3.4/5
19رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد

شرکت فولاد آلیاژی یزد در سال 1369 در جهت تولید انواع میلگرد آهنی و فولادی تاسیس گردید و تمرکز اصلی این شرکت بیشتر در زمینه پروسه های تکمیلی برای محصولات فولادی اعم از پوسته کنی، پولیش، صافکاری و غیره می باشد که در ادامه به تفصیل به آن ها خواهیم پرداخت. در واقع عملیات تکمیلی در این کارخانه در جهت بهبود یافتن خواص مکانیکی و افزایش کیفیت محصولات تولیدی صورت می گیرد.

فولاد آلیاژی چیست ؟

برای بهبود خواص مکانیکی فولاد در صنعت این محصول را با عناصری همچون نیکل، کروم و مولیبدن ترکیب کرده و به صورت آلیاژ در می آورند. برای بهبود خواص فولاد می توان 1 تا 50 درصد وزن آن را با عناصر مختلف آلیاژ کرد. به طور کلی آلیاژهای این محصول در دو رده کم آلیاژ و پر آلیاژ قرار می گیرد. خود فولاد در واقع نوعی آلیاژ آهن با عنصر کربن می باشد ولی منظور از فولاد آلیاژی ترکیب فولاد با دیگر عناصر می باشد. تفاوت فولاد کم آلیاژ و پر آلیاژ حدود 8-4 درصد می باشد.

شرکت فولاد آلیاژی یزد

معرفی واحدهای مختلف کارخانه فولاد آلیاژی یزد

همان طور که ذکر شد هدف اصلی کارخانه فولاد آلیاژی تولید پروسه های تکمیلی زیر می باشد.

 • کشش
 • پولیش
 • پوسته کنی
 • صافکاری
 • تابگیری
 • نورد سرد
 • سایزینگ
 • تست عیوب سطحی و داخلی انواع فولادهای آلیاژی

در واقع این شرکت را می توان حد میانی شرکت های تولیدکننده محصولات فولادی با صنایعی همچون صنعت خودروسازی و زیرمجموعه فولاد آلیاژی ایران دانست. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص برخی از پروسه های تکمیلی در این مجموعه خواهیم پرداخت.

واحد کشش: مواد اولیه در این بخش شامل میلگردهای نورد شده با اندازه های 60-12 میلی متر می باشد که در نهایت به میلگردهای کشیده شده مطابق استاندارد DIN 10278 تبدیل می گردند. این واحد در سال 1380 و با ظرفیت 3500 تن به بهره برداری رسید.

واحد پیلینگ: در این واحد میلگردها در اندازه های 50-20 میلی متر وارد شده و تبدیل به میلگردهای پیلینگ شده مطابق استاندارد DIN 10278 می شوند.

واحد تابگیری: در این واحد میلگردها در اندازه های 200-10 میلی متر تابگیری می گردند. این واحد در سال 1387 و با ظرفیت سالانه 50000 تن به بهره برداری رسیده است.

واحد بازرسی محصولات: میلگردهای تولیدی در این بخش تست شده و آزمایشاتی بر روی آن ها انجام می گیرد. این واحد در سال 1389 به بهره برداری رسید.

واحد کنترل و بازرسی: پس از طی مراحل قبل در این مرحله آزمایشاتی اعم از کنترل ابعادی، آنالیز شیمیایی، سختی و صافی سطح بر روی مقاطع گرد انجام گردیده و پس از اخذ گواهی نامه کیفیت محصول به مشتری تحویل داده می شود.

کارخانه فولاد آلیاژی یزد

بررسی فرآیند تولید در شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد

میلگردها ابتدا به واحد کشش و پولیش فرستاده می شوند. در این بخش پوسته های اکسیدی بر روی این محصولات حذف و بر روی آن حفره هایی ایجاد می گردد. ایجاد این حفره ها پروسه کشش میلگرد را راحت می کند. پیش از ورود به واحد کشش سر میلگرد در دستگاه نوک تراشی قرار می گیرد. طی این فرآیند سر میلگرد جهت ورود به قالب کشش به میزان 20-15 سانتی متر تراشیده می شود و به واحد کشش وارد می گردد. در واحد کشش، میلگرد کشیده شده و به سایزهای مختلفی تبدیل می گردد. سپس تنش های باقی مانده حذف گردیده و پس از تابگیری به بخش بسته بندی فرستاده می شوند.

در طی فرآیند پیلینگ و پولیش نیز تنش ها و تاب های محصولات حذف گردیده و در بخش پیلینگ عملیات باربرداری و پوسته کنی بر روی میلگردها صورت می گیرد. این عملیات جهت بهبود صافی سطح میلگرد صورت می گیرد. در بخش تست و تابگیری نیز ، تست عیوب سطحی و داخلی محصولات انجام می شود.

همچنین این شرکت در بخش تولید انواع میلگرد نیز فعالیت دارد. ظرفیت انواع میلگرد آهنی و فولادی 12000 تن، شافت کشیده شده و پولیش شده 15000 تن و فرم دهی انواع فلزات 50000 تن می باشد.

محصولات شرکت فولاد آلیاژی یزد شامل موارد زیر است

میلگرد تابگیری شده از قطر 10 تا 200 میلی متر

میلگرد کشیده شده از قطر 10 تا 60 میلی متر

میلگرد پولیش شده از قطر 10 تا 60 میلی متر

میلگرد تست شده از قطر 20 تا 200 میلی متر

میلگرد پوسته برداری شده (پیل شده) از قطر 20 تا 80 میلی متر

میلگرد فولاد آلیاژی یزد

تسمه نوردی ضخامت 25 تا 60 میلی متر و عرض 25 تا 160 میلی متر

تسمه تابگیری شده ضخامت 5 تا 60 میلی متر و عرض 25 تا 120 میلی متر

تسمه فولاد آلیاژی یزد

چهارگوش لب گرد از 40 تا 160 میلی متر و از 45 تا 120 میلی متر

محصولات فولاد آلیاژی یزد

افزایش سرمایه شرکت

با افزایش قیمت دلار در سال 91، مواد اولیه مورد نیاز شرکت فولاد آلیاژی نیز از افزایش قیمت های ناشی از صعود نرخ ارز بی بهره نبوده و لذا شرکت ناچار به افزایش سرمایه در گردش مورد نیاز جهت انجام فعالیت های تولیدی خود گردید. چراکه از یک سو از لحظه خرید مواد اولیه و ورود مواد به انبارهای شرکت؛ با کارگیری این مواد در فرآیند تولید و نهایتا فروش محصول به مشتری تا زمان وصول مطالبات از مشتری، نقدینگی لازم برای سرمایه در گردش تامین نخواهد شد و از سوی دیگر نیاز به نقدینگی بیشتر جهت مقاومت در برابر افزایش قیمت ها و حفظ تولید ، در طول این مدت شرکت را با مشکل مضاعف کمبود نقدینگی به منظور استمرار فعالیت های تولیدی مواجه خواهد کرد.

شرایط موجود شرکت را ناگزیر ساخت تا در جهت مقابله با کمبود نقدینگی و نیز ادامه فعالیت های تولیدی و نهایتا حفظ سهم بازار تولیدات خود، اقدام به تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای مدت مذکور نماید. شایان ذکر است از دیگر تبعات منفی عدم وجود نقدینگی در شرکت، کاهش ظرفیت های تولیدی و یا عدم رشد و افزایش این ظرفیت ها خواهد بود که در نتیجه سهم تولیدات شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد در بازار کاهش خواهد یافت . لازم به توضیح است که شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد در سال های 87، 88 و 89 از محل آورده نقدی به منظور اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش اقدام به افزایش سرمایه نموده است.

آدرس کارخانه

یزد – جاده خضر آباد – جاده فولاد آلیاژی – جاده نیروگاه خورشیدی – روبروی نیروگاه خورشیدی

3.4/5
19رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0