3.3/5
37رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

محاسبه وزن ورق گالوانیزه

روش محاسبه وزن آهن آلات و انواع ورق فولادی در مقاله ای تحت عنوان … تقدیم حضورتان گردید. در ادامه قصد داریم در خصوص روش محاسبه وزن ورق گالوانیزه به طور مفصل توضیح دهیم. به طور کلی برای محاسبه وزن انواع ورق فولادی اعم از ورق گالوانیزه، ورق سیاه، ورق روغنی، ورق آجدار و ورق اسیدشویی یک فرمول ثابت وجود دارد و به راحتی می توان با داشتن ابعاد ورق ، وزن محصول مورد نظر را به دست آورد. ابتدا به معرفی اجمالی این محصول می پردازیم و پس از آن به محاسبه وزن ورق گالوانیزه می پردازیم.

دریافت نسخه pdf مقاله : 3 روش محاسبه وزن ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست ؟

ورق گالوانیزه به دلیل خواص منحصر به فرد خود از قبیل مقاومت در برابر خوردگی و سختی سطح، امروزه در صنایع مختلف به صورت گسترده ای استفاده می شود. از جمله موارد استفاده ورق گالوانیزه می توان به استفاده در صنایع غذایی، صنایع خودروسازی، ساختمانی، هواپیما، منابع ذخیره آب و …. اشاره کرد. تولید ورق گالوانیزه به دو روش انجام می شود. یکی تولید ورق گالوانیزه به صورت پیوسته و دیگری گالوانیزه عمومی (گالوانیزه دسته ای ورق پیش ساخته). اکثر خطوط گالوانیزه ورق به صورت پیوسته (حدود 83 درصد) به روش پوشش دهی حوضچه داغ روی بوده و حدود 17 درصد باقی مانده با روش های گالوانیزه به صورت الکتریکی تولید می شوند.

برای نمونه یک خط مدرن گالوانیزه ورق به صورت پیوسته، به روش حوضچه داغ روی، که با سرعت ماکزیممی ، در حدود 180 متر در دقیقه کار می کند، سالیانه تولیدی تا میزان 500000 تن ورق گالوانیزه (به طور متوسط 238000 تن در سال) را دارا می باشد. اگرچه صنعت فولاد به یک صنعت کامل و پیشرفته، تبدیل شده است، اما تکنولوژی و تولیدات در این صنعت، فرآیند رو به رشدی دارند. مصرف جهانی روی در سال 2003 در حدود 9.731 میلیون تن بود که تقریبا نصف این میزان مصرف، صرف صنعت گالوانیزه و بیشتر این مقدار، جهت پروسه گالوانیزه کردن ورق به صورت پیوسته استفاده شده است.

قیمت ورق گالوانیزه

فرمول محاسبه وزن ورق گالوانیزه

برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه از فرمول زیر استفاده می شود.

طول ورق (متر) * عرض ورق (میلی متر) * ضخامت ورق (میلی متر) * عدد چگالی آهن / 1000

لازم به ذکر است چگالی آهن به میزان 7.86 می باشد ولی بهتر است در محاسبات ورق های گالوانیزه ایرانی عدد 8 را در فرمول جای گذاری کنید.

استفاده از این فرمول در محاسبه وزن آهن آلات تا حد زیادی دقیق می باشد.

همچنین روش دوم برای اطلاع از ورق ورق گالوانیزه مراجعه به جدول وزن ورق می باشد. جدول مورد نظر به شما این امکان را می دهد تا با توجه به ضخامت ورق مورد نظر خود وزن آن را طبق طول و عرض دلخواه مشاهده کنید. لازم به ذکر است که استفاده از جدول وزن ورق نسبت به سایر محصولات فولادی با توجه به ابعاد یکنواخت موجود از آن در بازار، بسیار راحت تر می باشد. قیمت انواع ورق فولادی در بازار با توجه به وزن آن ها تعیین می گردد.

راهنمای استفاده از جدول وزن ورق گالوانیزه

 • ضخامت ورق

به طور کلی جدول وزن ورق گالوانیزه براساس پارامتر ضخامت (T) دسته بندی شده است. ضخامت ورق از میزان ضخامت فولاد تشکیل دهنده گرفته شده است و با توجه به ضخامت ورق مورد نظر و سایر پارامترها در جدول می توانید وزن ورق گالوانیزه را تعیین نمایید.

ابعاد ورق

 • عرض ورق

قسمت کوچک تر ورق را عرض آن می نامند که نسبت به طول بعد کمتری دارد. همان طور که گفتیم ابعاد ورق های موجود در بازار معمولا به صورت یکنواخت می باشد و عرض آن ها معمولا به میزان 1.25، 1.5 و 2 متر موجود است. این بعد از ورق در شکل با W نشان داده شده است.

 • طول ورق

پارامتر بزرگ تر ورق را طول (L) آن می نامند که نسبت به عرض اندازه بیشتری دارد. واحد آن در محاسبات به صورت متر در نظر گرفته می شود. طول ورق های موجود در بازار عمدتا به میزان 6 متر می باشد.

 • چگالی ورق

با توجه به ماده تشکیل دهنده این محصول که فولاد است در محاسبات از جرم مخصوص 7.85 استفاده می شود.

جدول وزن ورق گالوانیزه

سایر روش های محاسبه وزن ورق گالوانیزه

به غیر از دو روش ذکر شده روش های دیگری نیز جهت سهولت خریداران گرامی برای محاسبه وزن این محصول وجود دارد که از جمله آن ها می توان به محاسبه توسط نرم افزارهای مهندسی اشاره کرد. با توجه به اینکه محاسبه وزن آهن آلات به روش دستی ممکن است خطا وجود داشته باشد استفاده از نرم افزارهای مهندسی دقیق تر می باشد. استفاده از جدول نیز در صورتی معتبر است که ابعاد محصول مطابق استانداردهای موجود در بازار باشد.

نرم افزارهای موجود جهت محاسبه وزن انواع آهن آلات با دریافت ورودی های لازم از ابعاد ورق مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن وزن دقیق آن را محاسبه می نماید. این مجموعه نیز با معرفی اپلیکیشن مرکزآهن جهت سهولت شما عزیزان امکان محاسبه وزن انواع ورق های فولادی را فراهم کرده است. نرم افزار مرکزآهن به راحتی از وب سایت این مجموعه و کافه بازار قابل دانلود می باشد.

برای محاسبه وزن محصول مورد نظر خود تنها کافی است به بخش محاسبات فنی این اپلیکیشن مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از دریافت اطلاعات لازم از محصول مورد نظر از جمله ابعاد و جنس آن، نرم افزار مورد نظر در کسری از زمان وزن آن را در اختیار شما قرار می دهد. نرم افزار معرفی شده قابل استفاده برای تمامی مهندسین، مشاوران و پیمانکاران و انبارداران و خریداران محترم می باشد.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق های فولادی که سطحی از فلز روی دارند را ورق گالوانیزه می گویند.

روش محاسبه وزن ورق گالوانیزه چگونه است؟

طول ورق (متر) * عرض ورق (میلی متر) * ضخامت ورق (میلی متر) * عدد چگالی آهن / ۱۰۰۰

کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

ز جمله موارد استفاده ورق گالوانیزه می توان به استفاده در صنایع غذایی، صنایع خودروسازی، ساختمانی، هواپیما، منابع ذخیره آب و …. اشاره کرد.

چه پارامترهایی در جداول وزن ورق گالوانیزه موجود است؟

پارامترهایی از قبیل ضخامت ورق، عرض ورق، طول ورق و چگالی ورق

3.3/5
37رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0