مجتمع فولاد ویان

1 ماه پیش11371بازدید0دیدگاه3.9امتیاز (27 رای)
مجتمع فولاد ویان

کارخانه ویان همدان به عنوان مدرن‌ترین کارخانه فولادسازی در خاورمیانه با بالاترین ظرفیت تولید شمش فولادی در بخش خصوصی کشور شناخته می‌شود. این مجتمع عظیم در سال 1381 در 42 کیلومتری جاده همدان تهران، جنوب شرقی نیروگاه شهید مفتح تاسیس گردید. محصولات این مجتمع شامل شمش فولاد آلیاژی سبک ساختمانی یا همان بیلت است که به ظرفیت 550 هزار تن در سال تولید می‌گردد.

کارخانه فولاد ویان همدان

مجتمع فولاد ویان، زمینه اشتغال را برای 150 نفر به طور مستقیم و فرصت شغلی برای 440 نفر به طور غیر مستقیم به وجود آورده است. تکنولوژی خطوط تولید این مجتمع از شرکت فوست آلبین اتریش خریداری شده که دارای مدرن‌ترین تکنولوژی تولید فولاد، توسط کوره‌های قوس الکتریکی است! اهداف کلان این واحد تولیدی همیشه افزایش سطح تولید، افزایش کیفیت و رضایت مشتریان، افزایش ایمنی و کاهش حوادث بوده است. مدیر عامل فولاد ویان آقای سیدمهدی مقدس‌زاده است.

ویان
محصولات کارخانه ویان

معرفی و آشنایی با محصولات مجتمع فولاد ویان

در حال حاضر تولیدات مجتمع فولاد ویان شامل بیلت به عرض 120 و 150 میلی‌متر است که در صورت نیاز انبوه بازار مصرفی به مقاطع دیگر، تولید در محدوده عرض 100 تا 160 میلیمتر با اندازه مورد نیاز بازار از جمله اهداف توسعه طلبانه این مجتمع است.

نوع فولادهای تولیدی در این مجتمع به فولادهای کم کربن و متوسط کم کربن اختصاص یافته است که در حال حاضر عمدتا فولادهای St3sp و St5sp مطابق با استانداردهای Gost، St37-2 و St 50-2 و استاندارد DIN جهت کاربردهای ساختمانی تولید گردیده و به بازار مصرفی عرضه می‌شود.

کاربرد نهایی شمش تولیدی این مجتمع برای تهیه انواع تیرآهن، ناودانی، نبشی، میلگرد و غیره است. قیمت تمام محصولات این کارخانه از جمله قیمت تیرآهن، میلگرد و ... را می‌توانید روزانه از سایت مرکزآهن استعلام بگیرید. در جدول زیر مقادیر ترکیبات شیمیایی شمش تولیدی این مجتمع را مشاهده می‌کنیم:

کربن سیلسیم منگنز فسفر گوگرد مسنیکل کروم
0.28 تا 0.370.15 تا 0.300.50 تا 0.800.04 0.30 0.30 0.30 0.30

در سایه حمایت‌های بی دریغ مدیران سازمان، مجتمع فولاد ویان توانست گواهینامه سه استاندارد مختلف (که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم) را از شرکت TUV-NORD آلمان از معتبرترین شرکت‌های ارائه کننده گواهینامه‌های سیستم مدیریت در صنعت فولاد را کسب نماید. این شرکت در سال 1396 با کسب نشان دو ستاره تلاشگران بهره‌وری، لوح تقدیر و نشان تعالی سازمانی را از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران دریافت نمود.

نمایی از معتبرترین شرکت‌ ارائه کننده گواهینامه‌های سیستم مدیریت در صنعت فولاد TUV-NORD آلمان

کیفیت محصولات فولاد ویان

از آنجا که توانائی تجهیزات و فرآیند تولید از قابلیت بالایی در سطح کشور برخوردار است، محصولات این مجتمع با کیفیت مطلوب دارای کاربردهای صنعتی بوده و انواع فولاد کم آلیاژ و آلیاژ متوسط قابل مصرف در صنعت با استانداردهای رایج جهان تولید می‌گردد. ضمنا این شرکت در نظر دارد جهت تامین هر چه بیشتر نیازهای صنعت کشور با افزودن برخی از لوازم مورد نیاز برای بهبود فرآیند متالوژی ثانویه، روند تولید را به سمت فولادهای کیفی و خاص توسعه دهد.

پروژه‌ های مجتمع فولاد ویان

از جمله پروژه‌های اجرا شده در این مجتمع تولیدی برای بهبود فرآیند تولیدی می‌توان به استفاده از موارد زیر اشاره کرد:

 • مخزن کمکی شارژ اسفنجی
 • تزریق کربن از دریچه سرباره
 • بهبود وضعیت سرباره کوره
 • راه اندازی دستگاه پرس کاتر قراضه
 • بهبود کیفیت کک سایز 9-4 میلیمتر و کاهش زمان بای پس
 • ایجاد مکانیزم کنترل و نظارت بر کیفیت قطعات
 • تدوین روش جهت اجرای پروژه‌های تغییر طرح
 • بررسی محاسبات و نظارت بر اجرای طرح‌های ارجاعی
 • تهیه فرم‌های PM و راه اندازی CM
 • پیاده سازی 5S
 • تجزیه و تحلیل خرابی‌ها
 • تدوین آئین‌نامه امور رفاهی و انگیزشی
 • انجام نظر سنجی‌های ادواری و توسعه نظام
گواهینامه
تصاویر گواهینامه‌های دریافتی مجتمع فولاد ویان

معرفی گواهینامه های دریافتی مجتمع فولاد ویان

در راستای پیشرفت روز افزون این مجتمع و استاندارد سازی فرآیندهای جاری و با استفاده از متدهای مدیریتی روز دنیا این مجتمع موفق به کسب گواهینامه‌های استانداردسازی در سطح بین‌المللی گردیده است. این مجتمع الزامات گواهینامه‌های زیر را در راستای تعالی سازمانی از سال 1392 تا سال 1395 با نظر مدیریت شرکت، پیاده سازی نموده است:

 1. گواهینامه ISO 9001:2015 در راستای مدیریت کیفیت
 2. گواهینامه ISO 14001: 2015 در زمینه مدیریت زیست محیطی
 3. گواهینامه OHSAS18001:2007 در زمینه سیستم ارزیابی ایمنی و بهداشت

این مجتمع در سال 1395 در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست شرکت نمود و حمایت خود را از محیط زیست سالم و پاک اعلام داشت. در همین سال لوح سپاس از اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت نمود. در سال 1394 در اولین همایش استانی کاربرد فناوری اطلاعات در صنعت عنوان واحد صنعتی نمونه استان همدان را از آن خود کرد و تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان را دریافت نمود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد