرده‌های فلزی برای در و پنجره ساختمان؛ کناره راه پله‌ها و نرده‌کشی اطراف کارخانجات
  • پروفیل‌های مربع و مستطیل با مقطع بزرگ برای ساختن اسکلت فلزی و ستون
  • شاسی تریلرها و نفت کش‌ها
  • صنایع خودروسازی
  • ساخت پایه میز و صندلی
  • پوشش سقف سوله
  • ساخت چهارچوب‌های بزرگ آهنی و قالب‌های فلزی

لازم به ذکر است که این موارد تنها بخش کوچکی از کاربرد پروفیل‌ها هستند.

جمع بندی

هنگام خرید پروفیل دقت به نوع، ابعاد پروفیل قوطی موجود در بازار جنس و ابعاد محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص وزن پروفیل، قیمت پروفیل اصفهان و سایر کارخانجات و همچنین تهیه محصول مناسب با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و از کارشناسان مرکزآهن راهنمایی بخواهید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد