3.4/5
72رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

شرایط بازار فولاد همچنان ملتهب

  • آخرین به روزرسانی 99/04/14

در حالی که همچنان که یک گوش ما به افزایش قیمت های پی در پی حوزه ورق و قوطی پروفیل در روز پنج شنبه هفته گذشته معطوف بود، شنیدیم که تعدادی از این تولیدکنندگان ورق ندارند و تنوع سبدشان به شدت کم شده؛ به طور مثال از ۱۰ سایز مختلف قوطی، تنها ۳ یا ۴ سایز آن را موجود دارند، آن هم فقط تعدادی از آن ها…

از بازار میلگرد آجدار چه خبر ؟

ظاهرا برخی از مبادی مورد توجه بازار مصرف حوزه میلگرد آجدار در خروجی های منظم خود دچار وقفه و مشکل شده ‌‌اند؛ پیگیر علت این موضوع شدیم، به این نتیجه رسیدیم که در تامین شمش دچار مضیقه گردیده ‌اند و با تعهدات فروش قبلی خود نیز همچنان دست و پنجه نرم می کنند؛ در واقع هنوز در تحویل فروش های صورت گرفته یکی دو هفته اخیر مانده ‌اند چه برسد فروش های جدید.

برخی از آن ها سایز جور ندارند و در سبدهای اعلامی شان خبری از سایزهای پرمصرف نیست. خلاصه اینکه یکسری از نوردی ها شمش ندارند؛ یکسری هم در ترافیک تحویل بار فروخته شده مانده ‌اند. خلاصه اینکه اوضاع و احوال کنونی بازار داخلی، این روزها اوضاع احوال جالبی نیست. از یکسو واقعا حضور مصرف واقعی داخلی محسوس نیست؛ از سوی دیگر ترس از افزایش قیمت های پی در پی باعث شده تا نقدینگی هجوم بیاورد برای خرید به جهت جا نماندن از این افزایش قیمت های افسار گسیخته.

آهن بخریم یا نه

در خرید میلگرد عجله نکنید

شمش ایران اکنون ۳۶۵ دلار و نرخ دلار سنا هم حول و حوش ۱۹۰۰۰ تومان متوقف شده؛ یک ضرب و تقسیم سرانگشتی، شمش حول ۶۹۵۰ تا ۷۰۰۰ تومان را در سقف آدرس می دهد که با در نظر گرفتن مارجین حوزه نورد و احتساب مالیات ارزش افزوده به نرخ میلگرد آجدار متوسط حول ۸۲۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان +vat رسیدیم؛ لذا با دوستان شور و مشورت شد و به این نتیجه رسیدیم که صرف نظر از وعده و وعید های دولتی و با ندید گرفتن دلار نیمایی و در نظر گرفتن واقعیت های موجود، فعلا خرید میلگرد بالای نرخ ۸۲۰۰ الی ۸۳۰۰ تومان تا مادامی که دلار صرافی حول ۱۹ هزار تومان باشد؛ با ریسک زیاد توام است، به خصوص اینکه حداقل برای میان مدت می بایست فروش کالای خریداری شده انباری به مصرف کننده واقعی که این روزها نایاب شده را هم باید در نظر گرفت و لذا اگر جای خالی یا اضطراری برای خرید ندارید، به هوش باشید که هر چقدر از نرخ ۸۲۰۰ تومان+vat فاصله صعودی بگیرید در واقع به استقبال ریسک بیشتری خواهید رفت.

در بازار شایعه شده که میلگرد به زودی ۹ هزار تومان را خواهد دید؛ فرض کنیم که این هدف برای سمت عرضه محقق شود، اما آیا با فرض ثبات ارز سنا روی ۱۹ تومان و با این وضعیت عقب ‌نشینی شمش صادراتی می توان به پایداری میلگرد ۹ هزار تومانی در بازار و در چشم انداز میان مدت حساب کرد ؟ مگر اینکه  به ثبات نرخ ارز سنا روی ۱۹ هزار تومان بدبین باشیم و تثبیت دلار ۲۰ هزار تومانی را پله بعدی نرخ دلار سنا بدانیم که تشخیص این هم این روزها فوق العاده سخت است ولی در نهایت تصمیم با خودتان است.

بهترین زمان خرید آهن

خلاصه اینکه در حال حاضر خود ما باید فکر خودمان باشیم، چون ظاهرا و متاسفانه در شرایطی هستیم که هیچ کسی فکر این پایین دستی ها نیست و لذا علی رغم اینکه خرید و فروش های خود را مدیریت می کنید یک گوشه چشمی هم به نرخ های ارز و صادرات و ریسکی که در خریدهای مازاد متقبل می شوید؛ داشته باشید.

امروز برخی شنیده ها از برخی مبادی پیشنهادی میلگرد از برخی افزایش قیمت های تا سقف ۲۰۰ تومان حکایت دارد که در واقع مربوط می شود به همین التهابات بازار شمش که حالا این روزها کمی زیر زمینی تر از قبل شده ‌اند. امیدوار هستیم در روزهای پیش رو فولادسازان بزرگ کشور چه در حوزه شمش چه در حوزه ورق؛ کمی شیر فلکه های داخلی را باز کنند تا مردم کمی از این اضطراب خود و حاکم شده بر بازار عقب ‌نشینی نمایند.

3.4/5
72رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

4

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
4

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری