تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

جدول استاندارد ورق های فلزی

جدول استاندارد ورق فولادی

معرفی ورق های فلزی و جداول استاندارد

ورق فولادی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کمی به آن ها توجه کنیم، متوجه می شویم که در بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره نیز از آن استفاده می کنیم این ورق ها به کار برده شده اند. از ماشین لباسشویی و ظرفشویی گرفته تا خودرو و کشتی نیازمند ورق هایی هستند که از جنس فلز با ویژگی های مشخص باشد. در این مقاله سعی شده است که انواع ورق های فلزی را با جدول استانداردهای هریک توضیح دهیم تا شما مخاطب گرامی اطلاعات بیشتری از این محصولات به دست آورید. در نظر داشته باشید که هریک از این فلزات از آلیاژ و عناصر مختلفی تشکیل شده اند و خواص آن ها با یکدیگر متفاوت است.

ورق چیست؟

زمانی که شمش های فولادی در کارخانه ها تحت حرارت قرار می گیرند و گرم می شوند ، آنها را از زیر غلتک هایی عبور می دهند تا به اندازه و ابعاد مختلفی از آن برسند. اگر ضخامت محصولی که تولید شده باشد از ۴ میلی متر کمتر باشد به آن ورق می گویند. (لازم به ذکر است که اگر ضخامت آن بیش از ۴ میلی متر باشد به آن صفحه می گویند.)

جدول استاندارد ورق فلزی

آشنایی با انواع ورق های فلزی

ورق های فلزی از فلزهای مختلفی تولید می شوند. آلیاژهای مختلفی مانند آلومینیوم ، مس ، برنج و… در این محصولات به درصدهای متفاوتی حضور دارند. این محصولات به دو صورت تولید می شوند ، نورد سرد یا نورد گرم. به ورق هایی که از روش نورد سرد تهیه می شوند ورق روغنی می گویند و اگر از روش نورد گرم تهیه شود ورق سیاه است. هر کدام از این دو نوع ورق ، انواع مختلفی دارند که هر کدام ابعاد ، وزن و ویژگی های خاص خودشان را دارند. این ورق ها را می توان در هفت گروه از جمله ورق های روغنی ، ورق گالوانیزه ، ورق استیل ، ورق رنگی ، ورق اسید شویی ، ورق سیاه و ورق آجدار تقسیم بندی کرد.

۱- ورق روغنی

نام ورق روغنی از اصطلاح بازاری و عامیانه آن گرفته شده است و آن هم به خاطر ویژگی های ظاهری محصول است یعنی به نظر می رسد که بر روی محصول روغن ریخته باشند. این محصول به روش نورد سرد تهیه می شود و به این صورت می باشد که در طی فرآیند تولید از ضخامت بالا به ضخامت های پایین تر تبدیل و تولید می شوند. ظاهر این ورق ها بسیار براق ، یکدست و درخشان است. کیفیت ظاهری این محصول بسیار بالا است و به همین دلیل در صنایع از آن برای کالاهایی استفاده می کنند که زیبایی ظاهری دارای اهمیت بسیار است ، مانند بدنه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی. این محصول سه نوع دارد که عبارتند از ورق نیمه کششی St12 ، ورق معمولی st14 و ورق فوق کشش st13 .

ورق های روغنی پایه تولید ورق رنگی نیز به حساب می آیند از آن جمله که ورق رنگی گالوانیزه و ورق رنگی از روش نورد سرد تهیه می شوند. ضخامت این محصول از ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر است و در دو عرض استاندارد که شامل ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر است تولید می شوند.

حتما بخوانید :  نحوه محاسبه قطر میلگرد

جدول وزنی ورق روغنی

جدول وزن ورق روغنی

۲- ورق گالوانیزه

روش های مختلفی برای گالوانیزه کردن فلزات وجود دارد. اقتصادی ترین و در عین حال کاربردی ترین روش برای گالوانیزه کردن فلزات ، توسط یک دانشمند ایتالیایی به نام گاوانی ابداع شد که نام او بر این روش نیز ماندگار شد. این روش بدین صورت است که فلز را در حوضچه های مذاب روی غوطه ور می کنند تا تمام سطوح این ورق از روی پوشانده شود. این محصول در سه نوع مختلف ، از جمله گالوانیزه بدون گل ، گالوانیزه گل درشت ، گالوانیزه گل ریز تولید می شود. این گل ها به خاطر وجود درصدی ناخالصی در روی هنگامی که در حوضچه مذاب قرار می گیرند به وجود می آیند ، که البته شبیه کریستال می شود و ثابت می ماند. هرچه گل یک ورق کمتر باشد کیفیت بالاتر است و از نظر محیط زیستی مناسب تر. در آینده تمامی کارخانجات دنیا موظفند که ورق بدون گل تولید کنند که برای حفظ محیط زیست می باشد. استاندارد ورق گالوانیزه متفاوت است و با توجه به ضخامت  ، وزن پوشش روی ، سرعت سرد شدن ورق ، چسبندگی ، ظاهر قطعات و… تقسیم بندی می شوند. این استانداردها شامل CAN/CSA G164 ، AS/NZS 4680، ۱۴۶۱  ASTM A123 ISO است و ضخامت این محصول از ۱۸/۰ تا ۶ میلی متر می باشد. در بازار می توانید این محصول را در دو نوع داخلی و خارجی تهیه کنید. عرض این ورق ها در دو سایز ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متری و با کوتینیگ ۱۰۰ ، ۱۲۰ ، ۱۸۰ ، ۲۲۰ ، ۲۷۵ تولید می شوند. (منظور ازکوتینگ میزان پوشش روی در دو سطح ورق است.)

جدول استاندارد وزن ورق گالوانیزه

جدول استاندارد ورق گالوانیزه

۳- ورق استیل

استیل، آلیاژی است که از پایه آهن می باشد و کمتر از ۲ درصد کربن دارد. میزان کربن موجود در این ورق باعث می شود که خواص مکانیکی و سختی آن متفاوت باشد. اگر کربن کمتر از ۰٫۱۵ درصد باشد به آن فولاد ساده نرم کربنی می گویند و برای میخ  ، پرچ و لوله های درزدار استفاده می کنند. از ۰٫۱۵ تا ۰٫۳ به کم کربن معروف است که شامل تیرآهن ، میلگرد ، چرخ دنده است. اگر میزان آلیاژ کربن از ۰٫۳ تا ۰٫۶ درصد باشد به آن کربن متوسط می گویند که برای شفت ، میل لنگ ، فنر استفاده می شود و اگر آلیاژ بالای ۰٫۶ درصد باشد پرکربن است و برای اره ، آچار ، مته و پیچ گوشتی به کار می رود. ورق استیل به دو صورت ساده کربنی و آلیاژی موجود است که تفاوت این دو نوع در عناصری می باشد که در آن وجود دارد. استیل ساده کربنی از عناصر معمولی شامل سیلیسیم ، منگنز ، گوگرد و فسفر تشکیل شده است. با افزودن آلیاژهای دیگری به این ترکیب، استیل ضدزنگ تولید می شود که خواص بالایی دارد. حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم برای ضد زنگ شدن فلزات نیاز است تا کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم را تشکیل دهد. در استیل های ضد زنگ که به استنلس نیز معروف هستند نیکل ، مولیبدن ، کروم نیز موجود است که باعث می شود در برابر خوردگی مقاومت کنند. از ویژگی های خوب این ورق این است که قابل بازیافت کامل است و می توان آن را دوباره قالب گیری کرد.

حتما بخوانید :  بهترین روش برشکاری ورق چیست ؟

ورق های استیل از ویژگی های قابل توجهی برخوردار هستند که عبارتند از صاف و صیقلی بودن ، عدم زنگ زدگی یا خوردگی ، براقی ، روکش دار بودن ، ضد اسید و… . این محصول نیز همانند دیگر ورق ها به صورت رول و شیت عرضه می شود. ضخامت این محصول از ۴۰ صدم میلی متر تا ۲۰ میلی متر است و در عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. اگر ورق های استیل فابریک باشد ۲۰۰*۱۰۰ و ۲۵۰*۱۲۵ سانتی متر است.

جدول استاندارد ورق استیل

جدول وزن ورق استیل

جدول استاندارد ورق استیل

۴- ورق رنگی

ورق گالوانیزه پایه این محصول است وقتی که به آن رنگ و آستر می زنند و در کوره قرار می دهند به ورق رنگی تبدیل می شود. ورق گالوانیزه را در کارخانه دو بار با محلول چربی زدایی شسته و سپس با آب ، سطح رویی و زیرین آن را شستشو می دهند تا با دمش هوای گرم آن را خشک کنند تا عاری از هر گونه ناخالصی شود. بعد از آن ماده شیمیایی ویژه ای را بر روی تمام سطوح می زنند تا رنگ به خوبی به ورق بچسبد و پوسته پوسته نشود. پس از آن پرایمر یا همان رنگ اولیه بر روی ورق زده می شود و در کوره قرار می گیرد و بعد از سرد شدن رنگ اصلی که از جنس پلی استر ، پلی وینیل ایدین فلوئوراید  ، اپوکسی ، پلی وینیل کلراید و پلی یورتان است را توسط غلتک روی ورق می زنند و در کوره قرار می دهند تا رنگ کاملا پخته شود. رنگ های ورق رنگی شامل سفید ، آبی ، قرمز ، زرد  ، سبز ، نارنجی ، قهوه ای ، لیمویی ، بنفش است که برای لوازم خانگی مثل اجاق گاز ، یخچال ، کابینت و یا صنایع فلزی ، صنایع ساختمانی و صنعت حمل و نقل استفاده می شود.

۵- ورق اسید شویی

این محصول از نظر ظاهری شبیه به ورق روغنی می باشد. از ورق های گرم تولید می شوند و طی یک پروسه ای زغال های روی سطح ورق را کاملا از بین می برند و همه ناخالصی ها را با کمک اسید پاک می کنند. به این فرآیند که طی آن چربی های روی محصول با کمک اسید کلریدریک از بین می رود و ورقی صاف و کمی براق تولید می شود و با کمک نورد گرم به ضخامت دلخواه می رسد ، اسیدشوئی می گویند. این محصول در دو صورت رول و شیت برش داده می شود و ابعاد ورق اسید شور فابریک شامل ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر است. وزن این محصول شبیه به ورق های نورد گرم (سیاه) می باشد. از این محصول برای لوله های نفت و گاز ، صنعت خودرو و کشتی سازی استفاده می کنند. این عملیات اسیدشویی که به فلاکسینگ نیز معروف است باعث می شود که سطح روی آهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر شود.

حتما بخوانید :  تفاوت ناودانی سبک و سنگین چیست ؟

جدول استاندارد ورق اسیدشویی

جدول وزن ورق اسیدشویی

۶- ورق سیاه یا ورق نورد گرم

آهن آلات به دو دسته صنعت و ساختمانی تقسیم می شوند و همان طور هم که در ابتدای متن به آن اشاره شد از دو روش نورد سرد و نورد گرم تهیه می شوند. خروجی نورد گرم « ورق سیاه » است و این نام برگرفته از شکل ظاهری آن است یعنی این که فولاد در دمای بسیار بالایی در کوره ها ذوب می شود که از نظر ظاهری رنگ آن تیره و مات می شود و این رنگ متمایل به سیاه می باشد. تختال ها را در دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره ها گرم می کنند تا ضخامت آن را بین ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر برش دهند و به صورت کلاف بسته بندی کنند. طول این محصول بین یک تا ۱۲ متر متغیر است. عرض این محصول نیز در چهار سایز ۱۰۰ و ۱۲۵ ، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر تولید می شود و ضخامت آن از ۱٫۵ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد و استاندارد ورق سیاه با ST37 شناخته می شود. ابعاد این محصول تنوع بیشتری دارد و از ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر تا ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر متغیر است.

جدول استاندارد ورق سیاه

جدول وزن ورق سیاه

۷- ورق آجدار

این محصول از جنس ورق سیاه و نورد گرم است که به حالت و شکل خاصی آن را فرم می دهند و روی آن را به صورت هایی مانند خطوط مورب و کج ، دایره ای شکل و… قرار می دهند تا به حالت سرعت گیر شود (سطح این ورق دارای خطوط برجسته است). این محصول را در کف اتاق ها ، کامیون و وانت بارها ، آسانسور و… استفاده می کنند. ورق های آج دار با ضخامت ۱٫۵ میلی متر و ۱۰ میلی متر و در ابعاد ۲*۱ متر و ۶*۱٫۵ و ۶*۲ متر تولید می شوند.

جدول وزن ورق آجدار

آلومینیوم ، مس ، و برنج نیز جز ورق های فلزی به حساب می آیند که در این گروه قرار نمی گیرند. اما پر مصرف هستند.

۸- ورق آلومینیوم

یکی از پر مصرف ترین نوع ورق هاست که مدت زمان زیادی است از آن در دنیا و در صنایع استفاده می کنند. از دلایل استفاده زیاد و تولید انبوه ورق آلومینیوم این است که انعطاف پذیری، مقاومت بالا ، ظاهری براق و تمیز دارد و قیمت آن به نسبت برخی از ورق ها مناسب تر و کمتر می شود. امیدواریم که این مطلب برای شما مخاطب گرامی مفید بوده باشد. مجموعه مرکز آهن از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می کند. شما می توانید در کامنت نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۳٫۳ / ۵٫ تعداد رای: ۴۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button