فاصله استاندارد میلگرد در آرماتور بندی چقدر است؟

 • فاصله استاندارد میلگرد در آرماتور بندی چقدر است؟

آرماتوربندی یکی از حساس ترین قسمت های ساخت ساختمان های بتنی است که تا حد بسیار زیادی بر استحکام سازه تاثیر گذار می باشد. پس آرماتوربندی باید حتما توسط متخصصین این امر انجام شود. به طور کلی رعایت فاصله بین میلگردها در آرماتور بندی با افزایش عمق و مقاومت ساختمان در برابر زمین لرزه کمک شایانی می کند. باید در نظر داشته باشید فاصله استاندارد بین میلگرد حداقل 5.2 سانتی متر باشد. به موجب این فاصله پوشش بتنی روی میلگردها از ضخامت مناسبی برخوردار می شود و پیوستگی مناسبی بین بتن و میلگرد ایجاد خواهد شد که از زنگ زدگی و خوردگی میلگرد محافظت می کند. حتما پیش از اجرای میلگرد در بتن توجه داشته باشید که این مقاطع زنگ زده و یا آغشته به روغن نباشد و در صورتی که آلودگی مشاهده کردید ابتدا آنها را پاکسازی کرده سپس مورد استفاده قرار دهید.

آرماتوربندی فونداسیون

همانگونه که عنوان کردیم این مرحله از پروژه ساختمان سازی مستلزم رعایت نکات و اجرای آن توسط متخصص این امر می باشد. چرا که با ایجاد سهل انگاری در آن از استحکام و مقاومت نهایی سازه در برابر تنش های لرزه ای کاسته خواهد شد و چه بسا خطرات جانی و مالی سنگین را سبب خواهد شد. بنابراین در ادامه به نکاتی که خاطر نشان خواهیم کرد حتما دقت بفرمائید:

اول آنکه به هیچ عنوان از میلگردهای زنگ زده استفاده نکنید. پوسته های اکسیدی پس از قرار گرفتن در درون بتن از مصالح جدا می شود در حالیکه باید پیوند بسیار محکمی میان میلگرد و بتن باشد. علاوه بر آن روغن و گریس موادی هستند که وجود آنها بر روی مقطع سبب عدم ایجاد پیوند مستحکم میان ملات و آرماتور می شود.
نکته بسیار مهم بعدی سیم آرماتوربندی است. خاموت را باید با استفاده از این مفتول ها به آرماتورهای طولی وصل شوند یا به اصطلاح مهار شوند. در مواردی دیده شده میلگرد را با استفاده از دستگاه هوابرش به اندازه مورد نیاز خود برش میزنند، باید در اینجا عنوان کنیم که این شیوه به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که این شیوه از کیفیت میلگرد کم می کند، بهترین شیوه برای این کار استفاده از قیچی به جای دستگاه هوا برش است.

حتما دقت کنید که در دماهای زیر 5 درجه سانتی گراد میلگرد را خم نکنید، چراکه خلاف قوانین می باشد. دقت کنید طرح و نوع گره ای که توسط مهندس ناظر برای آرماتوربندی در نظر گرفته شده است را تغییر ندهید اینکار نیاز به تخصص دارد و نباید طبق سلیقه شخصی اجرا شود. تمامی این نکات هرچند ساده به استحکام نهایی سازه بسیار موثر است.

فاصله استاندارد میلگرد در آرماتور بندی چقدر است؟

فاصله استاندارد میلگرد در آرماتور بندی چقدر است؟ آرماتوربندی یکی از حساس ترین قسمت های ساخت ساختمان های بتنی است که تا حد بسیار زیادی بر استحکام سازه تاثیر گذار می باشد. پس آرماتوربندی باید حتما توسط متخصصین این امر انجام شود. به طور کلی رعایت فاصله ...
473 بازدید
1:27
4 ماه پیش
توسط پشتیبان
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0