شابلون میلگرد چیست؟

3 ماه پیش5246بازدید0دیدگاه4.1امتیاز (7 رای)
شابلون میلگرد چیست؟

میلگرد یکی از محصولات فولادی است که نقش مهمی در ساختمان سازی و دیگر صنایع مهم کشور ایفا می کند. مانند خیلی از مواد اولیه ساختمان سازی، میلگرد نیز در انواع و سایزهای مختلف تولید می شود. دلیل تولید میلگرد در سایز، جنس و استحکام های کم و زیاد، کاربردهای متنوع و مختلف آن در صنعت است. برای مثال بعضی از میلگردها باید قابلیت خم شدن داشته باشند اما دسته دیگر باید به قدری مستحکم باشند که با هیچ فشاری خم نشوند. برای اینکه بتوانید به طور دقیق از سایز میلگرد اطلاع پیدا کنید باید از وسایل مخصوص این کار استفاده کنید. از جمله وسایل نحوه تشخیص سایز میلگرد می توان به شابلون میلگرد، گیج اندازه گیری میلگرد، آچار فرانسه، ترازو و.... اشاره کرد. در ادامه شما را بیشتر با این وسایل آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با شابلون اندازه گیری میلگرد

مهم نیست شما تا چه اندازه در خصوص ساختمان سازی اطلاع دارید، میلگرد جز عناصری است که تمام افراد در یک ساختمان در حال ساخت نوعی از آن را مشاهده کرده اند. این محصول نه تنها به افزایش استحکام سازه کمک می کند بلکه برای محافظت از ساختمان در برابر زلزله نیز نقش مهمی ایفا می کند. در گذشته برای ساختمان سازی تنها از بتن استفاده میشد، امروزه برای افزایش استحکام ساختمان در برابر نیروهای فشاری و کششی، استفاده از میلگرد به همراه بتن بهترین روش ساختمان سازی محسوب می شود.

همانطور که در ابتدا گفتیم، میلگرد با توجه به نوع استفاده در اندازه ها، سایزها و انواع مختلفی برای پشتیبانی از سازه های متنوع در بازار موجود است. در ساختمان سازی تنها از یک نوع میلگرد استفاده نمی شود به همین دلیل این وظیفه مهندسان ناظر است که سایز دقیق را برای هر قسمت چک کنند. یکی از بهترین وسایل که به طور معمول برای اندازه گیری سایز میلگرد استفاده می شود، شابلون میلگرد نام دارد. جنس این محصول از ورق های نازک کانال کولر بوده و در ابعاد مختلفی متناسب با سایزهای مختلف میلگرد در بازار موجود است. نوع خاصی از شابلون میلگرد نیز که از جنس فولاد می باشد، گیج اندازه گیری میلگرد نامیده شده که در ادامه به معرفی کامل هردو محصول خواهیم پرداخت.

آشنایی با شابلون اندازه گیری میلگرد

نحوه کار با شابلون میلگرد

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید این محصول دارای یک فضای مثلثی شکل بوده که سایزهای مختلف میلگرد بر روی آن نوشته شده است. این اعداد از سایز 12 تا 28 بر روی شابلون مشاهده می شود. با فرو بردن شابلون در میلگرد، عدد اندازه میلگرد به طور دقیق مشخص می شود. برای کار با آن کافی است شابلون را بر روی سطح میلگرد قرار داده و عدد مشخص شده را بخوانید. طبیعی است که هرچه سایز میلگرد کمتر باشد، شابلون اندازه گیری میلگرد بیشتر در آن فرو می رود. از دیگر کاربردهای این محصول می توان به اندازه گیری فاصله آرماتورهای به کار رفته در تیر و ستون اشاره کرد. این نوع شابلون دارای خط کش بوده و برای استفاده از آن لازم است این محصول را بین دو میلگرد قرار دهید و فاصله را محاسبه کنید.

گیج اندازه گیری میلگرد چیست

گیج اندازه گیری یکی دیگر از ابزار های مناسب برای اطلاع از اندازه دقیق میلگرد است. این کالا که یکی از انواع ابزار تشخیص اندازه میلگردهای آجدار بوده، قادر است اندازه قطر را از 12 تا 28 میلی متر به کاربر نشان دهد. این کالا که با نام دقیق "گیج اندازه گیری میلگرد" در بازار به فروش می رسد یکی از مشتقات شابلون میلگرد است. به طور کلی این محصول را با استفاده از فولاد ضد زنگ می سازند. شما می‌توانید میلگرد آجدار را از کارخانه‌های مختلف خریداری کنید. میلگردهای زیر نمونه‌ای از محصولات آجدار کارخانه شاهرود هستند.

قیمت میلگرد 8 A2کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 14 A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد 16 A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۸ A3کارخانهشاخه آجدار

مزایای استفاده از شابلون میلگرد

شابلون میلگرد امروزه به عنوان یک وسیله مهم و کاربردی برای اندازه گیری سایز میلگرد در دسترس است. تقریبا تمامی مهندسان پروژه لازم است این وسیله را تهیه و به راحتی اندازه میلگرد را تشخیص دهند. در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای استفاده از شابلون میلگرد خواهیم پرداخت.

  • حمل شابلون میلگرد آسان بوده و فضای زیادی را اشغال نمی کند
  • جنس این محصول از فولاد بوده و طول عمر بالایی دارد
  • به راحتی در دسترس بوده و به آسانی شکسته نمی شود
  • دقت اندازه گیری بالایی دارد
  • به راحتی می توانید این وسیله را از فروشگاه های مخصوص تهیه کنید

تفاوت اندازه گیری سایز میلگرد با شابلون و سایر روش ها

پس از اینکه جنس میلگرد موردنیاز خود را انتخاب کردید، حال باید سایز این محصول را انتخاب کنید. سایز میلگرد به طور مستقیم روی قیمت میلگرد تاثیر دارد به همین دلیل انتخاب درست سایز اهمیت بالایی برای خریداران دارد. در نرمال ترین حالت شما می توانید میلگرد را در قطر 6 تا 32 میلی متر خریداری کنید. تشخیص سایز میلگرد با روش های مختلفی امکان پذیر است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از شابلون میلگرد

یکی از بهترین روش های موجود برای تشخیص سایز میلگرد استفاده از وسیله ای با نام شابلون میلگرد است. شابلون میلگرد در شکل های متفاوتی تولید می شود و کار با انواع آن نسبتا ساده است. این شابلون ها با توانایی تشخیص مختلف در بازار موجود هستند.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از چشم

همانطور که بعضی از پزشکان خبره و باتجربه می توانند با یک نگاه و معاینه ساده مشکل بیمار را تشخیص دهند، مهندسان باتجربه و خبره نیز می توانند به راحتی و با نگاه به میلگرد سایز آن را بفهمند. هرچند استفاده از این روش به طور حرفه ای پیشنهاد نمی شود و بهتر است همیشه از یک وسیله مناسب و دقیق برای اطمینان خاطر از تشخیص درست سایز استفاده شود.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از چشم

تشخیص سایز میلگرد به کمک ترازو

زمانی که شما از وزن میلگرد به طور دقیق اطلاع داشته باشید (در صورتی که آرماتورها بسته نباشد) می توانید با استفاده از فرمول زیر قطر دقیق را بدست بیاورید. توجه کنید که این فرمول باید با اعداد بدست آمده از یک متر میلگرد محاسبه شود.

7850 (وزن میلگرد) * یک متر* {4/(3.14*d2) = قطر و سایز میلگرد

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از کولیس

کولیس یکی از ابزارهایی است که بیشتر مهندسان عمران به آن دسترسی دارند. کولیس این امکان را به شما می دهد که قطر میلگرد را نیز با آن اندازه بگیرید. کولیس از جمله ابزاری است که برای اندازه گیری در صنایع مختلف استفاده می شود.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از ریسمان

اگر هیچ یک از ابزاری که در بالا شما را با آن ها آشنا کردیم در دسترس نبود، می توانید با استفاده از ریسمان این کار را انجام دهید. برای این روش ابتدا ریسمان را دور میلگرد موردنظر پیچیده و سپس با توجه به اندازه بدست آمده، محیط میلگرد و در نهایت قطر آن را محاسبه کنید.

تشخیص سایز میلگرد با استفاده از آچار فرانسه

آچار فرانسه نیز یکی از ابزارهایی است که می توانید برای اندازه گیری قطر میلگرد استفاده کنید. البته برای اینکه در این روش با خطای اندازه گیری مواجه نشوید بهتر است از آچارهای جدید و مدرج استفاده کنید.

جمع بندی

به دلیل اهمیت بالای میلگرد در ساختمان سازی و صنعت، فعالان پروژه در زمان خرید و استفاده از این محصول بایستی به طور دقیق از نوع، اندازه و سایز آن ها اطلاع داشته باشند. پس در ابتدای کار نوع میلگرد را شناخته و سپس اندازه آن را بررسی کنید. از جمله روش های اندازه گیری دقیق سایز میلگرد می توان به شابلون میلگرد، گیج اندازه گیری میلگرد، کولیس، آچار فرانسه، ریسمان، اندازه گیری چشمی و ... اشاره کرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد