وزن واحد سطح ساندویچ پانل

2 ماه پیش9951بازدید0دیدگاه4.6امتیاز (9 رای)
وزن واحد سطح ساندویچ پانل

اطلاع از وزن ساندویچ پانل به شما کمک می‌کند کیفیت این کالا را در زمان خرید بهتر شناسایی و بررسی کنید. در کل وزن استاندارد ساندویچ پانل با توجه به نوع ساندویچ پانل خریداری شما مشخص می‌شود. برای مثال وزن ساندویچ پانل سقفی با وزن ساندویچ پانل‌های دیواری متفاوت است. در این مطلب ما قصد داریم شما را با استاندارد کلی وزن ساندویچ پانل آشنا کرده و اهمیت اطلاع از آن را بررسی کنیم. برای افرادی که به وزن کلی سازه در پروژه خود اهمیت می دهند، اطلاع از وزن ساندویچ پانل بسیار کاربردی است. شما را به مطالعه این مقاله کوتاه دعوت می‌کنیم. در صورتی که هر گونه سوالی در خصوص وزن ساندویچ پانل برایتان مطرح شد، آن را در کامنت‌ها با ما درمیان بگذارید.

معرفی وزن ساندویچ پانل

وزن واحد سطح ساندویچ پانل برای هر پروژه ای از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای کارفرما و مسئول اجرایی پروژه مهم است که بداند وزن ساندویچ پانل چقدر می شود. دانستن آماری از این دست برای مجریان از جایگاه ویژه ای برخوردار است چرا که ساندویچ پانل یکی از مصالح نوین است که چند سالی است مورد اقبال و توجه فراوانی قرار گرفته است. از ویژگی های بارز این محصول، سبک بودن آن است که وزن ساختمان را در حد قابل توجهی کاهش می دهد. اطلاع از میزان وزن آن باعث می شود که در هزینه ها صرفه جویی شود.

این محصول را برای دیوار و سقف استفاده می کنند، البته که بیشتر برای سقف در سازه به کار می برند. ساندویچ پانل از دو لایه ورق تشکیل شده که می تواند از جنس گالوانیزه، فولادی، آلومینیومی و رنگی باشد. در بین این دو لایه ورق مواد نرمی به عنوان پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن و … قرار می گیرد که به عنوان عایق عمل می کند. این دو ماده (پلی اتیلن و پلی استایرن) هر دو از مواد اشتعال زا هستند اما به دلیل تغییراتی که در آن ها ایجاد می‌شود این خواص از بین خواهد رفت. از دیگر مواد احتراق پذیر می‌ توان پلی یورتان یا پلی ایزوسیانات را نام برد. در مقابل این الیاف، پشم شیشه و پشم معدنی هستند که قابلیت اشتعال ندارند.

وزن ساندویچ پانل

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل

برای محاسبه وزن هر متر مربع ساندویچ پانل باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. ضخامت ساندویچ پانل یکی از فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید چراکه ضخامت های بالا باعث افزایش وزن ساندویچ پانل می‌شود. به طور کلی انواع ساندویچ پانل در ضخامت های 2-25 سانتی متر تولید می‌شود اما در کشور ایران این ضخامت تنها بین 2 تا 10 سانتی متر موجود است. عرض این دسته از محصولات 108 سانتی متر است که به طور حدودی یک متر در نظر گرفته می‌شود. طول ساندویچ پانل نیز با توجه به نیاز مشتری مشخص خواهد شد.

نحوه محاسبه وزن ساندویچ پانل

وزن واحد سطح ساندویچ پانل را به ازای هر متر مربع از این محصول حساب می کنند. با توجه به نوع ساختن این محصول ساختار آن به نحوی است که می توان در سه حالت مسطح، خم یا منحنی آن را تولید کرد. برای به دست آوردن متراژ این محصول می توان از دو فرمول زیر استفاده کرد. در زمان محاسبه وزن ساندویچ پنل حتما نوع کالا را بررسی کنید تا با استفاده از فرمول اشتباه به مشکل برخورد نکنید.

 • طول * عرض * 1.07 = ساندویچ پانل سقفی
 • عرض * طول * 1.16 = ساندویچ پانل دیواری

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل دیواری

در بازار می توانید ساندویچ پانل های دیواری را با ضخامت و عرض مشخص تهیه کنید. قیمت ساندویچ پانل با توجه به این فاکتورها، کارخانه تولید کننده، وضعیت بازار و وزن تعیین می‌شود به همین دلیل است که اطلاع از وزن دقیق ساندویچ پانل برای بسیاری از مشتریان اهمیت دارد.

به طور مثال این محصول اگر ضخامت 4 سانتی متری داشته باشد با میزان عرض مفید 93 سانتی متری که در دیوار به کار می رود ، تقریبا 9750 گرم وزن دارد. همین محصول با ضخامت 5 سانتی متر و عرض مفید 93 سانتی متر 9950 گرم وزن دارد. در صورتی که ساندویچ پانل سقفی با ضخامت 4 سانتی متر و با عرض مفید 100 سانتی متر وزنی حدود 11390 گرم دارد و همین محصول با ضخامت 5 سانتی متر و عرض مفید 100 سانتی متر 11690 گرم وزن دارد. اگر این محصول ضخامتی حدود 6 سانتی متر داشته و عرض مفید آن 100 سانتی متر باشد 11990 گرم و اگر ضخامت آن 8 سانتی متر باشد و عرض مفید آن 100 سانتی باشد وزن آن 12190 گرم خواهد بود.

اهمیت وزن واحد سطح ساندویچ پانل

همانطور که میدانید ساندویچ پانل را به طور کلی برای سبک سازی سازه های ساختمانی و فونداسیون استفاده می‌کنند. ساندویچ پانل در ساختمان سازی کمک می‌کند دیوار و سقف سبک تر بشوند. موادی که برای ساخت ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرد بسیار سبک هستند به همین جهت وزن نهایی ساندویچ پانل بسیار پایین خواهد بود. استفاده از این محصول در ساختمان سازی باعث کاهش 8 تا 10 کیلوگرمی وزن سازه می‌شود.

اگر دیوار ساندویچ پانل را با دیگر دیوارها مقایسه کنیم، متوجه می شویم که چه میزانی با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال دیوار سیمانی یا آجری تا 50 برابر سنگین تر از این محصول است. سبک شدن فونداسیون و سازه تاثیر چشمگیری در کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام زلزله دارد. این محصول می تواند در برابر زلزله مقاومت کند و به همین دلیل خسارات و هزینه ها را نیز کم می کند. این محصول توان تحمل انواع فشار و ضربه ها را دارد و مقاومت بالایی دارد.

محاسبه وزن ساندویچ پانل

جدول وزن ساندویچ پانل

همانطور که در بالا مشاهده کردید برای محاسبه وزن ساندویچ پانل فرمول های دقیقی ارائه شده است؛ با استفاده از آن‌ها می توانید وزن انواع ساندویچ پانل را به راحتی اندازه گیری کنید. در جدول زیر وزن کاربردی ترین انواع ساندویچ پانل برای شما ارائه شده است. وزن هر متر مربع ساندویچ انل سقفی و دیواری به شرح زیر است:

ردیف نوع ضخامت (cm)عرض مفید (cm)وزن (g)
1ساندویچ پانل دیواری4939750
2ساندویچ پانل دیواری5939950
3ساندویچ پانل سقفی 410011390
4ساندویچ پانل سقفی 510011690

کاربرد ساندویچ پانل

این محصول می تواند در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال

 • خانه های پیش ساخته
 • ساخت انواع کانکس
 • سازه های صنعتی
 • ساخت سالن های ورزشی
 • ساخت انواع دیواره
 • ساخت انواع سوله و انبار
 • اتاق های ایزوله برای بیمارستان ها
 • درمانگاه های صحرایی
 • کانتر مواد غذایی
 • سرد خانه ها

شرکت های تولید کننده ساندویچ پانل در خارج از کشور

کارخانه های بسیاری در دنیا این محصول را تولید می کنند که هر کدام برند خاص خود را دارند. در این مقاله تعدادی از این کارخانه های معروف که در دنیا مشغول به تولید ساندویچ پانل هستند را معرفی می کنیم.

 • شرکت پلانجا Plannja

این شرکت از 1967 میلادی در اسکاندیناوی آغاز به کار کرد. این کارخانه در منطقه کاملا مرطوب قرار گرفته است و به خاطر همین موضوع ، محصولات از کیفیت بالایی برخوردارند. خلاقیت این شرکت در تولید این محصول بدین نحو بوده است که ساندویچ پانل ها را به صورت رنگی طراحی کرده و حالت برجسته دارد تا از نظر زیبایی شناسی نیز کاربرد داشته باشد.

 • شرکت روکی Ruukki

این کارخانه در سال 1960 در فنلاند و توسط دولت وقت تاسیس شد. این شرکت در عرصه تولید ساندویچ پانل توانست اقدامات زیادی انجام دهد و محصولات خود را به کشورهای زیادی صادر کند.

تولید کنندگان ساندویچ پانل در ایران

 • شرکت میهن پانل

در سال 1381 در تهران تاسیس شده است و علاوه بر ساندویچ پانل ، تردی پانل و کناف نیز با کیفیت مناسب تولید می کند.

 • مجتمع صنعتی ماموت

این شرکت در سال 1371 در کرج تاسیس شد و در زمینه تولید این محصول جزو با سابقه ها می باشد. این کارخانه از تکنولوژی های خارجی برای ساخت این محصول استفاده می کند و تا به امروز توانسته کیفیت بسیار بالایی در تولید ساندویچ پانل داشته و آن را حفظ کند. در حال حاضر این شرکت سهم قابل توجهی از بازار داخل را دارد و علاوه بر آن به کشورهای خاورمیانه از جمله به کشورهای آلمان ، کویت ، سوریه  و کشورهای آفریقایی نیز صادر می کند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد