راهنمای خرید ورق سیاه

5 ماه پیش2906بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
راهنمای خرید ورق سیاه

ورق سیاه یکی از اساسی‌ترین محصولات کارخانه‌های فولاد کشور محسوب می‌شود. این محصول فولادی کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی و کشتی‌سازی دارد. برهمین اساس، شرکت‌ها و افراد مختلفی اقدام به خرید ورق سیاه می‌کنند. اما خرید درست این مقطع فولادی به داشتن اطلاعات کافی و هوشیاری لازم درباره نحوه خرید و قیمت ورق سیاه بستگی دارد. با رعایت اصول و نکاتی که در ادامه این مطلب بررسی شده‌اند، قطعا یک خرید امن و خوب را تجربه خواهید کرد. پس تا انتهای این راهنمای خرید ورق سیاه با ما همراه باشید.

نکات مهم پیش از خرید ورق سیاه

یکی از ورق‌های فولادی پرکاربرد ورق سیاه نام دارد که به روش نورد گرم در کارخانه تولید می‌شود. استفاده از این نوع ورق در صنایع مختلف با مزایای بسیار زیادی همراه است که از میان آنها می‌توان به استحکام بالا و کم هزینه بودن روش تولید اشاره کرد‌. اما قبل از خرید ورق سیاه لازم است که نکاتی مد‌نظر قرار داده شوند. این نکات به شرح زیر هستند:

 • بررسی انواع ورق سیاه و کاربرد آنها

 اولین نکته مهم در خصوص خرید ورق سیاه فولادی در نظر گرفتن انواع و کاربرد این ورق است. از نظر ظاهری، این مقطع فولادی به دو دسته کلافی و یا فابریک تقسیم‌بندی می‌شود. اما از نظر کاربرد، این ورق سیاه در دو دسته ورق سیاه معمولی و ورق صنعتی جای می‌گیرد. ورق‌های صنعتی بیشتر در صنعت کاربرد دارند؛ کربن کمی در محتوای ورق‌های صنعتی وجود دارد که انعطاف‌پذیری آنها را بالا می‌برد. همچنین ورق سیاه معمولی به دلیل کم بودن درصد کربن انعطاف‌پذیری کمتری دارد و مطابق با استاندارد (ST37) تولید می‌شود.

 • بررسی سایز ورق سیاه

نکته دوم که به هنگام خرید ورق سیاه باید به آن توجه کرد در رابطه با سایز این مقطع فولادی است. سایز ورق براساس ضخامت آن بررسی می‌شود. ورق سیاه باتوجه به ضخامت، در دو نوع نازک و ضخیم تولید می‌شود. به ورق سیاه در سایز 6 میلی‌متر و کمتر ورق نازک و بیشتر از 8 میلی‌متر ورق ضخیم می‌گویند. سایز ورق‌ها، به‌طور‌کلی، از 1.5 میلی‌متر تا 100 میلی‌متر در کارخانه‌ها تولید می‌شوند.

 • بررسی ابعاد ورق سیاه

به‌هنگام خرید ورق سیاه باید به ابعاد ورق هم توجه ویژه‌ای کرد. طول ورق سیاه از 2 متر تا 12 متر و عرض آن هم از  60 سانتی‌متر تا 2 متر و گاها 2.5 متر بسته به نیاز مشتری موجود است‌. شما می‌توانید ورق سیاه را به صورت برش خورده و با ابعاد مشخص و یا به صورت رول خریداری کنید.

بررسی ابعاد ورق سیاه

 • بررسی کیفیت و استاندار ورق سیاه

در قدم سوم برای خرید ورق سیاه باید به استاندارد محصول هم توجه کرد. با توجه به استاندارد، می‌توان تمامی جزئیات یک محصول فولادی را در جدول اشتال مطالعه نمود. رایج‌ترین استاندارد برای تولید ورق سیاه مربوط به استاندارد کشور آلمان یعنی (DIN 17006) است.

 • بررسی وزن ورق سیاه

نکته دیگر در رابطه با وزن ورق است. باید توجه داشت که ورق سیاه وزن ثابتی ندارد و وزن نهایی آن با توجه به ضخامت و ابعاد تعیین می‌شود. بنابراین تا مشخص نشدن ابعاد و سایز، امکان تعیین وزن ورق سیاه هم وجود ندارد.

 • بررسی کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه

ورق سیاه یکی از محصولات فولادی است که در کارخانه‌های کشورمان به‌طور عمده تولید می‌شود. از آنجایی که آلیاژهای مختلفی برای تولید این ورق وجود دارد؛ هر کارخانه ممکن است نوعی از آنها را برای تولیدات خود استفاده کند. بنابراین به هنگام خرید ورق سیاه باید به کارخانه تولیدکننده و آلیاژهای مورد استفاده در تولید ورق سیاه نیز توجه کرد. از جمله مطرح‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه در ایران می‌توان به کارخانه فولاد کاویان، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع فولاد گیلان، کارخانه فولاد سبا، نورد و لوله اهواز، فولاد سهند، فولاد درخشان، فولاد خرم آباد، قطعات، نورد لوله اهواز، فولاد سهند، فولاد درخشان، خرم آباد و کارخانه فولاد اکسین اهواز اشاره کرد.

 • بررسی قیمت ورق سیاه و مراجع قیمت‌گذاری

در نهایت، نکته پایانی که باید هنگام خرید ورق فولادی سیاه به آن توجه کرد در رابطه با قیمت است. قیمت ورق سیاه براساس وزن آن برآورد می‌شود. وزن ورق هم به طول، عرض و ضخامت آن بستگی دارد. بنابراین برای برآورد قیمت، ابتدا وزن سفارش را با توجه به ابعاد و سایز ورق به دقت اندازه‌گیری می‌کنند؛ و سپس قیمت نهایی را با توجه به آخرین قیمت‌گذاری‌های ورق سیاه به مشتری اعلام می‌کنند.

عوامل مختلفی هم بر قیمت ورق سیاه تاثیر می‌گذارند که از میان آنها می‌توان به نرخ ارز، میزان عرضه‌وتقاضا، قیمت مواد اولیه و تورم اشاره کرد. با توجه به نوسانات شدید موجود در بازار، بهتر است که قبل از خرید، به مراجع معتبر قیمت‌گذاری برای استعلام قیمت مراجعه شود.

نحوه خرید ورق سیاه

پس از بررسی نکات مهم جهت خرید ورق سیاه، باید به روش‌های خرید این مقطع فولادی توجه نمود. به‌طورکلی، چهار روش برای خرید این ورق فولادی سیاه وجود دارد. این چهار روش عبارتند از: خرید ورق سیاه از کارخانه، خرید ورق سیاه از بنگاه، خرید ورق سیاه از بورس و خرید ورق سیاه از شرکت‌های بازرگانی.

خرید ورق سیاه از کارخانه

 • خرید ورق سیاه از کارخانه

یکی از روش‌های خرید ورق فولادی سیاه مراجعه مستقیم به کارخانه و تهیه محصول مورد‌نظر است. اما اغلب کارخانه‌های مطرح و معتبر کشور محصولات خود را به صورت مستقیم به مشتری عرضه نمی‌کنند. بلکه آنها را تنها در بورس کالا ارائه می‌دهند.

 • خرید ورق سیاه از بورس

روش دیگر برای تهیه ورق سیاه از طریق بورس کالا است. همان‌طور که قبلا گفته شد، کارخانه‌های معتبر با برند مطرح، محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید از این طریق محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

 • خرید ورق سیاه از بنگاه فروش آهن‌آلات

از دیگر روش‌های خرید ورق سیاه مراجعه به فروشنده‌های سنتی و بنگاه‌های فروش آهن‌آلات است. برای این کار، شما باید ابتدا به چندین بنگاه سر زده و قیمت‌ها را باهم مقایسه کنید. از طرف دیگر باید مطمئن شوید که بنگاه موردنظر ابعاد و ضخامت ورق سیاه و تناژ مورد‌نظر شما را در انبار دارد یا نه. پس از اطمینان از پیدا کردن بنگاه مورد‌نظر، باید کل مبلغ را همان ابتدا پرداخت کنید. یکی از معایب خرید ورق سیاه از بنگاه‌های آهن‌آلات این است که امکان بازگشت کالا وجود ندارد. ضمن اینکه پیگیری سفارش در مرحله بارگیری برای شما امکان‌پذیر نیست.

 • خرید ورق سیاه از شرکت‌های بازرگانی

از بهترین روش‌ها برای خرید ورق سیاه می‌توان به شرکت‌های بازرگانی اشاره کرد. مهمترین مزیت خرید از این شرکت‌ها آنلاین و اینترنتی بودن آنها است. شما می‌توانید تنها با چند کلیک محصول مورد نظر خود را جستجو کرده و آن را در سبد خرید خود قرار دهید. با خرید از شرکت‌های معتبر بازرگانی، شما یک پیش‌فاکتور با مشخصات کامل و دقیق از محصول موردنظر دریافت می‌کنید. با این پیش‌فاکتور، شرکت بازرگانی ملزم به رعایت همه موارد بدون هیچ خطایی است.

شرکت‌های بازرگانی معتبر به انبارهای متنوعی دسترسی دارند. بنابراین شما می‌توانید محصول مورد‌نظر خود را در تمامی سایز‌ها و برندها از شرکت بازرگانی خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید به هنگام سفارش خدمات مختلفی را هم از شرکت اعم از فرم‌دهی، خمکاری ورق و برشکاری درخواست کنید. درنهایت، ورق سیاه با اندازه و شکل دلخواه و با کیفیت بالا به دست شما خواهد رسید.

مراحل خرید ورق سیاه از مرکزآهن

مرکز آهن یکی از معتبرترین شرکت‌های بازرگانی خریدوفروش آهن‌آلات به شمار می‌رود؛ که می‌توانید ورق سیاه را در ابعاد و سایزها و برندهای مختلف از آن خریداری کنید. مراحل خرید ورق سیاه از مرکز آهن به شرح زیر هستند:

مراحل خرید ورق سیاه از مرکز آهن

 1. مشخص کردن نوع ورق سیاه و حجم خرید

در مرحله اول، با مراجعه به سایت مرکز آهن، شما می‌توانید به‌راحتی ورق سیاه موردنیاز خود را جستجو کنید. برندهای مختلف با قیمت‌های مختلف در سایت مرکز آهن موجود هستند که نیاز همه افراد را برآورده می‌کنند. در این مرحله، شما می‌توانید باتوجه به نیاز خود، نوع صنعتی یا معمولی ورق سیاه را انتخاب و خریداری کنید. در اینجا باید حجم موردنیاز خود از ورق سیاه را تعیین کنید.

 1. مشاوره با کارشناسان فروش

برای خرید ورق سیاه از شرکت بازرگانی مرکز آهن، امکان مشاوره با کارشناسان فروش برای شما فراهم شده است. بدین ترتیب، با انجام مشاوره، کارشناسان متخصص و حرفه‌ای مرکز آهن، شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهند. درنتیجه، شما خریدی عالی و موفق، بدون درصدی خطا یا اشتباه را تجربه خواهید کرد.

 1. اعلام مشخصات ورق سیاه و برندهای مختلف به مشتری

پس از مشاوره با کارشناسان، مشخصات ورق سیاهی که انتخاب کرده‌اید به شما اعلام می‌شود. در اینجا همچنین، برندهای مختلف هم توسط کارشناسان به اطلاع شما می‌رسد. شما مختار هستید که برند دلخواه خود را انتخاب و ثبت کنید‌. کارشناسان فروش قیمت محصول را هم که کاملا به‌روز است به سمت اطلاع می دهند تا ابهامی باقی نماند.

 1. صدور پیش فاکتور و پرداخت مبلغ

پس از انجام مراحل فوق و اطمینان از انتخاب ورق سیاه موردنیاز، یک پیش فاکتور که محتوی مشخصات کالا به همراه قیمت است برای شما ارسال می‌شود. درصورتی که اطلاعات موجود در پیش‌فاکتور با چیزی که سفارش داده‌اید مغایرتی نداشته باشد می‌توانید مبلغ خرید ورق سیاه را به حساب شرکت واریز کنید؛ تا در اسرع وقت فرآیند بارگیری صورت بگیرد.

 1. نحوه بارگیری و ارسال کالا

بارگیری برای ارسال کالا به دو صورت ایستاده یا تنوری و خوابیده انجام می‌پذیرد. در هنگام تخلیه، باری که به‌صورت خوابیده بارگیری شده تنها با کمک جرثقیل قابل تخلیه است. اما باری که به‌صورت ایستاده یا تنوری بارگیری شده باشد را می‌توان با کمک چنگک یا لیفتراک تخلیه کرد‌. درنتیجه، با خرید ورق سیاه از مرکز آهن، بارگیری باتوجه به امکانات محل تخلیه شما انجام می‌شود.

 نکات مهم پس از خرید ورق سیاه

اما پس از خرید ورق سیاه از مرکز آهن چه نکاتی را باید رعایت نمود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که پس از پایان فرآیند خرید و دریافت کالا، نوبت به مشتری می‌رسد تا مراحلی را طی کند. در ادامه به بررسی این نکات مهم پس از خرید پرداخته‌ایم:

 نکات مهم پس از خرید ورق سیاه

 • تطابق ورق سیاه با فاکتور: مشتری پس از دریافت کالا، باید بلافاصله ورق سیاه را با فاکتور مطابقت دهد. درصورت هرگونه مغایرت، شما می‌توانید پیگیری‌های لازم را انجام دهید.
 • تشخیص اصالت کالا و بررسی برگه کنترل کیفی: ورق سیاه رسیده به دست مشتری باید دارای یک برگه کنترل کیفی که شامل مشخصات فنی است باشد‌. مشتری می‌تواند اصل بودن کالا را از طریق بررسی برگه کنترل کیفی تشخیص دهد.
 • بررسی مشخصات ظاهری ورق سیاه: ورق سیاه دارای ظاهری سیاه و مات است. این مشخصه ظاهری ورق سیاه را از سایر ورق‌های آهنی متمایز می‌کند.
 • تطابق وزن ورق سیاه با برگه باسکول: نکته مهم دیگر پس از خرید ورق سیاه بررسی وزن آن است. وزن ورق سیاه باید با برگه باسکول و چیزی که شما سفارش داده‌اید یک اندازه باشد.
 • نحوه نگهداری ورق سیاه: درنهایت، پس از بررسی همه نکات مهم قبل و بعد از خرید ورق فولادی سیاه، نوبت به نحوه نگهداری آن می رسد. از آنجایی که ورق سیاه فاقد روکش است احتمال زنگ‌زدگی آن هم وجود دارد. بنابراین باید برای دوام طول عمر، آن را در محیط بسته فاقد رطوبت نگهداری کرد‌. ضمن اینکه این ورق‌ها باید با زمین تماس نداشته باشند؛ بهتر است که زیر آنها پالت‌های چوبی قرار داده شود.

جمع‌بندی

ورق سیاه از جمله ورق‌های فولادی بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. از آنجایی که این نوع ورق در کیفیت‌های مختلفی تولید می‌شود رعایت نکاتی قبل و بعد از خرید، می‌تواند به یک خرید موفق منجر شود. قبل از خرید باید نوع ورق سیاه باتوجه به کاربرد توجه شود. توجه به ابعاد، سایز، قیمت ورق و کارخانه تولیدکننده هم بسیار حائز اهمیت است. امکان خرید ورق سیاه از کارخانه، بورس کالا، بنگاه آهن‌آلات و شرکت بازرگانی وجود دارد که خرید از شرکت بازرگانی بهترین روش برای شما خواهد بود. پس از خرید هم باید همه جوانب محصول با فاکتور و برگه کنترل کیفی مطابقت داده شود؛ درصورت مغایرت، شرکت بازرگانی ملزم به رفع‌ورجوع کردن مشکل پیش آمده است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد