آشنایی با استیل ۳۱۶، تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

3 ماه پیش5670بازدید0دیدگاه4امتیاز (11 رای)
آشنایی با استیل ۳۱۶، تفاوت استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

استیل ۳۱۶ یک نوع استاندارد برای استیل‌ های حامل مولیبدن می ‌باشد. این استیل به همراه استیل ۳۰۴ از مهم ‌ترین انواع استیل‌ های ضدزنگ آستنیتی هستند. برخلاف باور بسیاری، این دو استیل با یکدیگر تفاوت ‌های خاصی دارند. تفاوت آن ‌ها برای تولیدکنندگان از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است تا هنگام تولید دچار اشتباه نشوند. ما در این مقاله، استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ را معرفی می ‌کنیم و سپس به تفاوت آن ‌ها با یکدیگر می ‌پردازیم. در انتها شما متوجه خواهیم شد که کدام استیل و به چه دلایلی از دیگری برتری دارد. جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 316 می توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

معرفی استیل ۳۱۶

استیل ۳۱۶ آلیاژ و استیلی محبوب در میان استیل‌ های ضدزنگ می ‌باشد که دمای ذوبی بین ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۹ درجه دارد. این استیل نوعی استیل ضدزنگ آستنیتی نیز هست و ویژگی ‌های بسیار خوبی از جمله استحکام بالا و مقاومت بسیار در برابر خوردگی دارد. استیل ۳۱۶ دارای درصد زیادی کروم و نیکل در ساختار خود نیز می ‌باشد. این نوع استیل‌ مقاومت کششی حدود ۵۷۹ مگا پاسکال دارد و بیشترین دمای استفاده از آن‌ حدود ۸۰۰ درجه سانتی ‌گراد می‌ باشد.

بیشتر بدانید: ورق استیل چیست؟ 

آستنیتی به این معنا می ‌باشد که جلوی سخت شدن استیل‌ را هنگامی ‌که در معرض گرما باشد، می ‌گیرد و آن‌ را رسماً غیر مغناطیسی می ‌کند. تمامی این فرایندها به دلیل وجود ساختار کریستالی اصلی آن‌ می ‌باشد که آستنیت نام دارد. آستنیت، با اضافه کردن عناصر دارای آستنیت دار به ماده اضافه می ‌شود و این ساختار را درون آلیاژ می ‌سازد که این عناصر نیکل، منگنز و نیتروژن هستند.

استیل ۳۱۶ داخل فرمولاسیون خود مولیبدن نیز دارد که مقاومت استیل را در برابر اسیدها، آلکالیدها و خوردگی ‌های کلری بالا می ‌برد. همین ویژگی ‌ها باعث شده است تا استیل ۳۱۶ از محبوبیت بسیاری برخوردار باشد و جایگاه خود را میان خریداران حفظ کند. در ادامه به ویژگی ‌ها و کاربردهای استیل ۳۱۶ می‌ پردازیم و آن ‌ها را بررسی می ‌کنیم.

معرفی استیل 316

ویژگی ‌ها و کاربردهای استیل ۳۱۶

از لحاظ تشابه، استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ به یکدیگر بسیار نزدیک هستند و تشابهات بسیاری دارند. ویژگی ‌ها و خواص فیزیکی و مکانیکی استیل ۳۱۶ با استیل ۳۰۴ یکسان است. به همین منظور تشخیص تفاوت این دو استیل با چشم مسلح تقریباً کاری غیرممکن می ‌باشد. تفاوت‌ های عمده استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ با یکدیگر در نسبت اجزای مواد به ‌کار رفته و مقداری از ترکیب شیمیایی در استیل ۳۱۶ است که عبارتند از:

 • ۱۶ درصد کروم
 • ۱۰ درصد نیکل
 • ۲ درصد مولیبدن

با افزایش درصد نیکل و اضافه شدن مولیبدن، استیل ۳۱۶ مقداری از استیل ۳۰۴ به ازای هر اونس از این استیل گران ‌تر می ‌شود. اما جایی که استیل ۳۱۶ برتری خود را نشان می ‌دهد، زمانی است که بحث مقاومت در برابر خوردگی این دو فلز با یکدیگر مطرح می ‌شود. به‌ خصوص زمانی که این خوردگی در برابر محلول ‌های کلریدی و کلردار شده باشد. پس در زمان ‌هایی که بحث در معرض قرار گرفتن فلز در برابر نمک یا دیگر خورنده  ‌های قدرتمند مطرح باشد، استیل ۳۱۶ پیشنهاد می ‌شود زیرا عملکرد بهتری را از خود نشان می‌ دهد. چندین مورد از کاربردهای رایج استیل ۳۱۶ در زمینه های زیر هستند:

 • سبدهایی از جنس استیل ضد زنگ
 • بخش‌ های مورداستفاده در تجهیزات دریایی
 • محفظه و حصارهای الکتریکی
 • وسایل پزشکی و جراحی
 • تجهیزات دارویی
 • تجهیزات شیمیایی

استفاده از استیل ۳۱۶ در زمان‌ هایی که مقاومت در برابر اسید و دیگر خورنده ‌ها از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است، گزینه مناسبی برای استفاده می ‌باشد. چرا که در ساختار خود دارای مقداری مولیبدن است و جلوی خوردگی استیل را به ‌خوبی خواهد گرفت.

معرفی استیل ۳۰۴

پس از بررسی‌ های لازم بر روی استیل ۳۱۶ نوبت به بررسی استیل ۳۰۴ می ‌رسد. یکی دیگر از محبوب ‌ترین درجه‌ های استیل ضد زنگ که عملکرد خوب و کاربرد بسیاری نیز دارد، استیل‌ ۳۰۴ است. این استیل از لحاظ مقاومت کششی، استحکام، ماندگاری، مقاومت در برابر خوردگی و اکسید شدن نیز عملکرد بسیار بالایی دارد. دمای ذوب این نوع استیل به درجه ‌هایی بین ۱۳۹۹ الی ۱۴۵۴ خواهد رسید. البته که هرچه استیل ۳۰۴ زودتر به دمای ذوب برسد، مقاومت کششی بیشتری را نیز از دست می ‌دهد. این نوع استیل‌ های ضد زنگ به دلیل مقاومت کششی بالای خود که حدود ۶۲۱ مگا‌پاسکال می ‌باشد، بسیار خاص و منحصر به‌ فرد هستند. بیشترین دمای استفاده از استیل ۳۰۴ حدود ۸۷۰ درجه سانتی ‌گراد است. استیل ۳۰۴ نیز به‌ دلیل وجود نیکل در ساختار خود نوعی استیل و آلیاژ آستنیتی محسوب می‌ شود.

نسبت اجزای به ‌کار رفته در استیل ۳۰۴ با استیل ۳۱۶ متفاوت می‌ باشد که باعث تفاوت ‌هایی در عملکردهای این دو استیل شده است. در نتیجه انتخاب کردن استیل مطلوب و مناسب با خواسته ‌های کاربر، کمی دشوار می ‌باشد. جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 به لینک مربوطه مراجعه نمایید و یا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تفاوت استیل 316 و 304

ویژگی‌ ها و کاربردهای استیل ۳۰۴

همان ‌طور که گفته شد، استیل ۳۰۴ یکی از رایج ‌ترین انواع استیل در صنعت می ‌باشد. این نوع استیل مقاومت در برابر خوردگی فوق ‌العاده‌ای دارد که آن را مدیون درصد بالای کروم در ساختار خود می ‌باشد. ترکیبات شیمیایی به‌ کار رفته در استیل ۳۰۴ عبارتند از:

 • ۱۸ درصد کروم
 • ۸ درصد نیکل

گاهی اوقات مقدار کمی کربن و منگنز نیز به ترکیب این نوع استیل‌ ها اضافه می‌ گردد. این عناصر باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی و اکسید شدن می ‌شوند و باعث می‌ گردند تا استیل به ‌راحتی ضدعفونی و تمیز شود.

چند استفاده رایج از استیل ۳۰۴ شامل موارد زیر هستند:

 • برش و قالب ‌ریزی ‌های اتوماتیک
 • پوشش چرخ‌ ها
 • مخازن ذخیره
 • حصارهای الکتریکی
 • تجهیزات و لوازم آشپزخانه

یکی از ضعف ‌های استیل ۳۰۴ مستعد بودن در برابر خوردگی و به ‌خصوص خوردگی ‌های موضعی می ‌باشد که به دلیل در معرض بودن با محلول ‌های دارای کلر بسیار و محیط ‌های نمکی حاصل می ‌شود. غلظتی به کمی ppm۲۵ از کلریدها نیز می ‌تواند باعث شروع عملیات خوردگی شود. همین ضعف باعث ‌شده است تا بسیاری از افراد به جای این استیل از استیل‌ ۳۱۶ استفاده کنند. چرا که مقاومت در برابر خوردگی یکی از فاکتورها و عوامل بسیار مهم در رابطه با فاز مقاومتی فلزات می‌ باشد که هرگز نباید از آن چشم‌ پوشی کرد.

تفاوت استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴

اصلی ‌ترین تفاوت استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ این است که استیل‌ ۳۱۶ در ترکیب خود نیکل بیشتر و مقداری نیز مولیبدن دارد. خواص مکانیکی کلی این دو فلز اکثر شبیه یکدیگر می ‌باشد و همان ‌طور که گفته شد، همین باعث دشوار بودن تشخیص تفاوت این دو استیل می ‌باشد.

مقدار بیشتر نیکل و حضور مولیبدن در ترکیب استیل ۳۱۶ به این فلز مقاومت شیمیایی بالاتری در مقایسه با ۴۰ استیل ضد زنگ دیگر را داده است. این مورد یکی از ویژگی ‌های خاص و منحصر به ‌فرد استیل ‌های ۳۱۶ می ‌باشد. قابلیت مقاومت در برابر اسیدها و کلریدها مثل نمک، استیل ۳۱۶ را به انتخابی ایده ‌آل برای استفاده در تجهیزات دریایی و شیمیایی تبدیل کرده است.

تفاوت دیگر استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ قیمت آن‌ ها می‌ باشد. افزودن نیکل و مولیبدن، باعث گران ‌تر شدن استیل ۳۱۶ نسبت به استیل ۳۰۴ به ازای هر اونس شده است.

بیشتر بدانید: روش تشخیص انواع استیل

دمای ذوب، یکی دیگر از موارد تفاوت استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ می ‌باشد. دمای ذوب استیل ۳۰۴ مقداری از استیل ۳۱۶ بالاتر است. دمای ذوب استیل ۳۱۶ بین ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۹ می ‌باشد که ۲۰ الی ۵۰ درجه از استیل ۳۰۴ پایین ‌تر است.

با وجود دمای ذوب پایین ‌تر، استیل ۳۱۶ دارای مقاومت بهتری در برابر خوردگی نسبت به استیل ۳۰۴ می ‌باشد. موادی نظیر کلریدها و مواد شیمیایی که قابلیت نفوذ بالایی در فلزات دارند، می ‌توانند خوردگی ایجاد کنند. زمانی که بحث در معرض مواد خورنده بودن مطرح می ‌شود، بدون شک استفاده از استیل ۳۱۶ گزینه بهتری خواهد بود.

استیل 316 چیست

۳ مزیت مهم استفاده از استیل ۳۱۶

همان ‌طور که گفته شد، مهم‌ ترین مزیت استفاده از استیل ۳۱۶ خواص ضدخوردگی این استیل می ‌باشد. به دلیل افزودن مولیبدن، این فلز مقاومت بیشتری را در برابر خوردگی از خود نشان می ‌دهد. البته اگر در محلی نیستید که خورندگی، عاملی مهم در تخریب باشد، می ‌توانید از استیل ‌های ۳۰۴ برای جلوگیری از افزایش هزینه ‌ها استفاده کنید. استیل‌ ۳۱۶ می ‌تواند در برابر محلول ‌های خورنده و استفاده ‌هایی که در آن‌ ها بحث خورندگی مطرح است، نظیر چربی بری با استفاده از بخار یا دیگر موارد پاک ‌کنندگی، مقاومت بهتری را از خود نشان دهد.

مزیت دیگر استفاده از استیل‌ ۳۱۶ استفاده در تجهیزات دریایی می ‌باشد. نمک و آب دریا، می ‌توانند به نحوه ‌های خاصی به فلزات صدمه وارد کنند. در کنار محیط خشن دریا و استفاده‌ های دریایی، نمک و کلریدهای موجود در آب دریا می‌ توانند حتی سخت ‌ترین فلزات را نیز بخورند. نمک حتی لایه حفاظتی اکسیدی استیل‌های ۳۰۴ را نیز از بین می‌ برد و چیزی به‌ جای نمی ‌گذارد. پس همین مسئله می ‌تواند استیل ۳۱۶ را به انتخابی مطلوب در این نوع استفاده‌ ها تبدیل کند.

مزیت آخری که می ‌توان برای استفاده از استیل‌ ۳۱۶ ذکر کرد، قابلیت ماندگاری بیشتر این نوع استیل‌ می ‌باشد. استیل‌ ۳۱۶ قابلیت خمشی و سختی بیشتری در مقایسه با استیل‌ ۳۰۴ دارد. به همین دلیل می ‌باشد که در سبدهای سیمی از این نوع استیل‌ استفاده می ‌شود. با استفاده از استیل ۳۱۶ می ‌توان سبدهای بادوامی ساخت که در شرایط مختلف به ‌راحتی از بین نخواهند رفت. برای مثال می‌ توان به سبدهای خرید موجود در فروشگاه ‌های زنجیره ‌ای اشاره کرد.

جمع ‌بندی

استیل‌ ۳۱۶ به دلیل وجود مولیبدن در ساختار خود، مقاومت بهتری را در برابر مواد خورنده از خود نشان می ‌دهد. همین موضوع باعث گران ‌تر بودن قیمت آن‌ در مقایسه با استیل‌ ۳۰۴ شده است. اگر در موارد استفاده، مواد خورنده روی کار شما تأثیر دارند، مثل محل ‌های دریایی، بدون شک استفاده از استیل‌ ۳۱۶ نتایج موردنظر و مطلوب شما را در بر خواهند داشت. اما اگر این‌ گونه نیست، استیل‌ ۳۱۶ هزینه کار شما را بالاتر خواهد برد و استفاده از آن لزومی ندارد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد