اتصالات کپ جوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

5 ماه پیش3359بازدید0دیدگاه3امتیاز (7 رای)
اتصالات کپ جوشی چیست و چه کاربردی دارد؟

کپ جوشی قطعه ای فولادی است که برای مسدود کردن انتهای لوله ها کاربرد دارد. ابعاد و ضخامت این قطعه بستگی به سایز و ضخامت لوله ها دارد. این اتصال جوشی دامنه کاربرد وسیعی داشته و در صنایع متفاوت استفاده فروانی دارد. کپ در دو نوع فولادی و استیل ساخته می شود و با  نام کپ فولادی و کپ استیل شناخته می شوند.

معرفی اتصال کپ جوشی و آشنایی با انواع مختلف آن

این محصول براساس نوع اتصال به لوله های دیگر به دو نوع کپ بلند و کپ کوتاه تقسیم می شوند. کپ های جوشی در انواع متفاوتی طبقه بندی می شوند که از آن جمله می توان به انواع فولادی، استیل، فشار قوی، لوله درز دار و لوله مانیسمان اشاره نمود. در ادامه به طور مفصل به معرفی هر کدام از این کپ های جوشی خواهیم پرداخت. روزانه می توانید قیمت کپ جوشی را از دفتر فروش مرکزآهن در  اصفهان دریافت نمایید.

معرفی اتصال کپ جوشی و آشنایی با انواع مختلف آن

کپ جوشی فولادی چیست و چگونه ساخته می شود؟

ماده اولیه اتصالات کپ جوشی فولادی از فولاد کربنی یا استیل کربن است. این یکی از مواد متداول در ساخت انواع اتصالات و لوله ها است. عناصر موجود در فولاد های کربنی شامل مقادیر متفاوتی از کربن، منگنز، فسفر و گوگرد است. البته در حین تولید آلیاژهای فولادی کربن دار همواره مقادیری از عناصر ناخواسته مانند هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و عناصر آلیاژی از سنگ معدن یا قراضه های فلزی مانند نیکل، مس، مولبیدن، کروم، قلع، آنتیموان و غیره وارد ترکیبات شیمیایی آن می گردد.

کپ جوشی استیل چه کاربردی دارد؟

نوع استیل این محصول که از ماده اولیه استنلس استیل تهیه می شود، به دلیل ترکیب شیمیایی خود مقاومت بالایی در برابر خوردگی و اکسید شدن از خود نشان می دهد. این مقاومت بالا به دلیل وجود مقادیر بالای کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی فولاد استیل است. این نوع از فولاد همچنین با داشتن عنصر مولبیدن، استقامت بالایی را نسبت به دماهای بالا و پایین دارا است. فولاد ضد زنگ یا همان فولاد استیل با داشتن مقادیر پایینی از کربن، در عملیات جوشکاری و ماشین کاری با سهولت بیشتری مورد استفاده قرا می گیرد.

کپ جوشی درزدار چگونه تولید می شود؟

برای تولید این نوع کپ، ورق به شكل لوله فرم داده شده و سپس محل درز بوسيله جوش بهم پيوسته مي شود. جوشكاري ورق این محصول بدون الكترود مي باشد. ماده اوليه آن ورق رول شده (Coil) مي باشد که محل اتصال لبه ها با عبور از ميدان الكتريكي و ايجاد مقاومت و توليد حرارت ذوب شده و بهم جوش مي خورد. دراين روش ورق (Plate) به شكل لوله در مي آيد و سپس محل اتصال با الكترود جوشكاري مي شود.

کپ مانیسمان یا بدون درز

کپ های مانیسمان که با نام هاي بدون درز نیز شناخته می شوند، از دسته اتصالات فولادي هستند که در فرآیند تولید آنها از انواع روش هاي جوش فلزات استفاده نمی شود. تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات می باشد. در تولید اتصالات مانیسمان از مقاطع فولادي به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهاي گریز از مرکز استفاده می شود.

موارد استفاده از کپ فشار قوی چیست ؟

کپ های فشار قوي در دو نوع فولادی و استنلس استیل تهیه می گردند. این نوع از کپ ها در دو مدل رزوه شده و ساکت ولدینگ تهیه و عرضه می شوند. مدل هاي ساکت ولدینگ کاملا مشابه مدل هاي رزوه اي هستند با این تفاوت که در آنها رزوه (دندانه) وجود ندارد و تماماً صاف و یکدست می باشند. معمولا این کپ ها تحت استاندارد ASME تولید می شوند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد