4/5
43رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی انواع ورق استنلس استیل

ورق استنلس استیل به ورقی گفته می شود که پایه آن آهن است اما آلیاژهای دیگری نیز دارد و عناصر دیگری نیز بسته به خواص مکانیکی آن مثل شکل پذیری ، جوش و سختی در آن ترکیب شده اند. این ورق از مقاطع فلزی است که کمتر از 2 درصد آن کربن است. هر چه مقدار کربن در این آلیاژ بیشتر شود مقاومت و سختی آن نیز افزایش پیدا می کند و از میزان شکل پذیری آن کاسته می شود. این محصول به دو صورت تولید می شود ، قطعات مربع یا مستطیل شکل که ابعاد متنوعی دارند. ورق های استیل به ویژه استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دماهای بالا و پایین دارند به طوری که تا 1000 درجه سانتی گراد و همچنین تا دمای  منفی 200 (200-) درجه سانتی گراد می توان به آن ها حرارت داد.

مشاهده نسخه pdf مقاله : ورق استیل چیست؟

ورق استیل چیست

تفاوت بین فولاد ساده کربنی با آلیاژی چیست؟

فولادها به دو دسته تقسیم می شوند. فولاد ساده یا استیل ضد زنگ. فولاد ساده کربنی دارای عناصر محدودی است. یعنی به جز کربن دارای سیلیسیم، منگنز ، گوگرد و فسفر است. حالا اگر عناصری مانند کروم به آهن اضافه شود استیل ضد زنگ می شود. استیل ضد زنگ یا استیل استنلس ضد زنگ است و در برابر خوردگی های مختلف مقاومت بالایی دارد.

در جدول زیر می توانید موارد استفاده فولاد ساده و آلیاژی را با درصد عنصر آن ببینید.

جدول انواع ورق استیل

انواع ورق استیل

در طبقه بندی این محصول ، ورق ها براساس آلیاژ تقسیم بندی می شوند. استیل ها چند سری دارند. از جمله سری 300 و 400. اما معروف ترین و رایج ترین استیل در بازار سری 300 است که ضد زنگ می باشد و به انواع مختلفی مثل 304، 305، 316،321، 347 تقسیم می شود که در بین همه موارد 304 از سایرین پر مصرف تر است. اما استیل سری 400 بیشتر در زندگی روزمره و وسایل کوچک استفاده می شود. مثلا استیل 410 در برابر سایش مقاوم است اما نسبت به خوردگی مقاومت کمی دارد. در استیل 420 می توانیم آن را پولیش کنیم و همین قابلیت باعث می شود که برای کارد و چنگال و قاشق استفاده شود. استیل 430 نیز برای تزئینات و دکوراسیون استفاده می شود. مثلا برای طراحی های داخلی خودرو ها و منازل استفاده می شوند. این فلز قابلیت شکل پذیری خوبی دارد و به خاطر عناصری که در این ورق است قیمت ارزان تری از استیل سری 300 دارد.

 • ورق استیل 304
 • ورق استیل 430
 • ورق استیل 420
 • ورق استیل 309
 • ورق استیل 310
 • ورق استیل 316
 • ورق استیل 201
 • ورق استیل رنگی
 • ورق استیل طرح دار

ابعاد ورق استیل

این محصول در ابعاد مختلفی عرضه می شود. به طور مثال در ابعاد 1*2 و 1.25*2.50 متر، 1.22*2.44 متر ، 3*1.5 متر و 1.5*6 متر و 2*6 متر تولید می شود. تمامی این ابعاد با ضخامت های مختلفی مانند 35 صدم میلی متر تا 20 میلی متر در بازار موجود است. عرض این ورق ها به صورت 100 و 125 و 150 سانتی متر تولید و عرضه می شود.  البته که ورق های استیل فابریک در دو اندازه 200*100 سانتی متر، 250*125 سانتی متر و 122*244 سانتی متر موجود است.

جدول زیر وزن ورق های استیل با ضخامت های مختلف را نشان می دهد که در محاسبات عددی شما را یاری می کند.

برای محاسبه وزن ورق استیل از فرمول زیر می توان آن را به دست آورد.

وزن ورق استیل = طول * عرض * ضخامت *چگالی ورق استیل

چرا ورق استنلس ضد زنگ است؟

در بالا اشاره کردیم که اگر به استیل ساده کربن عناصری مثل کروم اضافه شود خاصیت ضدزنگی به آن می دهد. اگر در استیل حداقل 10.5 درصد کروم داشته باشد این ویژگی را پیدا می کند. علاوه بر آن کروم پس از ترکیب با اکسژن هوا به اکسید کروم تبدیل می شود. این لایه را با چشم نمی شود دید، اما این عنصر باعث می شود که لایه ای به وجود بیاورد که بین هوا و فلز مانع ایجاد کند، تا استیل محفوظ و سالم بماند.

استیل بگیر و نگیر چیست؟

در بازار دو اصطلاح متداول است. استیل بگیر ، به فولاد زنگ نزنی می گویند که خاصیت جذب توسط آهن ربا را داشته باشد، و به فولاد زنگ نزنی که به آهن ربا جذب نشود ، استیل نگیر می گویند. فولاد های زنگ نزن که در بازار وجود دارند مانند 304 و 316 است که کروم و نیکل دارند و همین دو عنصر باعث نگیر بودن استیل می شود. نیکل باعث می شود که ساختار فریتی تشکیل نشود. شاید این نکته برایتان جالب باشد که استیل سری 400 دارای کروم است که خاصیت مغناطیسی فولاد زنگ نزن را حفظ می کند.

آیا ورق های استیل استنلس قابل بازیافت هستند؟

ورق های استیل را می توان با قاطعیت گفت که قابل بازیافت هستند و می توان آن ها را به صورت 100 درصد بازیافت کرد. می توان استیل های ضایعاتی را در کارگاه و کارخانه ها ذوب کرد و دوباره قالب گیری شود.  بیشتر استیل های موجود در جهان یعنی حدود 65 تا 80 درصد استنلس به روش بازیافت تولید می شود.

نام گذاری استیل های 304 و 316 و… توسط چه کسی انجام می شود؟

اولین بار در دنیا انجمن آهن و فولاد آمریکا ورق ها را دسته بندی کرد و در این تقسیم بندی برای استنلس استیل گروه و دسته هایی را ایجاد که مطابق با مشخصات فیزیکی و شیمیایی و خواص و شرایط تولید آن ها بود.

فرق استیل 304 با 316 چیست؟

استیل 304 دارای 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است ، اما استیل 316  علاوه بر کروم و نیکل، مولیبدن نیز دارد. یعنی کروم 16 درصد ، نیکل 10 درصد و 2 درصد مولیبدن دارد. مولیبدن مقاوم است و در برابر خوردگی تحمل بالایی دارد، به ویژه در برابر آب شور دریا.  به 316 استیل ضد زنگ گرید دریایی هم می گویند و برای همین در صنایع کشتی سازی و دریایی از آن به وفور استفاده می کنند.

ورق استیل بگیر و نگیر

ویژگی های ورق استیل

این محصول براق ، صاف ، ضد زنگ و مقاوم به خوردگی است. این محصول به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه می شود. می توان چند ویژگی مهم آن را به صورت زیر بیان کرد:

 • ورق استیل به صورت براق و مات در بازار وجود دارد.
 • ورق استیل نسوز است.
 • ورق استیل ضد اسید است.
 • ورق استیل روکش دار است.

تولیدکنندگان ورق استیل در ایران

این نوع محصول در کشور ما وارداتی است ما در کشور ورق استنلس استیل را تولید نمی کنیم. تولید کنندگان آن از دیگر کشورهاست. از معروف ترین تولیدکنندگان این محصول می توان آلمان ،  فرانسه ، اوکراین ، تایوان ، کره جنوبی ، چین ، ژاپن ، آفریقای جنوبی و آمریکا است. البته در گذشته این ورق ها از آمریکا ، ژاپن و آلمان وارد می شده که امروزه بیشتر از چین ، تایوان ، کره جنوبی و آفریقای جنوبی است و درصد چین بیش از همه کشورها است. اگر چه کیفیت تایوان و کره جنوبی مناسب و خوب برآورد شده است.

قیمت ورق استیل

قیمت گذاری برای این محصول به معیارهای مختلفی وابسته است و با توجه به شرایط اقتصادی و بالا پایین شدن نرخ ارز نوسانات آن نیز متفاوت است. اگر قیمت ورق استیل 304، استیل 316 ، استنلس و… با ضخامت های مختلف از جمله 3، 2 میلی متر و…  بخواهید، از صفحه قیمت ورق استیل مشاهده نموده و سپس جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره 03135155 تماس حاصل فرمایید.

4/5
43رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0