3.5/5
729رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی ورق های فلزی و جداول استاندارد

ورق فولادی در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کمی به این محصول توجه کنیم، متوجه می شویم که در بسیاری از وسایلی که در زندگی روزمره از آن استفاده می کنیم این ورق ها به کار رفته است. از ماشین لباسشویی و ظرفشویی گرفته تا خودرو و کشتی نیازمند ورق هایی هستند که از جنس فلز و با ویژگی های منحصر به فرد می باشند. در این مقاله سعی شده است که انواع ورق  فلزی را با جدول استاندارد هر یک بپردازیم تا شما مخاطب گرامی اطلاعات تخصصی و فراتری از این محصولات به دست آورید. در نظر داشته باشید که هر یک از این محصولات از آلیاژ و عناصر مختلفی تشکیل شده اند که بر همین اساس خواص آن ها با یکدیگر متفاوت است.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

ورق چیست؟

برای ساخت ورق فولادی ابتدا شمش فولادی را وارد خط تولید کارخانه می نمایند، پس از آن این محصول را تحت دمای مشخصی قرار داده تا گرم شود. در مرحله بعد شمش فولادی حرارت دیده را از میان غلتک هایی عبور داده تا به اندازه و ابعاد مشخصی برسند. اگر ضخامت محصولی که تولید شده است از ۴ میلی متر کمتر باشد به آن ورق و چنانچه ضخامت آن بیش از ۴ میلی متر باشد به آن صفحه گفته می شود.

مشاهده نسخه pdf مقاله : جدول استاندارد ورق های فلزی

جدول استاندارد ورق فلزی

آشنایی با انواع ورق های فلزی

ورق های فلزی از آلیاژهای مختلفی مانند آلومینیوم ، مس ، برنج و… و همچنین با درصدهایی متفاوت تولید می شوند. برای ساخت این محصولات دو روش نورد سرد یا نورد گرم به کار گرفته می گیرند به همین ترتیب به ورق هایی که از روش نورد سرد ساخته شوند ورق روغنی و محصولاتی که به روش نورد گرم تهیه شود ورق سیاه می گویند. هر کدام از این دو نوع ورق ، انواع مختلفی دارند که هر کدام ابعاد ، وزن و ویژگی های منحصر به فردی را دارا می باشد که در هفت دسته بندی اصلی از جمله ورق های روغنی ، ورق گالوانیزه ، ورق استیل ، ورق رنگی ، ورق اسید شویی ، ورق سیاه و ورق آجدار قرار می گیرد.

۱- ورق روغنی

نام ورق روغنی از اصطلاح بازاری و عامیانه آن گرفته شده است و آن هم به دلیل ویژگی های ظاهری محصول بوده به این معنا که به نظر می رسد بر روی ورق لایه ای از روغن قرار داشته باشد. این محصول به روش نورد سرد تهیه می شود و به این صورت بوده که در طی فرآیند تولید از ضخامت بالا به ضخامت های پایین تر تبدیل و تولید می شوند. ظاهر این ورق ها بسیار براق ، یکدست و درخشان است. کیفیت ظاهری این محصول بسیار بالا بوده و به همین علت در صنایع از آن برای کالاهایی مانند بدنه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی استفاده می شود که زیبایی ظاهری دارای اهمیت بسیار است. این محصول سه نوع نیمه کششی St12 ، ورق معمولی st14 و ورق فوق کشش st13 دارد.

ورق های روغنی پایه تولید ورق رنگی و ورق رنگی گالوانیزه به حساب می آید. ضخامت این محصول از ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر متغیر است و در دو عرض استاندارد که شامل ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر است تولید می شود.

جدول وزنی ورق روغنی

جدول وزن ورق روغنی

۲- ورق گالوانیزه

روش های مختلفی برای گالوانیزه کردن فلزات وجود دارد. اقتصادی ترین و در عین حال کاربردی ترین روش برای گالوانیزه کردن فلزات، توسط یک دانشمند ایتالیایی به نام گاوانی ابداع شد که نام او بر این روش نیز ماندگار شد. این روش بدین صورت است که فلز را در حوضچه های مذاب روی غوطه ور می کنند تا تمام سطوح این ورق از روی پوشانده شود. این محصول در سه نوع مختلف ، از جمله گالوانیزه بدون گل ، گالوانیزه گل درشت و گالوانیزه گل ریز تولید می شود. این گل ها به خاطر وجود درصدی ناخالصی در روی هنگامی که در حوضچه مذاب قرار می گیرند به وجود می آیند که البته شبیه کریستال می شود و ثابت می ماند. هرچه گل یک ورق کمتر باشد کیفیت بالاتر است و از نظر محیط زیستی مناسب تر. در آینده تمامی کارخانجات دنیا موظفند که ورق بدون گل تولید کنند که برای حفظ محیط زیست می باشد. استاندارد ورق گالوانیزه متفاوت است و با توجه به ضخامت، وزن پوشش روی، سرعت سرد شدن ورق، چسبندگی، ظاهر قطعات و… تقسیم بندی می شوند. این استانداردها شامل CAN/CSA G164 ، AS/NZS 4680، ۱۴۶۱  ASTM A123 ISO است و ضخامت این محصول از ۱۸/۰ تا ۶ میلی متر می باشد. در بازار می توانید این محصول را در دو نوع داخلی و خارجی تهیه کنید. عرض این ورق ها در دو سایز ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متری و با کوتینیگ ۱۰۰ ، ۱۲۰ ، ۱۸۰ ، ۲۲۰ ، ۲۷۵ تولید می شوند. (منظور ازکوتینگ میزان پوشش روی در دو سطح ورق است.)

جدول استاندارد وزن ورق گالوانیزه

جدول استاندارد ورق گالوانیزه

۳- ورق استیل

استیل، آلیاژی است که از پایه آهن بوده که حاوی کمتر از ۲ درصد کربن می باشد. میزان کربن موجود در این ورق باعث شده خواص مکانیکی و سختی آن متفاوت باشد. اگر کربن کمتر از ۰٫۱۵ درصد باشد به آن فولاد ساده نرم کربنی می گویند که برای تولید میخ، پرچ و لوله های درزدار استفاده می کنند. به همین ترتیب از ۰٫۱۵ تا ۰٫۳ به کم کربن معروف است که در تولید تیرآهن ، میلگرد ، چرخ دنده استفاده می شود و اگر میزان آلیاژ کربن از ۰٫۳ تا ۰٫۶ درصد باشد به آن کربن متوسط می گویند که برای ساخت شفت ، میل لنگ و فنر مناسب است. چنانچه آلیاژ بالای ۰٫۶ درصد باشد پرکربن است و برای ساخت اره، آچار، مته و پیچ گوشتی به کار می رود. ورق استیل به دو صورت ساده کربنی و آلیاژی در بازار موجود است که تفاوت این دو نوع در عناصری می باشد که در آن وجود دارد. استیل ساده کربنی از عناصر معمولی شامل سیلیسیم ، منگنز ، گوگرد و فسفر تشکیل شده است. با افزودن آلیاژهای دیگری به این ترکیب، استیل ضدزنگ تولید می شود که خواص بالایی هم دارد. حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم برای ضد زنگ شدن فلزات نیاز است تا کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم را تشکیل دهد.

در استیل های ضد زنگ که به استنلس نیز معروف هستند نیکل ، مولیبدن ، کروم نیز موجود است که باعث می شود در برابر خوردگی مقاومت کنند. از ویژگی های خوب این محصول این است که قابل بازیافت کامل است و می توان آن را دوباره قالب گیری کرد. ورق های استیل از ویژگی های قابل توجهی از قبیل صاف و صیقلی بودن، عدم زنگ زدگی یا خوردگی، براقی، روکش دار بودن، ضد اسید و…برخوردار است. این محصول نیز همانند دیگر ورق ها به صورت رول و شیت در بازار موجود می باشد. ضمن آنکه ضخامت آن از ۴۰ صدم میلی متر تا ۲۰ میلی متر  و در عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر له فروش می رسد.

جدول استاندارد ورق استیل

جدول وزن ورق استیل

جدول استاندارد ورق استیل

۴- ورق رنگی

ورق گالوانیزه پایه ساخت این محصول می باشد وقتی که به آن رنگ و آستر می زنند، سپس در کوره قرار گرفته و به ورق رنگی تبدیل می شود. ورق گالوانیزه را در کارخانه دو بار با محلول چربی زدایی شسته و سپس با آب ، سطح رویی و زیرین آن را مجدد شستشو می دهند. در این مرحله با دمش هوای گرم آن را خشک می کنند تا عاری از هر گونه ناخالصی شود. سپس ماده شیمیایی ویژه ای را بر روی تمام سطوح می زنند تا رنگ به خوبی به ورق بچسبد و پوسته پوسته نشود. پس از آن پرایمر یا همان رنگ اولیه بر روی ورق زده می شود و در کوره قرار می گیرد و بعد از سرد شدن رنگ اصلی که از جنس پلی استر ، پلی وینیل ایدین فلوئوراید  ، اپوکسی ، پلی وینیل کلراید و پلی یورتان است را توسط غلتک روی ورق می زنند و در کوره قرار می دهند تا رنگ کاملا پخته شود. رنگ های ورق رنگی شامل سفید ، آبی ، قرمز ، زرد  ، سبز ، نارنجی ، قهوه ای ، لیمویی ، بنفش است که برای لوازم خانگی مثل اجاق گاز ، یخچال ، کابینت و یا صنایع فلزی ، صنایع ساختمانی و صنعت حمل و نقل استفاده می شود.

۵- ورق اسید شویی

این محصول از نظر ظاهری شبیه به ورق روغنی می باشد که از ورق های گرم تولید می شوند و طی یک پروسه ای زغال های روی سطح ورق را کاملا از بین می برند و همه ناخالصی ها را با کمک اسید پاک می کنند. به این فرآیند که طی آن چربی های روی محصول با کمک اسید کلریدریک از بین می رود و ورقی صاف و کمی براق تولید می شود و با کمک نورد گرم به ضخامت دلخواه می رسد ، اسیدشوئی می گویند. این محصول در دو صورت رول و شیت برش داده می شود و ابعاد ورق اسید شور فابریک شامل ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر است. وزن این محصول شبیه به ورق های نورد گرم (سیاه) می باشد. از این محصول برای لوله های نفت و گاز ، صنعت خودرو و کشتی سازی استفاده می کنند. این عملیات اسیدشویی که به فلاکسینگ نیز معروف است باعث می شود که سطح روی آهن ۲۵۰ برابر از فولاد سخت تر شود.

جدول استاندارد ورق اسیدشویی

جدول وزن ورق اسیدشویی

۶- ورق سیاه یا ورق نورد گرم

آهن آلات به دو دسته صنعت و ساختمانی تقسیم می شوند و همان طور هم که در ابتدای متن به آن اشاره شد از دو روش نورد سرد و نورد گرم تهیه می شوند. خروجی نورد گرم « ورق سیاه » است و این نام برگرفته از شکل ظاهری آن می باشد. یعنی این که فولاد در دمای بسیار بالایی در کوره ها ذوب می شود که از نظر ظاهری رنگ آن تیره و مات و متمایل به سیاه می باشد. تختال ها را در دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره ها گرم می کنند، سپس در ضخامت های بین ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر برش داده و به صورت کلاف بسته بندی می نمایند. طول این محصول بین یک تا ۱۲ متر متغیر است. همچنین عرض این محصول نیز در چهار سایز ۱۰۰ و ۱۲۵ ، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر و ضخامت آن از ۱٫۵ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد. ناگفته نماند استاندارد استفاده شده در ساخت ورق سیاه با ST37 می باشد.

جدول استاندارد ورق سیاه

جدول وزن ورق سیاه

۷- ورق آجدار

این محصول از جنس ورق سیاه و نورد گرم است که به حالت و شکل خاصی آن را فرم می دهند و روی آن را به اشکالی مانند خطوط مورب و کج ، دایره ای شکل و… فرم می دهند تا به حالت سرعت گیر تبدیل شود (سطح این ورق دارای خطوط برجسته است). این محصول را در کف اتاق ها ، کامیون و وانت بارها ، آسانسور و… استفاده می کنند. ورق های آج دار با ضخامت ۱٫۵ میلی متر و ۱۰ میلی متر و در ابعاد ۲*۱ متر و ۶*۱٫۵ و ۶*۲ متر تولید می شوند. آلومینیوم ، مس ، و برنج نیز جز ورق های فلزی به حساب می آیند که در این گروه قرار نمی گیرند. اما پر مصرف هستند.

جدول وزن ورق آجدار

۸- ورق آلومینیوم

یکی از پر مصرف ترین نوع ورق ها ورق آلومینیوم می باشد که مدت از زمان های زیادی از آن در صنایع مختلف استفاده می کنند. از دلایل استفاده زیاد و تولید انبوه ورق آلومینیوم انعطاف پذیری، مقاومت بالا ، ظاهری براق و تمیز آن بوده. ضمن آنکه قیمت این محصول به نسبت برخی از ورق ها مناسب تر و یا شاید کمتر می شود. امیدواریم که این مطلب برای شما مخاطب گرامی مفید بوده باشد. مجموعه مرکز آهن از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می کند. شما می توانید در کامنت نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

۳٫۵
۷۲۹رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری