آهن بخریم یا نه؟

شرایط بازار فولاد همچنان ملتهب

  • آخرین به روزرسانی 99/12/05

پرسیده شده آیا خرید آهن آلات در روزهای پایان سال میتواند به صرفه باشد یا خرید خود را به سال آینده موکول کنیم؟

شاید یکی از بحث برانگیزترین و چالشی ترین سوال ها در این روزهای بازار آهن همین سوال باشد که به راستی بهترین زمان برای خرید آهن چه زمانی است؟ قبل از عید آهن بخریم یا بعد از عید؟

همراهان عزیز مرکز آهن، همانگونه که مستحضرید شرایط اقتصادی ایران در روزهای نفس گیری به سر می برد . به طوری که با هر تصمیم سیاستمداران کشور، تغییر بسزایی را در روند بازار و نوسان در قیمت ها مشاهده می کنیم، با این تفاسیر روند ثابتی در بازار به چشم نمیخورد و همین عامل پیش بینی را کاری بسیار سخت کرده است.

با این حال بر اساس بررسی ها و مطالعات، آنچه از اخبار داخلی و بین المللی به چشم میخورد اندکی نرمش از دو طرف بر ادامه توافق نامه برجام امکان دارد ولی آیا توافقات و تصمیمات می تواند مشکلات چند دهه اخیر کشور و تحریم های آمریکا علیه ایران رفع نماید؟ باید منتظر ماند.

از سوی دیگر همانطور که هرساله شاهد افزایش قیمت ها در بخش مختلف همانند مسکن ، حمل و نقل ، حقوق و مزایا کارمندان هستیم. فقط در صورتی میتوانیم انتظار کاهش قیمت آهن آلات را داشته باشیم که با افت شدید قیمت دلار مواجه شویم.

 در نهایت خرید خود را در این بازه زمانی و در حد نیاز انجام دهید. آنچه گفته شد تحلیل و نظر شخصی تحلیلگران مرکزآهن می باشد و امکان ایجاد هر تغییری در اوضاع بر اساس تصمیمات جدید سیاسی بر هیچکس پوشیده نیست.

  • آخرین به روزرسانی 99/04/14

در حالی که همچنان که یک گوش ما به افزایش قیمت های پی در پی حوزه ورق و قیمت پروفیل در روز پنج شنبه هفته گذشته معطوف بود، شنیدیم که تعدادی از این تولیدکنندگان ورق ندارند و تنوع سبدشان به شدت کم شده؛ به طور مثال از ۱۰ سایز مختلف قوطی، تنها ۳ یا ۴ سایز آن را موجود دارند، آن هم فقط تعدادی از آن ها…

از بازار میلگرد آجدار چه خبر ؟

ظاهرا برخی از مبادی مورد توجه بازار مصرف حوزه میلگرد آجدار در خروجی های منظم خود دچار وقفه و مشکل شده ‌‌اند؛ پیگیر علت این موضوع شدیم، به این نتیجه رسیدیم که در تامین شمش دچار مضیقه گردیده ‌اند و با تعهدات فروش قبلی خود نیز همچنان دست و پنجه نرم می کنند؛ در واقع هنوز در تحویل فروش های صورت گرفته یکی دو هفته اخیر مانده ‌اند چه برسد فروش های جدید.

برخی از آن ها سایز جور ندارند و در سبدهای اعلامی شان خبری از سایزهای پرمصرف نیست. خلاصه اینکه یکسری از نوردی ها شمش ندارند؛ یکسری هم در ترافیک تحویل بار فروخته شده مانده ‌اند. خلاصه اینکه اوضاع و احوال کنونی بازار داخلی، این روزها اوضاع احوال جالبی نیست. از یکسو واقعا حضور مصرف واقعی داخلی محسوس نیست؛ از سوی دیگر ترس از افزایش قیمت های پی در پی باعث شده تا نقدینگی هجوم بیاورد برای خرید به جهت جا نماندن از این افزایش قیمت های افسار گسیخته.

آهن بخریم یا نه

در خرید میلگرد عجله نکنید!

شمش ایران اکنون ۳۶۵ دلار و نرخ دلار سنا هم حول و حوش ۱۹۰۰۰ تومان متوقف شده؛ یک ضرب و تقسیم سرانگشتی، شمش حول ۶۹۵۰ تا ۷۰۰۰ تومان را در سقف آدرس می دهد که با در نظر گرفتن مارجین حوزه نورد و احتساب مالیات ارزش افزوده به نرخ میلگرد آجدار متوسط حول ۸۲۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان +vat رسیدیم؛ لذا با دوستان شور و مشورت شد و به این نتیجه رسیدیم که صرف نظر از وعده و وعید های دولتی و با ندید گرفتن دلار نیمایی و در نظر گرفتن واقعیت های موجود، فعلا قیمت میلگرد بالای نرخ ۸۲۰۰ الی ۸۳۰۰ تومان تا مادامی که دلار صرافی حول ۱۹ هزار تومان باشد؛ با ریسک زیاد توام است، به خصوص اینکه حداقل برای میان مدت می بایست فروش کالای خریداری شده انباری به مصرف کننده واقعی که این روزها نایاب شده را هم باید در نظر گرفت و لذا اگر جای خالی یا اضطراری برای خرید ندارید، به هوش باشید که هر چقدر از نرخ ۸۲۰۰ تومان+vat فاصله صعودی بگیرید در واقع به استقبال ریسک بیشتری خواهید رفت.

در بازار شایعه شده که میلگرد به زودی ۹ هزار تومان را خواهد دید؛ فرض کنیم که این هدف برای سمت عرضه محقق شود، اما آیا با فرض ثبات ارز سنا روی ۱۹ تومان و با این وضعیت عقب ‌نشینی شمش صادراتی می توان به پایداری میلگرد ۹ هزار تومانی در بازار و در چشم انداز میان مدت حساب کرد ؟ مگر اینکه  به ثبات نرخ ارز سنا روی ۱۹ هزار تومان بدبین باشیم و تثبیت دلار ۲۰ هزار تومانی را پله بعدی نرخ دلار سنا بدانیم که تشخیص این هم این روزها فوق العاده سخت است ولی در نهایت تصمیم با خودتان است.

بهترین زمان خرید آهن

خلاصه اینکه در حال حاضر خود ما باید فکر خودمان باشیم، چون ظاهرا و متاسفانه در شرایطی هستیم که هیچ کسی فکر این پایین دستی ها نیست و لذا علی رغم اینکه خرید و فروش های خود را مدیریت می کنید یک گوشه چشمی هم به نرخ های ارز و صادرات و ریسکی که در خریدهای مازاد متقبل می شوید؛ داشته باشید.

امروز برخی شنیده ها از برخی مبادی پیشنهادی میلگرد از برخی افزایش قیمت های تا سقف ۲۰۰ تومان حکایت دارد که در واقع مربوط می شود به همین التهابات بازار شمش که حالا این روزها کمی زیر زمینی تر از قبل شده ‌اند. امیدوار هستیم در روزهای پیش رو فولادسازان بزرگ کشور چه در حوزه شمش چه در حوزه ورق؛ کمی شیر فلکه های داخلی را باز کنند تا مردم کمی از این اضطراب خود و حاکم شده بر بازار عقب ‌نشینی نمایند.

آهن بخریم یا نه؟
شرایط بازار فولاد همچنان ملتهب آخرین به روزرسانی 99/12/05 پرسیده شده آیا خرید آهن آلات در روزهای پایان سال میتواند به صرفه باشد یا خرید خود را به سال آینده موکول کنیم؟ شاید یکی از بحث برانگیزترین و چالشی ترین سوال ها در این روزهای بازار آهن همین سوال...
2463 بازدید
2:08
2 سال پیش
4

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
4

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 0