عرضه میلگرد و آهن اسفنجی بورس کالا و تاثیر بر بازار داخلی

2 سال پیش1562بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
عرضه میلگرد و آهن اسفنجی بورس کالا و تاثیر بر بازار داخلی

تحلیل بورس کالا هفت خرداد 97

به گفته گزارشگر فولاد در معاملات روز گذشته بورس کالا؛ آهن اسفنجی سیرجان با حدود 7% افزایش قیمت و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد فولاد آذربایجان نیز بدون تغییر قیمت معامله شد.

عرضه های فولادی بورس کالا در روز گذشته به قرار زیر بود:

  • سبد میلگرد ذوب آهن اصفهان در قیمت 2680 تومان
  • سبد میلگرد فولاد میانه در قیمت 2560 تومان ( که نسب به عرضه قبلی افزایش نرخ داشته است )
  • آهن اسفنجی جهان فولاد سیرجان در قیمت 1180 تومان

در روز گذشته آهن اسفنجی سیرجان با حدود 7 درصد افزایش قیمت معامله شد. معاملات اخیر آهن اسفنجی در چند وقت اخیر که از عرضه 1130 تومانی شروع و به عرضه 1180 تومانی روز گذشته ختم شده است این سیگنال را به بازار فولاد کشور می دهد که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد داخلی طبق انتظار برخی فعالان بازار خیال پایین آمدن را ندارد.

هم چنین قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و فولاد آذربایجان نیز بدون تغییر معامله شد. البته قیمت پایه فولاد آذربایجان در عرضه روز گذشته نسبت به عرضه قبلی افزایش نرخ داشت.

خبر دیگری که در روز گذشته بورس کالا مشاهده گردید همزمان با شروع معاملات بورس کالا در روز دوشنبه در مجموع مقدار 27507 تن ورق گرم مچینگ خواهد شد.

تاثیر تغییرات قیمت آهن اسفنجی بورس کالا بر قیمت میلگرد

اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت به نظر  می رسد؛  رقابت 7 درصدی یا گاها رقابتی که مدتی است در خرید آهن اسفنجی پیش می آید؛ ممکن است این شائبه را در ذهن برخی ایجاد نماید که افزایش قیمت ها بر پایه این معاملات در کلیه حوزه های فولادی مسجل و بایسته است؛

لازم به توضیح است که

اولا عمده آهن اسفنجی مواد اولیه زنجیره‌ تامین گروه A را تشکیل می دهد و در خصوص زنجیره‌ تامین گروه B یا تولیدکنندگان واقعا خصوصی؛ بیشتر نوسانات قراضه آهن تاثیر گذار بوده و در واقع حرف اول را می زند.

دوم این که کافی است نیم نگاهی به نرخ مواد اولیه هر دو زنجیره و نرخ محصول نهایی فولادسازان برای مثال قیمت میلگرد هر دو زنجیره بیندازیم:

قیمت میلگرد بورس

میانگین نرخ قراضه آهن با 9 درصد مالیات ارزش افزوده 1850 تومان به ازای هر کیلو و میانگین آخرین نرخ شمش القایی حدود 2490 تومان با VAT

میانگین نرخ آهن اسفنجی که روز گذشته در بورس کالا معامله شد حدود 1260 تومان که با 9 درصد حدود 1370 تومان به ازای هر کیلو و آخرین نرخ شمش قوس معامله شده در بورس 2411 تومان با VAT حدود 2625 تومان به ازای هر کیلو

با یک حساب سرانگشتی عمق برخورداری از رانت موجود در فولاد ساز گروه A را دریابید : مارجین فولادساز گروه B حدود 640 تومان به ازای هر کیلو؛  مارجین فولادساز گروه A حدود 1250 تومان یا دو برابر گروه B !

مسموم سازی بازار داخلی با رقابت های بیهوده

روشن است که نرخ پایین مواد اولیه فولادسازان گروه A و مارجین جذاب موجود برای آن ها با برخورداری از رانت مواد اولیه پایین و نرخ فروش بالا؛ نه تنها امکان هرگونه رقابت برای تصاحب آهن اسفنجی در بورس کالا را برای آن ها باز می گذارد.

بلکه این گروه از فولادسازان با توجه به کمبود مواد اولیه برای آن ها با نفوذ و بلعیدن قراضه آهن و پیشنهاد قیمت های به مراتب جذاب تر به واسطه مارجین تضمین شده برای آن ها؛ در آینده ای نه چندان دور کلیه فعالان زنجیره‌ تامین گروه B را به سمت نابودی تدریجی سوق خواهند داد.

لذا رقابت 7 درصدی برای تصاحب مواد اولیه غالب گروه A ؛ نمی بایست مسئله مهمی برای تولیدکنندگان شمش این گروه با توجه به این مارجین قابل توجه برای آن ها بوده باشد.

و این شائبه را به وجود آورد تا دستاویزی گردد برای التهاب دادن به بازار و ادامه مسموم سازی های فضای کنونی بازار داخلی؛ چرا که این رقابت در واقع تنها اندکی از حاشیه سود سرشار آنها را کم کرده و شاید کمی و گوشه ای از مارجین آن ها را تحت تاثیر قرار دهد...

از جمله تغییرات قیمت دیگری که در روز گذشته و پس از عرضه های بورس کالا مشاهده گردید تغییرات قیمت قوطی آهن بود. به غیر از جهان پروفیل پارس که طی روز گذشته 30 تومان افزایش قیمت داشته است قیمت پروفیل هیربد نیز کیلویی 20 تومان افزایش داشته است.

باید دید در روزهای آتی و با توجه به تصمیمات اخذ شده در خصوص رانندگان چه تغییرات دیگری در قیمت محصولات فولادی و قیمت میلگرد بازار داخلی رخ خواهد داد؟

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد