3.3/5
47رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی اجزای وسیله اندازه گیری کولیس

وسیله ای که مشاهده می نمایید کولیس نام دارد، دستگاه اندازه گیری کولیس وسیله ای با دقت بسیار بالا در اندازه گیری که به کمک مهندسان در رشته های نقشه کشی و مکانیک به جهت اندازه گیری های دقیق طول، عرض و عمق اجسام آمده است. این وسیله در انواع ورنیه یا دستی ، دیجیتالی و گیج دار یا عقربه ای موجود می باشد که در ادامه ضمن معرفی کامل آن به چگونگی اندازه گیری با کولیس نیز خواهیم پرداخت. کولیس Vernier Caliper به جهت دقت بالا و همچنین متفاوت از لحاظ متریال بسیار دقیق تر از خط کش معمولی بوده به همین ترتیب بسیار مورد توجه قرار گرفته است، به گونه ای که تا اندازه های صدم میلی متر را اندازه گیری خواهد کرد.

همانگونه که در تصویر مشاهده می نمائید از گیره های خارجی بزرگ برای اندازه گیری جسم استفاده می شود. گیره های داخلی کوچک نیز برای اندازه زدن قطر داخلی اشیاء می باشد. برای اندازه زدن عمق شی ء نیز با استفاده از میله عمق که در قسمت انتهائی کولیس قرار دارد محاسبه، همچنین برای ثابت نگه داشتن ورنیه و بالا بردن دقت در اندازه گیری از نگه دارنده استفاده می نمایند. به همین ترتیب قسمت مقیاس اندازه گیری اصلی متریک اندازه گیری بر حسب میلیمتر، قسمت مقیاس اندازه گیری اصلی امپریال اندازه ها را بر حسب اینچ کسری، مقیاس اندازه گیری ورنیه متریک اندازه گیری بسیار دقیق در مرتبه دهم و صدم میلیمتر و در نهایت مقیاس اندازه گیری ورنیه امپریال اندازه گیری بسیار دقیق را در مرتبه کسری از اینچ محاسبه خواهد کرد. محاسبه دقت کولیس نیز دارای نکاتی بسیار راحت می باشد که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

اندازه گیری با کولیس

آموزش مرحله به مرحله اندازه گیری با کولیس

روش کار با کولیس تناسبی با رعایت نکاتی که در ادامه به شما آموزش خواهیم داد کاری بسیار دقیق و راحت خواهد بود. اولین نکته برای داشتن ابعادی دقیق استفاده صحیح از گیره های دستگاه است.

 1. با توجه به توضیح بالا ابعاد جسم را با استفاده از گیره خارجی اندازه بزنید. در برخی از کولیس ها در قسمت گیره پیچی وجود دارد که با چرخاندن آن گیره قفل می شود و اندازه گیری دقیق تری خواهید داشت.
 2. اکنون که جسم بین دو لبه گیره محکم شد از اولین عدد همان صفر خطوط را بشمارید و اندازه را بر حسب اینچ یا میلیمتر یادداشت نمائید. (منظور عدد روی مقیاس اصلی است.)
 3. اکنون در قسمت ورنیه اولین خط قرار گرفته بر روی خطوط اصلی Main scale را مشخص و یادداشت کنید.
 4. در این مرحله این عدد را با عدد دقت کولیس ضرب و سپس با عدد اندازه گیری شده در قسمت اصلی جمع ببندید.

نکته: بر روی بدنه اغلب کولیس ها دقت کولیس نوشته شده است، در این صورت اندازه گیری با این دستگاه بسیار آسان تر خواهد شد. لازم است شما تنها عدد ورنیه را در دقت کولیس ضرب و پس از آن با مقیاس اصلی جمع کنید.

دقت اندازه گیری کولیس چقدر است؟

نحوه کار با کولیس کاری سخت نیست و تنها به کمی دقت نیاز است. برا اندازه گیری دقت کولیس تعداد خطوط بر روی قسمت ورنیه را از همان خط اول که صفر است، بشمارید. اکنون عدد 1 میلیمتر را تقسیم بر تعداد خطوط ورنیه کنید. دقت کنید فاصله میان هر خط بر روی مقیاس اصلی 1 میلیمتر می باشد. عددی که به دست آوردید همان دقت اندازه گیری کولیس است. به این معنا که این دستگاه قادر به اندازه گیری اجسام تا این ابعاد را دارد. چنانچه بر روی این وسیله دقت کنید مشاهده خواهید کرد که ورنیه به پنجاه قسمت تقسیم شده که بر همین اساس پنجاه خط بر روی آن وجود دارد. چنانچه عدد یک میلیمتر را بر پنجاه نقسیم کنید عدد 0.02 را به دست خواهید آورد که این عدد نشان دهنده دفت کولیس است.

نحوه خواندن کولیس

تا اینجای مطلب طریقه اندازه گیری با کولیس را یاد گرفتید. اکنون برای خواندن مقیاس لازم است اطمینان حاصل کنید که ردیف بالائی بر حسب اینچ و ردیف پائینی متریک باشد.اکنون به عنوان مثال برای اندازه گیری ابعاد یک لوله با کولیس ، مقطع را میان دو فک پایینی دستگاه قرار دهید سپس عدد واقع بر روی خط کش اصلی را می خوانیم. اکنون به خط کش پایینی مراجعه و عددی که دو خط کش بالا و پایینی دقیقا بر روی یکدیگر قرار گرفته است را می خوانیم. از مجموع این دو عدد قطر خارجی بدست خواهد آمد. این توضیحات را می توانید در قالب تصویر زیر مشاهده نمائید.

خواندن کولیس

نحوه اندازه گیری با کولیس ورنیه

در بحث روش اندازه گیری با کولیس علاوه بر نکات گفته شده در اندازه گیری لازم است گیره دستگاه دقیق عمل کند. برای این منظور قبل از اقدام به اندازه گیری گیره را کامل ببندید. شما باید صفر مقیاس اصلی و صفر ورنیه را کاملا منطبق بر هم ببینید. در مواردی مقیاس ورنیه به میزان 0.1 بالاتر از صفر قرار گیرد که در این صورت خطای مثبت صفر و در صورت قرار گرفتن پایین تر از صفر خطای صفر منفی رخ داده است. در این صورت به ترتیب میزان خطا را از نتایج بدست آمده کم و یا به آن اضافه کنید. همچنین جسم مورد نظر نیز باید تمیز و عاری از هر گونه زائده یا آلودگی باشد. چرا که در صورت وجود هر گونه لایه های زنگ زدگی و یا چربی جسم به درستی در میان گیره ها قرار نخواهد گرفت و اندازه گیری با دقت بالا انجام نخواهد شد.

نحوه اندازه گیری ضخامت با کولیس و ریز سنج

ابزار اندازه گیری با کولیس برای ضخامت سیم ها و یا ورق های نازک ابزاری به اسم ریز سنج دارد. این وسیله در اصل پیچ و مهره ای مدرج می باشد که قسمت مهره آن استوانه ای توخالی با سطح خارجی مدرج شده است. این استوانه به یک کمان متصل می باشد که در بخش انتهایی این کمان زایده ای به نام سندان قرار دارد. برای اندازه گیری، جسم را میان زبانه و سندان قرار دهید سپس پیچ کلاهک را بچرخانید تا شی بین زبانه و سندان قرار گیرد. اکنون اندازه های میلیمتر را از قسمت مهره و اندازه های صدم میلیمتر را از قسمت کلاهک پیچ بخوانید. فرمول کلی زیر برای اندازه گیری دقت ریز سنج مورد استفاده قرار می گیرد.

تعداد تقسیمات روی استوانه / گام پیچ = دقت ریز سنج

3.3/5
47رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0