جدول وزن میلگرد میانه + مشخصات سایز ۱۶، ۱۸ و ۲۰

3 ماه پیش1227بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
جدول وزن میلگرد میانه + مشخصات سایز ۱۶، ۱۸ و ۲۰

خریدار میلگرد باید از وزن محصولی که در حال تهیه آن است، اطلاع داشته باشد. دلیل اهمیت این موضوع، ارتباط مستقیم وزن میلگرد با قیمت و همچنین کیفیت ساخت آن است. جدول اشتال به‌عنوان جدول وزنی استاندارد میلگرد به‌صورت گسترده‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارخانه‌های فولاد‎ نیز هرکدام جداول مخصوص به خود را دارند. اعداد جدول وزن میلگرد میانه به جدول اشتال بسیار نزدیک است. کارخانه فولاد میانه آذربایجان، میلگردهایی با سایزهای مختلف به بازار عرضه می‌کند. میلگردها با گریدA3  و در اندازه‌های ۱۰ تا ۳۲ میلی‌متر و با رعایت استاندارد ملی ۳۱۳۲  SIRI در این کارخانه به تولید می‌رسند. در ادامه این مقاله به موضوع وزن بندیل‎‌های میلگرد میانه و همچنین پرفروش‌‎ترین سایزهای موجود در بازار (۱۶، ۱۸ و ۲۰) می‎‌پردازیم.

وزن هر بندیل میلگرد میانه چقدر است؟

میلگردهایی که در کارخانه تولید می‌شوند جهت ارسال برای مشتری به شکل بندیل درمی‎آیند. این کلمه در واقع همان کلمه انگلیسی باندل به معنای دسته است. در این روش بسته‌بندی، گروهی از میلگردها به‌شکل موازی بر روی هم قرار می‌گیرند و به‌ وسیله سیم فلزی محکم می‌شوند. مساوی بودن طول همه میلگردها برای این کار اهمیت زیادی دارد. کارخانه‌های مختلف بندیل‌هایی با وزن‌های متفاوت عرضه می‌کنند. بنابراین تعداد شاخه میلگردی که در هر بندیل وجود دارد نیز با هم متفاوت هستند.

کارخانه فولاد میانه، محصولات میلگرد خود را در بندیل‌های بین دو تا ۱/۲ تنی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. بر همین اساس، بسته به سایز میلگرد انتخابی، تعداد آن‌ها در هر بندیل فرق می‎‌کند. برای به‌دست‌آوردن تعداد میلگردهای موجود در هر بندیل، کافی است نگاهی به جدول وزن میلگرد میانه بیندازید. با تقسیم وزن کل بندیل بر وزن یک شاخه میلگرد، تعداد آن‌ها مشخص خواهد شد.

جدول استاندارد محاسبه وزن میلگرد میانه و مقایسه آن با جدول اشتال (برای یک شاخه ۱۲ متری)
وزن جدول اشتال(بر حسب کیلوگرم)وزن فولاد میانه(بر حسب کیلوگرم)قطر(برحسب میلی‌متر)
7.5810
10.71112
14.614.514
18.91916
242418
29.729.520
35.63622
46.246.525
585828
75.87532

نحوه محاسبه وزن میلگرد میانه

همان گونه که گفتیم وزن میلگرد از اهمیت بالایی هنگام ساخت یک سازه بتنی برخوردار است. ایران بر روی گسل‌های فراوانی قرار دارد و احتمال وقوع زلزله در استان‌های مختلف بالاست. بنابراین لازم است که مهندسان عمران، تمام استانداردهای لازم را رعایت کنند و ساختمان‌هایی با استحکام بالا بسازند. یکی از مسایلی که در این ‌رابطه بسیار اهمیت دارد، استفاده از میلگردهای باکیفیت خواهد بود.

محاسبه وزن میلگرد میانه

چند روش جهت محاسبه وزن میلگرد وجود دارد. در زیر چهار روش متداول محاسبه وزن میلگرد میانه را به شما معرفی می‌کنیم:

  1. روش آنلاین

یکی از راه‌های ساده و پرطرفدار که امروز توسط بسیاری از افراد موردتوجه قرار می‌گیرد، روش آنلاین محسوب می‌شود. برای این کار کافی است به یکی از سایت‌هایی وارد شوید که به همین منظور ایجاد شده‌اند. پس از آن می‌توانید با پر کردن اطلاعات مربوط به میلگردی که قصد تهیه آن را دارید به‌راحتی وزن محصول را محاسبه کنید.

  1. جدول وزن میلگرد میانه

این جدول بر اساس سایز میلگردها، وزن آن‌ها را بر حسب یک متر میلگرد و همچنین یک شاخه ۱۲ متری میلگرد بیان می‌کند.

  1. روش کارگاهی

این روش توسط استاندارد ملی (ISIRI 3132) پیشنهاد شده است. شما می‌توانید با استفاده از فرمول زیر به‌آسانی وزن یک متر میلگرد را محاسبه کنید.

D2/162=W

در این فرمول D بیانگر سایز میلگرد به میلی‎متر و W نشان دهنده وزن آن بر حسب کیلوگرم است.

  1. جدول اشتال

 این جدول به‌شکل گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. میلگردهای تولیدی کارخانه فولاد میانه بر اساس استانداردهای جهانی ساخته می‌شوند، بنابراین شما به‌راحتی می‌توانید به این جدول مراجعه کنید.

وزن میلگرد ۱۶ میانه

میلگرد سایز ۱۶ میانه معمولا در صنعت ساخت‌وساز به‌ویژه در پروژه‌های تجاری با اندازه‌‌های مختلف به کار می‌رود. عملکرد اصلی آن را بهبود مقاومت کششی بتن و متعادل کردن بار از طریق تخته‌‎های بتنی، ستون‌ها، تیرها و سایر عناصر سازه‎ای تشکیل می‌دهد. در جدول وزن میلگرد میانه وزن شاخه میلگرد ۱۶ را ۱۹ کیلوگرم می‌دانند. قیمت امروز میلگرد میانه و دیگر کارخانجات در جدول‌ها موجود است. 

وزن میلگرد ۱۸ میانه

میلگرد ۱۸ میانه در طیف کاملی از انداز‌ه‌ه‎ای استاندارد وجود دارد و سایز ۱۸ یکی از بزرگ‌ترین و قوی‎ترین‌ها به‌شمار می‌رود. این اندازه میلگرد بزرگ و قوی برای ساختمان‌های بلند، پل‌ها، تاسیسات دریایی، سازه‌های پارکینگ، تاسیسات صنعتی و سایر مجتمع‌های بزرگ کاربرد خواهد داشت. هر شاخه میلگرد سایز ۱۸ میانه ۲۴ کیلوگرم وزن دارد که با عدد اعلام‌شده در جدول اشتال یکسان هستند.

وزن میلگرد ۲۰ میانه

هر شاخه میلگرد ۲۰ متری میانه تقریبا برابر با ۵/۲۹ کیلوگرم وزن دارد. از این میلگرد بیشتر برای افزایش نیروی برشی، بتن‌ریزی دیوارها، تقویت فونداسیون و افزایش مقاومت بتن بهره می‌برند. همچنین در زمان بتن‌ریزی کف سازه‌ها می‌توان این سایز میلگرد را بکار برد. وزن میلگرد استاندارد ۲۹ در جدول اشتال ۷/۲۹ اعلام شده است که کمی بیشتر از وزن میلگرد میانه به نظر می‌رسد.

میلگرد میانه

جمع‌بندی

اطلاع از وزن میلگرد در زمان خرید آن از مسایل مهمی به‌شمار می‌آید که مهندسان ساختمان به آن فکر می‌کنند. دلیل این امر، رابطه مستقیم وزن میلگرد با استحکام بنایی است که در آینده می‌خواهد ساخته شود. همچنین هزینه تهیه میلگردها نیز بر مبنای وزن آن‌ها بر حسب کیلوگرم محاسبه می‌شوند. در این مقاله به شکل کامل به جدول وزن میلگرد میانه و وزن بندیل‌های آن پرداختیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت مرکزآهن  قیمت میلگرد میانه امروز را مشاهده کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد