3.2/5
61رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تیرآهن و انواع آن

تیرآهن از مهمترین نوع پروفیل های ساختمان به شمار می رود به همین خاطر است که خرید تیرآهن نیز مهم تلقی می شود. تیر آهن به دو صورت معمولی است که با علامت اختصاری I ویا NP  نوشته شده و تیر آهن بال پهن نیز با علامت H و یا IPB نوشته می شود که ارتفاع و بال آن مساوی می باشد. تیرآهن نوع اول معمولی بوده ارتفاعی معادل 80 تا 600 میلی متر دارد که البته بیشتر عرضه می شود و بیشتر مورد استفاده ی عموم قرار می گیرد.  موارد استفاده ی آن در ستون ها، خرپا ها، نعل درگاه ها، بیم ها، پوشش سقف ها و پل های لانه زنبوری است. خرید تیرآهن مهم است چرا که تیر آهن از مهم ‌ترین پروفیل های ساختمانی است که اغلب در پروژه‌های صنعتی هم کاربرد دارد. در هنگام خرید تیر آهن دقت کنید که تیرآهن به سه صورت تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و همچنین تیرآهن IPB (بال پهن) یافت می‌شود. تیر آهن IPE و INP ارتفاعی معادل ۸۰–۶۰۰ میلی متر و تیرآهن IPB ارتفاعی برابر با ۱۰۰–۱۰۰۰ میلی متر دارد. تیرآهن معمولی و البته استاندارد I شکل در ایران موجود می باشد. این تیرآهن بر طبق استانداردهای اروپا تولید شده و ضخامت بال آن ثابت می باشد.

مشاهده نسخه: انواع تیرآهن، علامت اختصاری و استانداردهای ارائه شده در صنعت

علامت اختصاری تیرآهن

تیرآهن INP
تیرآهن I شکل طبق استاندارهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می شود.

تیرآهن IPB
تیرآهن H شکل یا تیر آهن‌های عریض تر به گونه ای هستند که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE بیشتر شده است.

نکته: علامت L نشان دهنده سبک بودن و علامت V نشان دهنده سنگین بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده ی تیرآهن های عریض و سنگین و IPBL نشان دهنده ی تیرآهن های عریض سبک می‌باشد.

تیرآهن یکی از مهمترین ویژگی ها و اجزای یک ساختمان است و همانطور که قبلا هم گفته شد، تیر آهن ها داری سه نوع استاندارد جهانی می باشند. این استاندارد ها در هنگام خرید تیرآهن باید به سمع خریدار برسد.

تیر آهن  IPE : این تیر آهن ها در ایران و کشور های اروپایی تولید می شود و شکل آن ها I مانند است همچنین ضخامت بال های آن هم تغییر پذیر نمی باشد.
تیر آهن INP: اغلب این تیر آهن ها در بازار های چین و روسیه تهیه و عرضه می شود. این تیر آهن ها I  مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیر آهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر میشود.

تیر آهن IPB: تیر آهن عریض یا بال پهن H شکل است که طول بال ها نسبت به تیر آهن  IPE بزرگ تر می باشد.
هنگامی که کلمه ی لاتین V در کنار نام تیر آهن قرار می گیرد به معنای آن است که تیر آهن سنگین وزن می باشد IPBv  و هرگاه که حرف L در کنار نام تیر آهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیر آهن سبک وزن می باشد.

خرید تیرآهن ذوب آهن اصفهان

 معمولا در کارخانه های ساخت تیر آهن از دو نوع استاندارد پیروی می‌ شود:

۱ – استاندارد IPE
تیرآهن، محصولات کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این مدل می‌باشند. بارزترین ویژگی این نوع تیر آهن این است که اگر از هر دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید، ضخامت بال‌های ابتدا و انتهای آن کاملاً یکنواخت و یکسان می‌باشد. معمولا نقشه ی ساختمان هایی که به وسیله ی مهندسان کشورمان تهیه می‌ شود بر اساس این نوع استاندارد بوده و این نوع تیرآهن در میان مشتریان از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

۲ – استاندارد INP
تیرآهن هایی که طبق این استاندارد تهیه و تولید می‌شوند بیشتر در کشور چین و روسیه می‌باشند. از ویژگی های بارز آن؛ نازکی بال‌ها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن به مرور آن در انتها می‌باشد، به طوری که اگر از سر تیر آهن با دقت به آن نگاه کنید، شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ها مشاهده خواهید کرد.

تیرآهن‌های وارداتی موجود در بازار ایران در شرایط کنونی از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران برخوردار می‌باشد. تیر آهن‌های IPE وارداتی اکثرا مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و نیز کشور کره می‌باشند .

البته تیرآهن IPE کشور چین و روسیه هم در بازار ایران موجود است، ولی چون که این دو کشور با استفاده از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید نموده‌اند، بنابراین مصرف کنندگان بعضی اوقات در تشخیص IPE یا INP بودن محصول این دو کشور دچار مشکل می شوند و بسیار پیش آمده است که پس از خرید و تخلیه ی کالاها در محل ساخت و ساز و یا بدتر از آن، پس از این که ساختمان نیمه ساخته شد، متوجه شده‌اند که تیر آهن‌ های مصرفی آن‌ها از نوع INP بوده است ، حال آنکه نقشه ی ساختمانی آن‌ها بر اساس IPE بوده و دچار ضرر و زیان بسیاری می‌ شوند. البته اگر نقشه ی ساختمان در ابتدا بر اساس INP باشد عکس این قضیه نیز صادق است.

مشخصه ی بارز تیرآهن‌ های تولید شده در ذوب آهن اصفهان این است که آرم ESCO در یک طرف (بال) تیر آهن است و به فاصله ی هر ۲ متر این آرم به شکل برجستگی و حک شده قابل رویت است. خرید تیر آهن‌های لانه زنبوری
تعریف تیر آهن‌های لانه زنبوری
دلیل نام‌گذاری تیر های لانه زنبوری این است که شکل گیری این تیرها پس از عملیات (بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل به شکل لانه ی زنبور و شش ضلعی است . این‌گونه تیرها در طول خود، حفره های توخالی (در جان ) دارند که به لانه ی زنبور شبیه می باشد. به همین دلیل به این گونه تیرها لانه زنبوری می گویند .
هدف از ساخت تیر های لانه زنبوری این است که تیر توان خمشی بیشتری را با یک خیز (تغییر شکل ) نسبتاً کم و وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده ی شبیه به آن تحمل کند . ارتفاع پروفیل ۱۸ را که دارای ۱۸ سانتی متر ارتفاع می باشد را می‌توان تا ۲۷ سانتی متر بیشتر کرد. محاسن و معایب تیر لانه زنبوری
با توجه به توضیحات داده شده در بالا با تبدیل تیر آهن معمولی به لانه زنبوری مدول مقطع و ممان اینرسی مقطع تیر آهن بیشتر خواهد شد و نیز در قدم دوم، مقاومت خمشی تیر آهن نیز بیشتر می گردد. در نتیجه یک تیرآهن با ارتفاع بیشتر قوی‌تر و هم‌وزن نسبت به تیر اصلی خواهیم داشت.
در گام سوم هم با سبک بودن تیر آهن و کم شدن وزن آن از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر خواهد بود .  در گام چهارم از فضا ها یا حفره های ایجاد شده در جان تیر می‌توان برای عبور دادن لوله های تاسیساتی و برق استفاده کرد .  در ساختن تیرهای  لانه زنبوری که باعث افزایش ارتفاع تیر می‌شود، باید به طور کامل استاندارد رعایت گردد زیرا در غیر این صورت خریدار با خطر خراب شدن تیر زیر بار وارد شده مواجه می شود. خرید تیر آهن یک امر ضروری است اما توجه به این نکات نیز حائز اهمیت است.

علامت اختصاری تیرآهن

تیر آهن از مصالح پرکاربرد و کلیدی در صنعت ساختمان سازی است که نقش مهمی را در اسکلت بندی ساختمان ایفا می کند. این محصول در چهار نوع متفاوت تولید می شود که هر کدام از آن ها کاربرد مخصوص به خود را دارند. در این جا ابتدا تیرآهن نوع اروپایی که با علامت اختصاری INP معروف است را توضیح می دهیم و در ادامه تیر آهن نیم پهن ، تیر آهن بال پهن و تیرآهن لانه زنبوری را شرح می دهیم.

 • تیرآهن نوع اروپایی

این محصول در بازار ایران به تیرآهن معمولی شناخته می شود، البته که بعضی از فعالان این عرصه ، این محصول را به عنوان تیرآهن نرمال یا پروفیل نرمال نیز می شناسند. علامت اختصاری این محصول INP است که در ساخت ستون و خرپاها از آن استفاده می کنند. اندازه این محصول را می توان این گونه شرح داد که طول با علامت اختصاری m مشخص می شود و بین 8 تا 16 متر است. ارتفاع را با حرف h نشان می دهند که به ترتیب 80 ، 100 ، 120 تا 600 میلی متر ارتفاع دارد و عرض را با علامت b نشان می دهند که در عرض های متفاوتی مانند 42 ، 50 ، 58 تا 215 میلی متر تولید می شود. اگر بر روی یک تیرآهن INP16 حک شده بود به این معناست که این محصول از نوع تیرآهن معمولی است و ارتفاع آن 16 سانتی متر یا 160 میلی متر می باشد.

 • تیرآهن نیم پهن

این پروفیل به تیرآهن نیم پهن یا سبک معروف است و شباهت زیادی با INP دارد با این تفاوت که ضخامت جان آن کمتر و عرض بال آن از نوع معمولی بیشتر است. علامت اختصاری نوع نیم پهن را با IPE نشان می دهند و تولید آن در ایران زیاد است. اندازه استاندارد این محصول به این صورت است که 8 تا 16 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 80 ، 100 تا 600 میلی متر متغیر است و عرض آن از 46 میلی متر شروع می شود و تا 220 میلی متر ادامه دارد.

علامت اختصاری تیرآهن

 • تیرآهن بال پهن یا هاش

این نوع محصول از نظر وزنی سبک تر از دو نوع دیگر است و اندازه بال با ارتفاع برابر است. مقاطع آن ساده می باشند و به عنوان ستون در تیرها و خرپاها استفاده می شود. اگر بر روی تیر آهنی علامت اختصاری IPBL بود به این معناست که تیرآهن بال پهن سبک وزن است و اگر به صورت IPBV حک شده بود یعنی تیرآهن بال پهن ، سنگین وزن است. به خاطر نوع شکل ظاهری این محصول ، یعنی جان و بال عریض آن به این تیرآهن هاش نیز می گویند چون شبیه H انگلیسی است.

 • تیر آهن لانه زنبوری

این محصول به نسبت سایر مدل ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به خاطر معایبی هم که دارد توصیه کمتری برای استفاده از آن می شود. این محصول در کارخانه و تحت نورد تولید نمی شود بلکه به صورت برش دستی یا ماشینی ساخته می شود و داخل جان تیر آهن های معمولی یا بال پهن را سوراخ هایی به شکل ذوزنقه در می آورند. مقاومت این نوع به نسبت دیگر مدل ها کمتر است اما برای اتصال به تیر اصلی و اعضای مهاربندی و… بسیار مناسب است. این محصول را با علامت اختصاری CNP شناسایی می کنند. طول آن بین 12 تا 18 متر است و ارتفاع از 80 میلی متر شروع و تا 300 میلی متر ادامه دارد و عرض آن نیز بستگی به نوع پروفیل دارد که از نوع معمولی بوده یا بال پهن. اگر بر روی تیرآهن لانه زنبوری CNP18 ملاحظه کردید به این معناست که از تیرآهن نرمال 18 استفاده شده ولی ارتفاع این محصول 27 سانتی متر است. نمره 18 تیرآهن نرمال را باید در عدد 1.5 که برای این تیرآهن و سوراخ های آن در نظر گرفته شده ضرب نموده تا ارتفاع اصلی لانه زنبوری مشخص شود.

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

دلیل نام‌گذاری تیر های لانه زنبوری این است که شکل گیری این تیرها پس از عملیات (بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل به شکل لانه ی زنبور و شش ضلعی است .

مشخصات تیرآهن هاش چیست؟

مقاطعی می باشند که بال های عریض دارند

در ساخت تیرآهن چه استاندارد هایی مورد کاربرد قرار می گیرد؟

IPB استانداردهای اروپا و ایران، استاندارد چین و روسیه و استاندارد

3.2/5
61رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0