10 تفاوت اساسی رابیتس و کناف

3 ماه پیش32137بازدید5دیدگاه3.7امتیاز (435 رای)
10 تفاوت اساسی رابیتس و کناف

اگر در زمینه ساختمان‌سازی فعالیت دارید، احتمالا اسم مصالحی مانند کناف و رابیتس را شنیده‌اید. رابیتس و کناف در ساخت سقف و زیباسازی آن استفاده‌های زیادی دارند. برای اینکه نسبت به پروژه در حال انجام، انتخاب درستی داشته باشید باید با رابیتس و کناف به خوبی آشنا بوده و تفاوت آن‌ها را بدانید. در این مطلب ما تفاوت‌ کناف و رابیتس را برای شما ارائه می‌دهیم معایب و مزایای هر یک را برای شما برمی‌شمریم تا بتوانید با دید بازتری تصمیم بگیرید.

رابیتس بهتر است یا کناف ؟

همانطور که می‌دانید سقف کاذب کناف، سابقه چندانی در ساختمان‌سازی کشور ما ندارد؛ به همین دلیل مهندسان و پیمانکاران خیلی با آن آشنا نیستند. تقریبا تمام سازندگان در تجربیات کاری خود همواره با این سوال مواجه شده اند که کناف بهتر است یا رابیتس؟ در ادامه سعی داریم این دو سیستم را از همه لحاظ با یکدیگر مقایسه نماییم. جهت مشاهده ویدئو این مقاله به لینک زیر مراجعه نمایید.

تفاوت سقف کناف و رابیتس چیست؟

کناف به صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ‌ها اطلاق می‌شود که توسط شرکت کناف تولید می‌گردد. رابیتس سقف به ورق فولادی مشبکی گفته می‌شود که در سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ بری، و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب سقف کناف و رابیتس چه مواردی هستند؟

مهمترین مزیت کناف سرعت اجرا و مهمترین عیب آن نیاز به نیروی متخصص است. مهمترین مزیت رابیتس مقاومت در برابر زنگ زدگی و مهمترین عیب آن وزن زیاد است.

مقایسه هزینه رابیتس و کلاف چگونه است؟

همانطور که ذکر شد از لحاظ ظاهری هزینه این دو نوع سازه برابر است ولی هزینه‌های جانبی قیمت راویز سقف و گچ نسبت به کناف بسیار بیشتر است.

قیمت رابیتس
قیمت رابیتس
به روز رسانی:۱۴۰۳/۰۳/۰۱۱۲:۰۳

کناف چیست؟ معرفی ورق کناف

ورق کناف که با نام کناف نیز در بازار به فروش می‌رسد، صفحاتی است که روکش آن‌ها از جنس گچ یا گچ برگ است. کناف یکی از محصولاتی است که بعد از رابیتس برای ساخت سقف به بازار عرضه شد. امروزه این محصولات به عنوان یکی از جایگزین‌های رابیتس مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانند هر محصولی که امروزه در بازار موجود است، کناف نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد.

به طور کلی کناف را می‌توان به عنوان نسل جدید گچ معرفی کرد. البته این نسل پیشرفته و جدید از مزایای بسیاری نسبت به گچ برخوردار است. از جمله مهمترین مزایای این محصول نسبت به گچ می‌توان به پیاده‌سازی سریع و ظاهر زیبا اشاره کرد. کناف همچنین هزینه‌ کمتری برای شما خواهد داشت؛ البته هزینه نهایی به نحوه پیاده‌سازی و کیفیت محصول نیز بستگی دارد.

یکی از دلایل هزینه متفاوت در گچ‌کاری مواد اولیه‌ای است که برای گچ‌کاری به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید. در گچکاری هزینه‌هایی از قبیل میلگرد (میلگرد آجدار، میلگرد آلیاژی ck45، میلگرد فولادی st52 و ….)، جوشکاری و رابیتس کاری وجود داشته که سبب افزایش هزینه‌های نهایی نسبت به کناف می‌شود. با این حال برخی از کناف‌ها نصب حرفه‌ای‌تری را احتیاج داشته و می‌تواند سبب افزایش قیمت میلگرد آلیاژی ck45 هزینه‌های نهایی گردد.

رابیتس یا کناف؟
رابیتس بهتر است یا کناف؟

آشنایی با رابیتس

برای اینکه بتوانید به طور دقیق رابیتس و کناف را با هم مقایسه کنید ابتدا باید بدانید که رابیتس چیست. پس از آشنایی دقیق با رابیتس می‌توانید بهتر در زمان ساختمان‌سازی تصمیم بگیرید. رابیتس به ورق فولادی مشبکی گفته می‌شود که در سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی و تیرآهن و آرماتور و هزاران موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول از ورق‌ گالوانیزه گرم به ضخامت 0.25 تا 0.5 تولید می‌گردد. ورق‌های گالوانیزه با استفاده از سیم‌های مفتولی گالوانیزه به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌گردند. به طور کلی این محصول برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستری برای نصب تاسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف کاذب رابیتس از پراستفاده‌ترین انواع سقف‌های کاذب است.

رابیتس را به طور کلی با استفاده از نبشی و میلگرد ساخته و روی آن را با توری فلزی و گچ می‌پوشانند. ابعاد رابیتس به طور کلی در محدوده 60*240 سانتی‌متر قرار می‌گیرد. نام‌گذاری رابیتس با توجه به تعداد ستون و وزن انجام می‌شود. حال که با تعریف رابیتس و کناف آشنا شدید وقت آن فرارسیده است که به بررسی مزایا و معایب هر کدام بپردازیم.

مزایای استفاده از سیستم کناف

 • اولین و مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای کناف اعلام کرد، سرعت بالای اجرای این سقف است. در اینجا منظور از سرعت نه تنها زمان اجرا بلکه امکان استفاده پس از آن است. برای مثال در گچ‌کاری پس از اجرا شما باید چند روز تا خشک شدن کامل صبر کنید. برای همین در زمان بازسازی خانه‌ها استفاده از سقف‌های کناف بهترین راهکار است.
 • دومین مزیت مهم کناف، هزینه اجرای پایین‌تر آن است. همان‌طور که می‌دانید سقف‌های متشکل از رابیتس به موادی از جمله گچ، رابیتس، میلگرد و پروفیل آهن نیاز دارد. به این موارد جوشکاری را نیز بیفزایید. بنابراین هزینه اجرای سقف کناف به مراتب نسبت به رابیتس کمتر است.
 • از دیگر مزایای کناف می‌توان به تمیزی کار نسبت به گچکاری اشاره کرد. اجرای کناف به غیر از کمی گرد و خاک دردسر دیگری ندارد؛ درحالیکه گچ‌کاری اصولا کار کثیفی بوده و پس از اجرا نیازمند تمیزکاری زیادی است.
 • اگر شما بخواهید قیمت میزان مصالح مورد استفاده را محاسبه کنید، کناف صرفه اقتصادی بالاتری دارد. دلیل اینکه میزان مصالح جزو مزایا است، هزینه و وسایلی است که برای باربری استفاده خواهد شد. هرچه مصالح شما بیشتر باشد، هزینه حمل بیشتر و باربری سخت‌تر خواهد بود.
 • از لحاظ وزن مرده، کناف وزن کمتری را نسبت به رابیتس به ساختمان وارد می‌کند.
 • نگهداری کناف در انبار، نسبت به مصالح گچ‌کاری راحت تر است.
 • هنگام بازسازی تاسیسات زیر سقف‌ها، باز کردن کناف بسیار راحت‌تر از رابیتس است.
سقف کناف
نمایی از سقف کناف

معایب سقف کناف

مهمترین عیب اجرای سقف کاذب را می‌توان نیاز به نیروی متخصص دانست. چنانچه هنگام نصب این سقف‌ها نکات اجرایی رعایت نگردد، شاهد ترک خوردن و باز شدن گوشه‌های آن پس از مدتی خواهیم بود. لازم به ذکر است که مقاومت سقف کناف نسبت به رابیتس کمتر است. بنابراین مراقبت از این سازه، حساسیت بالاتری دارد.

مزایای سقف کاذب رابیتس

رابیتس به دلیل گالوانیزه بودن دچار زنگ زدگی نخواهد شد. همچنین کیفیت ورق گالوانیزه این محصول نیز بسیار مهم است که هنگام خرید، لازم است به آن توجه نمایید.

از دیگر مزایای سقف کاذب رابیتس می‌توان به ایمنی بالای آن هنگام آتش سوزی اشاره کرد. این مزیت در سقف‌های یونولیت یا تیرچه مشاهده نمی‌شود.

همچنین امکان ایجاد ترک در این سقف‌ها بسیار کم است. معمولا گچ سقف در محل تیرها به دلایل مختلفی دچار ترک می‌گردد. با اجرای این نوع سقف، تمامی مشکلات ترک خوردگی سقف برطرف می‌گردد.

همچنین این سازه امکان ایجاد طرح‌های زیبا را در سقف فراهم می‌سازد.

از دیگر مزایای سقف کاذب رابیتس نیز می‌توان به عدم نیاز به نیروی متخصص برخلاف سقف کاذب کناف اشاره کرد.

معایب رابیتس

از مهمترین معایب این محصول می‌توان به وزن سنگین آن اشاره کرد. همچنین همانطور که ذکر شد رابیتس‌بندی نیازمند هزینه اجرای بسیار بالایی است.

پس از توضیح مختصری در خصوص مزایا و معایب هرکدام از محصولات به مقایسه آن خواهیم پرداخت.

تفاوت رابیتس و کناف
نمونه‌ای از سقف کاذب رابیتس و کناف

مقایسه سقف کاذب کناف و رابیتس

شاید کمتر سازنده‌ای باشد که در تجربیات کاری خود و در مواجهه با چالش انتخاب سقف کاذب، با این سوال مواجه نشده باشد که ” کناف بهتر است یا رابیتس؟

از لحاظ وزن

برای محاسبه وزن کناف باید طرح آن را در نظر بگیرید چراکه این وزن با توجه به شکل دستخوش تغییر می‌شود. در هر متر مربع به طور متوسط 6 متر سازه استفاده می‌شود که وزن هر کدام به طور تقریبی نیم کیلوگرم محاسبه شده است. از طرف دیگر وزن هر متر مربع پانل، 7.7 کیلوگرم تخمین زده شد است که در نتیجه وزن هر مترمربع سازه 11 کیلوگرم خواهد بود.
در این میان وزن هر متر رابیتس برابر با 1 کیلوگرم تعریف شده است که در حقیقت وزن هر متر مربع سازه برابر با 5 کیلوگرم خواهد شد. در گچ‌کاری ساختمان، هر متر مربع 40 کیلوگرم تمام می‌شود. با این اوصاف مجموع وزن برای هر متر رابیتس‌ کاری 45 کیلوگرم تمام خواهد شد. با توجه به بررسی‌های بالا مشاهده می‌شود که وزن تمام شده برای سقف کاذب کناف از سقف‌های رابیتس کمتر است.

از لحاظ مقاومت

مقاومت این دو سقف کاذب به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیست. در سیستم کناف از جوشکاری استفاده نمی‌شود در صورتی که در رابیتس بندی از جوشکاری استفاده شده و همین امر سبب ترک‌های زیادی در این سیستم می‌گردد. بنابراین مقاومت سقف کاذب کناف بسیار بیشتر از رابیتس است. تحقیقات انجام شده در این خصوص نشان می‌دهد که مقاومت سقف کناف حدود 14 برابر بیشتر از رابیتس است.

از لحاظ قیمت

اگر قیمت اولیه مصالح مد نظر باشد، این دو سازه تقریبا برابر می‌شود؛ هرچند در زمان پیاده سازی هزینه‌های جانبی قیمت رابیتس و گچ، نسبت به کناف بیشتر خواهد شد. اگه بخواهیم با اعداد فرضی این هزینه‌ها را بررسی کنیم، می‌توان گفت اگر هر متر مربع رابیتس 85 هزار تومان برای شما تمام شود، کناف 50 تومان تمام خواهد شد.
اگر بخواهیم به صورت کاملا عادلانه هزینه اجرایی رابیتس و کناف را مقایسه کنیم، هزینه تقریبا در یک رنج قرار خواهد گرفت. اما یکی از فاکتورهایی که می‌تواند به عنوان “پول” در نظر گرفته می‌شود، زمان است. هرچه زمان پیاده‌سازی طولانی‌تر شود، هزینه برق، آب، کارگر و … نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی هزینه حمل و نقل برای سقف‌های رابیتس به دلیل حجم بالای مصالح بیشتر خواهد شد. پس به طور کلی هزینه‌های هر دو سقف یکی است! اما هزینه‌های جانبی به دلیل پیاده‌سازی زمان‌بر و حمل و نقل برای رابیتس بیشتر خواهد بود.

زمان اجرای کناف
نحوه اجرای سقف کناف

از لحاظ زمان اجرای کار

به طور حتم برای بررسی دقیق زمان اجرا باید طول سقف را دقیق در دست داشته باشیم. در اینجا برای اینکه بتوانیم زمان اجرای انواع سقف‌ها را محاسبه کنیم، متراژ سقف پیاده‌سازی را 40 متر در نظر گرفته‌ایم. در گچکاری و رابیتس‌بندی، زمان اجرا حدود 10 روز محاسبه شده است. هرچند اگر شما برای سقف از کناف استفاده کنید، این زمان به دو روز کاهش پیدا می‌کند.
به طور کلی در سیستم رابیتس کاری و گچ کاری جهت سقف کاذب، کار در سه مرحله انجام می‌شود (جوشکاری، بستن صفحات رابیتس و گچ کاری). در سیستم کناف (ساخت و ساز خشک) نیازی به جوشکاری وجود ندارد. اتصالات سقف کاذب کناف به صورت پیچ و میخ به سقف اصلی متصل می‌شوند. از طرف دیگر در محاسبه زمان اجرای گچ‌کاری باید زمان خشک شدن کامل سقف را محاسبه کنید. زمان خروج نخاله‌های ایجاد شده را نیز در نظر بگیرید. با توجه به تمام این فاکتورها می‌توان نتیجه گرفت که زمان اجرای سقف کاذب کناف، بسیار بالاتر خواهد بود.

از لحاظ وزن بار مرده

از لحاظ تفاوت وزن حاصل از محموله مرده، سقف کاذب کناف، وزن کمتری را نسبت به رابیتس ایجاد می‌کند.

از لحاظ ترمیم پذیری

یکی از مواردی که در پیاده‌سازی سقف باید به آن توجه کنید، قابلیت ترمیم‌پذیری است. از آنجایی که بعد از مدتی، تمام سقف‌ها نیاز به تعمیرات پیدا می‌کنند، اجرای سقفی که به راحتی قابل تعمیر باشد، صرفه بیشتری خواهد داشت. با توجه به تحقیقات انجام شده، سقف‌های نوع کناف از سقف‌های رابیتس راحت‌تر باز شده و ترمیم خواهد شد.

از لحاظ نیروی متخصص

از لحاظ تعداد نیروی لازم برای اجرا، سقف کاذب رابیتس به نیروی بیشتری نیاز دارد که شامل جوشکار، رابیتس بند و گچکار است. این در حالی است که سقف کناف به تعداد نیروی کمتری نیاز دارد. اما از لحاظ میزان تخصص، سقف کناف نیاز به نیروهایی با تخصص بیشتر دارد و اگر نیروی اجرایی تخصص لازم را نداشته باشد امکان ترک خوردن این سازه زیاد است. همانطور که بیان شد کار سقف کاذب رابیتس و گچ با سه گروه (جوشکار، رابیتس بند، گچ کار) یا نهایتا دو گروه (جوشکار و رابیتس بند – گچ کار) قابل اجراست که همین فرایند در کار اجرای سقف کاذب کناف فقط با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا است.

از لحاظ کیفیت

زمانی که کناف و رابیتس را با توجه به تمام استانداردهای تعریف شده، پیاده سازی کنید؛ کیفیت برآورد می‌شود. در این مواقع کیفیت کناف بیشتر از رابیتس خواهد بود. البته این موضوع در صورتی است که پیاده‌سازی کاملا حرفه‌ای و توسط شخص مجرب صورت گیرد.

از لحاظ تناسب با بازسازی ساختمان

برای بازسازی ساختمان با توجه به تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد، کناف حرف اول را می‌زند. مواردی که به سرعت بالای پیاده سازی کمک می‌کنند؛ عدم استفاده از جوشکاری، عدم آسیب به سرامیک، شیشه و … بوده. سرعت بالای نصب، تعداد نفرات کم برای پیاده‌سازی، سرعت بالای اجرا، رنگ پذیری سریع و … هستند.

اجرای رابیتس
تصاویر اجرای رابیتس
نصب رابیتس
مراحل نصب رابیتس
گچکاری در سقف
مراحل گچکاری در اجرای سقف

جمع بندی

همان طور که بیان شد راویز، ورق فولادی مشبکی است که از انواع ورق‌های گالوانیزه گرم از ضخامت ۰٫۲۵ تا ۰٫۵۰ ساخته می‌شود که با استفاده از مفتول‌های گالوانیزه آرماتوربندی به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌شود که باعث عدم ترک خوردگی در سطوح موردنظر می شود. رابیتس یا راویز در دو نوع سطح و برجسته با استفاده از ورق گالوانیزه ساخته می‌شوند. رابیتس‌هایی که از نوع برجسته هستند به طور معمول برای مکان‌هایی با دهانه بزرگتر به کار می‌روند. این محصولات همچنین برای اتصال کانال‌های کولر و تاسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه در دیوارهای سازه شما پیوستگی ایجاد شود و نصب اجزای تاسیسات برقی و مکانیکی بهتر انجام شود،‌ از شبکه رابیتس استفاده خواهد شد. این شبکه‌ها پیوستگی عموم را حاصل شده و از بوجود آمدن هرگونه ترک‌خوردگی در دیوار جلوگیری خواهد کرد. برای اطلاع از قیمت پروفیل رابیتس، می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام من دودلم آقا کناف بهتره یا راویز لطفا راهنمایی کنید
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب دوست عزیز عوامل مختلفی می‌تواند در انتخاب‌ نهایی شما دخیل باشد؛ بهتر است با بررسی عواملی چون زمان بندی اجرا، وزن یا بار مرده‌ای که به سازه اضافه می‌شود، استحکام سقف و هزینه‌ها، بهترین گزینه را بسته به شرایط سازه انتخاب کنید.
  • ارسال شده توسط کاربر 0913613**** 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   خیلی جالبه ک میگید مقاومت رابیتس از کناف کمتره یعنی یه ورق گچی که با پیچ محکم شده تو پروفیل از رابیتسی که با جوشکاری محکم شده مقاومت بیشتری داره؟ واقعا خنده داره خیلی این مطلبتون یک طرفه بود اصلا از معایب کناف نگفتید اصلا فقط نیروی متخصص؟!
   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    درود بر شما کاربر محترم خرسند و مفتخریم که مخاطبان ریزبینی همچون شما به سایت مرکزآهن مراجعه می‌کنند در این مطلب به استفاده از رابیتس و کناف در سقف سازه اشاره داشتیم. در غیر اینصورت فرمایش شما صحیح بوده و کاملا بستگی به مورد استفاده و شرایط سازه دارد.
   • ارسال شده توسط کاربر 0903512**** 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
    کاملا یک طرفه بود مقاومت رابیتس و گچ ده ها برابر کنافه شما چجوری میگید کناف مقاومتره حتما از نزدیک ندیدی هیچکومو تا حالا